4000 liralık bütçeye dijital piyano tavsiyesi

merhabalar,maksimum 4000 liralık bir bütçem var.Eğitim amaçlı dijital piyano istiyorum fakat cdp130 gibi modellerden istemiyorum.Deneme şansım oldu cızır cızır ötüyormuş gibi geldi.Teorik müzik bilgim var gitar ve kemanın üzerine bir de piyano eklemek istiyorum.O yüzden alınca beni en azından 3-4 yıl götürsün.Sonra duruma göre değiştirebilirm.Rolandın Rp30 modelini daha önce denedim ses gayet güzel geldi ama gariplik sezdim ses çok yapay geldi.Casio Ap460 modelini denedim gayet beğendim herkes tonunu biraz açık bulsa da hoşuma gitti.yamaha ydp 143 modelinin sesi de güzeldi ama sanki basları şişirilmiş gibiydi, kararsız kaldım.Bunların dışında öneriniz varsa yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.

Piyasaya pek hakim değilim. Fiyatlar benim piyano aldığım zamanların tam 2 katına çıkmış durumda. Ancak şöyle bir tavsiye verebilirim;
Benim 3000 lira bütçem vardı ve bu fiyata Roland rp301 alınabiliyordu 2016 yılında, Yamaha S51 ise 4000-4500 lira civarıydı. (şu an üretimden kalktı yerine S52 geldi.)
Tam Roland alacakken İzmir Do-Re müzikten teşhir ürünü 2500 liraya Yamaha S51 bulmuştum. 3 yıldır çalıyorum ve en ufak bir sorunla karşılaşmadım.
Aceleniz yoksa güvendiğiniz müzik marketlere arada bir gidip bakın derim. Aklınızda olmayan bir model çok iyi indirime girmiş olabilir veya teşhir ürünü bulabilirsiniz.

merhabalar,maksimum 4000 liralık bir bütçem var.Eğitim amaçlı dijital piyano istiyorum fakat cdp130 gibi modellerden istemiyorum.Deneme şansım oldu cızır cızır ötüyormuş gibi geldi.Teorik müzik bilgim var gitar ve kemanın üzerine bir de piyano eklemek istiyorum.O yüzden alınca beni en azından 3-4 yıl götürsün.Sonra duruma göre değiştirebilirm.Rolandın Rp30 modelini daha önce denedim ses gayet güzel geldi ama gariplik sezdim ses çok yapay geldi.Casio Ap460 modelini denedim gayet beğendim herkes tonunu biraz açık bulsa da hoşuma gitti.yamaha ydp 143 modelinin sesi de güzeldi ama sanki basları şişirilmiş gibiydi, kararsız kaldım.Bunların dışında öneriniz varsa yardımcı olabilirseniz çok minnettar olurum.
Hem sound hem de tuşe olarak doğru düzgün bir şey arıyorsanız ; Yamaha'nın Clavinova CLP serisinden şaşmayın derim. Ama bütçeniz CLP serisinin sıfır ürünleri için çok yetersiz. Bütçenizi bir miktar daha arttırarak CLP serisinin en azından 4XX'lü modellerini ikinci elde takip etmenizi tavsiye ederim.

Ben geçen yıl sonbaharda YDP163 satın aldım ve gayet mutluyum. Bu fiyat ve aşağısı piyanolar içinde en ısındığım bu model oldu. CLP serisi ile YDP serisi arasında belirgin fark var cidden ancak aralarında da ciddi fiyat farkı var. Ben daha çok oğlumun eğitimi için kullanacak olduğumdan ve YDP163 de bana oldukça doğala yakın geldiğinden çok para ödemek istemedim ama param çok olsaydı ve piyanodan beklentim daha yüksek olsaydı kesinlikle CLP alırdım. Ancak, siz deneyerek kendi zevkinize göre bir piyano bulabilirsiniz sanırım. Kawai'lere de bakabilirsiniz. Zaten Yamaha, Kawai ve Roland dünyadaki en popüler dijital piyano markaları.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Piyasaya pek hakim değilim. Fiyatlar benim piyano aldığım zamanların tam 2 katına çıkmış durumda. Ancak şöyle bir tavsiye verebilirim;
Benim 3000 lira bütçem vardı ve bu fiyata Roland rp301 alınabiliyordu 2016 yılında, Yamaha S51 ise 4000-4500 lira civarıydı. (şu an üretimden kalktı yerine S52 geldi.)
Tam Roland alacakken İzmir Do-Re müzikten teşhir ürünü 2500 liraya Yamaha S51 bulmuştum. 3 yıldır çalıyorum ve en ufak bir sorunla karşılaşmadım.
Aceleniz yoksa güvendiğiniz müzik marketlere arada bir gidip bakın derim. Aklınızda olmayan bir model çok iyi indirime girmiş olabilir veya teşhir ürünü bulabilirsiniz.
normalde casio ap460 aklımda yoktu ama gidip denedikten sonra listeye ekledim.Şimdi de şöyle bir fiyattan satılıyor
Casio AP-460BN Dijital Piyano (Kahverengi) | doremusic
denediğimde gayet başarılı buldum,ama dediğiniz ürünlere de bakacağım,teşekkür ederim.

Ben geçen yıl sonbaharda YDP163 satın aldım ve gayet mutluyum. Bu fiyat ve aşağısı piyanolar içinde en ısındığım bu model oldu. CLP serisi ile YDP serisi arasında belirgin fark var cidden ancak aralarında da ciddi fiyat farkı var. Ben daha çok oğlumun eğitimi için kullanacak olduğumdan ve YDP163 de bana oldukça doğala yakın geldiğinden çok para ödemek istemedim ama param çok olsaydı ve piyanodan beklentim daha yüksek olsaydı kesinlikle CLP alırdım. Ancak, siz deneyerek kendi zevkinize göre bir piyano bulabilirsiniz sanırım. Kawai'lere de bakabilirsiniz. Zaten Yamaha, Kawai ve Roland dünyadaki en popüler dijital piyano markaları.

kawailerin genel olarak tuşesi hoşuma gitse de giriş modellerinde sesi pek hoşuma gitmedi.Ydp lerden dediğiniz gibi düşünebilirdim ama bütçem yetmiyor.İkinci el piyasası sıfırından pek farklı değil çok değişik fiyatlar istiyorlar.acaba ikinci el elde kalmış akustik piyanolardan mı kovalasam ? cevabımın için teşekkür ederim.

Hem sound hem de tuşe olarak doğru düzgün bir şey arıyorsanız ; Yamaha'nın Clavinova CLP serisinden şaşmayın derim. Ama bütçeniz CLP serisinin sıfır ürünleri için çok yetersiz. Bütçenizi bir miktar daha arttırarak CLP serisinin en azından 4XX'lü modellerini ikinci elde takip etmenizi tavsiye ederim.
ikinci el ilanlarında da çok garip fiyatlar istiyorlar açıkçası içime sinmiyor ama tavsiyeniz için teşekkür ederim.

8 yaşındaki oğlumu piyano kursuna gönderiyorum ve orada dün baktım aşağıdaki piyanodan var. Açıkcası bilmiyorum ne kadar iyidir ama 3.300TL civarı piyasası internette. Belki incelemek istersiniz.

KURZWEIL KA-130

Merhabalar ben dijital piyano değil de midi klavye önermek isterim. Nektar lx88+ almak istemiştim ama malum öğrenci olduğum için alamadım. Doremusic'te olması lazım oraya bakarsanız bir fikriniz olur. Sonuçta her çeşit piyano bulunuyor orada sesine hassasiyetine ve özelliklerine göre kafanızda bir şey oluşur.

Merhabalar ben dijital piyano değil de midi klavye önermek isterim. Nektar lx88+ almak istemiştim ama malum öğrenci olduğum için alamadım. Doremusic'te olması lazım oraya bakarsanız bir fikriniz olur. Sonuçta her çeşit piyano bulunuyor orada sesine hassasiyetine ve özelliklerine göre kafanızda bir şey oluşur.
@Goldenshot Nektar LX88 ve benzeri midi klavyelerin üzerinde ses olmaz. Sadece vsti ( sanal enstrüman ) tetiklemek için kullanılır.

yorumlardan kafam iyice bulandı :) işin aslı Lisede müzik dersinden kalmış biri olarak latin danslarında ritmi bir türlü tutturamayan bir danscı olarak bu aralar da piyanoya merak saldım hepsiburada dan yorumlara bakarak Casio CDP-130SR (1850 TL), Casio Cdp 230 BK / Cs44 Standı,Pedal (SP-3), Nota sehpası, AC adaptör (AD-A12150LW), Şarkı kitabı dahil (2600 TL) ve Roland RP30-CRL / (muhtemelen stand dahil) (3600 TL) arasında kaldım. kullanım amacım ve şeklime gelicek olursak yol şantiyesinde çalıştıgım ıcın belli bir süre belki piyano egitimi alırım ama muhtemelen 2-3 ay olur sonrasında kendım youtube vs uzerinden dersler ile çalışırım. şantiyede kuracagım için ses çıkışını minimize etmek için de kulaklık kullanımı yaparım. kullanım amacım rahatlama, hobi diyebiliriz yani cok zorlu parcalar cıkarmam belki ama belki elimin altında ezberleyecegım 1 tane klasik olabilir (becerebilirsem) bu veya benzeri piyano ile ilgili yonlendırme yapabilirmisiniz zaten piyano dersi alacagım için ilk ay almak için acele etmesem mi ? şimdiden teşekkurler.

yorumlardan kafam iyice bulandı :) işin aslı Lisede müzik dersinden kalmış biri olarak latin danslarında ritmi bir türlü tutturamayan bir danscı olarak bu aralar da piyanoya merak saldım hepsiburada dan yorumlara bakarak Casio CDP-130SR (1850 TL), Casio Cdp 230 BK / Cs44 Standı,Pedal (SP-3), Nota sehpası, AC adaptör (AD-A12150LW), Şarkı kitabı dahil (2600 TL) ve Roland RP30-CRL / (muhtemelen stand dahil) (3600 TL) arasında kaldım. kullanım amacım ve şeklime gelicek olursak yol şantiyesinde çalıştıgım ıcın belli bir süre belki piyano egitimi alırım ama muhtemelen 2-3 ay olur sonrasında kendım youtube vs uzerinden dersler ile çalışırım. şantiyede kuracagım için ses çıkışını minimize etmek için de kulaklık kullanımı yaparım. kullanım amacım rahatlama, hobi diyebiliriz yani cok zorlu parcalar cıkarmam belki ama belki elimin altında ezberleyecegım 1 tane klasik olabilir (becerebilirsem) bu veya benzeri piyano ile ilgili yonlendırme yapabilirmisiniz zaten piyano dersi alacagım için ilk ay almak için acele etmesem mi ? şimdiden teşekkurler.
Burası bir rock/metal formu olduğu için piyano yerine midi alternatifini sunacağım size. Yukarıda bahsedilen LX88 modeline ak olarak referans hoparlör ve ses kartı alımı yaparsanız hem kayıt alabileceğiniz bir studio nuz olur hem piyano çalabilirsiniz hemde vsti ile tüm enstrüman tonları ile hemen hemen aynı tonlar elde edebilirsiniz.

Şantiyeci olduğunuz için ( şantiyeciliğin ne olduğunu bilirim 🙂 ) sizin mümkün olduğu kadar yer kaplamayan, pratik ve mobil çözümlere ihtiyacınız var. Bence Yamaha ve Roland'ın "hammer action " tuşeli "stage piano" denilen modellerine bakın. Casio'lardan da mümkün olduğu kadar uzak durun. Çünkü sizi sonunda mutsuz edebilir.

Herkese merhabalar. Üst limiti 4000 tl olacak şekilde bir piyano/synth arıyorum. Genelde progresif rock çalmayı planlıyorum fakat akustik piyano(efekt) ses kalitesinin de belli bir seviyede olmasi guzel olur. Tuşe hassasiyeti ve hammer action olmassa olmazlarımdan. Pitch bend özelliği de önemli fakat elzem değil. Aklınıza gelen önerileri yazarsanız çok memnum olurum. Şimdiden hepinize tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Herkese merhabalar. Üst limiti 4000 tl olacak şekilde bir piyano/synth arıyorum. Genelde progresif rock çalmayı planlıyorum fakat akustik piyano(efekt) ses kalitesinin de belli bir seviyede olmasi guzel olur. Tuşe hassasiyeti ve hammer action olmassa olmazlarımdan. Pitch bend özelliği de önemli fakat elzem değil. Aklınıza gelen önerileri yazarsanız çok memnum olurum. Şimdiden hepinize tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Hammer action tuşe genellikle 88 tuşlu klavyelerde bulunur. Dolayısıyla 88 tuşlu bir cihaz bakmanız lazım. Ancak bütçeniz çerçevesinde güncel veya yakın geçmişte çıkmış fakat şu anda üretimde olmayan bir 88 tuşlu workstation /synth bulmanız hemen hemen imkansız diyebilirim.

Ben sizin yerinizde olsam Kurzweil'in K2000, K2500 ve K2600 gibi eski serilerinin 88 tuşlu modellerine bakardım. Bunun iki nedeni var : Biri bütçenize , diğeri ise çalmak istediğiniz müziğe çok uygun olması. Örneğin Richard Wright'ın zamanında kullanmış olduğu yanlış hatırlamıyor isem K2000 modeli , Pink Floyd sound'unun ( Moog ve Hammond ile birlikte ) oluşmasında önemli yapı taşlarından biri idi. Aynı şekilde Jon Lord ( Deep Purple ) ve Jordan Rudess ( Dream Theater ) 'da bir dönem Kurzweil kullanmış önemli keyboardistlerdendir.

Bahsettiğim bu cihazlar 80'ler ve 90'larda çıkmış eski cihazlar. Dolayısıyla alırken dikkatli olmak lazım. Bu cihazların ayrıca modül versiyonları da bulunuyor ve tuş takımlı modellerinden daha ucuza geliyor. Modül versiyonunu alıp 88 tuşlu hammer action özellikli midi klavye ile de kullanabilirsiniz.

Ayrıca Kurzweil'in 2000'li yıllarda çıkmış PC3 ve PC3Le modellerinin 88 tuşlu versiyonlarının da - her ne kadar bütçenizi bir miktar aşacaksa da - sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşünüyorum.

Öncelikle bu açıklayıcı mesajınız için çok teşekkür ederim. Benim açımdan çok bilgilendirici oldu. Ikinci olarak da şunu sormak istiyorum. Acaba kurzweil önereceğiniz tek marka mıdır, başka alternatif önerileriniz var mıdır? (Bunu sorma sebebim birden çok marka ve çeşiti inceleyip daha iyi bir karar vereceğimi düşünmem). Mesela Casio Celviano serileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Elektrik piyanonun synthe karşı avantajı olduğunu düşünüyor musunuz? 88 tuşun büyük bir avantaj getireceğine inanıyor musunuz? Çok fazla soru sordum sanırım fakat piyanoyla ilgili hiçbir tecrübem yok. Umarım çok da bunaltıcı olmamışlardır.
Not: Başta yazmayı unutmuşum, 2. el almayla ilgili hiçbir problemim yok önerilerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Öncelikle bu açıklayıcı mesajınız için çok teşekkür ederim. Benim açımdan çok bilgilendirici oldu. Ikinci olarak da şunu sormak istiyorum. Acaba kurzweil önereceğiniz tek marka mıdır, başka alternatif önerileriniz var mıdır? (Bunu sorma sebebim birden çok marka ve çeşiti inceleyip daha iyi bir karar vereceğimi düşünmem). Mesela Casio Celviano serileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Elektrik piyanonun synthe karşı avantajı olduğunu düşünüyor musunuz? 88 tuşun büyük bir avantaj getireceğine inanıyor musunuz? Çok fazla soru sordum sanırım fakat piyanoyla ilgili hiçbir tecrübem yok. Umarım çok da bunaltıcı olmamışlardır.
Not: Başta yazmayı unutmuşum, 2. el almayla ilgili hiçbir problemim yok önerilerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Bir kere synth/workstation ve dijital piano tamamen farklı şeyler. 88 tuşlu bir workstation'a dijital pianonun yaptığı şeyleri büyük ölçüde yaptırabilirsiniz ama bir dijital pianoya workstation'ın yaptığı şeyleri yaptıramazsınız. Dolayısıyla öncelikli olarak kafanızdaki bu karışıklığı gidermeniz , " Dijital piano mu workstation mı ? " sorusunun cevabını bulmanız lazım. Örneğin sadece piano partileri çalacaksanız tabii ki dijital piano alın. Ama siz progresif rock çalacağım diyorsunuz. Bu tür bir müzik ; çok daha geniş bir ses paleti demek. Gerektiğinde ses sentezlemek , patch'ler yazmak demek. Bunu da ancak bir synth/workstation ile yapabilirsiniz. Mesela aşağıdaki videoda adam Kurzweil K2600 modeli ile ; cihazın üzerindeki fabrika presetlerini kullanarak bir takım patch'ler yazmış. ( Örneği yukarıda Kurzweil'den bahsettiğim için yine Kurzweil'den verdim. Yoksa benzeri şeyleri başka markaların workstation modelleri ile yapmak da mümkün. )

88 tuşun en büyük avantajı çalımda özgürlük sağlamasıdır. Örneğin 88 tuşlu bir cihazla piano partileri dahil her şeyi çalabilirsiniz. Ama tuş sayısı azaldıkça özgürlük alanınız gittikçe kısıtlanır. Buna karşılık 88 tuşlu bir cihazın ; büyüklük ve ağırlıktan kaynaklanan mobilizasyon problemi olduğunu da unutmamak gerekir.

Ben Kurzweil alternatifini ; sizin bütçe kısıtınız ve yapmayı düşündüğünüz müzik türü nedeniyle verdim. Bütçe kısıtınız olmasaydı ilave alternatifler ( hammer action tuş takımlı ve 88 tuşlu modelleri olmak kaydıyla ) aşağıdaki gibi olurdu :

1-) Yamaha
a-) Üretimden kalkmış modeller : Motif ES , Motif XS, Motif XF
b-) Halen üretilmekte olan modeller : MOXF8 , MODX8

2-) Korg
a-) Üretimden kalkmış modeller : Triton Extreme , M3 , Kronos , Kronos X
b-) Halen üretilmekte olan modeller : Kronos 2, Krome

3-) Roland
a-) Üretimden kalkmış modeller : Fantom G
b-) Halen üretilmekte olan modeller : Fantom , FA-08 , Juno DS , Integra7 + 88 tuşlu midi klavye

4- Nord
a-) Üretimden kalkmış modeller : Nord Stage eski seriler
b-) Halen üretilmekte olan modeller : Nord Stage 3 88 , Nord Electro 6 HP

5-) Kurzweil
a-) Üretimden kalkmış modeller : Yukarıda belirttim.
b-) Halen üretilmekte olan modeller : PC4 , PC3K

Benim aklıma gelen modeller genel olarak böyle. Belki hatırlayamadığım veya atladığım modeller olmuştur.

Geri