Acemiler için tel geçişlerinde son vurulan teli susturma

Öncelikle herkese merhaba. Gitar çalmayı öğrenmeye başlayalı yaklaşık 3 hafta oldu. Ne gitar kursuna gidiyorum ne de birilerinden ders alıyorum. Evden internetteki kaynaklardan yararlanarak öğrenmeye çalışıyorum. Ne yazık ki bir telden diğerine geçerken(özellikle alttan yukarı) son vurduğum telin sesi ve geçip vurduğum telin sesi karışıyor ve çok karışık bir ses çıkıyor. Bununla ilgili bir video veya makale tarzı bir kaynak bulamadım. Nasıl bir teknikle teller arası geçişlerden sonra oluşan ses kirliliğinden kurtulurum? Ve bu tarz teknikleri öğrenebileceğim bir gitar metot kitabı önerebilir misiniz?

Önemli bir konu olmasına rağmen kitaplarda pek bulamazsınız.
Bunu yapmayı öğrenmek zaman alır ve gerçekten de kazanılması gereken en önemli alışkanlıklardan biridir.
Ben hem sağ elimin iç kısmı ve hem de sağ el başparmağımın kenarını kullanıyorum.
Ayrıca sol elde de işaret parmağımın iç kısmını kullanırım.
Şu linke bir bakın:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekkürler. Hem mesajınız hem de video gayet yararlı oldu. Sanırım aşağı tellerden yukarı gelirken sol eli kullanmak şart. Çünkü sağ elimle susturup üste çıkarken çok vakit kaybediyorum. Tekrardan teşekkürler.

Bunun etudu vardi bende ama bulamadim malesef. Sol el parmaklarinizla teker teker asagi ve yukari geciste tel susturmaya calistirmaniz lazim. Asagi gecis yaptiginizda parmaginizin ust kismiyla yukari gecis yaptiginizda ic kismiyla.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bunun etudu vardi bende ama bulamadim malesef. Sol el parmaklarinizla teker teker asagi ve yukari geciste tel susturmaya calistirmaniz lazim. Asagi gecis yaptiginizda parmaginizin ust kismiyla yukari gecis yaptiginizda ic kismiyla.
Çok teşekkürler. Yukarı çıkarken sol el işaret parmağımla alt telleri kapatıyorum. Aşağı inişte ise zaten sağ avcumun ucuyla kapatmakta zorlanmıyorum. Çok sağolun eğer bulursanız etütü, gönderirseniz çok sevinirim. 🙏

Geri