Truss rod kapağı ve pickguard

Merhaba,
Forumda araştırma yaptım ancak buna dair bir şey bulamadım.

Truss rod kapağı olmayan bir gitara sonradan truss rod kapağı takılabilir mi ?

Bu linktekilerden uyumlu olan var mıdır ? Özel mi yapılması gerekir ?

İkinci sorum ise;
Gitarımın pickguardını değiştirmek istiyorum ama satışta olan yok anladığım kadarıyla özel kesim, internette baktım pdf veya corel çizimi falanda yok.
Değiştirme nedenim ise, düşündüğüm kadarıyla işçilik olarak galiba özensiz davranmışlar manyetikler ile pickguard arasında boşluklar var çok sinirimi bozuyor. Tam olarak fit oturmasını istiyorum pickguard içine manyetiklerin köprüden 1 sonraki manyetik farkederseniz üste dogru kaymış altında siyah kısım komple boşluk.

BUNU (Yazıya tıklayın lütfen) alsam cnc kesimi yapan bir yere gitsem yaparlar biliyorum ama adam benden kesim dosyası isteyecek çizim isteyecek bu gitarın pickguardını dijital ortama nasıl aktarabilirim ?

Custom Pickguard yapan bir kişiyle konuştum orjinal pickguardın azıcık daha küçük halini tam yapmaya tam olarak 750 tl istedi.... ( Şok oldum :D )

En yakın olarak yamaha pacifica 112v ile yakınlık diye gördüm ve onun pdf dosyasını buldum ama tam o değil sanki.

81MSgAwTZlL._SX425_.jpg

Gitarın fotoğrafları ise truss rod kısmı ve pickguard.

pickguard.jpeg
WhatsApp Image 2019-05-30 at 09.44.16.jpeg
sa1.jpeg
sa2.jpeg

Custom pickguard'a 750TL?

Bir şeyler derdim de yeri değil.

750 TL'ye deneme yanılma yapa yapa bu işi öğrenebilecek malzeme satın alabilirsin.

CNC ile hiç uğraşma, uğraştırma. Freze çok daha basit ve temiz bir çözüm bu tür objelerde. Hatta bana mevcut pickguard'ını ve yeni pickguard'ın malzemesini ulaştırırsan, biraz da zaman tanırsan ücretsiz bir şekilde yardımcı olurum.

Truss rod kapağı yapılır tabi, neden yapılmasın? İşçiliği meşakkatli olacaktır ama, haliyle biraz maliyet çıkarabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
750₺ istemesi komik olmuş. 60’lar stratları için Celluloid malzemesinden yapılan eskitmeli birebir replica pickguardlar o kadara gidiyor.

750 den başlar demişti zaten hocam ben de şok oldum çünkü hani malzeme belli sonuçta yapılacak olan şey belli anlamadım ki cnc kullanmıyor elle kesiyor desek tırnağıyla aşındıra aşındıra kesse o kadar eder herhalde

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Custom pickguard'a 750TL?

Bir şeyler derdim de yeri değil.

750 TL'ye deneme yanılma yapa yapa bu işi öğrenebilecek malzeme satın alabilirsin.

CNC ile hiç uğraşma, uğraştırma. Freze çok daha basit ve temiz bir çözüm bu tür objelerde. Hatta bana mevcut pickguard'ını ve yeni pickguard'ın malzemesini ulaştırırsan, biraz da zaman tanırsan ücretsiz bir şekilde yardımcı olurum.

Hocam çooookk teşekkür ederim teklifiniz için ama yüksek ihtimal zaman derdim olacak yani acelem yokta üniversite işleri için sürekli koşuşturma halindeyim hangi şehirde olup nereye gidecegimi ben de bilmiyorum. Freze fikri için çok teşekkür ederim atölyede deneme yanılma ile deneyeceğim. Hangi şehirdesiniz bu arada ?

Truss rod kapağı yapım zorluğu pena yapımı kadar. Bir miktar plastik(tercigim ağaç olurdu), zımpara(ağaç kullanılacaksa parlatmak için yüksek gritli de gerekecektir), 2 adet el(zımpara sabitlenirse bir tane de yeter), yarım saat zaman :)

Ben bu gitarda kapağı sabitlemek için string tree deliğini kullanırdım muhtemelen.

Pickguardı ağaç yapayım, albenisi olsun dersen başka ama tek sorunu aradaki boşluksa uğraşmaya değmez. Dar toleransta üretilmiş olsa da bundan daha güzel olmayacak.

Geri