Shielding Sorunsalı

Arkadaşlar bugün Gitarımın potans,switch ve jack girişinin olduğu yeri aliminyum bantla kapladım amacım cızırtıyı engellemekti.
Ama amfiden hiç bir ses gelmiyor. Potlar ve switch kesin çalışıyor ama tellerin sesi gitmiyor.
Aynı kablolamayı bantları çıkartıp yapınca ses gayet net geliyor bunun sebebini nedir acaba?

Gitarın tüm elektronik parçalarında bir 'hot' bir de 'ground' kablolar var. Hot'un Türkçesi nedir bilmiyorum o nedenle öyle yazdım. Eğer hot kablo yolu bir şekilde sizin alüminyum bantınıza (ki oda da köprü gibi bir ground merkezine iletimli olmalı doğru yaptıysanız) değerse o noktadan itibaren hot akım da ground'a gider ve ses kesilir. Amfiden hiç ses gelmediğine göre olası sebepler öncelikle Jak girişinde temas veya volüme potunun hot bacağına temas olabilir. Potların kenara köşeye temas etmediğine, jak girişinin temas etmediğine emin olun, sorununuz çözülecek.

Gitarın tüm elektronik parçalarında bir 'hot' bir de 'ground' kablolar var. Hot'un Türkçesi nedir bilmiyorum o nedenle öyle yazdım. Eğer hot kablo yolu bir şekilde sizin alüminyum bantınıza (ki oda da köprü gibi bir ground merkezine iletimli olmalı doğru yaptıysanız) değerse o noktadan itibaren hot akım da ground'a gider ve ses kesilir. Amfiden hiç ses gelmediğine göre olası sebepler öncelikle Jak girişinde temas veya volüme potunun hot bacağına temas olabilir. Potların kenara köşeye temas etmediğine, jak girişinin temas etmediğine emin olun, sorununuz çözülecek.

Hocam bir şey soracağım, mesela bakır bant ile kaplama yaptıktan sonra üstüne yalıtkan bir kaplama yapsak mesela maskeleme bandı ile bu sayede hiçbir kablo ve eleman bakır banta değmeyeceği için daha sorunsuz olmaz mı ? Yanlış mı düşünüyorum

Hocam bir şey soracağım, mesela bakır bant ile kaplama yaptıktan sonra üstüne yalıtkan bir kaplama yapsak mesela maskeleme bandı ile bu sayede hiçbir kablo ve eleman bakır banta değmeyeceği için daha sorunsuz olmaz mı ? Yanlış mı düşünüyorum

Elektronik bilgim cok az ama bu bir tür Faraday kafesi zaten. Amaç dış ortamdaki elekromanyetik akımlardan, radyo frekanslarından korunmak. Dolayısıyla shielding üzerine maskeleme bandı kullanılmasında sakınca olmaz. Ama zaten duzgun ce yapıldığında gerek de kalmayacaktır.

Elektronik bilgim cok az ama bu bir tür Faraday kafesi zaten. Amaç dış ortamdaki elekromanyetik akımlardan, radyo frekanslarından korunmak. Dolayısıyla shielding üzerine maskeleme bandı kullanılmasında sakınca olmaz. Ama zaten duzgun ce yapıldığında gerek de kalmayacaktır.
Peki mesela hocam nasıl desem, şu an gitarımda shielding yok. Zamanım da boş ama gitarım çok üst seviye değil. Zaman harcamaya değecek bir işlem mi bu ? Yoksa amann olmasa da olur tarzında bir şey mi 😅 Ders çalıştıktan sonra çok fazla canım sıkılıyor boş zamanlarımda uğraşabilirim ama değmeyecekse daha hayırlı işlerde harcarım zamanımı.

Şunu da eklemeliyim ki bu shileding denen hadisenin manyetik dip gürültüsüne minimal fayda sağlayabileceği belirtiliyor okuduğum birçok yerde. Eğer halihazırda iletken boya ile kapalıysa shileding yapmanın etkisi olmayacaktır.

Peki mesela hocam nasıl desem, şu an gitarımda shielding yok. Zamanım da boş ama gitarım çok üst seviye değil. Zaman harcamaya değecek bir işlem mi bu ? Yoksa amann olmasa da olur tarzında bir şey mi 😅 Ders çalıştıktan sonra çok fazla canım sıkılıyor boş zamanlarımda uğraşabilirim ama değmeyecekse daha hayırlı işlerde harcarım zamanımı.
Bence her gün başka bir icat çıkartmak yerine zamanını gitar çalmaya harca.

O zaman günümüzün nimetlerinden faydalan biraz. Sınırsız bilgi kaynağı var her tarafta ama gördüğüm kadarıyla en basit şeylerde bile tam araştırmadan soruyor gibisin. Amfi meselesi de aynı. Trabzon'a, İstanbul'a, Kıbrıs'a taşıyacağım diyorsun, millet sana haftalardır yol göstermeye çalışıyor ama sen hala gidip 15 kiloluk amfi kovalıyorsun. Dün Letgo'dan yazdığın TVP 30 sahibi benim mesela. Ama en sevmediğim şeyi yaptın, hala satılık mı, satılık, eee? Başkaları nasıl bilmiyorum ama ben böyle yapanlara bir şey satmıyorum. O yüzden alım satım işinde de saygı çerçevesinde davranmak bence kişiye her zaman artı olarak döner.

O zaman günümüzün nimetlerinden faydalan biraz. Sınırsız bilgi kaynağı var her tarafta ama gördüğüm kadarıyla en basit şeylerde bile tam araştırmadan soruyor gibisin. Amfi meselesi de aynı. Trabzon'a, İstanbul'a, Kıbrıs'a taşıyacağım diyorsun, millet sana haftalardır yol göstermeye çalışıyor ama sen hala gidip 15 kiloluk amfi kovalıyorsun. Dün Letgo'dan yazdığın TVP 30 sahibi benim mesela. Ama en sevmediğim şeyi yaptın, hala satılık mı, satılık, eee? Başkaları nasıl bilmiyorum ama ben böyle yapanlara bir şey satmıyorum. O yüzden alım satım işinde de saygı çerçevesinde davranmak bence kişiye her zaman artı olarak döner.

Haftalardır görülen bir yol olduğunu düşünmüyorum. Aralıksız kimi rahatsız ettim ? Elimden geldiğince yabancı forumlarda bile araştırma yapıyorum.
Mesela en basit gördüğünüz ama sorduğum şeylere örnek verebilir misiniz ? Amfi meselesine gelecek olursak orası çok karışık bir konu.

Evet insanlara sordum tavsiyeler aldım ama en ufak şeyi araştırmayı bilmeyen biri olduğumu düşünmüyorum. Mesela bu konuda shielding konusunda bilgi almak için bir soru sordum. İnternetin hangi sayfasında sorduğum sorunun cevabı olabilir ? (Bant mevzusu) Ekonomik bu durumda 2000 lira amfiye vermek benim gibi bir kişi için ve tahminimce Türkiye'de çoğunlukla gördüğüm kadarıyla kolay bir şey değil. İnsanlar aldıkları ürünleri uzun süre kullanmak istiyor. Eğer 2000 lira verince 15 kilo taşımanın performansını daha iyi hissedeceksem mecbur taşıyacağım. En basitinden Vox adio 20 diye bir amfi varmış THR10 a alternatif gösteriliyor veya ne bileyim katana air olsun. Amacım saygısızlık değil ancak çok sevdiğim bir söz var:
“Başkalarının hatalarından ders alın. İnsan bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.”

Kimseye rahatsızlık vermeden elimden geldiğince yaşı yazıyorsa abi diyerek hocam diyerek bilmediğim şeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Burada benim yaşım kadar gitarla uğraşmış müziğe hayatını vermiş insanlar olduğunu biliyorum. Zaten insanlara çok soru sorarak veya saçma sorular sorarak bunaltmak ne demek cidden biliyorum. Let-go çok saçma bir ortam gitarımı ordan satın aldım ilan 2 ay önce konulmuş bir bilgi yok bir şey yok, kişinin isminden instagramdan aratarak öyle iletişime geçebildim. Satılık mı dedim hala satılık dedi öyle 1-2 hafta sonra satın aldım. Birden fazla kişiye mesaj attım siz hangisisiniz bilmiyorum ancak rahatsız edici spam mesaj attığımı hatırlamıyorum.

Her neyse rahatsız ettiysem özür dilerim. Her zaman bir şeyi direkt olarak kullanmaktan çok kurcalamaktan yanayım. Bundan dolayı zaten 8 aydır ders çalışmaktan bıkkınlığım için aralarda atölyede shielding yaparırm falan diye düşündüm hem de bilgilenmiş oldum. Amacım saygısızlık yapmak değil ancak gerçekten ama let-go yu az buçuk biliyorsanız en basitinden 3 kişiye 1- 1.5 ay önce mesaj atmışım çeşitli aletler için satılık mı diye dönmemiş bile, dönse direk alacağım şeyler için arafta kalıyorum mesaj atar mı atmaz mı diye. Eğer siz evet satılık yazdıysanız ve dönmediysem görmemişimdir bile. Eğer kırıcı veya saygısızca bir sözüm olduysa özür dilerim amacım saygısızlık yapmak değil sadece benim hakkında düşündüğünüz gibi araştırmadan direk her şeyi soran bir kişi olmadığını anlatmak istedim.

Ufak bir web geçmişim az çok ne kadar araştırdığımı gösterecektir.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
11.JPG
10.JPG

Kesinlikle değer. Bende 62' Strat var, özellikle köprü manyetiği tonu çok tizli ve bası az, distortion açtığımda çok büyük sorun yaşıyordum sahnede vs. gürültülerden dolayı. Bakır bant ile shielding yaptırdım ve iyi ki de yaptırmışım diyorum her geçen gün, sanki noise gate yaptırmışım fakat artı olarak sustainimi yemiyor gibi bir şey.

Geri