Kayıt almak için püf noktaları

Merhaba arkadaşlar. Aranızda kayıt işi ile profesyonel düzeyde ilgilenen kişiler var. Birkaç sorum var, tamamen bir şarkı kaydetmek istiyorum ama bunu en mükemmel şekilde istiyorum ve bu yüzden ekipman seçerken en hassas noktaları size sorma gereği duydum.
1. Ses kartını iyi yapan özellik nedir? Bundan kastım teknik özelliklerinde hangi değerlere dikkat etmem gerekir?
2. Tamamen izole bir ortam gerçekten gerekli mi?
3. Bir şarkıyı yaklaşık 100 kanal ile kayıt edeceğim. İ5 bir bilgisayar bunun için yeterli olur mu?
4. Son olarak doğa seslerini kaydedip şarkıya ekleyeceğim. Bunun için nasıl bir cihaz önerirsiniz?

Merhaba arkadaşlar. Aranızda kayıt işi ile profesyonel düzeyde ilgilenen kişiler var. Birkaç sorum var, tamamen bir şarkı kaydetmek istiyorum ama bunu en mükemmel şekilde istiyorum ve bu yüzden ekipman seçerken en hassas noktaları size sorma gereği duydum.
1. Ses kartını iyi yapan özellik nedir? Bundan kastım teknik özelliklerinde hangi değerlere dikkat etmem gerekir?
3. Bir şarkıyı yaklaşık 100 kanal ile kayıt edeceğim. İ5 bir bilgisayar bunun için yeterli olur mu?
4. Son olarak doğa seslerini kaydedip şarkıya ekleyeceğim. Bunun için nasıl bir cihaz önerirsiniz?

1- Güncel bir uygun fiyatlı ürünle (mesela focusrite scarlett2) pahalı bir kartı kayıt yapıp karşılaştırdığınızda genelde amatörlerin tepkisi farkın abartılacak kadar olmadığı yönündedir. Ama işin gerçeği o kayıtlar üst-üste bindiğinde (kanal kayıt) sound'da ciddi bir fark ortaya çıkar.

Bu parayla bağlantılı gerçeği aşmak acımasız olmak gerekirse mümkün değil, ama demek değildi ucuz seskartıyla yapılan müzik dinleyiciye keyif vermez. Konu rock'sa ben ritm gitarları program, soloları ise analog ekipmanla kaydetmeyi iyi bir tavsiye olarak görüyorum.

2-Mikrofonu amfinin speakerına dayadığımız ve amfi ses şiddetini genelde köklediğimiz için oda sesinin çok fazla yakalanacağını sanmıyorum. Ama bunu denemedim, o şiddette aynı odada bulunmak ciddi kulak rahatsızlıklarına yol açabilir. Pek çok albümde gitaristler kayıt değilde kontrol odasında gitar çalmayı tercih etmiştir.

3-i5 derken 10 yaşında falan değilse bilgisayar 44.1'de yeterli olur tahminim. Ama mix aşamasında ne derece plug-inleri kaldırır bilemem, freeze gerekebileceği için işlem meşakatli olabilir.

4-Zoom'un ürünlerine göz atabilirsiniz.

1. AD - DA kalitesi önemli yani convertor...
2. Tamamen izole bi ortam tercih sebebidir ama olmazsa olmaz değildir...
3. Yaklaşık olarak 1998 yılından beri stüdyo, kayıt ve produksiyon işlerinin içindeyim ve max 50-60 kanallı proje görmüşümdür. 100 kanal playback ve pluginler için son jenerasyon i5 ve ssd şart.
4. Zoom iyi yapıyor bu işleri.

İyi karta değil; doğru karta ihtiyacınız var. Projeniz nedir? aynı anda kaç tane canlı mikrofon girmeniz gerekiyor? canlı davul kaydı yapacaksanız misal en az 8 giriş olan bir kart kullanmanız gerekebilir . Yok davulu VST ye çaldırıcam, gitar - vokal dışında canlı kayıt yapmayacam diyorsanız 2 kanal ses kartı size yeter. o zaman da Vokal ve gitar kaydının niteliğine bakmak lazım. Bu durumda ses kartı kalitesinden değil Kondanser mic ve eksta bir Mic preamp ihtiyacından bahsedebiliriz.

İyi kayıt yapmak için ses kartı yeterli değildir. İyi bir monitörleme, belki external üniteler, iyi mikrofonlar. hepsinden de önemli iyi bir kayıt bilgisine sahip olmak gerekir. Bir tuşa basmakla olmuyor bu işler. yıllarınızı alır kayıt işinde profesyonel seviyeye ulaşmanız.

Hangi canlı kaydı yapacaksınız? bir gitar amfisi kaydedecekseniz izole ortama ihtiyaç yok. Vokal kaydı , akustik gitar ise gene yok. Çınlamayı azaltacak önlemler almak gerekebilir.
i5 yeter fakat merak ettim ne olacak bu 100 kanalda senfoni orkestrası mı kaydediyorsunuz ?

İşte asıl zor kısım bu. Bunun altından kalkmanız pek kolay olmaz. Üstelik bunun için kullandığınız ekipmanı başka projelerde de kullanamazsınız. Boşa masraf.
Hazır sample kullanın dünya kadar arşiv var internette.

@mdr öncelikle yapacağınız kayıtların niteliğine / şekline göre ; ses kartınızın kaç adet girişe ve ne tür girişlere sahip olması gerektiğini tespit edin. Daha sonra kullandığınız bilgisayara göre ; hangi bağlantı protokolünü kullanacağınıza bağlı olarak seçeceğiniz ses kartının bağlantı türüne dikkat edin.

Ses kartının en önemli bileşenlerinden ikisinin convertör ve mic-pre'leri olduğunu unutmayarak , mümkün olduğu kadar kaliteli convertör ve mic-pre ihtiva eden bir ses kartını seçmeğe gayret edin. Bu şekilde aynı zamanda örneğin outboard mic-pre gibi ekipmana olan ihtiyacınızı da ( özel durumlar hariç ) ortadan kaldırmış olursunuz.

Alacağınız ses kartının gecikme değerlerini, driver kalitesini ve stabilitesini özellikle araştırın.

Eğer akustik kayıt yapacaksanız çok sofistike olmayan bir yalıtıma ilave olarak ; kayıt yaptığınız ortamın akustiğinin asgari düzeyde dahi olsa düzgün olması gerektiğini unutmayın. Bu konuda yapacağınız düzenlemelere ek olarak ; gerekirse bu konudaki zaafiyetleri minimize edebilmek için "Reflexion Filter" kullanmayı ihmal etmeyin. ( Reflexion Filter'ı kullanan ampli mikrofonlayarak gitar kayıtı alan pro insanlar bile var. )

Günümüzde şarkılar genellikle 50-60 kanallı oluyor. Mecbur kalmadıkça bu sayıların üzerine çıkmamak gerek. Bu durumda da yeni nesil i5 işlemcili ve ssd'li bir bilgisayar yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Doğa sesleri konusunda @Single_FACTOR 'ün dediği gibi internette sample kütüphaneleri mevcut. Ama ben illa kendi kayıt ettiğim özgün sesleri kullanacağım diyorsanız ; örneğin Zoom'un yanlış hatırlamıyor isem H6 modeli mevcut. Bunu kullanan arkadaşlarım var ve hepsi memnun. Bu cihazla kayıt ettiğiniz sesleri daha sonra DAW'ınıza import edebiliyorsunuz vs. Ama ucuz değil tabii ki.

Son düzenleme:
Geri