Yardım lazım; Yurt dışından hizmet / iş karşılığı ödeme almak.

Bu konuyu ciddi araştıracağım. Tanıdığınız birileri var mı? Ya da siz kullanıyormusunuz?
Merhaba,
Bugün mali müşavirime sorup geri dönüş yapacağım.
Yukarıda finansgundem sitesinden güzel ve yararlı bir yazı paylaşmış bir arkadaşımız.
Ne var ki o yazıda da belirtilen, eğer ven yanlış çıkarım yapmıyorsam, sizin yurtdışında bulunan ve Türkiye’de ticari faaliyet gösteren bir şirkette “istihdam ediliyor” yani çalışıyor olmanız, maaşınızın ise söz konusu yabancı şirketin merkezinin bulunduğu yabancı ülkeden, döviz olarak, ödenmesi hali. Dolayısıyla burada serbest bir işin yapılması söz konusu değil. O nedenle söz konusu yazıda anlatılanın sizin sorunuzda açıkladığınız duruma uymadığı düşüncesindeyim.
Siz bir işverene bağlı olmaksızın kendiniz iş yapacağınızdan, daha evvel yazdığım şekilde vergilendirme hususu söz konusu olabilecektir diye düşünmekteyim. Her halükarda gün içinde tekrar yazacağım.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Mali müşavirimle konuştum. Durum şu şekilde;
a) “Eğer fatura kesmeyecekseniz”, yılda üç seferi geçmeyecek şekilde bu işi/hizmeti yapabilirsiniz, vergi mükellefiyetiniz doğmaz. Bu noktada esas olan “yapılan faaliyetin/verilen hizmetin süreklilik arz etmesi/etmemesi”. “Süreklilik arz etme/etmeme noktasındaki sınır” ise “bir yıl içinde üç” (bu noktada seneyi hem mali yıl hem de yaptığınız ilk işten itibaren bir yol olarak düşünerek iki ayrı şekilde göz önünde bulundurun, daha güvenli olur) olarak kabul edilmiş.
Bu noktada ücret meblağının önemi yok. Ben yapacağınız işi/vereceğiniz hizmeti anlattıktan sonra mesela 100.000 tl alacak o zaman da mı sıkıntı olmaz şeklinde sordum, mali müşavirim olmayacağını söyledi.
b) “Fatura kesecek iseniz”, her halükarda vergi mükellefiyetiniz doğacaktır. Bu noktada faturadan kastım hem bildiğimiz mal/hizmet faturası hem de serbest meslek makbuzu anlamındadır. Bunları kesebilmeniz için öncelikle vergi dairesi kaydınızın ve haliyle vergi levhanızın olması gereklidir. Bu halde fatura kesebilirsiniz, kestiğiniz zaman da vergi mükellefiyetiniz doğar.
Dolayısıyla işi yaptıran sizden fatura kesmenizi istiyorsa, öncelikle vergi vergi dairesine kayıt olmanız/vergi levhası almanız gerekecektir. Bu halde de, fatura keserseniz vergi ödersiniz. Zaten bu halde fatura kesmediğiniz ancak gelir elde ettiğiniz “tespit edilirse” cezası ile birlikte sizden tahsil edilmek üzere işleme konulur.
İlk senaryodaki halde de, yaptığınız işin süreklilik arzettiği “tespit edilirse” vergi mükellefiyetiniz “yaptığınız ilk işten itibaren” başlatılır ve cezası ile birlikte tahsil edilmek üzere işleme konulur. (Burada bir yıllık süre içindeki ilk işlem değil, mesela üç yıl boyunca bu işi yaptınız, üç yıl önceki ilk işlemden başlatılır)
Şu halde bana sorar iseniz, ilk etapta hemen vergi levhası almayın, baktınız işiniz açılıyor, bir sene içinde (bu noktada seneyi hem mali yıl hem de yaptığınız ilk işten itibaren bir yol olarak düşünerek iki ayrı şekilde göz önünde bulundurun, daha güvenli olur) dördüncü işinizi alacak iseniz o zaman bir vergi levhası alır fatura kesersiniz.
Yine sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Esenlikler dilerim.

Son düzenleme:
@sylfaril
Detaylı mesajınız için çok teşekkür ederim.
Kazanacağım meblağ yüksek olmayacak, Yılda 3 seferi geçecektir elbette ama her seferindeki meblağ 20$ -50$ ı geçmez. Bunun senelik 3 defa değil de; toplam limiti şu kadarı geçerse diye tanımlanması daha doğru olurdu. Şu durumda bir vergi levhası alıp, yaptığım iş karşılığında sabit vergilerin masrafların, bankada kuşa dönecek ödemelerden sonra bana kalacak para ile üstesinden gelebilecek kadar önümü açık görmüyorum. Hobi olarak yapılan bir durumun mesleğe dönüştürme zorunluluğu çok adil gelmiyor :(

Diyelim ki youtube da bir kanal açtık ve izlenme sayılarına göre ödeme alıyoruz. E bu durum da aynı şey değil mi? youtuba da kanal açan herkes Vergi levhası ile mi bunu yapıyor? Hepimiz 2. el enstrüman / pedal / cihaz alıp satıyoruz misal bunlar denetleniyor mu?

@sylfaril
Kazanacağım meblağ yüksek olmayacak, Yılda 3 seferi geçecektir elbette ama her seferindeki meblağ 20$ -50$ ı geçmez. Bunun senelik 3 defa değil de; toplam limiti şu kadarı geçerse diye tanımlanması daha doğru olurdu. Şu durumda bir vergi levhası alıp, yaptığım iş karşılığında sabit vergilerin masrafların, bankada kuşa dönecek ödemelerden sonra bana kalacak para ile üstesinden gelebilecek kadar önümü açık görmüyorum. Hobi olarak yapılan bir durumun mesleğe dönüştürme zorunluluğu çok adil gelmiyor :(

Diyelim ki youtube da bir kanal açtık ve izlenme sayılarına göre ödeme alıyoruz. E bu durum da aynı şey değil mi? youtuba da kanal açan herkes Vergi levhası ile mi bunu yapıyor? Hepimiz 2. el enstrüman / pedal / cihaz alıp satıyoruz misal bunlar denetleniyor mu?
Kanunda tutar degilde devamlilik esastir. Youtubedan kazanc elde edenler gelir vergisi oduyorlar. Ama genel olarak bir denetim eksikligi mevcut sahibinden vb. Platformlar icin. Ben hala kisisel olarak durumunuza hakim bir mali musavir ile konusmanizdan yanayim. Zaten kazanciniz vergiden muaf bile sayilabilir. Denetime gireceginizi cok sanmiyorum ama vergi isini bos gecerseniz, vergi kacakciligi sucu dolayisiyla 3 kat vergi ziyai cezasi hatta hapis cezasina kadar gidebilir. Risk almaya hic gerek yok. Lutfen durumunuzu anlayabilecek isin ehli biriyle konusun.

@sylfaril

Merhaba,
Eğer her yapacağınız iş 20-50 USD arası olacaksa iki şey aklıma geliyor vergi ödememeniz, vergi levhası almamanız için.
Birinci husus; zaten asgari ücret 2020 lira gibi bir şey yanılmıyorsam. Yıllık toplamı 24240 tl yapıyor bu meblağı geçmezseniz sizin şu anki durumunuzda ne vergi levhasına ihtiyacınız var ne de fatura kesmeye. Ama fatura keserseniz vergi çıkacak. O yüzden karşı tarafa durumu açıklarsanız bence anlaşabilirsiniz.
Bunun örneği instagram üzerinden satış yapan bir çok insanın da böyle yapmakta olduğu. (Elbette instagram vs üzerinden satış yapıp vergi ödeyen de var ancak onların elde ettiği gelir zaten 24240 tl üzerinde, dükkan olarak evlerini gösteriyorlar)
İkinci husus; 20-50 USD meblağ şarkı başına ücretiniz ise, bir iş kapsamında bir parça almayın söz gelimi on parça birden alın fiyatlandırma konusunda parça başı anlaşın ödememin on şarkı için toplu ödenmesi konusunda anlaşın, böylece vergilendirme açısından on şarkıdan müteakip tek bir iş almış, buna karşılık on şarkı karşılığı tek bir ücret almış olursunuz böylece de süreklilik arz etme mevzuunun önüne geçmiş olursunuz.
Esenlikler dilerim.

ben de turbosquid gibi sitelerde 3d model satıyorum. kazancım şimdilik yıllık asgari ücret miktarını geçmiyor. şuan için vergi konusunda herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu? bir de bu tespit edilme nasıl oluyor? özellikle freelance işlerde nasıl tespit ediliyor? başka bir ülkedeki adam direkt hesabıma para gönderdi mesela bu paranın iş karşılığı ödendiği nasıl anlaşılabilir?

Amazon uzerinden bireysel hesaptan tek bir urun satisi olacak. Yurt disindan odeme araci olarak payoneer ve hyperwallet oneriliyor. Payoner ilk yil 5 $ sonraki yillar icin 30 $ hesap ucreti aliyor. Para cekme, bakiye sorma gibi islemlerden de ekstra komisyon aliyor. Hyperwallet daha avantajli gibi geldi. Hyperwallet hakkinda bilgisi olan var mi? Amazonun kendisine entegre ettigi ve paypal yerine gecen bir sistem diye ogrendim. Komisyon oranlari nasildir, yillik hesap ucreti aliniyor mu, kullanim kolayligi nasildir? Bu konuda yardiminiz gerekli.

Zamanında yurtdışından freelance olarak prodüksiyon işleri kovalıyordum ancak bu ödeme ve vergilendirme işlemleri beni de muallakta bıraktı. Konuyu ilgiyle takip ediyorum.

Geri