Bu parmak ile nasıl olacak

Merhabalar elektro gitara başladım ve internetteki kaynaklardan yararlanıyorum ama ilerledikçe parmaklarımdan dolayı bir sorunum var. Serçe parmağın yamuk ve çok esnek. Üst tellere çıktıkça genelde hız yapmaya çalışırken bükülüyor güçsüz olduğu için. Nasıl halledebilirim bu sorunu. Gitarda soğumaya başladım.

Dosyalar

• IMG_20190613_210059.jpg
    IMG_20190613_210059.jpg
    273.8 KB · Gösterim: 1,645
  • IMG_20190613_210106.jpg
    IMG_20190613_210106.jpg
    149.5 KB · Gösterim: 1,220
Üst tellere çıktıkça genelde hız yapmaya çalışırken bükülüyor güçsüz olduğu için.

Konu hızsa çok bastırıyorsun demekki fretlere, gerçi gitar öğretmenlerinde bile karşılaştığım birşey bu. Amfi önüne bir overdrive yerleştirip boostlanabilir, ton kompresleneceği için biraz rahat edersin. Ayrıca esnekliği arttırıcı egzersizler bakın web'den, yani yüzük ile küçük parmağını daha az eforla aralamanı sağlayacak egzersizler.

Benimde elim kesilmişti ufakken, serçe parmağım ve yüzük parmağıma giden sinirler kopmuştu, bir şekil ameliat geçirdim tedavi edili, tam hatırlamıyorum ama diğer parmaklarıma giden sinerlere bağlandı galiba, karışık işler. Elimli ve parmaklarımı kullanabiliyorum yinede doktor saolsun.

Serçe parmağıma fotodaki gibi bakarsak yüzük parmağıma doğru kapayamıyorum (fotoya bakarsak sağa oynatamıyorum), yüzük parmağımıda serçe parmağımın tarafına açamıyorum. (fotodaki gibi bakarsak sol tarafa)

Serçe parmağımın ucunda baya his kaybı olduğu içinde bastığım telleri diğer parmaklarım gibi hissedemiyorum, ama alıştım. Yüzük parmağımında telere bastığım kısmı değilde yan tarafında var biraz hissizlik ama gitar çalarken dert değil. Gitarın klavyesini Steve vai gibi tutuyorum daha rahat oluyor, direk dikey değilde hafif yatay şekilde.

He bu arada serçe parmağımı kırmıştım daha önce, diğer elime göre biraz geride kaynadı, durması gerektiği yerden biraz aşşağıda. Oradan da biraz kayıbım var :D ama isteyince ve çalışınca oluyor. Çokta çalışmaya vaktim olmadı ama biraz uğraşınca düzeliyor ve motive ediyor insanı. (bu kadar çalışmayla böyle oluyorsa hayvan gibi çalışsam nasıl olurdu dedirtiyor)

Basma hissi yok nasıl çalıyorsun dersen, bir şekilde hissediyorsun isteyince, artık kas ve beyin senkronu + hafızasımı derler ne derler bilemiyorum.

Demek istediğim ; dene abicim 2-3 sene zorla kendini çalış hergün, baktın hiç olmuyor, diğer ele geçersin son çare. Arada giden yılların üzerine ve beyini ters kullanmanı gerektirecek ters çalış biçiminin üzerine de soğuk su içersin artık, yapacak birşey yok.

Edit : Gitarı ilk elime aldığımda serçe parmağımı 1-2-3-4 yaparken 4 e basamıyodum, nası olacak bu iş böyle olmaz hay an..s..m diyodum. Biraz çalışınca birazda elini gitarı tutuşunu kendine göre modifiye edince olmayacak şey yokmuş onu öğrendim, foto ekledim oraya 1-3-5 bastığım, yüzük parmağı boşta hatta basılı gibi gözükmüş ama değil.

Kusura bakma uzun uzun yazıyorum ama, sana yakın bir dertten muzdarip olduğum için görüşümü paylaşmak istedim, üzerine git biraz. Hızlanma için 3 leme antremanları var 1-3-4 in çık.

IMG_20190613_213817_N.jpgIMG_20190613_213910_N.jpgIMG_20190613_220641_N.jpg

düzensiz 1 ayda toplasan belki 5 saat çalışmayla bu kadar oluyorsa, doğru düzgün çalışınca neler olur diyorum, o yüzden bu boktan çalınmış videoyu koydum fds

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Konu hızsa çok bastırıyorsun demekki fretlere, gerçi gitar öğretmenlerinde bile karşılaştığım birşey bu. Amfi önüne bir overdrive yerleştirip boostlanabilir, ton kompresleneceği için biraz rahat edersin. Ayrıca esnekliği arttırıcı egzersizler bakın web'den, yani yüzük ile küçük parmağını daha az eforla aralamanı sağlayacak egzersizler.
Abi bastırmasam da ses alamıyorum.

Hhmm, o parmak komple değişecek...

"Bu bir şakadır, sonra kırgınlık olmasın ;)", çok farklı fiziksel özelliklere sahip kişiler gitar çalmakta, siz de çalıştıkça kendinize uygun olarak gelişirsiniz...Önemli olan arzu ve inatla uğraşmak...

Bkz. django reinhardt, ayağıyla gitar çalan kişiler, kucağında gitar çalanlar, penayı garip tutanlar...

Son düzenleme:
O parmak sıkıntı yaratmaz. Problem değil yani takılma ona. Birde el kol rahatlığa göre senin yapına göre zamanla şekil alıyor. Sen rahat relax çalmaya bak zamanla yolunu buluyor.

Hhmm, o parmak komple değişecek...

"Bu bir şakadır, sonra kırgınlık olmasın ;)", çok farklı fiziksel özelliklere sahip kişiler gitar çalmakta, siz de çalıştıkça kendinize uygun olarak gelişirsiniz...Önemli olan arzu ve inatla uğraşmak...

Bkz. django reinhardt, ayağıyla gitar çalan kişiler, kucağında gitar çalanlar, penayı garip tutanlar...

Aktarımınıza ilave ve başlık sahibi arkadaşımıza motivasyon olması açısından: Bkz. Tony Iommi

Merhabalar elektro gitara başladım ve internetteki kaynaklardan yararlanıyorum ama ilerledikçe parmaklarımdan dolayı bir sorunum var. Serçe parmağın yamuk ve çok esnek. Üst tellere çıktıkça genelde hız yapmaya çalışırken bükülüyor güçsüz olduğu için. Nasıl halledebilirim bu sorunu. Gitarda soğumaya başladım.
Serçe parmak zaten güçsüzdür doğası gereği ve ancak zamanla kuvvetlenir. Bazıları ise hiç kullanmayı bile öğrenmez/öğrenemez.
Gitara başlayalı ne kadar oldu bu arada ? Üst tellerde hız yapmaya çalışmak gibi hevesler (hepimizde vardır bundan, yanlış anlamayın) genellikle başlangıçta hiç bir sonuç vermez.
Sol el parmaklarınızı kuvvetlendirecek düzenli egzersizler yapmadan sadece gitar çalarak pek bir yere gidilmez zaten. Bu da sık yapılan bir hatadır. Sol el ancak bu şekilde güçlenir ve bunun için de (düzenli sol el gezersizi ile) yine en az bir 6 ay gerekir.

Skype üzerinden ders veren hocalar var. Araştır biraz iyi bir tane bulursun.
Ben de düşünüyorum fakat yanımda olmadığı için ne kadar verim alabilirim. Bu sorun kafamı kurcalıyor.
Serçe parmak zaten güçsüzdür doğası gereği ve ancak zamanla kuvvetlenir. Bazıları ise hiç kullanmayı bile öğrenmez/öğrenemez.
Gitara başlayalı ne kadar oldu bu arada ? Üst tellerde hız yapmaya çalışmak gibi hevesler (hepimizde vardır bundan, yanlış anlamayın) genellikle başlangıçta hiç bir sonuç vermez.
Sol el parmaklarınızı kuvvetlendirecek düzenli egzersizler yapmadan sadece gitar çalarak pek bir yere gidilmez zaten. Bu da sık yapılan bir hatadır. Sol el ancak bu şekilde güçlenir ve bunun için de (düzenli sol el gezersizi ile) yine en az bir 6 ay gerekir.
Gitarı alalı yaklaşık 3 ay oldu fakat parmak sorunu yüzünden bıraktım. Şimdi tekrar başlamak istiyorum sıfırdan. Bu sefer gerçekten istiyorum tabi.

Aktarımınıza ilave ve başlık sahibi arkadaşımıza motivasyon olması açısından: Bkz. Tony Iommi

Ayrıca eric clapton da hiç kullanmaz serçe parmağını.

allahtan korkun hocam, en azından ellerimiz hala kolumuzun ucunda duruyor. Çalışırken ne zaman ümidiniz kesilse şu videoyu izleyin. Hatta müzikte yeterince ilerlerseniz bu durumunuz özgün bir çalım tekniği geliştirmenizi gerektirebilir.

Geri