Darco Telin Paketten Siyah Lekeli Şeklinde Çıkması

Selamlar 1 hafta önce kadar mydukkan'dan Darco tel sipariş ettim yağdır bakımdır anca fırsat bulabildim tellerini değiştireyim dedim. Bilenler bilir Darco paketini açtığınızda 3 küçük zarf çıkar her zarfta 2 tel vardır, ilk olarak kalın mi ve sol telinin olduğu zarfı açtım ve hemen gözüme parça parça minik siyah kalıntılar çarptı ufak bir kalıntı olduğunu düşündüm tırnağımı taktırdığımda takılıyordu ufak bir hareketlenme oldu gibi ama hala o siyah renk duruyor ıslak bir bezle denedim o şekilde de geçmedi. Oksitli olduğu belli velakin paslanma boyutuna ulaşmış. Benim için pas > oksitlenme :)

Ya fabrikasyon hatası ya da tel yıllardır aşırı nem ve sıcağın olduğu ortamda bekliyor paketin rengine bakılırsa vitrinde durmamış gibi. İkinci zarfdada aynı şeyi daha sık şekilde görünce üçüncü zarfı açmaya cesaret edemedim.. Yarın mydukkan yetkilileriyle iletişme geçeceğim bakalım süreç nasıl işleyecek burada da paylaşacağım..

Umarım hem Darco tellerin hemde mydukkanın müşteri politikasının akıbetini olumlu yönde görürüz. :)

Dosyalar

• 952CE3A3-7A9E-494A-926F-9EDB2BA52947.jpeg
    952CE3A3-7A9E-494A-926F-9EDB2BA52947.jpeg
    373.3 KB · Gösterim: 335
  • C0918A70-7DAE-4220-8397-5C4E9F27FFE7.jpeg
    C0918A70-7DAE-4220-8397-5C4E9F27FFE7.jpeg
    348.3 KB · Gösterim: 317
  • 1FAAB819-46B5-49FC-9B1F-79C3629ECBCA.jpeg
    1FAAB819-46B5-49FC-9B1F-79C3629ECBCA.jpeg
    361.7 KB · Gösterim: 273
  • 91129A05-04F6-4D84-B136-530F09C61A3F.jpeg
    91129A05-04F6-4D84-B136-530F09C61A3F.jpeg
    314.3 KB · Gösterim: 312
  • D3977D3C-E600-4C52-A2CB-A16346E1E54E.jpeg
    D3977D3C-E600-4C52-A2CB-A16346E1E54E.jpeg
    327.7 KB · Gösterim: 346
Son düzenleme:
Mydukkan hiçbir sıkıntı yapmaz. Zamanında benim de 12 telli akustik için aldığım Dean Markley tel ufak tefek paslı çıktı. Hemen söyledim durumu kendilerine ve ellerinde aynı marka telden olmadığını söyleyip, üç kat daha pahalı olan Cleartone telden yollamışlardı.

Bugün dore'den elektro gitar için elixir tel aldım. Eve geldiğimde içinde kampanyaya katılım için şifre çıktı. Son 1 senedir elixir kullanıyorum ve hiç böyle bir şey görmemiştim. Neyse katılayım dedim ama yazan linke ulaşılamıyordu. Sonra başka bir sayfadan kampanyayı buldum. Başlangıç tarihi 1 Mart 2017, bitiş tarihi 30 Temmuz 2017 :) 2 senedir yatan bir tel aldım kısacası ve bilmeyenler için söylüyorum elixir teller bırakın vakumlu paketi, ağzı kapalı bir pakette bile gelmiyorlar. Mektup gibi ağzı açık bir kağıdın içinde oluyorlar. Ama elixir kullanılmadığı ve temiz bir şekilde beklediği zaman eskimiyor, o yüzden kafam rahat.

Elixir'i de denemeyi düşünüyorum ama ben son D'addario 9-42 set aldım. NYXL değil de şu kutu içinde olan EXP120'lerden. Sap kilidi gevşekken köprüyü (Edge Zero) geriye çekmekten korkardım ince mi kopacak diye. Çünkü seneler önce Ernie Ball'un Cobalt setini aldım 9 numara tel, takarken köprüyü geriye bırakınca koptu. Hatta Fender'in 10 numara telini otursun diye hafif çekiştireyim dedim koptu. Hani bazı videolarda takarken bunu önerirler, uyalım dedik. Neyse ben bu seti sevdim. Pahalı ama bakalım ömrü ne kadar göreceğiz. İnce mi den bir tane de yedek veriyor.

Ernie Ball ya da D'Addario gibi kapalı naylon poşet içinde gelmeyen telleri alma taraftarı değilim. Yıllardır toptan alırım telleri, rafta ne kadar beklediğini bilmem ama benim evde 6 senedir bekleyen tel var çünkü klasik gitarım yoktu baya bi süre, geçen açtım D'Addario telleri ve fabrikadan yeni çıkmış gibiler.

Elixir'i de denemeyi düşünüyorum ama ben son D'addario 9-42 set aldım. NYXL değil de şu kutu içinde olan EXP120'lerden. Sap kilidi gevşekken köprüyü (Edge Zero) geriye çekmekten korkardım ince mi kopacak diye. Çünkü seneler önce Ernie Ball'un Cobalt setini aldım 9 numara tel, takarken köprüyü geriye bırakınca koptu. Hatta Fender'in 10 numara telini otursun diye hafif çekiştireyim dedim koptu. Hani bazı videolarda takarken bunu önerirler, uyalım dedik. Neyse ben bu seti sevdim. Pahalı ama bakalım ömrü ne kadar göreceğiz. İnce mi den bir tane de yedek veriyor.

Yeni telin kopması eşikten de olabilir, mutlaka bir baktırın derim. Yaklaşık 15 senedir Ernie Ball kullanıyorum, bir gün bile takar takmaz kopmadı.

Yeni telin kopması eşikten de olabilir, mutlaka bir baktırın derim. Yaklaşık 15 senedir Ernie Ball kullanıyorum, bir gün bile takar takmaz kopmadı.
Yok burgudan koptu eminim, eskiden ben köprüyü çubuğa değene kadar kaldırıp öğle sarıyordum telleri. Şimdiyse köprünün altına sert dörtgen silgilerden koyuyorum. Fazla takmıyorum. Dönüşümlü olarak D'addario ve Ernie Ball alıyorum. 9-46 alıyorum genelde 42 numara, zırt bırt Drop D yapınca biraz baygın bi ses çıkarıyor. Bazen eski gitarı kullanıyorum düşük akortta, o da Ibanez gibi tok bir ses vermiyor.

Geri