İTÜ Müzik teknolojileri sınavına giren var mı ?

İyi günler arkadaşlar.Ben bu sene istanbul teknik üniversitesinin müzik teknolojileri bölümünün yetenek sınavına gireceğim.Önce ön elemeler var müzik kulağınızı sınayan tek ses çift ses üç ses vs... Ardından mesleki alan yeterlilik sınavı var şu şekilde açıklıyorlar:b.Sözlü Sınav (45 Puan): Teknik uygulama (Cubase, Logic, Protools ve Ableton Live programları üzerinde uygulamalar) ve üç (3) adet kayıt örneğinin değerlendirilmesinden ve ses tasarımı ilgili bireysel yeteneğinin ölçüldüğü işitsel sorular veya çalgı yapım için görsel algılama ve ahşap şekillendirme ile ilgili sorulardan oluşur.
Yani bu programlar ile kendi yaptığımız üç adet kayıt örneği istiyorlar.Bu kayıtların nasıl olması gerektiği hakkında bilgisi olan,sınava girmiş birisi var mıdır aranızda ? Ne kadar profesyonel bir kayıt istiyorlar acaba ? Stüdyo kaydı gibi istemiyorlardır herhalde ama gitar çalıp söyleyip sesini kaydettiğin birşeyi de beğenmezler sanırım.Yardım eder misiniz ?

Selamlar. Şu an 2. sınıfa geçtim yani sınava yeni girdim sayılır.
Kayıtlardan çok da büyük beklentiler yok açıkçası, dikkat edilen konular neyi neden yaptığımız, biraz da hayal gücümüzü ve imkanlarımızı zorlamak gibi şeyler.
Kayıtlardan birinde mutlaka vokal kaydı isteniyor ve sanal enstrümanlar istenmiyor, yani akustik olarak kaydetmeniz gerek.
Örneğin davul kaydedecekseniz elde imkan yoksa bir stüdyoyu kiralayıp kendiniz yapmalısınız. Bunun dışında çok iyi miks, aranje vs. gibi konulara dikkat edilmiyor.
Yaptığınız her şeyi neden yaptığınızı bilin ve açıklayabilin yeterli diye düşünüyorum. Başka sorunuz olursa İTÜ Müzik Teknolojileri sınavına 2 kere girmiş biri olarak seve seve cevaplarım :)
(1 Çalgı yapım, 1 Ses tasarım :D )

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kayıtlardan çok da büyük beklentiler yok açıkçası, dikkat edilen konular neyi neden yaptığımız, biraz da hayal gücümüzü ve imkanlarımızı zorlamak gibi şeyler.
Kayıtlardan birinde mutlaka vokal kaydı isteniyor ve sanal enstrümanlar istenmiyor, yani akustik olarak kaydetmeniz gerek.
Örneğin davul kaydedecekseniz elde imkan yoksa bir stüdyoyu kiralayıp kendiniz yapmalısınız. Bunun dışında çok iyi miks, aranje vs. gibi konulara dikkat edilmiyor.
Yaptığınız her şeyi neden yaptığınızı bilin ve açıklayabilin yeterli diye düşünüyorum. Başka sorunuz olursa İTÜ Müzik Teknolojileri sınavına 2 kere girmiş biri olarak seve seve cevaplarım :)
Başkası ile bu konuyu konuştuğumda vokal ve gitarı akustik kaydet diğerlerini midi yazabilirsin demişti ? Birde kulak sınavı nasıl acaba ?

Başkası ile bu konuyu konuştuğumda vokal ve gitarı akustik kaydet diğerlerini midi yazabilirsin demişti ? Birde kulak sınavı nasıl acaba ?

Yapılabilir neden yapılmasın tabi ama ben her şeyi akustik kaydetmenin daha iyi olacağını düşünüyorum, bu şekilde bir nevi + puan diyebiliriz.

Kulak sınavında pek bir şey yok açıkçası, zorlayacak şey makamsal melodiler olabilir.
Aralık-akor duyumunuz iyiyse pek zorlamaz.

Selamlar hocam Ben de sound engineering e girmeyi planliyorum Hatta Bu yuzden ders almayi da dusundum calgi yapimini hic duymamistim o nasil bir bolum

Geri