Amfini Göster Ey Türkrockcılar

Kıllısından bir kaç attenuator var evde kardeşim, ama solak attenuator’ler bilgin olsun.

Açıkçası EVH olayı EVH amfisi ama Swedish Death ile kendine arenada yer bulan bir amfi oldu bu 5150. Soldano SLO iterasyonu bir amfi aslında, Dual Rectifier gibi.

Greeenback, G12H30, Lynchback, Creamback speakerları denediğimde pek olduramadım açıkçası. Mid cevabı olarak MesaV30’a aşırı alışmışım. Bazı speaker cevapları hatta bir kaç eq ile toplamıyor bile.

Kullanabilen kullanıyor, misal Pete Thorn Marshall 68’ Plexi’yi Scumback M75 ile sürüyor ve harika tınlatıyor. Ama ev kullanıcısı meselesinde işler değişiyor, çoğu efsane olan şey, ev volume’ünde gerçekten çöp.

Zamanında bu forumda da vardı ota b.ka affedersin “dostum attenuator kullanmalısın” yazma alışkanlığı, neden çünkü internette öyle yazıyor.😅

Velhasılkelam, çok uzattım. Kulaklar hep V30’a alıştığından garipsiyorum. Bazen PC’ye çıkıp oradan ownhammer simülasyonları ile dinliyorum falan , çok koptuğum olaylar olmadı diğer speaker’larda açıkçası.

Seveni sevebilir, Johan Segeborn var youtube’da akla gelebilecek her Marshall/Celestion kombinini yaptı adam, ama benim sevdiğim bir ton çıkmadı içinden. Ha severek izlerim adamı o ayrı.

Hep aynı şeye dönüyorum o yüzden dostum SRV için 6V6’yı ters takmalısın, o ton KT77’den çıkmaz, abi bu EL34 tonu diyen adamların alayını toplayıp bir lambalı amfyi yanlarında 7/10 açsam ya da sweet spot’a açsam kaçarlar herhalde, ama yine de ton power katı geliyo abi deme olayından vazgeçmezler. Speaker’da böyle, bariz farklar harici hepsi bir kaç eq’ya bakar, v30 çok mu tiz geldi, kabinin yanında dur, greenback koyu mu durdu, kabinin önüne geç 😀

O bakımdan speaker mevzu açıkçası çok düşünmüyorum üzerine. Endüstri standardı artı tweaking tamamdır bana.

PS : Tamamen şahsi deneyimlerimdir, başka birinin şahsi deneyimleri beni ters düz de edebilir, sonuçta kulak bu. Temel fikrim , kendim de bu yanılgıya sık düştüğümden, parçaya modele takılmayıp, kulağa hoş geleni ayarlamak yönünde.

yazan çizenlerin hepsi boş mu? 😵
söyle hocam bilelim.
ne yapacağız o zaman? drri'ya 6v6 bakıyorum, hiç kaynak yok yakında. varsa yoksa yabancı.

Hocam doğru değil demek insafsızlık olur ama, yanlış yorumlanıyor bence. Hep kaçırdığımız nokta “bu aleti nerede nasıl kullanacağız noktası”
Bu arada ben gerçekten DRRI’ye 5881 ya da 6L6 takardım, bir dönem takmak için alacaktım aslında, forumlardan okuduğum kadarıyla 6L6’nın heater current’ı falan kaldırıyor aletin trafosu.

DRRI’deki farty bass sendromuna çare demişler, headroom artışı oluyor denmiş, fakat volume artışı trafo değişmediği için olmayacak tabi ki. Ben denerdim elimde olsa açıkçası.

vardan yok yoktan var olmaz değil mi hocam. 6l6 iki katı güç değil mi? drri output trafonun kapasitesi o kadar mı yüksek? takanlar var ama trafo patlatan da dolu. speaker yırtanlar, speakera jilet atanlar. 😀
5881 primer 6k uyar diyorlar, 6l6gc fazla derler. tungsol 5881e ilgi duydum. ben yüksek seste kırılırken kullanıyorum. 3 4 db kırpıyorum, stüdyoda fazla bile.
farty bass işte ben speaker diye düşündüm ben. jenseni değiştirmeye bakıyordum ondan. ne dersin?

Kesinlikle katılıyorum Jensen’ler daha vintage usul. C12K vardı değil mi? Yerine bir celestion ya da haysiyetli, hiç bozulmayacak bir speaker dersen EVM 12L Reissue derim. (Drive’da hiç sevmem ama JBL130 ekolüne yakın, srv işi ve dumble olaylarına harika.)

Hocam doğru değil demek insafsızlık olur ama, yanlış yorumlanıyor bence. Hep kaçırdığımız nokta “bu aleti nerede nasıl kullanacağız noktası”
Bu arada ben gerçekten DRRI’ye 5881 ya da 6L6 takardım, bir dönem takmak için alacaktım aslında, forumlardan okuduğum kadarıyla 6L6’nın heater current’ı falan kaldırıyor aletin trafosu.

DRRI’deki farty bass sendromuna çare demişler, headroom artışı oluyor denmiş, fakat volume artışı trafo değişmediği için olmayacak tabi ki. Ben denerdim elimde olsa açıkçası.
@LuciferioN soyleyince bisey demiyosun, ben deyince babababababa.

çok pahalı hocam.
260 euro! 🥶 kargosu da var.
bir de çok ağır değil mi? 7.5 kilo tek başına. değer mi? bilemiyorum. wgs de var o da 30 euro daha ucuz.
eminence amerikanlara bakıyordum, texas heat. çok klişe srv falan da. ne dersin?

çok pahalı hocam.
260 euro! 🥶 kargosu da var.
bir de çok ağır değil mi? 7.5 kilo tek başına. değer mi? bilemiyorum. wgs de var o da 30 euro daha ucuz.
eminence amerikanlara bakıyordum, texas heat. çok klişe srv falan da. ne dersin?

Clean ton olarak değer gerçekten, bir tane yaptım ben 2x12, ağırlığı düşman başına. Ama değişik bir speaker, metale rocknrolla asla tercih etmeyecek olsam da blues/edge of breakup için harika speaker. 0.13 teller, half step down, ts9 ve super reverb ile çalınca direkt SRV (şaka tabi srv nin elleri lazım bir de)

1- Eminence Legend EM12
2- EVM12L Reissue
3- WGS12L
4- Fane'in bi modeli ama unuttum

Celestion tayfayı ayrıca değerlendirmek lazım, onu hiç araştırmadım

Herkezin zevki farklı tabiki ama peavey 6505 plus ve 6505 kıyaslamasında tercihim 6505 plustan yana olmuştur 6505 plusı sattım daha düşük wattlarda takılıyorum ama ses birazdaha açma imkanım olsa gene 3.kez alacağım amfi 6505 plus olur eski fender evh 5150 fanı olarak 6505 plus lead kanalı bence sert tonlardakolay kolay geçilebilecek bir amfi değil.İlerde belkievh 5150 stealth alınıp kıyaslama yapılabilir.

Bir yildir ciddi anlamda ev kullanimi icin ingiliz plexi sesini almak icin arastiriyorum. Umarim bu kesecek arayisi.
Getirtebilirsem orijin revival drive ile de kiyaslayacagim yakinda. Bir de acilen speaker kablosuna ihtiyacim var :D
IMG-20200328-WA0005.jpeg

Herkezin zevki farklı tabiki ama peavey 6505 plus ve 6505 kıyaslamasında tercihim 6505 plustan yana olmuştur 6505 plusı sattım daha düşük wattlarda takılıyorum ama ses birazdaha açma imkanım olsa gene 3.kez alacağım amfi 6505 plus olur eski fender evh 5150 fanı olarak 6505 plus lead kanalı bence sert tonlardakolay kolay geçilebilecek bir amfi değil.İlerde belkievh 5150 stealth alınıp kıyaslama yapılabilir.

6505+ ve 5150 baya farklı amfiler, 5150 III ise bambaşka bir amfi.

Eğer ki oldskool, agresif, hafiften gevrek baslı, doomy, kırçıllı bir ton isteniyorsa 5150.Bunların içinde en raw olanı, uğraşınca en canavar olanı bence. Önüne TS atayım, Recto kabine gireyim vs.

Eğer ki one trick metal pony, daha kullanıcı dostu olsun, tweak ile uğraşmayayım 6505+ derim. 5150 varsa da bir nüans daha olsun diye 6505+ alınabilir.

Metalciyim ama , hot rod marshall ve clean gazım çok fazla diyenlere ise EVH 5150III , ama drive konusunda benim zevklerime göre Peavey’den geride Fender. Farklı bir lezzet tabi arayana.Tokmak işleri için Peavey’i açık ara tek geçerim.

6505+ ve 5150 baya farklı amfiler, 5150 III ise bambaşka bir amfi.

Eğer ki oldskool, agresif, hafiften gevrek baslı, doomy, kırçıllı bir ton isteniyorsa 5150.Bunların içinde en raw olanı, uğraşınca en canavar olanı bence. Önüne TS atayım, Recto kabine gireyim vs.

Eğer ki one trick metal pony, daha kullanıcı dostu olsun, tweak ile uğraşmayayım 6505+ derim. 5150 varsa da bir nüans daha olsun diye 6505+ alınabilir.

Metalciyim ama , hot rod marshall ve clean gazım çok fazla diyenlere ise EVH 5150III , ama drive konusunda benim zevklerime göre Peavey’den geride Fender. Farklı bir lezzet tabi arayana.Tokmak işleri için Peavey’i açık ara tek geçerim.
Zamanında bu high gain işlerine çok kafa yordum;Evh 5150III 100 watt yanına bogner ubershall twinjett kt88 engl powerbalı engl e570 steve morse;engl savage hemen hemen burda yazmadığım tüm high gain amfiler elimden geçti;Hatta 50 watt fender evh ilk dünyada çıktı türkiyeye geldiğinde almıştım diğer şuan faal olmayan forumdan bunun için atılmıştım;blackstar marshall gibi amfileri olan çok kişi evh tukaka diyordu;(sonra hepsi evh 5150 3 satın aldı o ayrı konu.)Dediğim gibi büyük fender evh fanıydım combosu 15 watt lbx1 ve 2 si 100 watt olanı hepsini denedim,satıp tekrar almışlığım var,PeaveyEvh 5150 ilk seri ile 6505+ yanyana da denedim,Sonuç olarak Peavey kanadında 6505+ favorim olmuştur; xxx2 çok istedim fakat edinemedim.Clean ve crunch olayına girmezsek ilk 3 favori high gain amfim Peavey 6505 plus Engl savage 120 Fender evh 100 watt olmuştur,
Diezel herbert ve vh4 de denemişliğim var ;ilerde bu virüs işleri düzelirse belki fortin sigil denenebilir;peavey invective 120 de aklımda,şuan için evde clean ve high gain işleri için prs mt15 ile mutluyum,ilerki zaman ne gösterir belli olmaz.

Zamanında bu high gain işlerine çok kafa yordum;Evh 5150III 100 watt yanına bogner ubershall twinjett kt88 engl powerbalı engl e570 steve morse;engl savage hemen hemen burda yazmadığım tüm high gain amfiler elimden geçti;Hatta 50 watt fender evh ilk dünyada çıktı türkiyeye geldiğinde almıştım diğer şuan faal olmayan forumdan bunun için atılmıştım;blackstar marshall gibi amfileri olan çok kişi evh tukaka diyordu;(sonra hepsi evh 5150 3 satın aldı o ayrı konu.)Dediğim gibi büyük fender evh fanıydım combosu 15 watt lbx1 ve 2 si 100 watt olanı hepsini denedim,satıp tekrar almışlığım var,PeaveyEvh 5150 ilk seri ile 6505+ yanyana da denedim,Sonuç olarak Peavey kanadında 6505+ favorim olmuştur; xxx2 çok istedim fakat edinemedim.Clean ve crunch olayına girmezsek ilk 3 favori high gain amfim Peavey 6505 plus Engl savage 120 Fender evh 100 watt olmuştur,
Diezel herbert ve vh4 de denemişliğim var ;ilerde bu virüs işleri düzelirse belki fortin sigil denenebilir;peavey invective 120 de aklımda,şuan için evde clean ve high gain işleri için prs mt15 ile mutluyum,ilerki zaman ne gösterir belli olmaz.
boş işler ... idcore çalmamışsın belli

Geri