Amfini Göster Ey Türkrockcılar

Hakkınızı helal edin, çocuğu uyandırmışım. "Yatıracam ses etme" mesajı geldi, kolluk kuvvetleri henüz ortamı yatıştırıyor sonra sıra suçluların adalete teslim edilmesine gelir. Bu geceyi çıkarmam ben.
IMG_20210109_014302-01.jpeg

Captor olayı kurtarmadı yani... Ama yoksa yoksa gitar direkt amfiye mi bağlı? Yanlış mı görüyorum...

B :)

Not: Gitara da maşallah maşallah... R9 mu yoksa yanar döner R8 mi?
Yok aslında captor baya kurtarıyor. En düşük attenuation ayarında düşük wattli amfileri baya öldürüyor hatta. Kulaklık seçeneği de harika. Sorun gecenin birinde "Ya bir farka bakayim, amfiye doğrudan girip düşük sesle takılsam..." şeklinde akıl tutulması yaşamaktan oldu. Yoksa captor x baya tavsiye edeceğim bir alet.

Gitar r9 60. Yıl serisi hocam. Denemeden almak hiç huyum değildir ama pandemiyle geliş gidişler zorlamadan hemen önce ikinci el reverb den alip arkadaşa getirtmistim Amerika'dan. Neyse ki kelek çıkmadı.

Gitar da iyi olunca o çamur işi çözülüyor aslında... Yani manyetik, hani naçizane benim düşünce, sadece bir mikrofon. Altındaki alet iyiyse o zaman mikrofonlar fine tuning... Bazıları daha güzel oluyor istenilen frekansa göre, ama bazıları daha kötü oluyor verdikleri frekanslara göre. Fakat manyetik hiç bir zaman yoktan var edemiyor. Netlik yoksa yok işte...

:)

59 misal öyle. Hep kötü kötü... çok baslı falan denir. Valla Robben Ford sağlam gitarlarında kullanıyor misler gibi adam. Şimdi ona iyi de bize mi kötü... Ha ama misal içindeki alnico 5'i 4 ile değiştirince, baz tiz azalıyor, aynı mikrofon hani istek buysa, daha güzel duyulabiliyor...

Custombucker lafları Gibson'da biraz enteresan... Tam nedir ne değildir bilemiyorum şahsen. Direnç değerleri kaç gibi? Multimetre varsa sesi tonu açıp direkt gitar kablosundan ölçersin hocam (biliyorsundur zaten) az biraz düşük çıkar ama işte 0.1K falan gibi doğru oluyor... Arkasını açmaya da gerek yok hatta.

B

Gitar da iyi olunca o çamur işi çözülüyor aslında... Yani manyetik, hani naçizane benim düşünce, sadece bir mikrofon. Altındaki alet iyiyse o zaman mikrofonlar fine tuning... Bazıları daha güzel oluyor istenilen frekansa göre, ama bazıları daha kötü oluyor verdikleri frekanslara göre. Fakat manyetik hiç bir zaman yoktan var edemiyor. Netlik yoksa yok işte...

59 misal öyle. Hep kötü kötü... çok baslı falan denir. Valla Robben Ford sağlam gitarlarında kullanıyor misler gibi adam. Şimdi ona iyi de bize mi kötü... Ha ama misal içindeki alnico 5'i 4 ile değiştirince, baz tiz azalıyor, aynı mikrofon hani istek buysa, daha güzel duyulabiliyor...

Custombucker lafları Gibson'da biraz enteresan... Tam nedir ne değildir bilemiyorum şahsen. Direnç değerleri kaç gibi? Multimetre varsa sesi tonu açıp direkt gitar kablosundan ölçersin hocam (biliyorsundur zaten) az biraz düşük çıkar ama işte 0.1K falan gibi doğru oluyor... Arkasını açmaya da gerek yok hatta.

B
Hocam 'manyetik alttaki aleti mikrofonluyor' tespitine katılıyorum büyük ölçüde de alttaki alet çok değişkenli ve 'şunu yapınca şöyle oluyor' gibi formüllere pek gelmediği için işte manyetikle, elektronikle vb. idare ediyoruz. Yoksa kendimden biliyorum çamdan da gitar yaptım, 50 senelik Honduras maunundan da; vallahi gitarı alıp da çalana kadar 'hah bunun sesi daha iyi olacak' gibi kesin yargılardan uzak durmayı öğrendim.

Custombucker'ların pek bir numarası olduğunu düşünmüyorum. Yani ses iyi ama işte 60 senedir yapılan manyetik. Alnico 3 ve unpotted, olay o. Bu unpotting olayı benim şahsen sevdiğim bir şey. Daha önce sağır tabir ettiğimiz bir les paul de manyetikleri söküp saç kurutma makinasıyla mumu akıtıp geri taktığımda gitar bambaşka bir alet olmuştu. Evde denemeyiniz yazayım gençlere elbette. Hem pozitif bir değişim alacağınızın garantisi yok hem de manyetikleri çöp etme ihtimali yüksek. Ha bir de ben öyle çok yüksek gainlerde pek takılmıyorum.

Benim gitar elime geçince de hemen söküp ölçtüm elbette :). Tam hatırlamıyorum ama 8'e yakın bir şeylerdi iki manyetik de. 7.90 küsür gibi.

Valla ben doğruya doğru çok sevdiğim (içinde a4 olan) bir 7.5K 59n ile aynı rezistanstaki mumlanmamış olan bir Antiquity (onda da a4, fralinden bulmuştuk zamanında - aynı mıknatıs bir yerde, farklı iki kaynak olsa o da fark eder malum) aynı gitarda aynı tellerle arka arkaya denediğimde çok fark almadım. Ama bir diğer yandan da PGn ile fark vardı, falan... Sethler de mumlanmamış onlar da çok iyi geldi. Ama BB#1 vardı bir ara bir PS bir SP (saranlar herhalde). Ikisine de sattım da birisi çok daha iyiydi. Biri 03 R8'den diğeri 04 R7den... Ve ikisi de mumlanmamış...

SP diye hatırlıyorum da...

Bir de saç kurutma makinası ile alakalı... aman Duncan 59 ile yapmayın, bobinler historic accuracy ayağına butyrate denen malzemeden. Hemen yamulur, demedi demeyin.... Millet kendi kendine mumlarken Sethleri Antiquityleri falan yamultuyor çok. Onlardaki de butyrate...

B

Valla ben doğruya doğru çok sevdiğim (içinde a4 olan) bir 7.5K 59n ile aynı rezistanstaki mumlanmamış olan bir Antiquity (onda da a4, fralinden bulmuştuk zamanında - aynı mıknatıs bir yerde, farklı iki kaynak olsa o da fark eder malum) aynı gitarda aynı tellerle arka arkaya denediğimde çok fark almadım. Ama bir diğer yandan da PGn ile fark vardı, falan... Sethler de mumlanmamış onlar da çok iyi geldi. Ama BB#1 vardı bir ara bir PS bir SP (saranlar herhalde). Ikisine de sattım da birisi çok daha iyiydi. Biri 03 R8'den diğeri 04 R7den... Ve ikisi de mumlanmamış...

SP diye hatırlıyorum da...

Bir de saç kurutma makinası ile alakalı... aman Duncan 59 ile yapmayın, bobinler historic accuracy ayağına butyrate denen malzemeden. Hemen yamulur, demedi demeyin.... Millet kendi kendine mumlarken Sethleri Antiquityleri falan yamultuyor çok. Onlardaki de butyrate...

B
Evet hocam, butyrate'e yan bakmaya gelmiyor. Genel olarak saç kurutma makinesi yöntemini tavsiye etmiyorum zaten. Benim gözden çıkardığım bir setti, sorun olmadı ama zar atmak gibi.

Rack işi, şey işi, artık yazamıyorum ama düştük bir kere. Marshall poweramp Drake Transformer ihtiva ediyor, bilimum “snake oil” içeren 2203 çıkış trafosu kendisi. Speaker’lar G12M25, T1221, kodlara bakılırsa Pulsonic Cone içeriyor 74 ya da 75 senesinden olmalı. Buna bir de @Dog The Bounty Hunter ’da emanet duran Yamaha SPX90 ile Symphonic preset Chorus/Reverb ekledik mi, Vito Bratta/Dan Huff sularına koşacağız.

1974/75 Marshall, 100 watt Creamback
Soldano SP-77
Marshall 9001 Tube Preamp
Marshall 9005 2x50 Poweramp

2D79AD82-9669-4DDA-AA81-EF5FDF3D61BA.jpeg
6F1059FF-0455-49D3-9AF2-45740D8D4019.jpeg

Bu tost makinası kılıklı arkadaşı bozduğum bir receiver'ın trafosu, kondansatörleri ve D sınıfı bir amplifikatör kartı ( IRS2092 tabanlı 40x100mm ebatlarında) kullanarak yaptım. Detaylı test etmedim, ama görebildiğim kadarıyla, rahatsız edici bir distorsiyon olmadan 8 ohm'a 200W'tan fazla güç verebiliyor (-/+56V ile besliyorum).

.
image_2021-03-02_162013.jpeg

Son düzenleme:
Geri