Amfini Göster Ey Türkrockcılar

MT-2 o konuda efsane. Lambalı amfi bile gerektirmeyebilir.

Yabancı bi youtuber returnden girince mt 2 yi çok övdü prs mt15 e sırf onun için satın aldım bi şans verdim ama hoşuma gitmedi preamp pedalı tepkisi vermiyor önden distortion olarak olabiliyor death metaliçin ;sattım sonra opedalı denemek için almıştım zaten; yoksa 90 lı yıllarda senetle ilk çıktığında mt-2 almışlığımız var.Moooer pedalları bildiğimiz amfinin preamp kısmı gibi çalışıyor baya etkili.

Yabancı bi youtuber returnden girince mt 2 yi çok övdü prs mt15 e sırf onun için satın aldım bi şans verdim ama hoşuma gitmedi preamp pedalı tepkisi vermiyor önden distortion olarak olabiliyor death metaliçin ;sattım sonra opedalı denemek için almıştım zaten; yoksa 90 lı yıllarda senetle ilk çıktığında mt-2 almışlığımız var.Moooer pedalları bildiğimiz amfinin preamp kısmı gibi çalışıyor baya etkili.
Mooer'e güvenim yok ne kadar OK denebilecek aletler yapsalar da. Bi de yukarıdaki ilk cümleyi anlamak zor. PRS MT-15'i mi beğenmediniz?

EF89CF16-4CCD-4F59-904A-4D8FDF7176F3.jpeg

@yakko Yakup Abi’ye ne kadar teşekkür etsem az, neye niyet neye kısmet diyorum. Hep sahip olmak istediğim bir amfiydi 1. Versiyon 5150, 6505(aynı devre aslında), 6505+ ve 5150III’e göre çok daha dumanı tüten, karanlık, agresif, çiğ ve tehlikeli tınlıyor. Lower mid odaklı bir amfi ama gök gürültüsünden beter.

amfileri görünce yaşadığım hissiyat :D

Şöyle bir anımı anlatayım o zaman, öğrenciyim, 4 kişilik bir bekar evimiz var İstanbulda, eğleniyoruz ama bi yandan evde peynir yok zeytine kafa atıyoruz durumları. O sıralar yine Yakup Abi’nin postlardan gördüğüm tanıdığım Ankara Retro Stüdyoları’ndaki amfiler hayalimde.

Baktım sürekli aklımda, birgün Ankara’ya gidip kendi başıma 2 saat prova aldım retro’da sırf amfi denemeye. Dual rectifier, cornford, engl ne varsa deneyip çalıp ağzım kulaklarımda çıkmıştım.
O zaman zerre hayal edemezdim birgün Retro’ya gidip amfi alıp döneceğimi :)

136343 eklentisini görüntüle
@yakko Yakup Abi’ye ne kadar teşekkür etsem az, neye niyet neye kısmet diyorum. Hep sahip olmak istediğim bir amfiydi 1. Versiyon 5150, 6505(aynı devre aslında), 6505+ ve 5150III’e göre çok daha dumanı tüten, karanlık, agresif, çiğ ve tehlikeli tınlıyor. Lower mid odaklı bir amfi ama gök gürültüsünden beter.
Atteunator olmadan nasıl kullanıyorsunuz?

Şöyle bir anımı anlatayım o zaman, öğrenciyim, 4 kişilik bir bekar evimiz var İstanbulda, eğleniyoruz ama bi yandan evde peynir yok zeytine kafa atıyoruz durumları. O sıralar yine Yakup Abi’nin postlardan gördüğüm tanıdığım Ankara Retro Stüdyoları’ndaki amfiler hayalimde.

Baktım sürekli aklımda, birgün Ankara’ya gidip kendi başıma 2 saat prova aldım retro’da sırf amfi denemeye. Dual rectifier, cornford, engl ne varsa deneyip çalıp ağzım kulaklarımda çıkmıştım.
O zaman zerre hayal edemezdim birgün Retro’ya gidip amfi alıp döneceğimi :)
hocam sabitleyin bu amplileri. bu fotoğrafa bakınca, ufacık 5.5 richter sallansak düşerler diye ben korktum.

Atteunator olmadan nasıl kullanıyorsunuz?

Kıllısından bir kaç attenuator var evde kardeşim, ama solak attenuator’ler bilgin olsun.

mesa iyi de ya peki 1960? greenbackli veya vintage 30lu falan? evh olayı olduğundan diyorum?

Açıkçası EVH olayı EVH amfisi ama Swedish Death ile kendine arenada yer bulan bir amfi oldu bu 5150. Soldano SLO iterasyonu bir amfi aslında, Dual Rectifier gibi.

Greeenback, G12H30, Lynchback, Creamback speakerları denediğimde pek olduramadım açıkçası. Mid cevabı olarak MesaV30’a aşırı alışmışım. Bazı speaker cevapları hatta bir kaç eq ile toplamıyor bile.

Kullanabilen kullanıyor, misal Pete Thorn Marshall 68’ Plexi’yi Scumback M75 ile sürüyor ve harika tınlatıyor. Ama ev kullanıcısı meselesinde işler değişiyor, çoğu efsane olan şey, ev volume’ünde gerçekten çöp.

Zamanında bu forumda da vardı ota b.ka affedersin “dostum attenuator kullanmalısın” yazma alışkanlığı, neden çünkü internette öyle yazıyor.😅

Velhasılkelam, çok uzattım. Kulaklar hep V30’a alıştığından garipsiyorum. Bazen PC’ye çıkıp oradan ownhammer simülasyonları ile dinliyorum falan , çok koptuğum olaylar olmadı diğer speaker’larda açıkçası.

Seveni sevebilir, Johan Segeborn var youtube’da akla gelebilecek her Marshall/Celestion kombinini yaptı adam, ama benim sevdiğim bir ton çıkmadı içinden. Ha severek izlerim adamı o ayrı.

Hep aynı şeye dönüyorum o yüzden dostum SRV için 6V6’yı ters takmalısın, o ton KT77’den çıkmaz, abi bu EL34 tonu diyen adamların alayını toplayıp bir lambalı amfyi yanlarında 7/10 açsam ya da sweet spot’a açsam kaçarlar herhalde, ama yine de ton power katı geliyo abi deme olayından vazgeçmezler. Speaker’da böyle, bariz farklar harici hepsi bir kaç eq’ya bakar, v30 çok mu tiz geldi, kabinin yanında dur, greenback koyu mu durdu, kabinin önüne geç 😀

O bakımdan speaker mevzu açıkçası çok düşünmüyorum üzerine. Endüstri standardı artı tweaking tamamdır bana.

PS : Tamamen şahsi deneyimlerimdir, başka birinin şahsi deneyimleri beni ters düz de edebilir, sonuçta kulak bu. Temel fikrim , kendim de bu yanılgıya sık düştüğümden, parçaya modele takılmayıp, kulağa hoş geleni ayarlamak yönünde.

Geri