Dore Müzik -Önce Bindirim Sonra İndirim-

Dore müzik yine mükemmel bir indirim yapmış. En uzun gün indirimi diye geçiyor. 21 Haziran'dan esinlenerek TÜM ÜRÜNLERDE %21 indirim yapmışlar. Takip ettiğim bir gitar vardı, 40xx lira civarı fiyatı vardı ve muhteşem Dore'nin yaptığı %21 İNDİRİM ile 4700 liradan 3700 lira civarına düşmüş. Teşekkürler Dore Müzik!

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben o kısmı göremedim. Ana sayfada direkt şu ibare var; tık

Zaten şu an fiyatta %21 indirim var ama işte %21 yapmak için eski fiyatı şişirmişler. Gerçekte olan %8 falan. Bu resmen milleti keriz yerine koymaktır. İndirim yapılacaksa adam akıllı yap, %5 indirim de, %10 de, böyle çocuk mu kandırdıklarını sanıyorlar acaba?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bazı ürünlerde vardı bu indirim ama şimdi genele yayılmış

Bazı ürünlerde olanı ile ilgili de şöyle bir anım var. Yine bir gitar ve fiyatı indirimdeydi. İndirim dediğim de en fazla yurt dışı fiyatına yakın bir yere çekilmesi tabii. Aradım hangi mağazada olduğunu öğrendim, yarın geleceğimi söyledim. Gittim ve gitar ölü durumdaydı. Fretler paslı, gövdede vuruk ve çizikler vardı. Hadi bunları geçtim, gitarı görmeye geleceğimi söylemişim insan kırık olan manyetik çerçevelerini değiştirip, gevşeyen potansları sıkar bari.

Baya bir muhabbet döndü ama en son bu gitarın internet sitesinde de satışı var oradan alsam bu mu gelecekti dedim (çünkü ellerinde sadece bir tane kalmış), telefonla haber verilirdi zaten 14 gün değişim hakkınız var dedi adam. Böyle eskimiş, kırık dökük gitarları kaktırabildiğimize kaktırıyoruz, yoksa siz iade için uğraşıyorsunuz diyemedi tabii.

Çok benzer bir tecrübeyi eski bir öğrencim bayram öncesinde yaşadı. Web'de indirimde olan gitar'ı sormak için mağazaya gitti, başka şehirde çıktı ve iade hakkını konuşunca almaya karar verdi. Diğer şehirdeki mağaza arandı ve gitarın satıldığını söyledi (websitesinde stokta hala görünürken).

Biraz sıkıntısı oldu tabii buna paralel konularda (listesinde başka gitarlarda vardı), derken telefonla İstanbul'u aradı ve oldukça yardımcı oldular başka gitar opsiyonları konusunda. Öğrencim bu arada 40'lı yaşlarda evli barklı hakkını aramayı bilen biri, daha genç arkadaşların başına neler geliyordur ancak tahmin edebilirim...

Aynı tarihlerde ismini vermiyim ama İzmir'de tanınan öğretmen bir arkadaşım başka mağazadan 2. el gitar gitar bakmaya gittiğinde görevlilerin sorumsuz davranışlarına deyim yerindeyse kıl oldu, tepesi attı şimdi bir luthier'e custom gitar yaptırıyor...

Burada sorun tabii (sadece sözkonusu firma değil) hemen her firmanın websitesi konusunda sınıfta kalması, içeri-işleri nasıl yürüyor bilemem tabii ama müşteriye yansıma benim bile çocukluğumdan beri sözkonusu. Yani web'den tel falan neyse ama kişi için ciddi masrafı olacak olan ürünler normalde olmaması gereken bir risk teşkil ediyor.

Tipik do re indirimi. Bugun siteyi bir ziyaret ettim, butun amfi fiyatlarinda indirim var, ama tabii once guzelce bindirmisler, hemen hergun meraktan baktigim icin hemen farkettim. Millet keriz bir bunlar akilli. Utanmiyorlar hic.

Klasik bir satış taktiği artık bu olay, indirim görmeyen insan birşey almıyo diye böyle bu yola başvuruyor bütün alışveriş siteleri. Yiyen insan kalmadığını anladıklarında normal fiyatı yazarlar heralde.

Ben genelde % kısmına hiç takılmam. Fiyat kaçtı kaç oldu, aklıma yattıysa alayım derim. Takip ettiğim bir ürün varsa, USA fiyatını da biliyorsam zaten referans oluşturmak kolay. İsterse %100 indirdim desin, ödeyeceğim belli kafamda. Kapitalizmin köşe taşlarından biri bu indirim oranları karmaşası, kimse işin matematiksel doğru şeklinde ilan edilmesini beklemesin.
Onun dışında Dore ve Zuhal veya diğerleri kurumsal olarak şerefsizlik yapalım, bozuk malı sokalayalım filan gibi bir karar almış olamazlar. Tırto sinekli bakkal değil bu kurumlar. Ama genelde dandik eleman maalesef çok oluyor ve o vasıfsızların bize yaşattığı kötü tecrübeyi firmaya fatura ediyoruz. Tabi adam gibi eleman çalıştırsın demek lazım bu noktada. Mesela Dore Tünel mağazasında PRS denemek istediğimde denetmiyoruz demişti mal elemanın teki, nasıl alacam peki don mu bu denetmiyorsun dedim, mağaza müdürü duydu haa alacaksanız buyrun filan dedi ama tadım kaçtı bir kere sağol hocam dedim çıktım gittim ama Dore Akmerkez mesela son derece güleryüzlü, yardımcı elemanlarla dolu. Aynısı Zuhal için de geçerli, Uniq mağazası müşteri ilişkisi anlamında çok iyi, gerçi orada da zaman zaman sattığı aletin ne olduğunu bilmeyen bir iki kişiye rastladım ama olur o kadar.

Bu indirim meselesi artık şart gibi oldu alışveriş sitelerinde. Millet aldığı şeye bakmıyor, ne kadar indirimle aldığına bakıyor. Ucuz olsa hiç kullanmayacağı birşeyi bile alır. Tek amaç ortamlarda bak şu kadar indirimle şunu aldım demek olmuş malesef. Bu da gerçekten ihtiyacı olan insanları zora sokan bir durum. Yapacak bişey yok.

Agir uc kagatci bunlar, daha 2 gun once , mesa 1x12 widebody kabin 8200 civarindaydi, simdi 8926 olmus ama % 33 indirmli, yersen. Ulan kur falan tamamda , indirim ayagi nedir arkadas ? Surekli indirim olur mu?

Ben genelde % kısmına hiç takılmam. Fiyat kaçtı kaç oldu, aklıma yattıysa alayım derim. Takip ettiğim bir ürün varsa, USA fiyatını da biliyorsam zaten referans oluşturmak kolay. İsterse %100 indirdim desin, ödeyeceğim belli kafamda. Kapitalizmin köşe taşlarından biri bu indirim oranları karmaşası, kimse işin matematiksel doğru şeklinde ilan edilmesini beklemesin.
Onun dışında Dore ve Zuhal veya diğerleri kurumsal olarak şerefsizlik yapalım, bozuk malı sokalayalım filan gibi bir karar almış olamazlar. Tırto sinekli bakkal değil bu kurumlar. Ama genelde dandik eleman maalesef çok oluyor ve o vasıfsızların bize yaşattığı kötü tecrübeyi firmaya fatura ediyoruz. Tabi adam gibi eleman çalıştırsın demek lazım bu noktada. Mesela Dore Tünel mağazasında PRS denemek istediğimde denetmiyoruz demişti mal elemanın teki, nasıl alacam peki don mu bu denetmiyorsun dedim, mağaza müdürü duydu haa alacaksanız buyrun filan dedi ama tadım kaçtı bir kere sağol hocam dedim çıktım gittim ama Dore Akmerkez mesela son derece güleryüzlü, yardımcı elemanlarla dolu. Aynısı Zuhal için de geçerli, Uniq mağazası müşteri ilişkisi anlamında çok iyi, gerçi orada da zaman zaman sattığı aletin ne olduğunu bilmeyen bir iki kişiye rastladım ama olur o kadar.
"Alacaksanız buyurun, deneyin" neyin kafasıdır acaba. Şimdi aynı geyiklere yine girmiyeyim ama, bu toplumsal bir arıza, Mağaza düzeyinden bakıldığında elemanın saçmalığı gibi görünebilir, ama bence değil.
Adam "önce almaya karar ver, sonra denersin" diyor. Deli Dumrul'un aklı bu.
Kitabı bile var. Akıldışılığımızın kültürel kökenlerini merak eden varsa okuyabilir:

Geri