400 liraya gitar alıp 3100 liraya satmak

İşin ticaretini yapmak bence suç değil. Adam almış bakım yapmış ve satıyor. İstediği fiyata istediğine satar. Burada bir sorun göremedim ben.
Ayrıca internet çağındayız satan kişi basit bir araştırmayla en azından 400 tl'den fazla edeceğini bir kaç dakika içinde öğrenebilir.
Yaptığı işi ben de doğru bulmuyorum, bu tarz satıcıdan asla bir gitar almam fakat doğal karşılıyorum.

Tamamen katılıyorum

Ben şuna daha çok şaşırıyorum :

Sıfırının 1/3’ü fiyatına sattığım pedala 2 ay boyunca 1 tane bile nakit teklifi gelmemişken insanlar 1500 tl’lik gitarı 3000 tl’ye satabiliyor mu gerçekten ?

Hocam ortada bir hard kazıklanma olmasına gerek yok bu işin etkinliğini sorgulamak için, yani birebir "ben al satçıdan aldım, gitar diye patates çıktı" olmak zorunda değil. Bu ilan güzel bir örnek olur mesela, letgo arayüzü çok kullanışlı ve aradığını kolay bulabildiğim bir mecra değil, bu ilanın piyasayı sıkı takip etmeyen yani standart bir müzisyenin gözünden ilk başta kaçma ihtimali yüksek yani. O kişi bu gitarı o ilanı kaçırıp şu anki fiyattan aldığı taktirde dediğiniz gibi hard olmasa da soft olarak kazıklanmış oluyor. Belki kendisi fark etmeyecek, ama sonuçta etikliği yine de sorgulanbilir bence. E bu artık yüksek hacimli yapılmaya başlandığı zaman da piyasada fiyatlar yükseliyor isteyen istediği gitara ulaşamıyor haliyle.

Her müzisyene değil ama en azından sitedekiler ulaşsın diye ben ilanı paylaşmıştım. :) Taraf değilim bu arada, konunun bi iki hafta önce kaçırmayın diye benim paylaştığım gitar olması ilginç. İlan görünüyor mu şu an bilmiyorum ama 600 750 TL civarıydı fiyatı letgoda.

Her müzisyene değil ama en azından sitedekiler ulaşsın diye ben ilanı paylaşmıştım. :) Taraf değilim bu arada, konunun bi iki hafta önce kaçırmayın diye benim paylaştığım gitar olması ilginç. İlan görünüyor mu şu an bilmiyorum ama 600 750 TL civarıydı fiyatı letgoda.
İlan açıklamasında 750 lira olduğu yazıyordu.

Edit: Bir kullanıcı, konuda bahsedilen kişinin adını soyadını yazmış, al-sat işini yaptığını, fiyatları öldürdüğünü ve bu işin ticaretini yaptığını belirtmiş ve o kişiyi savunmuştu. Bir kaç kişiye de cevap vermişti. Konudaki ilk mesajını ve diğer mesajlarını silmiş. Galiba bir yerden uyarı geldi.

Bu ilan bi kaç aylık değil, letgo'da aylardır gördüğüm bi gitar ve ilk 1500 TLden ilan açıldı sonra kademeli olarak 600e kadar düştü, sonra da pazarlık olur yazdı, ben linki paylaştığımda 600 TLydi galiba, zaten de bolt on bi explorer 750 TLyse kaçırılmayacak fiyat değildir bence 600 iyi fiyattı. ✌️
İlanın kaç aylık olduğunu ve ilk fiyatını bilmiyorum, gitar satılmadan hemen önceki fiyatını yazdım, gitarın Balıkesir'de olduğunu da belirteyim.

Az önce baktım, reverbde 3 sene önce aynısı 800 dolara satılmış, yani demek ki 750 TL baya iyi bir fiyat oluyor.

Esnek Türkçe'mizden dolayı çok riskli bir cümle olmuş ama şimdi adamı da çocuk tacizcisi durumuna sokmayın ... mahkemelik olursak çoluk çocuğunun. rızkını elinden almış olurum çocuğuna yazık anlamında yazmaya çalışmış.... savunulacak cümle değil ama üstte birkaç kere anlatmaya çalıştığım şey şu; ani ve keskin çıkışlarla yorum yapmak konusunda dikkatli olun. Ayrıca hukukçu değilim ama sanırım alenen isim yazmak veya başka kişisel bilgileri yazarak dolandırıyor, kandırıyor vs gibi imalarda bulunmak suçtur ve ciddiye alınmaktadır yetkili makamlarca.
Konu içeriği tartışılsın, o konuda taraf değilim, yazdım ...

İlanın kaç aylık olduğunu ve ilk fiyatını bilmiyorum, gitar satılmadan hemen önceki fiyatını yazdım, gitarın Balıkesir'de olduğunu da belirteyim.

Az önce baktım, reverbde 3 sene önce aynısı 800 dolara satılmış, yani demek ki 750 TL baya iyi bir fiyat oluyor.

Ben 300 500 Dolar bandında satılmamış olan bi çok örnek gördüm Reverb'de. 800 Dolara Amerika'da Gibson Explorer bile alınabilir bence abartı bi fiyat 800 Dolar.

Ben 300 500 Dolar bandında satılmamış olan bi çok örnek gördüm Reverb'de. 800 Dolara Amerika'da Gibson Explorer bile alınabilir bence abartı bi fiyat 800 Dolar.
Ben o ilanları görmedim, 300 dolar da olsa 500 dolar da olsa -ki bunlar yurtdışı fiyatları- her türlü 750 liradan yüksek bir fiyat yapıyor. (En az 2 katı) Gitarın en az 30 senelik nadir bir Explorer olduğu düşünüldüğünde 800 dolar etmemesi için bir sebep yok bence.

Esnek Türkçe'mizden dolayı çok riskli bir cümle olmuş ama şimdi adamı da çocuk tacizcisi durumuna sokmayın ... mahkemelik olursak çoluk çocuğunun. rızkını elinden almış olurum çocuğuna yazık anlamında yazmaya çalışmış.... savunulacak cümle değil ama üstte birkaç kere anlatmaya çalıştığım şey şu; ani ve keskin çıkışlarla yorum yapmak konusunda dikkatli olun. Ayrıca hukukçu değilim ama sanırım alenen isim yazmak veya başka kişisel bilgileri yazarak dolandırıyor, kandırıyor vs gibi imalarda bulunmak suçtur ve ciddiye alınmaktadır yetkili makamlarca.
Konu içeriği tartışılsın, o konuda taraf değilim, yazdım ...
Bunları yazıyorsunuz ama örneğin yalan söylemenin, iftira atmanın ya da vergi kaçırmanın (bir vergi levhası yoksa ve ürünleri sattığı kişilere fiş-fatura bir şey vermiyorsa) suç olduğunu söylemiyorsunuz ya da söyleyemiyorsunuz.

Konuda yazdığınız tüm mesajlar ya malum şahsı korumaya yönelik, ya da beni yermeye...

Taraf değilim demekle tarafsız olunmaz.

Ben o ilanları görmedim, 300 dolar da olsa 500 dolar da olsa -ki bunlar yurtdışı fiyatları- her türlü 750 liradan yüksek bir fiyat yapıyor. (En az 2 katı) Gitarın en az 30 senelik nadir bir Explorer olduğu düşünüldüğünde 800 dolar etmemesi için bir sebep yok bence.

Hocam teknik detaya fazla girmiyim başlığın amacı bu değil ama o işler öyle olmuyor. Amerika'da ortalama 1000 Dolara satılan 1975 Kiso Suzuki luthier yapımı jakaranda gövde masif kanada sediri ön yüzlü gitarı 1400 TLye zor sattım. Şu an da Amerika'da ikinci elleri ortalama 500 Dolara satılan Hamer Californian Standard'ı 980 TLye satamıyorum. Uzun lafın kısası Reverb fiyatlarına bakarsak elimdeki ekipmanla küçük çaplı bi servete sahibim ama gel gör ki o iş öyle değil. :)

Hocam teknik detaya fazla girmiyim başlığın amacı bu değil ama o işler öyle olmuyor. Amerika'da ortalama 1000 Dolara satılan 1975 Kiso Suzuki luthier yapımı jakaranda gövde masif kanada sediri ön yüzlü gitarı 1400 TLye zor sattım. Şu an da Amerika'da ikinci elleri ortalama 500 Dolara satılan Hamer Californian Standard'ı 980 TLye satamıyorum. Uzun lafın kısası Reverb fiyatlarına bakarsak elimdeki ekipmanla küçük çaplı bi servete sahibim ama gel gör ki o iş öyle değil. :)
Her malın bir alıcısı vardır, siz belki de çok beklemek istemediğiniz için Amerikaya nazaran daha uygun fiyattan satmış olabilirsiniz. Bu da eski ve nadir bir gitar ve yeteri kadar beklenildiğinde o fiyatlara satılabiliyor demek ki.

Ama dediğiniz gibi başlığın amacı o değil, belki siz belki ben doğruyumdur.

Bunları yazıyorsunuz ama örneğin yalan söylemenin, iftira atmanın ya da vergi kaçırmanın (bir vergi levhası yoksa ve ürünleri sattığı kişilere fiş-fatura bir şey vermiyorsa) suç olduğunu söylemiyorsunuz ya da söyleyemiyorsunuz.

Konuda yazdığınız tüm mesajlar ya malum şahsı korumaya yönelik, ya da beni yermeye...

Taraf değilim demekle tarafsız olunmaz.

Eğer bir ticari faaliyet olarak yapıyor ve vergi kaçırıyorsa elbette yanlış. Forum üzerinden ikinci el al-sat resmi ticari faaliyeti sayılır mı bilmiyorum. Yani dükkanı vardır orada masraf gösterip buradaki geliri harici tutuyordur vs bilemem ... dediğim gibi o zaman elbette yanlış olur.

Malum şahısla bir alakam yok, sattığı gitarlar çok güzel olmakla beraber fiyatları konusunda şüpheci davrandığımdan tek bir alışverişim olmamıştır.

Mesajlarım o şahsı veya bir başkasını savunmak için değil genel olarak saldırgan tavrı kontrol altında tutmaya yönelik. Olayı zaten güzelce anlatmışsın, kafası çalışan herkes neyin ne olduğunu analiz edebilir... sen veya bir başkası artık kişisel olarak yüklenmeye başlarsa baştaki mesaj/problem sulanmaya başlar. Özü kaçırmamak adına benim hatırlatma mesajlarım... zaten sana değil ortaya yazıyorum... kimseye @ filan koymadım.

Her görüş/fikir bir taraftır... taraf değilimden kastım sözkonusu iki tarafla da hiçbir ilişkim menfaatim vs yoktur anlamında.

Edit: Bir kullanıcı, konuda bahsedilen kişinin adını soyadını yazmış, al-sat işini yaptığını, fiyatları öldürdüğünü ve bu işin ticaretini yaptığını belirtmiş ve o kişiyi savunmuştu. Bir kaç kişiye de cevap vermişti. Konudaki ilk mesajını ve diğer mesajlarını silmiş. Galiba bir yerden uyarı geldi.
@cce yazdığın mesajları neden sildin?

@Hallejeh, sen benim mesajlarımla neden ilgileniyorsun.neyi merak ediyorsun, yazdığım mesajı ben silmedim.

Kişinin sahibinden sitesinde var olan soyadını yazdığım için forum yönetimi tarafından silinmiş.banada adını soyadını yazdığım için uyarı puanı vermişler.
ayrıca mesajları değil.sadece 1 mesaj yazdım.o mesajda zaten benden silinmesine rağmen, başka bir arkadaşın alıntısında duruyor.

Orada yazdıklarımın arkasındayım.kimse kimseye zorla ürün satmıyor, kimsedende zorla ürün almıyor.herkes ihtiyacına göre alıyor yada satarken acil ihtiyacına göre fiyat belirliyor.kaldıki sözkonusu gitar uzun süredir satılamamış.fiyatı en son 600 tl belirlenmiş.400 e bunu satın almaktan doğal ne olabilir.alan kişi ne kadara satar onu bilemem.3000 tl fiyat koydu diye satılırmı , alan olurmu onuda bilemem.kaldı ki gitarı alan kişiyi satış şekli ve her ürüne amerikadan aldım yalanı nedeni ile , şişirdiği fiyatlar nedeni ile hiç sevmem.bu güne kadar alış veriş yapmadım , yapmam.bana takas öenerdiğinde kendi gitarına 2 katı fiyat değer biçip benimkine yarı değer belirlediğinde kendisi benim için bitmiştir

Bir ürün alınmadan ve satılmadan önce detaylı araştırılır.yurt içi yurt dışı emsallerine bakılır , ona göre karar verilir.sonrasında kendi düşen ağlamaz.gerisi boş

Geri