400 liraya gitar alıp 3100 liraya satmak

@Hallejeh, sen benim mesajlarımla neden ilgileniyorsun.neyi merak ediyorsun, yazdığım mesajı ben silmedim.

Kişinin sahibinden sitesinde var olan soyadını yazdığım için forum yönetimi tarafından silinmiş.banada adını soyadını yazdığım için uyarı puanı vermişler.
ayrıca mesajları değil.sadece 1 mesaj yazdım.o mesajda zaten benden silinmesine rağmen, başka bir arkadaşın alıntısında duruyor.

Orada yazdıklarımın arkasındayım.kimse kimseye zorla ürün satmıyor, kimsedende zorla ürün almıyor.herkes ihtiyacına göre alıyor yada satarken acil ihtiyacına göre fiyat belirliyor.kaldıki sözkonusu gitar uzun süredir satılamamış.fiyatı en son 600 tl belirlenmiş.400 e bunu satın almaktan doğal ne olabilir.alan kişi ne kadara satar onu bilemem.3000 tl fiyat koydu diye satılırmı , alan olurmu onuda bilemem.kaldı ki gitarı alan kişiyi satış şekli ve her ürüne amerikadan aldım yalanı nedeni ile , şişirdiği fiyatlar nedeni ile hiç sevmem.bu güne kadar alış veriş yapmadım , yapmam.bana takas öenerdiğinde kendi gitarına 2 katı fiyat değer biçip benimkine yarı değer belirlediğinde kendisi benim için bitmiştir

Bir ürün alınmadan ve satılmadan önce detaylı araştırılır.yurt içi yurt dışı emsallerine bakılır , ona göre karar verilir.sonrasında kendi düşen ağlamaz.gerisi boş
Silinen/sildiğin mesajda bana bazı ithamlarda bulunmuşsun onu merak ediyorum. Gitarı görür görmez mesaj attım zaten satıcısına, satıldığını gördüğümde de kısmet değilmiş diyip unuttum bile. Yani gibi 'gitar kaçtı tüh' ya da 'dur şu adam almış hırsımı ondan çıkarayım' gibi bir durum yok. Başlığı açma sebebimi ilk mesajda belirttim.

Gitar en son 600e değil 750 tlye ilandaydı.

Şahsın soyadını bilmiyordum sayende öğrendim, sağol.

Gitarın senin için değersiz olması piyasa fiyatının o değersizlikte olduğunu göstermez. Fenderler için de benim vericek 1 liram dahi yoktur ama ne fiyatlara satılıyor görüyoruz.

Silinen/sildiğin mesajda bana bazı ithamlarda bulunmuşsun onu merak ediyorum. Gitarı görür görmez mesaj attım zaten satıcısına, satıldığını gördüğümde de kısmet değilmiş diyip unuttum bile. Yani gibi 'gitar kaçtı tüh' ya da 'dur şu adam almış hırsımı ondan çıkarayım' gibi bir durum yok. Başlığı açma sebebimi ilk mesajda belirttim.

Gitar en son 600e değil 750 tlye ilandaydı.

Şahsın soyadını bilmiyordum sayende öğrendim, sağol.

Gitarın senin için değersiz olması piyasa fiyatının o değersizlikte olduğunu göstermez. Fenderler için de benim vericek 1 liram dahi yoktur ama ne fiyatlara satılıyor görüyoruz.
Soyadı da sahibinden ilanlarında yazmıyor, oradan sadece ismine ve adresine ulaşılabilir.

Bu konuya hiç mesaj atmayacaktım ta ki çocuklarla ilgili mesajı görene kadar..
Bu kişinin alım satım olayında birbiri içerisinde sarmal olmuş bir çok yanlışı var. Ve buraya çocuklarla ilgili yazdığı şeyle hala yanlışlarına devam etmekte..
Bir de her zamanki gibi böyle kişileri savunanlar var. Burada bu kişinin savunulacak bir tarafı olmadığı için, savunmuyormuş gibi görünüp, hedef şaşırtmaya çalışan.. isteyen istediği fiyata satarcılar vs.. Asıl bana tuhaf gelen bu tarz kişiler. Olayın bütününü göremeyip detaya takılan, yada görmeyen, görmek istemeyen. Burada olay sadece ucuza alıp pahalıya satması değil. Bunu göremiyorsanız, fazla bişey yazmaya gerek yok.
Biz eskiden böyle değildik.

Bu konuya hiç mesaj atmayacaktım ta ki çocuklarla ilgili mesajı görene kadar..
Bu kişinin alım satım olayında birbiri içerisinde sarmal olmuş bir çok yanlışı var. Ve buraya çocuklarla ilgili yazdığı şeyle hala yanlışlarına devam etmekte..
Bir de her zamanki gibi böyle kişileri savunanlar var. Burada bu kişinin savunulacak bir tarafı olmadığı için, savunmuyormuş gibi görünüp, hedef şaşırtmaya çalışan.. isteyen istediği fiyata satarcılar vs.. Asıl bana tuhaf gelen bu tarz kişiler. Olayın bütününü göremeyip detaya takılan, yada görmeyen, görmek istemeyen. Burada olay sadece ucuza alıp pahalıya satması değil. Bunu göremiyorsanız, fazla bişey yazmaya gerek yok.
Biz eskiden böyle değildik.

Arkadaşlar son mesajımda yer alan çocuklarla ilgili cümlemde bazı arkadaşlar yanlış anlamışlar sanırım. Konuyla ilgili moderatör arkadaslara düzeltme yapılması için mesaj attım fakat ilgilenen olmadı doğal olarak.
Orada asıl anlatmak istediğim daha önce hakaret davası için, bir arkadasımızın davayı geri çekmem için yaptıklarından pişman olduğunu çoçukları ve ailesi olduğunu söylemesi üzerine davamı geri çekmiştim. Son cümledeki sözümde buna istinaden yazılmıştır. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

Bu durum artık Başlığı açan arkadaşla benim bire bir özel durumum haline gelmiştir. Diğer olumlu olumsuz mesaj atan arkadaşlar sadece buraya yansıtılan içerik kadar bilgi sahibidirler. Yukarıdaki gibi yeni polemikler oluşmaması adına ve birazda şehir dışında yoğun bir programda olmamdan dolayı başlığa cevap yazmıyorum. Sonra olay vurun kahpe’ye dönüyor malum.
Ama şunu bilmenizi isterim ki gerçekten bu olay size yansıtılan şekilde değil.

2003 yılından beri bu foruma üyeyim. Şu ana kadar 2 kişiye maalesef dava açmak zorunda kaldım. Bu forum bana şunu öğretti; insanlarla polemik içersinde olmak aslında onlara, taki istedikleri cevapları verene kadar devam eden ve hiç bir şekilde haklılığa erişemeyeceğiniz bir olgu. Sistem mağdurdan yanadır her zaman ve seyirci taraf olarak mağdurun yanındadır. Tribüne oynarsınız gol atmasanızda o coşku ve heyecan asıl seyircinin istediğidir.
John Lenonun bir sözü vardır tam olarak bu konuyla bağdaştırmak yanlış olur belki ama Polemiklikden neden kaçtığımın bir yansıması gibidir.

“olay şiddet kullanımına dönüşmeye başladığı zaman, sistemin oyununa geliyorsunuz demektir. yerleşik düzen sizi kavgaya sokmak için kızdırmaya çalışacak, sakalınızı çekecek, yüzünüze fiske atacaktır. çünkü, siz bir kere şiddete başvurduktan sonra sizle nasıl baş edeceklerini bilirler. nasıl baş edeceklerini bilmedikleri tek şey, şiddet dışı eylemler ve mizahtır.”

John Lennon

Son düzenleme:
Sorulacak çok şey var da sadece şunu sorayım kendi adıma; olayın aslı ne o zaman? Olay bu değil demekle bir şey çözülmüyor.
Burada ne sana ne bir başkasına hesap vermek zorunda değilim. Yukarıda Türkçe bir yazı yazdım. Özellikle; “Olayın aslı ne o zaman?” sorusunu da soran olurmu diyede aklımdan geçirmedim değil taki 5 dk sonra sen sordun :)

Arkadaş ithamları ve kişisel bilgi paylaşımları yaparak kin ve nefret söylemlerinde bulunmuştur, varsa benim adıma olan bir yanlış;
Ben ve başlığı açan arkadaşın Hesap vereceği yer devletin resmi kurumlarıdır.
Çekilebilirsiniz...

Bu son mesajımdır.

Son düzenleme:
Çekilelim hay hay ne demek. Ayrıca sana şu kadar söyleyeyim 16 yaşında olup da foruma 16 sene önce üye olan arkadaş, senin şu anki halin pokerde kaybetmek üzere olan ve elinde de doğru düzgün kart olmayan birinin rest çekmesine benziyor. Mahkeme mahkeme diyip duruyorsun ama konuyu açan arkadaş gizli saklı bir durumu ortaya koymamış, gitarın o fiyata satılıp sonra bu fiyata koyulduğunu görüp sana alıcı gibi soru sormuş, sen de demişsin ki "amerigadan alan arkadaşa bi sorayım" ve yalan beyan vermişsin. O yüzden çok da mahkeme falan deme bence.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla elinde 10.000 TL ile 20.000 TL arasında birçok gitar var ve bunları kaça aldığın muamma. 400 liradan 2700 lira yani %675 kar etme gayesi içindesin. 20.000 liradan ne kadar kar ediyorsun? Yılda böyle kaç tane gitar satıyorsun? 2019 yılı arızi kazanç sınırı 33.000 lira, 2018 yılında ise 27.000 lira idi. Bu kar yüzdesiyle ve bu ilanların bolluğu ile bu sınırı geçmediğini ispat edebilir misin? Veya vergi levhan var mı? Vergi veriyor musun?

O yüzden mahkeme diye milleti korkutmaya çalışma. Benden sana bir tavsiye. Buyur meydan senin.

@anatolia999 bey sizden ricam konu mahkemeye yansırsa sonucu burada paylaşır mısınız ? Forum kullanıcıları içinde bilgilendirici olur.Bu olay mahkemeye yansırsa tarafların kişisel tartışmaları dışında ticari kısmı da incelenecektir diye düşünüyorum.Kaç gitardan sonrası hukuki olarak ticarete giriyor ? Süre, adet ya da meblâ olarak yasal bir limit var mı vb.? bunları öğrenmiş oluruz forum kullanıcıları olarak.
Şimdiden teşekkürler.

@anatolia999 bey sizden ricam konu mahkemeye yansırsa sonucu burada paylaşır mısınız ? Forum kullanıcıları içinde bilgilendirici olur.Bu olay mahkemeye yansırsa tarafların kişisel tartışmaları dışında ticari kısmı da incelenecektir diye düşünüyorum.Kaç gitardan sonrası hukuki olarak ticarete giriyor ? Süre, adet ya da meblâ olarak yasal bir limit var mı vb.? bunları öğrenmiş oluruz forum kullanıcıları olarak.
Şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Sizin konu başlığının taraflarından birine sorduğunuz soruya ilişkin olarak kendimce yanıt vermeye çalışayım. Öncelikle belirteyim ki ben vergi hukukçusu değilim.
Öte yandan, hepimizin bildiği üzere konu başlığına ilişkin olayın tarafları arasında bir hukuki çekişme var ise bu hukuk mahkemelerinde, diğer yandan taraflardan birinin diğerine karşı suç iddiası varsa bu da öncelikle savcılıkta sonra ceza mahkemelerinde bakılacak işlerdendir.
Vergi konusuna gelince, genel olarak bir kimsenin söz konusu ,örneğimizdeki gitar alım satımı, eylemini(-lerini) ticari faaliyet olarak yapıp yapmadığıdır. Dolayısıyla ilk adım da bu durumun tespiti ve tespit için hangi kriterlerin esas alınacağıdır. Yukarıda bir forum üyemizin yazısında kısaca yer verilmiş, kişinim eylemden elde ettiği yıllık gelir senelik limitin altında ise (burada net kar değil toplam satış gelirine bakılır) vergilendirilmez, limit üstünde ise vergilendirilir. Vergilendirme, bu halde (limiti aşan miktar üzerinden usulünce gelir vergisi vs ödenmediğinden) o mali yıl içinde yapılan ilk satıştan itibaren yapılır bunun yanında aynı şekilde de vergi cezası kesilir.
Vergi dairesi genelde, kişi bir yerde maaşlı çalışıyorsa o kişinin mali transferlerini, ticari faaliyet yapıp yapmadığını, gelirini giderini ataştırmaz. Zira kişi maaşlıdır, ödemesi gereken vergi zaten kaynağından kesilmekte yani maaşı yatarken kesilmektedir. Bu nedenle maaşlı çalışan kişi maaşlı işi dışında ticari faaliyet yapıyorsa vergiyi gerektiren bu durum araştırılmadan kalabilir.
Şu halde ne yapılabilir sorusu sorulursa; maliye böyle bir durumdan “şüphelenen” bireylerin kendisine haber vermesini istemektedir. Böylece yapılan şikayet/ihbar sonucu maliye araştırmaya başlar. Araştırma sonucu maliye uygun işlemleri yapar. Dediğim gibi uzmanlık alanım vergi hukuku değil, o nedenle yanlış bildiğim hususlar da olabilir, yanlış bir şey yazdı isem düzeltilirse çok memnun olurum. Sadece yukarıdaki konuşmalarda forum üyelerinin merakını cezbetmiş gibi geldi bana o nedenle sizin mesajınıza yanıt vermek suretiyle yazayım dedim.

Başlık konusuna gelir isek,
“Şikayet” anayasal bir haktır. O nedenle, konu başlığındaki olayın tarafları, birbirlerine karşı olan iddialarının arkasında iseler; diledikleri hukuki yollara başvurabilirler, hukuki süreç de sonlandığında sizin de yazdığınız gibi kesinleşen hükmü(-leri) burada yayınlayabilirler. Zira kesinleşen mahkeme kararları herkesin bilgisine açıktır.
Bu şekilde diğer forum üyeleri olarak bizler de hem bilgilenmiş olur, hem de daha fazla kendimizi yormamış oluruz. Öte yandan taraflardan hangisinin iddialarında haklı kimin haksız olduğu da anlaşılmış olur.
Forum kullanıcıları olarak bizlerin bu mecrada ortadaki uyuşmazlığı/sorunu yorum yazarak çözebileceğimizi düşünmüyorum.
Esenlikler dilerim.

Son düzenleme:
"zaafı olmak" ifadesi kendi başına cinselliği kapsamaz.
" Umarım çocuğun yoktur. Çünkü çocuklara zaafım var."

Hmm hadi bir düşünelim... "Pedofili ya da Çocuklara herhangi bir şekilde zarar verme isteği" ifadesi taşımakta. Ayrıca TEHDİT İÇERİYOR. Bu konuyu ne kadar derine taşırsanız taşıyın forum olarak, "Çocuğun var ise zarar görecek" anlamına geliyor. Yaşanan bir tartışma veya kavga sonrasında "Ehehe sen benim foyamı ortaya çıkardın ama ben sana misafir olup çocukların var ise onları seveceğim hihihi" anlamı taşımıyor. Yukarı çıkıp ve yazılanları okuyup ona göre Pollyanna olunuz...

Geri