ekipmanımın gaininin beni kesmemesi

herkes tube screamer önermiş fakat tube screamer belli bir frekansın altını törpüler ve tondaki hacmi bir miktar kaybettirir. boost olarak kullanıldığında da aynı sonucu veriyor.

aslında blackstar güçlü drivelara sahip bir amfi. yine de yetmiyorsa kullandığım en güçlü 2 drive pedalı rat ve mxr badass dist.(rattan daha çok sevdim) bu pedallar da yetmiyor diyorsanız ek olarak bir booster ile destekleyebilirsiniz. yine yetmez diyorsanız sustain için tonu boğmayacak seviyede ayarlanmış bir compressor pedalı ekleyebilirsiniz. bunlara ekstra olarak kullanmadım fakat videolarda gördüğüm kadarı ile rockfabrik distortion pedalı baya iyi gibi gözüküyor.

bu pedalları full gain açmanız zaten mümkün değil. bunlarla yetinemezseniz dünya üzerinde zaten sizi daha fazla doyurabilecek(gain anlamında) başka bir pedal konfigürasyonu yok denebilir :)

1. Türkçe yazım kurallarına dikkat et.
2. Tekniğini ilerlet.
3. Penanı değiştir.
4. Yeni tel tak.
5. Gitarları ikişer ya da dörder kanal kaydet, sonra sağlı sollu panla. Sonra yaptığın kaydı dinle, sorduğun soruya cevabın 'pedal' olmadığını göreceksin.

Aynı amfiyi kullanıyorum, bundan 1 yıl öncesine kadar seninle aynı probleme sahiptim ve sorunu hep yeni dist ve boost pedallarıyla çözmeye çalıştım. Konunun başındaki mesajında istediğin şeyleri veren tek şey aslında amfinin sesini açmak :) Evde fazla açamayınca da geriye birkaç çözüm ve dikkat edilecek nokta kalıyor.
1-Tel numarası
E standart akortta 9 numara kullanıyorsan cılız ve güçsüz olur, en düşük 10 numara kullanmalısın doyurmaya başlaması için, şuan 10 kullanıyorsan 11 e geç hatta.
2-Manyetik
Yıllarca EMG, Ibanez V7 V8 ve EMGHZ'lerle uğraştım durdum, sürekli gitar değiştirdim. Bana en güçlü ve en sert tonu veren manyetiğin DiMarzio CrunchLab olduğunu gördüm. Ayrıca bu manyetikten tam zıt yönde çamurlu bir drive tonuna sahip olan Seymour Duncan Blackout'ları da seviyorum. Onlar da bayağı güçlü ve sert manyetikler. EMG 81'de güçlü ve sert olmasıyla bilinir ama karakter olarak biraz yavan geliyor bana, bu manyetikleri denemelisin uygun vakitte neck thru ya da set neck bir gitarda.
3-Manyetik Yüksekliği
2. gitarım Jackson PS-2'de köprüde EMGHZ var. Yüksekliğini ayarlayarak eskisinden daha güçlü bir ton elde etmiştim, tellere ne kadar yakın olursa o kadar güçleniyor ama humming olayı da artabiliyor, optimum noktayı bulmak lazım.
4-Eski tel ve pena
Eski tellerde tizler genelde kaybolmaya başlar kullanım süresine bağlı olarak, mümkün olduğunca sık şekilde yenilemek lazım. Şuana kadar en sevdiğim tel Ernie Ball' Kullandığın pena ne bilmiyorum ama daha kalın pena demek daha güçlü ton demek. Ben küçük ve kalın penalar kullanıyorum. Bunları ucu eridikçe değiştirmek gerek.
5-Amfi Lambaları
Lambaların eskimeye başladıysa yavaş yavaş tizleri ve gaini kaybetmeye başlayıp tonunu cılızlaştırabiliyor. 3 yılda bir değiştirmek lazım sık kullanıyorsan.
6-En son çare olarak boost pedalı ya da dist. pedalı
Boost amaçlı Mooer Blues Mood kullanıyorum. Bildiğim kadarıyla ts tabanlı bir pedal, üstünde birkaç tane ek seçenek var. Bu tarz boost pedallarının çoğu ts tabanlı oluyor, Green Mile modeli ile beraber denedim, hatta birçok pedal ile denemiştim boost fonksiyonunu. Pek bir fark olmuyor boost olarak kullanırken, amfideki ve pedaldaki ayarları kurcalayarak hepsinden aynı tonu alabilirsin hatta. Ben ara sıra kullanıyorum bunu amfiden aldığım distortion'ı güçlendirme amaçlı olarak. Genelde yeterli geliyor amfi bana. Metallica ilk 2 albüm çalarken gain saat 10-11 yönünde oluyor. Boost'a ihtiyacım olduğu yerler genelde modern tonlar oluyor ama boostsuz da gayet sağlam bir dist veriyor amfi bence, hele gain saat 4 yönünde falan... Ekolayzır ayarlarını da iyi kurcalamak lazım, O ISF o kadar hayati bir öneme sahip ki :) Bir de Hotone Whip dist pedalım var, ara sıra farklı tat olsun diye kullandığım oluyor, ama amfi dist'i daha güzel bence. EQ pedalı da denemek lazım, bende var bir tane Hotone eq ama kullanmıyorum pek.

Bu arada gitarın afedersin ama canavar gibi birşey. O gitarda aldığın ton sana yeterince güçlü gelmiyorsa güçlü ton anlayışın biraz farklı olabilir. Ben ec 500 denemiştim, çok beğenmiştim. Sustain de çok güzeldi, koyu bir ton vardı. Ama belki de sana hitap eden frekans aralığı bolt on bir gitardan gelecek, bunu bilemezsin. Denemeden önce ben de bu kadar güçlü olabileceğini düşünmezdim DiMarzio CrunchLab'in bir bolt on gitarda. Farklı kombinasyonları dene, denemediysen.
Bilek gücünün de önemi var, palm mute'lu ritmleri parmaktan mı, bilekten mi, koldan mı, omuzdan mı atıyorsun bilmiyorum. Tüm teknikleri deneyip kendi kas yapına en uygununu bulman lazım. Ben genelde bilek+parmak kullanıyorum. Yorulunca omuza doğru çıkmaya başladığım oluyor değişken şekilde.

1. Türkçe yazım kurallarına dikkat et.
2. Tekniğini ilerlet.
3. Penanı değiştir.
4. Yeni tel tak.
5. Gitarları ikişer ya da dörder kanal kaydet, sonra sağlı sollu panla. Sonra yaptığın kaydı dinle, sorduğun soruya cevabın 'pedal' olmadığını göreceksin.
burası edebiyat platformu değil , müzikle ilgili herhangi birşeyin paylaşıldığı bir platform :)

burası edebiyat platformu değil , müzikle ilgili herhangi birşeyin paylaşıldığı bir platform :)

E o zaman bir şeyler paylaş da görelim. Bir probleme derman olduğun yok, sürekli bir şeyleri becerememekten şikayetçisin, yok thomann'dan alışveriş yapamıyorum, yok manyetik kapağı bulamıyorum, yok amfiyi tonlayamıyorum, yok gitarım sarardı diye sürekli bir ağlama/acizlik içeriyor 'paylaşımların'.

Ayrıca Forum kuralları 6'ya bir bak bakalım.

E o zaman bir şeyler paylaş da görelim. Bir probleme derman olduğun yok, sürekli bir şeyleri becerememekten şikayetçisin, yok thomann'dan alışveriş yapamıyorum, yok manyetik kapağı bulamıyorum, yok amfiyi tonlayamıyorum, yok gitarım sarardı diye sürekli bir ağlama/acizlik içeriyor 'paylaşımların'.

Ayrıca Forum kuralları 6'ya bir bak bakalım.
Insanlar buraya yakındıkları, canını sıkan mevzulara çözüm aradıkları, buna çözüm bulacak kişi insan ve bilgileri aramasından daha doğal birşey görmüyorum. adamın 16 yıllık fender amfisi var hoparlör önündeki örgü yırtılıyor, tamirini soruyor ben de bana dert olan şeyleri paylaşıyorum. Niye sana bu kadar BATTI acaba? Begenmiyorsan ya engelle ya da kaybol bu kadar basit. Kimse seni burda zorla tutmuyor. Ayrıca kimse sana ben ses kartıyla veya amfiden çıkış alarak birşey kaydettiğimi söylemedi çıplak sesle duyduğumu söylüyorum, merak etme tekniğin gayet iyi , .10 -52 veya 0.11 tel kullanıyorum , ormanda gayet sert. Yıkıcı olacağına paylaşımda bulunan satırlarda laf dökmüş insanlara da saygı göster de yapıcı ol

Nasılda belli ediyor değil mi?

Hayvansı gain nedir? Hangi hayvan? Kedi mi? Köpek mi?
Güç nedir? 10 aslan gücünde mi olacak?
Gövde? Gövdeli ton?
Yaratıklık? Kedi?

Bütün derdine çözüm bak bu videoda:

"Rapor et" işlevini kullanmamak
Insanlar buraya yakındıkları, canını sıkan mevzulara çözüm aradıkları, buna çözüm bulacak kişi insan ve bilgileri aramasından daha doğal birşey görmüyorum. adamın 16 yıllık fender amfisi var hoparlör önündeki örgü yırtılıyor, tamirini soruyor ben de bana dert olan şeyleri paylaşıyorum. Niye sana bu kadar BATTI acaba? Begenmiyorsan ya engelle ya da kaybol bu kadar basit. Kimse seni burda zorla tutmuyor. Ayrıca kimse sana ben ses kartıyla veya amfiden çıkış alarak birşey kaydettiğimi söylemedi çıplak sesle duyduğumu söylüyorum, merak etme tekniğin gayet iyi , .10 -52 veya 0.11 tel kullanıyorum , ormanda gayet sert. Yıkıcı olacağına paylaşımda bulunan satırlarda laf dökmüş insanlara da saygı göster de yapıcı ol

Adama kural var diyoruz hala atarlı giderli konuşıyor.

Paylaşım maylaşım diye ayak yapıyorsun ya hani, altını dolduramayacağın kelimeleri kullanma bence. Bir şey paylaştığın falan yok. Acziyetimi dile getiriyorum de delikanlı gibi.

Forumda başlık açıyorsan gelecek bütün cevapları göze alacaksın. Yok öyle hoşuna gitmeyen şeyler duyunca 'zorla mı yazdırıyoruz, kaybol' bilmem ne. Yazdıklarımı yapıcı bulmadıysan, senin için yıkıcı olduysam, hassas ve kırılgan duyguların incindiyse, cenin olup ağlamak geliyorsa içinden sen engelle ;)

Saygı görmek istiyorsan yazdığın mecranın kurallarına uyup saygıyı hakedeceksin.

Adama kural var diyoruz hala atarlı giderli konuşıyor.

Paylaşım maylaşım diye ayak yapıyorsun ya hani, altını dolduramayacağın kelimeleri kullanma bence. Bir şey paylaştığın falan yok. Acziyetimi dile getiriyorum de delikanlı gibi.

Forumda başlık açıyorsan gelecek bütün cevapları göze alacaksın. Yok öyle hoşuna gitmeyen şeyler duyunca 'zorla mı yazdırıyoruz, kaybol' bilmem ne. Yazdıklarımı yapıcı bulmadıysan, senin için yıkıcı olduysam, hassas ve kırılgan duyguların incindiyse, cenin olup ağlamak geliyorsa içinden sen engelle ;)

Saygı görmek istiyorsan yazdığın mecranın kurallarına uyup saygıyı hakedeceksin.
:)

Goldenage yukarda güzel açıklamış. Blackstar hiç kullanmadım, ben de anfideki lambaların değişim zamanı dolmuş olabilir derim, benim Marshall JCM 2000'in lambarin değişmesi gerekiyor, tonları iyice zayıflamış durumda şu an. Farkli bir anfide deneme şansın var mı? Mesela arkadaşının falan. Eğer başka anfilerde de yetersiz diyorsan o zaman köprü manyetiğini değiştir derim. EMG 81 için herkes en baba en sert en metal ton veren manyetik diye düşünüyor. Bana da çok yetersiz kalıyor. DiMarzio X2N tavsiye ederim. "çok hayvani" tonlar alabilirsin. Gitarlarimdan birinde (BC Rich Warlock USA) EMG 81 85 var, BC Rich'in kendi manyetiklerine geri döneceğim o gitarda.

Goldenage yukarda güzel açıklamış. Blackstar hiç kullanmadım, ben de anfideki lambaların değişim zamanı dolmuş olabilir derim, benim Marshall JCM 2000'in lambarin değişmesi gerekiyor, tonları iyice zayıflamış durumda şu an. Farkli bir anfide deneme şansın var mı? Mesela arkadaşının falan. Eğer başka anfilerde de yetersiz diyorsan o zaman köprü manyetiğini değiştir derim. EMG 81 için herkes en baba en sert en metal ton veren manyetik diye düşünüyor. Bana da çok yetersiz kalıyor. DiMarzio X2N tavsiye ederim. "çok hayvani" tonlar alabilirsin. Gitarlarimdan birinde (BC Rich Warlock USA) EMG 81 85 var, BC Rich'in kendi manyetiklerine geri döneceğim o gitarda.
Konu 3 senelik. En son mesaj 2019'dan. Kullanıcı halen buralarda gözüküyor ama, herhalde pek ilgili değil mesele ile:)

Geri