Squier Strat Sap ayarı problemi

Merhabalar elimde kullandığım 10-11 aylık bir squier bullet hss strat var. lakin telleri çok yüksek. sap ayarını kontrol ediyorum (kontrol yolları söylerseniz tekrar eder durum bildiririm) çok az iç bükey neredeyse dümdüz sayılır. ama tellerim çok yüksek özellikle 14. perdeden sonra çalım çok zor. bir müzik evine kontrole götürdüğümde telleri yakınlaştırdı ama bunun yanında 3-5-7 perdelerde aşırı bi cızlama vardı. telleri yükselterek bunu çözdü. ben de evde uğraşıp ideal sap ayarını yaptığımı düşünüyorum. ama teller çok yüksek bunları nasıl indirebilirim?

Sap çok az iç bükeyse ve 12. perdede fret ile tel arasındaki mesafe maksimum kalın mi 2 mm, ince mi 1.5 mm ise gitarın fretleri problemlidir ki bu tip gitarlarda sık karşılaşılan bir durumdur.

Hocam benim tahminimce sap ayarını iyi gibi gözüküyor ama aslında iyi değil. Sapın dümdüz olması lazım, Fender tarzı gitarlar superstratlardan farklı bir gelenekle sap üretimine sahip olabilir, sapta ayarı etkileyecek bir fark varsa bilemem. Ama benim gitarımın sapı dümdüz olmayınca telleri köprüden biraz yükseltmek zorunda kalıyorum. Sap ayarını deneme yanılma yoluyla da çözebilirsiniz. Yükseklik ve sapın düzlüğünü 2 boyutlu bir grafiğin değerleri olarak alırsak olabilecek en az cızırtı sonucunu veren çözümü bulmanız gerekiyor. Ben 7 telli Cort'umda böyle deneyerek orta karar birşey bulmuştum. Muhteşem olmamıştı ama rahat seviyeye gelmişti en azından çalmak. Öteki türlü perde tesfiyesi gerekecek muhteşem ayar yakalamak için.
O götürdüğünüz müzik evlerinde genelde pek üstüne düşmeden yapıp geri yolluyorlar. Ya sağlam para bayılıp usta birine yaptıracaksınız ya da kendiniz dediğim gibi deneyeceksiniz. Sap alyanını döndürürken çeyrek turluk döndürmelerle deneyin.

Hocam benim tahminimce sap ayarını iyi gibi gözüküyor ama aslında iyi değil. Sapın dümdüz olması lazım, Fender tarzı gitarlar superstratlardan farklı bir gelenekle sap üretimine sahip olabilir, sapta ayarı etkileyecek bir fark varsa bilemem. Ama benim gitarımın sapı dümdüz olmayınca telleri köprüden biraz yükseltmek zorunda kalıyorum. Sap ayarını deneme yanılma yoluyla da çözebilirsiniz. Yükseklik ve sapın düzlüğünü 2 boyutlu bir grafiğin değerleri olarak alırsak olabilecek en az cızırtı sonucunu veren çözümü bulmanız gerekiyor. Ben 7 telli Cort'umda böyle deneyerek orta karar birşey bulmuştum. Muhteşem olmamıştı ama rahat seviyeye gelmişti en azından çalmak. Öteki türlü perde tesfiyesi gerekecek muhteşem ayar yakalamak için.
O götürdüğünüz müzik evlerinde genelde pek üstüne düşmeden yapıp geri yolluyorlar. Ya sağlam para bayılıp usta birine yaptıracaksınız ya da kendiniz dediğim gibi deneyeceksiniz. Sap alyanını döndürürken çeyrek turluk döndürmelerle deneyin.
Ssp maalesef dümdüz olursa fretlerde Buzz sorunu ortaya çıkar.İdeali sapın bir miktar içbükey olması lazım...Kabaca sap ayarı fender strat türü statlarda önce truss rod ayarı ile başlar...Daha sonra sap yuva ilişkisini mikro tilt vs varsa onla yoksa shimming ile yapmak gerekir.Daha sonra radiusa uygun eğimle köprü üzerinden yükseklik ayarı ve entonasyon ayarı ile biter...Kolay görülsede tecrübe deneme yanılma gerektiren bir işlem...İlk usa suratımı 2003 yılında ilk aldığımda kılavuzunu okudum orada detay anlatıyor.O gün bugün kendim yapıyorum...Bir diğer detay ise squier vs gibi sap ağaç vs yeterince kaliteli vs değilse maalesef sonradan dönmeler vs oluyor.Gitarı saklama şekli bunda etken maalesef...İzmir de iseniz uygun zaman da seve seve yardımcı olurum...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Maalesef izmir de değilim, keşke olsaydım. yarın gitarımın sapının şeklinin fotoğraflarını buraya atarım yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Umarım düzgün çekebilmişimdir

Dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    330.8 KB · Gösterim: 254
  • image.jpg
    image.jpg
    321.1 KB · Gösterim: 290
  • image.jpg
    image.jpg
    247.6 KB · Gösterim: 309
  • image.jpg
    image.jpg
    228.2 KB · Gösterim: 292
  • image.jpg
    image.jpg
    198.8 KB · Gösterim: 279
Sap gereğinden fazla iç bükey. Önce köprüden telleri 12. frette ortalama 2 mm olacak şekilde indirin, sonra sapı gerdirin. Sonra köprüden ince ayarları yapıp, sap ayarına tekrar bakın. Bu arada fret işçiliği beklenildiği gibi kötü, hatta fret uçları bile havada. Bu tarz köprülerde zor ama floyd'lu köprülerde çok güzel tel yakalar bu fretler :) Bu fretler ile telleri çok fazla düşüremezsiniz ama şu anki halinden daha iyi olacağı kesin.

Gitarınız düzgün ayarla kesinlikle çalınabilir olacaktır...Bandidasın dediği gibi çok iç bükey.ilk ve son frete basın 7 fret tepesi ile telin altı arası 1 2 mm olacak şekilde herseferinde akorlayatak kontrol edin .Bir deköprü yayları gereksinsıkı ..Köprü arka kısmı yine 1 2 mm kalkık olmalı ve saddle şar yere parelel olmalı .Bilen birinden yardım alın

Maalesef yardım alabileceğim hiçbir kimsem yok nevşehirde yaşayınca böyle oluyor maalesef. yarın gitarın tellerini söküp dunlop 0.9 tellerle değiştireceğim güzelce temizlik yaptıktan sonra sap ayarı hakkında bilgi veririm içbükey halini bozmam için gitar klavyesine burgu kısmından bakıp sağa mı çevirmem gerek sola mı? sağ diye biliyorum ama iyice emin olmak istedim. bu arada telleri değiştirirken sapa binen yükü çok oynatmamak için tek tek mi değiştireyim? teşekkür ederim yardım ettiğiniz için

Klavye temizliği yapacaksan hepsini çıkar tellerin, yok yapmayacaksan tek tek değiştirebilirsin.

Dediğin yerden yani burguların oradan bakarken sağa çevireceksin. 45-60 derecelik turlarla gözlemleyip yap. Sap hemen tepki vermez. 10 dk bekle sonra kontrol et. Çok ince ayarlık durum kaldıysa 12 saat falan bekle. Akşam ufak tefek buzz ile bıraktığın gitar sabah mis gibi olabiliyor.

Aklına takılan bir şey varsa cesaret edip yapma, buradan sor cevaplarız.

Geri