Yurt Dışında Müzik Eğitimi - Kısa Dönem Askerlik?

C

craftman

Selamlar, İzmirde Ege Üniversitesinde okuyorum. Bu yaz Amerikadaki Berklee College Of Music'in sınavlarına giricem, eğer kabul edilirsem üniversitemi bırakıp oraya gitmeyi planlıyorum. Ancak sorum şu yurt dışında bulunan, 4 yıllık eğitim veren müzik okullarından alınan diplomalar Türkiye'de kısa dönem askerlik yapmamızı sağlıyormu?. Bilginiz varsa yardım edin lütfen. teşekkürler

Kısa dönem askerlik yapabilmek için yurtdışında mezun olunan üniversite ve bölümün burada tanınması ve eğitim için YÖK'ten denklik belgesi alınması gerekiyor. Berklee'den bir müzik aleti ya da müzik terapisi vb. branşlar üzerine Barchelor derecesi alarak, yani normal 4 yıllık eğitim süresini tamamlayıp mezun olduğunda kısa döne askerlik yapabiliyorsun. Davulcu Cengiz Baysal Türkiye'ye döndüğünde denklik belgesi için YÖKe birlikte gitmiştik, 2000 yılıydı sanırım, kolaylıkla denklik belgesi almıştı. Yine de son mezvuatı öğrenmekte fayda olur... kolay gelsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
KorayE verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim. Bir süredir kafamı karıştıran bu olayı aydınlattın. Tekrar saolasın...

Geri