Udemy'den gitar öğrenilir mi ?

Abilerim Herkese merhabalar
Yaz tatilini iyi bir şekilde değerlendirmek istiyorum. Boş boş oturmak istemiyorum. Zamanında elektrogitar almıştım hala evde durur bundan 1 sene önce kursa gitmiştim fakat çok ilerleyemeden bırakmak zorunda kaldım. Temel akorları biliyorum. Bare akorlar üzerine pek uzmanlaşamadım ve geçen süre zarfında pratik yapmadığım içinde hamladım aslında.
Udemy'de çok detaylı gitar dersleri gördüm gerek selim ışığın gerekse yabancı olarak pek çok ders veren kişi var. Öyle 1-2 saatte anlatmıyorlar baya detayın iniyorlar gibi.

Selim Işık https://www.udemy.com/selimisikgitardersi/

Yabancı https://www.udemy.com/complete-guitar-system-beginner-to-advanced/

Ben bu işi istiyorum öyle bir anlık heves olsa gitarı zaten bıraktığım süre zarfında satardım. Geri başlamak istiyorum bana bu konuda herhangi bir tavsiyeniz var mı ?

Gitar: Squier Affınıty Strat HSS

Şimdiden Teşekkürler

Selim Işık'ın Youtube'da açık dersleri var. Meşhur 100 video serisi ve üstüne çektiği birkaç video daha var. Bence para vermeyin. Böyle uzaktan eğitime para vermeye hiç gerek yok. Bir nevi spor salonu gibi düşünebilirsiniz bu olayı, para verirsem şöyle yaparım, üstüne düşerim kaslar fışkırır bilmem ne gibi. Gerçekten istekli iseniz dediğim videolar ile başlayın, yetmedi aynı kişinin kitapları var onları alın, sonra zaten her şeyi tam anlamıyla yaparsanız bir üst seviye için birebir ders almanız gerekir.

Tabi öğrenirsin youtube bile dolu gitar dersi kaynıyor.

Udemy nin avantajı belli program dahilinde olduğundan sana kolaylık sağlıyor.Youtube da bedava derslerde kaybolacağına 20-30 liraya bir kurs al udemyden çok daha hızlı ve sağlıklı olur. Hem daha keyifli.

Abilerim Herkese merhabalar
Yaz tatilini iyi bir şekilde değerlendirmek istiyorum. Boş boş oturmak istemiyorum. Zamanında elektrogitar almıştım hala evde durur bundan 1 sene önce kursa gitmiştim fakat çok ilerleyemeden bırakmak zorunda kaldım. Temel akorları biliyorum. Bare akorlar üzerine pek uzmanlaşamadım ve geçen süre zarfında pratik yapmadığım içinde hamladım aslında.
Udemy'de çok detaylı gitar dersleri gördüm gerek selim ışığın gerekse yabancı olarak pek çok ders veren kişi var. Öyle 1-2 saatte anlatmıyorlar baya detayın iniyorlar gibi.

Selim Işık https://www.udemy.com/selimisikgitardersi/

Yabancı https://www.udemy.com/complete-guitar-system-beginner-to-advanced/

Ben bu işi istiyorum öyle bir anlık heves olsa gitarı zaten bıraktığım süre zarfında satardım. Geri başlamak istiyorum bana bu konuda herhangi bir tavsiyeniz var mı ?

Gitar: Squier Affınıty Strat HSS

Şimdiden Teşekkürler

Şimdi söylediklerimi lütfen heves kırmak gibi anlamayın. Ama büyük ölçüde kendi kendine gitar öğrenmiş, bir miktar ders de vermiş, ama en önemlisi, gitara gönül vermiş birisi olarak söylüyorum: Sizin asıl sorununuz bilgi eksikliği değil, motivasyon. Gitara gönül vermiş pek çok üye de bunu size söyler. Çünkü bu insanların hiç biri, evde bir sene boyunca gitara el sürmeden duramaz (ben 1 gün zor duruyorum açık konuşmak gerekirse...).
Boş oturmak istememek çok güzel, ama yetmez. Enstrümanda ilerlemek heves işidir, sadece vakit geçirmek için çalanlar genellikle ilerleyemezler, çünkü bunun için bir sebep bulamazlar. Dolayısıyla da ders alarak meseleyi muhtemelen çözemezsiniz. Sizin gibi insanlara tavsiyem şu olur:
1)Bir şekilde bir müzik grubuna girin. Parça öğrenin.
2)Enstrümanı "tıngırdatarak" zaman geçirin. Kulaktan şeyler çıkartmayı deneyin.

Sadece ders alarak ve bilgi birikimi üzerinden enstrümanla temasa geçmek kağıt üzerinde mantıklı gelse de, aslında çok eksik bir yaklaşımdır. Eğer enstrümanla vakit geçirmek için bir sebep bulamıyorsanız şayet, belki de o enstrüman sizin için doğru bir tercih değildir. Üzgünüm ama gerçek bu.

Udemyde sanırım calacaginiz türe göre ayrı detaylı derslerde mevcut. Bence youtubeda bedava derslerle temel teknikleri, modları vs. Öğrenip; sonradan değişen, gelişen müzik zevkinize göre (gitarla vakit geçirildikçe kesinlikle müzik zevkinin değişeceğini düşünüyorum) ilerlemek istediğiniz türde ayrı dersler almak daha makul. Hem youtube denemesi bedava :) Beğenmezseniz udemyden ders alırsınız.

Başlarken ne kadar hevesli olduğunuzdan emin değilseniz sevdiğiniz sanatçı grupların basit şarkılarından başlayarak öğrenmeye çalışın (tab). Şarkıların belli bir bölümünü ilk tıngırdatışınızda böyle içiniz heyecan ve mutluluk doluyorsa ve bu hissin daha da büyümesini istiyorsanız, yani gerçekten gitar çalmak istiyorsanız o zaman kurs işine girip internetten öğrenme yoluna girersiniz. Udemy'de alacağınız iyi ve düzenli bir kursu kesinlikle Youtube videoları ile karşılaştırmayın. Oradaki kurslar yeni başlayan birinin neyi hangi sırada öğrenmesi gerektiğine göre ilerliyor. Deniz Sayman'ın Youtube videolarını izlerim, ondan öğrendiğim şeyler de vardır. Udemy kursu da muhtemelen bu videoların daha derli toplu ve sıralı halidir. İngilizce'niz C1 falan değilse yabancı kurs yerine Deniz Sayman'ın kursunu alıp emeklemeye başlayabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@kadir6185 @Bandidas @nurialcho @barrios @gretschci @Orkun @berdin123 Herkese tek tek cevapları için teşekkürlerimi sunuyorum. Bu kadar cevap geleceğini hiç düşünmedim sorumu cevapsız bırakmadınız :)

Selim ışıktan çok deniz saymanı tavsiye edenler fazla. Galiba deniz sayman satın alacağım.
Barrias hocam dediklerinizde haklısınız. Şimdi eğer bir müzik grubuna girersem ben çok eksik hissederim kendimi. Bulunduğum bölgede bir müzik grubu olduğunu zannetmiyorum. Zira muhafazakar bir bölgede yaşadığım için genelde bağlama aktif kullanılır burada :)

Bence youtube dan öğrenmeyin. Çünkü bir süre sonra nasıl olacak burdan hangi videoya geçeyim ne öğreneyeyime dönüyor. Şu anda Selim Işık derslerinden ilerliyorum ben udemy den aldığım. Yanında gitar tabları ve guitarpro seti ile beraber geliyor. Eğer internetten öğrenmek istiyorsanız udemy tercih edin derim ben.

@kadir6185 @Bandidas @nurialcho @barrios @gretschci @Orkun @berdin123 Herkese tek tek cevapları için teşekkürlerimi sunuyorum. Bu kadar cevap geleceğini hiç düşünmedim sorumu cevapsız bırakmadınız :)

Selim ışıktan çok deniz saymanı tavsiye edenler fazla. Galiba deniz sayman satın alacağım.
Barrias hocam dediklerinizde haklısınız. Şimdi eğer bir müzik grubuna girersem ben çok eksik hissederim kendimi. Bulunduğum bölgede bir müzik grubu olduğunu zannetmiyorum. Zira muhafazakar bir bölgede yaşadığım için genelde bağlama aktif kullanılır burada :)
Popülist anlamda ülkemizdeki muhafazakarlıkla bağlamanın bir bağı yok. Keşke herkes bağlama çalsa da orta asyadan getirdiğimiz kültürümüze sahip çıksak. Ağlak türkücü ve arabeskçiler çok kullanıyor diye bağlama gericiliğin ya da kalitesiz müziğin sembolü olamaz. Ülkemizde o kadar çok bu işin "üstadı" var ki, bunları araştırıp görmediyseniz sizin suçunuz.

Popülist anlamda ülkemizdeki muhafazakarlıkla bağlamanın bir bağı yok. Keşke herkes bağlama çalsa da orta asyadan getirdiğimiz kültürümüze sahip çıksak. Ağlak türkücü ve arabeskçiler çok kullanıyor diye bağlama gericiliğin ya da kalitesiz müziğin sembolü olamaz. Ülkemizde o kadar çok bu işin "üstadı" var ki, bunları araştırıp görmediyseniz sizin suçunuz.
Hocam çok yanlış anladınız. Bunu ben bağdaştırmıyorum. Bunu yaşadığım yörenin insanları böyle bağdaştırıyor. Elektro gitar modernliğin ve entellektüelliğin sembolü olmadığı gibi bağlama da gericiliğin sembolü pek tabi olamaz. Bugün kasabalarda, köylerde hatta şehirlerde bağlamanın elektro gitara göre daha aktif kullanıldığını bilmeyeniniz yoktur. Kaçınız bir dedenin köy kahvesinde elektro gitar çaldığını gördünüz ? Çalamaz demiyorum. Gayet tabii çalar. İnsanlar buna alışmış. Zaten muhafazakarlık değişime karşı gösterilen dirençtir, tutuculuktur kısacası. Kültürel yozlaşmanın önüne geçmektir. Muhafazakarlık ilaveten gericilik değildir. Bence sizin gericilik ile muhafazakarlığı aynı kefeye koyup beni bu şekilde yargılamanız yanlış. Açık ve nettir muhafazakar toplumlarda elektro gitara çokta iyi gözle bakılmıyor. Satanist olarak değerlendirenler dahi çok fazla.

Hocam çok yanlış anladınız. Bunu ben bağdaştırmıyorum. Bunu yaşadığım yörenin insanları böyle bağdaştırıyor. Elektro gitar modernliğin ve entellektüelliğin sembolü olmadığı gibi bağlama da gericiliğin sembolü pek tabi olamaz. Bugün kasabalarda, köylerde hatta şehirlerde bağlamanın elektro gitara göre daha aktif kullanıldığını bilmeyeniniz yoktur. Kaçınız bir dedenin köy kahvesinde elektro gitar çaldığını gördünüz ? Çalamaz demiyorum. Gayet tabii çalar. İnsanlar buna alışmış. Zaten muhafazakarlık değişime karşı gösterilen dirençtir, tutuculuktur kısacası. Kültürel yozlaşmanın önüne geçmektir. Muhafazakarlık ilaveten gericilik değildir. Bence sizin gericilik ile muhafazakarlığı aynı kefeye koyup beni bu şekilde yargılamanız yanlış. Açık ve nettir muhafazakar toplumlarda elektro gitara çokta iyi gözle bakılmıyor. Satanist olarak değerlendirenler dahi çok fazla.
Ülkemizde genelde öyle değerlendirildiğinden dolayı popülist anlamda dedim zaten. Yoksa ben amerikada yaşasaydım muhtemelen muhafazakar olarak adlandırılırdım kafa yapısından dolayı. Neyse sorununuzu çözdüğünüz için sevindim, bol şanslar.

Hocam açıkçası sıkıntı motivasyon ise şu şekilde bir şey önereyim;
Gitarı kendiniz için çalın başkaları için değil.(Örneğin annemi babamı etkileyeyim,sınıf arkadaşlarımı kız arkadaşlarımı etkileyeyim vesaire)
Gitarı çalarken eziyet haline getirmeyin. Zevk almaya çalışın. Çaldığınız parçanın içinde kaybolmaya bakın.
Gitarla sürekli uğraşın hatta tel değiştirmeyi,burgu değiştirmeyi falanda kendiniz öğrenin. Emin olun bu sizi gitara daha çok bağlayacaktır. Hemde dışarıda 5-10 tl vermeye gerek kalmaz :)
Bende yaklaşık 8-9 aydır çalıyorum çok bir tecrübem olduğu söylenmez fakat ben bu fikirleri kendim için çalarken farkettim. Daha önceden birisi söyleyince pek etkili olmuyor açıkçası :) Kısacası gitar zevk işidir. İyi forumlar.

Geri