İstanbul Bir İz Bırakmak İçin

Selamlar,

Ben bilim kurgu ve fantastik türünde eserler yazan bir yazarım. Bir süredir de söz yazarlığına başladım. Her türlü müzik türünü dinlerim yeter ki bende bir takım duyguları hareketlendirsin. Ağırlıklı olarak ise Rock türevlerini tercih ederim. Metal müzikte melodilere önem veririm, şarkının söylenebilir olmasını da tercih ederim. Yazdığım sözleri kendi iç ritmimle bir söyleniş şekline getirmiş olsam da bunlara beste denemez. Bir sonraki adıma geçmeleri için de birileri ile ortak çalışmam gerekiyor. Yaşım otuz üstü hayatımı sürdürmeme olanak sağlayan işim gücüm ve yanımda ailem var. Biraz hobi amaçlı biraz da Maslow'un bizi soktuğu piramitte tepeye ulaşma hevesinden ötürü üretmek ve bunun için çabalamaktan haz duyuyorum. Benim gibi düşünen ve yaşı da benim yaşıma yakın olması kafa denkliği, yaşanmışlık ve bunlara bağlı kuşak benzeşmesi imkanı sunan birilerini birlikte üretmek için arıyorum. Üreteceğimiz her ne kadar şarkı olsa da benim için konu başlığında da belirttiğim gibi bir iz bırakmak gayesi ile oluşturulmuş zaman kapsülleri olacaktır. İleride çocuklarıma zamanında bunları bunları da yapmıştık demek ve onlara bir ufuk açmış olmak için.

Uzun lafın kısası ben söz yazıyorum aklımda da şarkılar oluşuyor. Birileri yanıma yoldaş olursa bu şarkıları ve o kişilerin de uktesinde olan şarkıları kayıt ederiz. Çok profesyonel bir beklentim yok amatör bir heves de olabilir tabi ama kendi mükemmeliyetçi yanımın baskıları ile bunun daha da ileriye gidebileceğine inanıyorum. Bir kaç eğlencesine uğraş verilir; bunlar Youtube gibi bir sosyal platforma yüklenir, geri dönüş alırız, eksiklerimizi görür, kendimize buna göre ilaveler yapar katılmış halimizle tekrardan daha iyisi için adımlar atarız. Kaç kişi olacağımızın ortaya bir şeyler çıkartabildikten sonra bir önemi yok. İki kişi yapabiliyorsak iki kişi, yirmi kişi elden ele yapabiliyorsak yirmi kişi... Biz değişiriz, birileri değişir ama zaman içinde kendini var eden kişilerin üzerindeki bir oluşum kalıcı olur. Bu en basit haliyle bir Youtube kanalı olarak ifade etmeye çalıştım ama gelecek ne gösterir bilemeyiz. Biliyorum biraz kafa karıştırıcı oldu ama zaten içinden kaos tütmeyen ocakta sanat pişirilmez.

İlgilenenler olursa buradan yazabilir, özelden yazabilir. Oturur konuşuruz, ne yapabileceğimizi tartışırız; olur olmaz en azından denemedik demeyiz :)

İyi Günler.

Son düzenleme:
Yapıyorum ama aması vardır; güçlü bir ciğerim yok ikinci ses olarak işe yararım:) Melodileri var söyleyip uyumlu bir şekilde devam ettiğini gördüm.

Evet, İstanbul Anadolu yakası Kadıköy'e takılıyorum boş zamanlarda ilgilenmenize sevindim:) Biraz daha bekleyip başka kimlerden ses çıkar görüp bir buluşma ayarlayabiliriz.

Evet, İstanbul Anadolu yakası Kadıköy'e takılıyorum boş zamanlarda ilgilenmenize sevindim:) Biraz daha bekleyip başka kimlerden ses çıkar görüp bir buluşma ayarlayabiliriz.
Böyle bir oluşuma ben de gitar ve/veya vokal kapsamında destek vermeyi düşünebilirim. Doğru anlıyorsam dijital ortam bazında ve proje kafasıyla yapılan bir şeyden bahsediyoruz.
Bilim kurgu-fantastik kurguyu da fazlasıyla seven birisiyim. Gerek distopik-steam punk tavrındaki, gerekse epik nitelikteki işlere meraklıyım. Özellikle tematik içerikli, mesela Royal Hunt - The Mission (Ray Bradbury - The Mars Chronicles'dan ilham almıştır...) gibi işleri de hep takdir etmiş ve "Türkiye'de de keşke böyle şeyler olabilse" demişimdir. Kendim de söz-beste konusunda tecrübe sahibiyim. Şu ara blues-rock-emprovize kafalarına yoğunlaştığım bir ekibim var, ama daha heavy rock-melodik rock tınılarında da üretim yapabilmek istiyorum. Özellikle bu kafalarda vokal yapabilmek için motivasyona ihtiyacım var ve bu tip bir proje işime yarayabilir.
Ben de Kadıköy civarlarındayım.

Hoş geldin o zaman barrios:) Evet proje kafası kim ne kadar rol almak isterse, ne kadar içine girmek isterse o kadar yer alır. Şu an şarkı olarak düşündüğüm sözler tematik değil aslında daha bilimsel düşünüp şöyle bir bakınca direk görüldüğü gibi ayrılık, ilişkiler, aşk meşk işleri büyük yer kaplıyor diyerek o konuda çalıştım. Bu demek değil ki epik olsun futurustik olsun bunlardan uzak olacağız. Zamanla oturacak şekillenecek bir anda alt kültüre yönelik işler yapılırsa çabuk heves kırılması olur. Kementi önce geniş açacaksın:)

Merhaba,

Projeye katkı konusunda tam olarak verebileceklerimi bilmesem de en azından ilk buluşmaya katılmak isterim. Barrios ve diğer tecrübeli insanlardan benim alabileceklerim olacaktır illa ki.

Ekip ruhunu yakalarsak olur elbette. Sonuçta proje tipi öyle çok yorucu bir mesaimiz yok kayıt yapıp üzerine konuşacağız geliştireceğiz paylaşacağız ve denemeye devam edeceğiz. Sahne almak gibi bir derdimiz olmadığından -ki ilerde ekip içinden anlaşanlar bunu deneyebilir- işin keyifli kısmında kalacağız.

Üzerindeki armonisel hatalar düzeltip, tekrar kaydedilmeye hazır, pilot kayıtları yapılmış şarkılarım var. Yıllardır bir kenarda duruyorlar. Onlara yakın ve benim kafamdaki tarz için örnekler paylaşayım.

Kendim söz yazamıyorum. Uygun bir vokal çok buldum zamanında. Fakat yazdıkları sözler genelde Prozodi kurallarına uymuyor, cümleler anlamsız kalıp kayboluyor. Ya da aşırı bireyselleşiyordu.
Beklentim; sözlerin tek seferde bile dinlendiğinde akılda kalıcı ve genele hitap edecek özellikte olması.
Bu teklif bana şu sebeple çekici geldi; Maden iyi bir vokal iyi söz yazamıyor, o zaman iyi söz yazan biri ile bir arada çalışılabilinir mi? diye düşündürdü.

Güzel düşünmüşsün :) İnşallah beklentilerini karşılayacak seviyede yazmışımdır. Dediğin önceliklere baktığımda sözleri yazarken beraberinde melodisini düşündüğüm ve bir sonraki cümleyi o melodiye göre yazdığım için uyumu hissediyorum. Sözcüklerle aram iyi olduğundan uyumsuz kısmı değiştirmem zor olmuyor.

Paylaştığın şarkılar benim yaptığım melodilerden bir iki tık daha soft ama ikinci şarkı daha yakın. İlk şarkı da avrupalı kadın vokal şarkıya ayrı hava katıyor bir hoşluk veriyor akıyor parça. İkincisinde de yer yer yavaş yer yer hareketli gidiyor ki bu benim de tercih ettiğim yöntem. Indie müziği denk geldi mi dinlerim sözleri de anlasak iyidir diye tahmin ediyorum :) Org işin içine girince şarkının havası değişiyor onu nasıl yapacağız bulunur mu? Bateri yazan da olmadı...

selam millet eğer yer kaldıysa ben de gitarımı kapıp gelebilirim , güzel fikir ve önerilerde bulunmuşsunuz keyifle okudum.

Gelmek için yere gere yok steve_o istersen ekibe dahil olabilirsin:) Maksat birbirimizi geliştirelim bilgi aktarımı olsun. Şu an herkes gitarıyla var ama bir şeyler üretmeye başladığımızda kim neye ne kadar dahil olur kendi seçer. Oluşum daha yeni bir tanışalım tarzlarımızı birbirimizi tanıyalım ortam oluşsun :)

Bir iz bırakalım derken kötü izlenim bıraktık bir yerlerde :) Olsun en azından nelerin olup olmayacağını öğrenmiş oldum. En son çabalamam noktam burasıydı benim için kısa süren bir heves oldu ama söz yazarlığı işi için gerekli altyapı bende yok. Mevcut yazdıklarımı buraya koyacağım bir değeri kalmadı gibi. Belki eski forumlar kültüründe bir ortam yakalarım vakit geçer güzel şeyler olur dedim ama yok her şey gibi o ortamlar da eskide kalmış. Herkese başarılar dilerim.

Dosyalar

Şarkı sözü yazmaya niyetli, fakat bu konuda fikri olmayan arkadaşlara ne ile uğraştıkları hususunda bilgi olması açısından paylaşıyorum.

Eğer şarkı içinde kullanılırsa adı "söz yazmak" tır. Diğer türlü yazdıklarınız ya şiir ya da benzeri yazılardır.
Şarkıya dönüşmemişse bunun adı "şarkı sözü" değildir. Öyle denmesi de doğru değilidr.

Bu anlamda yazılan bir yazı, şiir... bestelennmez. ya da ondan şarkı yapılmaz. Böyle bir yöntem / sistem yoktur. Armonik cümleleri şarkı formunda kullanıp prozodi ye uydurmak dünyanın en zor işidir .
Kelimeler cümleler heceler, sıkıştırılmaya, uzatılmaya , gereksiz nağmeler ile uymayan yerler uydurulmaya çalışılır. Komik ve doğallıktan da uzak olur. Ancak yapılması mümkün. Yazlılı materyalin o forma uygun ölçülerde olması gerekir. ikisini bir arada bulmak ve bunu ustalıkla işleyebilen kişi sayısı ise iki elin parmakları kadardır. Mazhar ALANSON, Derya KÖROĞLU, Leonard COHEN gibi. O sebeple; böyle bir yöntem yoktur demek daha doğru olur benim fikrimce. Orhan Veli den Özdemir Asaf lara, Nazım HİKMET e kadar yüzbinlerce söz var ahli hazırda zaten elimizde. Materyal mi bulamıyoruz ?

Geleneksel olarak akorlar ve ton üzerine önce ritme, vurguya uygun armonik sesler, sonra o seslere uygun cümleler yerleştirilir.
Bu esasında bir eğitim süreci ve müzikal bilgi gerektirir. Fakat bazı insanlar var ki; Enstrüman çalmasalar, müzik eğiitmi olmasa bile bile bunu yapmak onlar için doğal bir yetenektir. Dave GAHAN, M. Jackson vb.. Ayrıca jazz vokalistlerinin de bu tip doğaçlamalar yaptığını çok görüyoruz.

Yukardaki yöntemin açıklayıcı olması açısından bir şarkı oluşumunu paylaşayım;
Bu şarkının demo hali. Sözler henüz yok. Phill collins sadece emin olduğu yerlere "missed again" i koymuş, bu aşamada sözler "lay lay la la , du dap du may may.... gibi anlamsız cümlelerden oluşmakta. Sonra bunların üzerine söyler yazılmış ve şarkıya son hali verilmiştir. Geleneksel söz yazma yöntemi budur, Prozodi ve cümleler ancak bu şekilde şarkı ile bütünleşebilir. Önceden yazılmış birşeyi buna uyduramazsınız.

DEMO

FİNAL

Son düzenleme:
İki günlük uğraş sonucu bir şeyler yapabildik ama tabi bu daha ilk beste benzeri çalışma acemiliğimiz olacak. Hatası absürtlüğü çoktur muhtemelen. Olduğu kadarıyla artık )