Ev stüdyosu için referans monitörler hakkında

Arkadaşlar merhaba

Evimdeki odalardan birini gitar stüdyosuna çevirmeye başladım. 10parca pedaldan oluşan boardum, 15w kafa kabin fxloop lu bir anfim ve yeni aldığım mooer ge200 processorum var lakin kayıt işlerinden çok anlamıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Mooer ge200 u ses kartı ve kayıt için effectlerini kullanacağım lakin düzgün kayıt alabilmem için monitör veya kulaklık ihtiyacım olduğunu farkettim. Sorularim su şekilde;

1- aktif ile pasif monitör arasında farklar nelerdir?
2- analog setup ile ses kaydetmem için dibox mic ve mixer almam mi gerekiyor analog setup PC ye nasıl bağlanır?
3- mooer ge200 un yanına extra bir ses kartı almak ,bu processorun converterlarini kullanmamam yani daha mı iyi olur? Ne tür farklar olur?
4- pasif veya aktif bu sistemde onerebileceginiz monitör Ler nelerdir?

1-Aktif, içinde amfi barındırır. Pasif'te ortalıkta fazladan kablo ve uyumlu amfi bulmak sizin için problem olabilir, zaten piyasada pasif opsiyon çok sınırlı homestudio için bu yolu pek tavsiye etmiyorum.
2-Basit bir seskartı ihtiyaçları çoğunlukla karşılar ama soru hangi kayıt yöntemini ve buna bağlı ihtiyaçları belirlemenizle ilgili. Yani sinyal split olacakmı, mic. kullanılacakmı vs. ama sadece prosesör kullanılacaksa (ve prosesör seskartı oluyorsa) mixerin falan bir anlamı kalmaz.
3-GE200'ün seskartı olarak kullanılması en dip gürültüsüz kayıt opsiyonudur. Başlangıçta bununla öğrenmeye başlamanız (analog amfiyi işe karıştırmadan) bence avantajınıza olur.
4-Şahsen kabaca 6-7" woofer boyutları genel tavsiyem, daha ufağı detay ve gitar hissini pek yansıtamaz daha büyükleri ise oda'da bas sorunları/aşırı güç gibi başka problemlere neden olabilir. Model önermiyorum ama bütçenizi olabildiğince zorlamanız tavsiye ederim.

Arkadaşlar merhaba

Evimdeki odalardan birini gitar stüdyosuna çevirmeye başladım. 10parca pedaldan oluşan boardum, 15w kafa kabin fxloop lu bir anfim ve yeni aldığım mooer ge200 processorum var lakin kayıt işlerinden çok anlamıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Mooer ge200 u ses kartı ve kayıt için effectlerini kullanacağım lakin düzgün kayıt alabilmem için monitör veya kulaklık ihtiyacım olduğunu farkettim. Sorularim su şekilde;

2- analog setup ile ses kaydetmem için dibox mic ve mixer almam mi gerekiyor analog setup PC ye nasıl bağlanır?
3- mooer ge200 un yanına extra bir ses kartı almak ,bu processorun converterlarini kullanmamam yani daha mı iyi olur? Ne tür farklar olur?
Aktif monitörün amplisi kendi içerisinde , pasif monitörün amplisi ise monitörün dışındadır. Dolayısıyla aktif monitörü kullanırken ( az sayıda istisnası olmakla birlikte ) monitörün içerisindeki ampliye mahkum olursunuz. Pasif monitörde ise ; monitörün bazı teknik limitleri dahilinde , ampliyi seçmek gibi önemli bir opsiyonunuz vardır. Bu şunun için önemli : Unutmamak gerekir ki ; bir monitörün genel performansını , %50 oranında monitörün yapısal tasarımı etkilerken , %50 oranında da monitörü süren amplinin niteliği etkiler. Eğer belirlenen amaç doğrultusunda , doğru ampli ve monitör eşleşmesi yapılabilirse pasif sistemde daha fazla performans almak yüksek bir olasılıktır. Ancak bu durumun bir dezavantajı ; büyük ihtimalle daha yüksek bir maliyetle karşılaşacak olmanızdır.

Benim kişisel tecrübem ; eğer doğru bir sistem kurulur ve göreceli yüksek maliyetine katlanılır ise , pasif sistemlerin sound anlamında daha başarılı olduğunu gösteriyor. Nitekim gördüğüm kadarıyla ; dünyanın bir çok önde gelen stüdyolarındaki mühendisler , bu yüzden main monitor olarak sıklıkla pasif sistemleri tercih ediyorlar .

Eğer doğru sistemi kurgulayacak bütçelere çıkılamıyorsa , benim tavsiyem bütçe dahilinde alınabilecek en kaliteli aktif monitörün tercih edilmesi yönünde olacaktır.

Yukarıda bahsedilmiş zaten ilave yapmak istiyorum, @Mehmet Uzunosmanoğlu nun dediği gibi; işin en detaylı en karakteristik noktasıdır pasif monitör. Çünkü o monitörü süren amfi kalitesi ciddi şekilde fark eder. Siz bir gitarist olarak çok iyi bilirsiniz farklı gitar amfilerinin verdiği tepkileri. Durum burada da aynen böyledir. Fakat yüksek bütçe ve bu amfiyi seçebilmek için de iyi bir ses kayıt tecrübeniz olması lazım. Yani işin en tepe noktası. Sizin bu aşamada bunlara ihtiyacınız yok gitar kayıtları yapacağınız için aktif monitör kullanacaksınız.

Hayır Di box gerekmez. Çünkü kullandıklarınız aktif cihazlar. Amfi mikrofonlayacaksanız shure Sm57 kullanabilirsiniz. Ben Sennheiser e 609 / e906 öneririm. daha dengeli olduklarını düşünüyorum SM57 ye göre.
Ses kartı olmak zorunda. Sadece prossesör kaydı değil; amfinizi kaydetmek, ya da kaydedilmiş bir kanalı tekrar analog reamp ile tekrar kaydedebilmeniz için.
Özellikle en az 4 kanal giriş ve çıkışa sahip bir kart alın. 2 kanal ile reamp yapamazsınız. Elinizde bu kadar ekipman varken ferrariye tofaş şahin motoru takmanın bir anlamı yok.
Geniş monitörden performans alabilmek için ses açmanız gerekir. Çünkü woofer we tweeterların etkin bass ve tiz üretebilmeleri için belli bir güçte çalışmaları gerekir.Odanız küçükse yüksek sesle uğuldamalar yaşarsınız.

Yeni başlıyorsun kafan hiç karışmasın "AKTİF" monitor almalısın bu seni hem araştırma külfetinden hem de yüksek maliyetten kurtarır. Alırken iki monitorun de aktif olmasına dikkat et.Maddi gücün varsa bu şekilde al.JBL LSR 305 mesela fiyat performans gayet yeterli monitor.

Ses kartı da minimum audient öneririm.Parana göre id 44-22-14 alabilirsin. Mac kullanıyorsan apogee de olur .Rme ,apogee bunlar gayet iyi bütçen yoksa audient al mutlu mesut kullan.

Geri