Amfi Line-Out (emulated/headphones) ne kadar başarılı?

Arkadaşlar pc kayıt işinde çok fazla vakit geçirmedim en fazla bazı prosesörleri ve simulatörleri (Sansamp Gt2, Amt California vb) direkt pc ye line in den girip kayıtlar aldım. Ama açıkçası şimdi ev kayıtlarıma biraz yüklenmem gerekiyor. Özellikle ev kayıtlarında deneyimi olan arkadaşların tavsiyesine ihtiyacım var.

Sorum şu şekilde olacak :

Özellikle drive ı bir amfi kafasının line out undan alıp pc line in e girmemle elde edeceğim ses kalitesi amfi simulasyonu yapan sansamp gt2 gibi cihazlardan daha mı başarılı olur yoksa benzer veya daha mı kötü olur. Sonuçta amfinin line out unu bir çok kere mikser vs girdim gayet iyiydi ama hiç pc ye girip kayıt almadım. Sonuç nedir ne tavsiye edersiniz.?

Neden soruyorsun takıp denesene diyebilirsiniz sizde haklısınız ancak amfimi satalı bayağı oluyor. Ev kaydı için yeni sistem toplarken aklıma çoğu kişinin kullandığı bu olay geldi bir kafa alıp onun drive ını kullanmak. Sonuçta simulatör pedallardan çok sıkıldım amfi mikrofonlamakta istemiyorum.

Evet tavsiye ve değerli bilgilerinizi rica ediyorum.

Selamlar...

Not : Amfi kafasının pc kaydı için fazla gereksiz battal ve ergonomik olup olmaması önemli değil benim için bunu gözönünde bulundurursanız sevinirim yani mukayeseyi sadece pc den alınacak ses kalitesi için. Yani Sansamp GT2 gibi simulatörmü yoksa kalite bir kafanın line out umu.?

Bunun yanıtı duymak istediğin tonlarda overdrive/distortion'u hangi dinamiklerle duymak istediğine bağlı... kabin mikrofonlaması yapmadan power amfiden kabine yüklenerek elde edilen drive doluluğunu elde edemezsin. Yine de tüplü bir preamfiden geçerek ısınmış sinyali bilgisayara yollamak bana çok daha cazip geliyor, yani kaliteli bir kafadan alacağın renklendirme çok daha doyurucu olacaktır. Yine de kullanacağın kafada line out çıkışının hangi sinyali kapsadığına amfinin devre şemasından bir baksan iyi olur. Sadece preamfiden geçen sinyal daha sonradan bilgisayara üzerinde efektlendirmeye de uygun olacaktır. Açıkçası bazı albüm kayıtlarında bas gitarı bu şekilde sonuçlar gayet güzel olacak şekilde kaydettim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim.

Aslında benim tereddütüm mikrofonlamaya nazaran line out nasıl performans verirden çok simulasyon yapan Tri-Ac gibi pedallara göre daha tercih edliebilir bir sonuç verirmi?

Ben açıkçası amfilerdeki spaker emulasyonunun baştan savma yapılmış olabileceği korkusu ile bunu sorma ihtiyacı duydum. Yani Tri-Ac gibi cihazlar zaten bu iş için özel üretilmiş üzerinde kafa yorulmuş aletler. Ancak amiflerden çıkan Lİne Out yine bu cihazlar kadar başarılımı veya daha mı başarılı onu merak ediyorum. Bu sorunun cevabı eminim amfiden amfiye değişebliri yani kimi amfilerin line out u iyi kiminiki kötü olabilir. İşte bu konuda tecrübeleriniz varsa bunlarda benim için çok önemli.

Cevap için tekrar teşekkürler..

AllexStone demiş ki:
Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim.

Aslında benim tereddütüm mikrofonlamaya nazaran line out nasıl performans verirden çok simulasyon yapan Tri-Ac gibi pedallara göre daha tercih edliebilir bir sonuç verirmi?

Ben açıkçası amfilerdeki spaker emulasyonunun baştan savma yapılmış olabileceği korkusu ile bunu sorma ihtiyacı duydum. Yani Tri-Ac gibi cihazlar zaten bu iş için özel üretilmiş üzerinde kafa yorulmuş aletler. Ancak amiflerden çıkan Lİne Out yine bu cihazlar kadar başarılımı veya daha mı başarılı onu merak ediyorum. Bu sorunun cevabı eminim amfiden amfiye değişebliri yani kimi amfilerin line out u iyi kiminiki kötü olabilir. İşte bu konuda tecrübeleriniz varsa bunlarda benim için çok önemli.

Cevap için tekrar teşekkürler..

Ben Lineout çıkışları genel olarak pek sevemedim. Belkide denediğim amfilerden veya başka sebeplerden bilemeyeceğim ama genel olarak benim görüşüm o konuda negatif.

Eğer lambalı bir kafa kullanıcaksan ben bir adet Palmer PDI-03 alıp direk istediğin yere girerek kullanmanı önerirdim. Hem üzerinde load box var lamabara yüklenebilirsin hem mikrofon derdi yok hemde power dan gelicek sıcaklığı ve dolgunluğuda sağlamış olursun. Fiyat baştan biraz tuzlu gelebilir gözüne ama lambalı kafa kullanılcaksa bence kesinlikle değer.

Onun haricinde ikinci iyi alternatif olarak preamp + speaker simulator ile de iyi sonuçlar alınabilir. Yani en basitinden bir GT2 yi UltraG ile birlikte kullanıp sonra bilgisayardan FX ekleyerekte hoş tonlar alınabilir diye düşünüyorum. Tabi daha iyi bir preamp ile daha kaliteli bir speaker emulator kombinasyonu daha hoş tonlar getiricektir.

Cevaplar için tekrar teşekkürler. Ben sonunda bu işin en iyi yolunun deneme yapmak olduğuna karar verip bir marshall mg10cd amf buldum bunun line out undan miksere ordan da pc ye girdim. Sonuç ne mi? Rezaletttttt :LOL: :LOL: :LOL:

Bu emulated haliyse emulated edilmemiş hali nicedir Line out çıkışının. Resmen kabin simulasyonsuz haliyle vermiş adamlar sinyali Line Out tan o kadar ki tiz ve teneke gibi bir seski anlatılmaz. :LOL: :LOL:

Çare bittimi peki bitmedi. Line out çıkışının ucunu Ultra-G ye bağladım Ultra-G yi de XLR çıkışla miksere girdim mikserden tabi pc ye.

Sonuç : İNANILMAZ GÜZEL.!!!!!!!!!

Yakında ses örneği koyacağım elde ettiğim ses iddia ediyorum GT2, Triac ile mukayese edilmez sıcaklıkta ve tuşe hassasiyeti harika. Sanırım bu iş için şimdi adam gibi bir kafa ile deneme yapma zamanı geldi :LOL:

Bu arada en kısa sürede buraya elde ettiğim seslerin ses örneklerini koyacağım.

Tekrar tüm cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

bende merak ediyorum bu işi yaw eger elinde ses kayıtları falan varsa gönderirmisin. yada nasıl yaptıgını biraz daha detaylı acıklarsan cok iyi olur.
benimde hayalimde o şekilde bir baglantı yapıp güsel tonlar almak var ama olmadı bi turlü :)

Elimde şu an onboard ses kartlı bir makina var onunla yine de örnek olsun diye birşeyler kaydedeceğim en kısa sürede. Sonuç için şunu söyleyebilirim : elbet kabin mikrofonlama gibi değil ama kesinlikle analog hissiyatı, dinamiklere verdiği cevaplar, çalım kolaylığı ve tonun doğallığı olarak analog simulatörlerden kat kat başarılı buldum ben.

byazganc demiş ki:
bende merak ediyorum bu işi yaw eger elinde ses kayıtları falan varsa gönderirmisin. yada nasıl yaptıgını biraz daha detaylı acıklarsan cok iyi olur.
benimde hayalimde o şekilde bir baglantı yapıp güsel tonlar almak var ama olmadı bi turlü :)

Elimdeki onboard ses kartıyla oldukça berbat bir ses kaydı yaptım ama marshall mg10dc ve boss-1 ve ultra-g den den oluşan setupın direkt emulated line outtan pc ye girilmesi ile oluşan sesi bir parça olsun anlatabilir. Kayıt tiz oldu biraz idare edin birde öyle rastgele improvize çaldım şuurum yerinde değildi. :LOL:

Sistem şu şekilde oldu :

Gitar->Ds-1-->Marshall Mg10Dc-->Behringer Ultra-g 4x12 cab sim-->XLR giriş mikser-->Pc ses kartı (onboard)

Marshall drive : 6
Boss Ds-1 drive : 10
Pc den real time reverb efekti

Amfinin direkt line out la pc ye kaydı ses örneği

eline saglık hocam güsel olmus hakkaten.. line out dan sonra ultra-g epey sekillendirmiş sesi sanki... bende yakında denemelere başlıyayım o zaman :)

Ben fender amfinin headphone çıkışından direk olarak M-Audio Fast track in gitar girişine girdip kayıt aldıgımda, cleanlerde çok problem olmada driveler çok kötü geliyor. Amfinin speakerının ve kabinin tonu terbiye etmekte çok büyük bi rolü var. Behringer Ultra G ile iyi bir seçim yapmışsın bence. Zaten bu konuda çok ucuz ve rakipsiz bir çözüm. Çaldığın şarkı sanırım JS - Why, aynı backtrack bende de vardı ve bassları biraz abartmışlar, ama gitar soundu hoş olmuş ev kaydı için gayet iyi. Bi tane de ben mi alsam şu aletten :)

Peki benim bi sorum olsa, ben efekt parametrelerini kayıttan sonra oynayabilmek için gitarı kaydederken sadece saf drive ile kaydetme yoluna gidiyorum. Processörlerdeki effect chain de genelde mod, delay, ve reverb kabin simülasyonundan önce geliyor. Ben Gitar -> Amfi -> Line out -> Ultra G -> Ses kartı -> VST delay ve reverb gibi bi sıralama yapsam, analog setupta delay ve reverb ü driveın öncesine koyunca ortaya çıkan kötü bi kombinasyon gibi bir sonuç çıkar mı acaba?

Sevgili ilteris bu mesajını görmemişim pardon. Şöyle söyliyeyim : evde pc den kayıt olayında vst efekt kullanmak en mantıklısı bana göre. Ben yakında buraya distortionlar dahil vst olan kayıtlar koyacağım iddia ediyorum bir çok kişi analog sistemle kayıt yaptım sanacaktır.

Elimden geldiğince pc kayıt olayında delay, reverb ü vst olarak kullanıyorum çok başarılı vst ler var bu konuda. Sahne gibi olaylar olmadığı ve sadece pc den kayıt alınacağı ve üstelik bu kayıt ev sisteminizde yapılacaksa bir sürü analog efekt dizmek gerçekten büyük angarya ve ekstra dip gürültüsü yapıyor.

Bu benim görüşüm tabi.

Selamlar...

Şu anda delay olarak cubase in kendi içindeki ModDelay i, reverb için de Waves in RVerb ünü kullanıyorum. Ya da guitar rig - Ampitube 2.0 ı açıp sadece efekt ve kabin - mikrofonlama simülasyonlarını açıyorum. Sanırım bu efektler drivedan sonra olduğu sürece, kabin simülasyonundan önce ya da sonra gelmesi çok bir şeyi değiştirmiyor.

AlexxStone sen ne kullanıyorsun delay ve reverb için?

En basitinden gitar kaydı yapıyorsunuz, reverbü amfinin yaylı reverb inden aldınız. Zor bir soloyu defalarca uğraşıp 0 hata kaydettiniz. Sonra bir baktınız ki reverb fazla kaçmış mix i bir türlü adam edemiyorsunuz... Haydi başa soloyu otur baştan çal :)

Başlığın ana konusuna dönersek. Yaptıgım kayıt denemelerinde amfinnin ya da kafanın emulated line outu kesinlikle tek başına yetersiz kaldı. Üzerine VST Cabinet simalatorleri kullanıp ritim gitarı 4 kanal olacak şeklinde duplicate edip her kanala ayrı bir kabin modeli uygulayarak idare eder bir sound yakaladım.

Paylaşımın için çok teşekkür ederim.

Ben de M-Audio Fast track var, gitar recording interface sloganı ile tanıtılıyor ve pre amp ı oldugu yazıyor özelliklerinde. Benim extra bir preamp ya da DI box a ihtiyacım var mı? Kullanıyorsan eğer bana bi msn adresini ö.m ile yollarsan ordan daha ayrıntılı konuşmak isterim vakit ayırabilirsen.

Geri