elektro gitarı aldım peki şimdi

elektro gitarı almış bulunmaktayım şimdi bunu bilgisayara bağlamam için ayrı bir ses kartı almam gerektiği hakkında söylemler duydum. ses kartı olmadan bilgisayara bağlayıp guitar rig 5 ile iyii performans alamaz mıyım? amfi alma durumum zor çünkü

Eğer gitara yeni başlıyorsanız ses kartı falan değil 10w bir amfi alın . Gitar rig VST işleri şu an size destek değil köstek olurlar. İleri seviye işidir.

Hocam bi 200-300 lira biriktirip marshall mg10 ya da ibanez ibz10g gibi bir çalışma amfisi alsanız daha iyi. Amfinin vereceği tepki ile hoparlör ya da kulaklıktan alacağınız tepki biraz farklı olur. Hem de ses kartıyla uğraşmamış olursunuz. Zaten o tarz yazılımlar uğraştırıcı olabilir kurulum aşamasında. Ama ille de hoparlörden ya da kulaklıktan idarelik bir ses almak istiyorsanız ses kartsız bir çözüm olarak 30 liralık çakma irig 1 kablosu ile bilgisayara bağlayabilirsiniz. Gitar ile Irig arasına 1 tane drive pedalı yerleştirirseniz bilgisayara giden sinyali güçlendirecek ve hoparlörden duyulabilir bir ses almanızı sağlayacaktır. Ben bu şekilde kayıtlar falan yapmıştım, idarelik te olsa çalışırken işinizi görür. 100 liraya bi behringer pedal falan bulabilirsiniz muhtemelen. Irig 1 i de internetten sipariş verirsiniz her yerde vardı.
Öteki türlü en ucuz 200-300 liraya falan bir ses kartı almanız gerekecek ikinci el.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bi 200-300 lira biriktirip marshall mg10 ya da ibanez ibz10g gibi bir çalışma amfisi alsanız daha iyi. Amfinin vereceği tepki ile hoparlör ya da kulaklıktan alacağınız tepki biraz farklı olur. Hem de ses kartıyla uğraşmamış olursunuz. Zaten o tarz yazılımlar uğraştırıcı olabilir kurulum aşamasında. Ama ille de hoparlörden ya da kulaklıktan idarelik bir ses almak istiyorsanız ses kartsız bir çözüm olarak 30 liralık çakma irig 1 kablosu ile bilgisayara bağlayabilirsiniz. Gitar ile Irig arasına 1 tane drive pedalı yerleştirirseniz bilgisayara giden sinyali güçlendirecek ve hoparlörden duyulabilir bir ses almanızı sağlayacaktır. Ben bu şekilde kayıtlar falan yapmıştım, idarelik te olsa çalışırken işinizi görür. 100 liraya bi behringer pedal falan bulabilirsiniz muhtemelen. Irig 1 i de internetten sipariş verirsiniz her yerde vardı.
Öteki türlü en ucuz 200-300 liraya falan bir ses kartı almanız gerekecek ikinci el.
peki ben metal odaklı çalmak istiyorum 200-300lük bir amfiden o sesi alabilecek miyim acaba

elektro gitarı almış bulunmaktayım şimdi bunu bilgisayara bağlamam için ayrı bir ses kartı almam gerektiği hakkında söylemler duydum. ses kartı olmadan bilgisayara bağlayıp guitar rig 5 ile iyii performans alamaz mıyım? amfi alma durumum zor çünkü
Amfiye ayıracak paranız yoksa şöyle bir kulaklık amfisi işinizi görebilir:
Nux Gp-1 Gitar Kulaklık Amfisi Fiyatı - Taksit Seçenekleri bu ürünün aynısı bir arkadaşımda vardı seyahat ettiğinde yanında amfi taşımamak için almıştı üstelik aux kablosuyla hoparlöre bağladığımızda (gitar amfisi kadar olamasada) hiç de fena olmayan bir ses vermişti
Şöyle de bakabilirsiniz bu ürünü alıp 3 4 ay sonra amfiye geçtiğinizde bu ürünü tatil vs biyere gittiğinizde yanınıza alıp gittiğiniz yerde de çalışabilirsiniz
Yukarda bahsedildiği gibi ses kartı irig vs şeyler ilk başlarda destek değil köstek olur

2. el blackstar id:core 10 alıyorsun keyfine bakıyorsun, 450 lirayı gözden çıkarıp 6-7 ay amfi derdi çekmiyorsun. bilgisayara bağlayıp kayıtta alabilirsin ses kartı işlevi görüyor.

6-7 ay dediğim seviyene bağlı, bazısını 1-2 yıl idare eder. daha sonra kulağın lambalı amfi tonu arar oluyo ona yapacak bieşy yok :D dinlediğimiz bütün parçalar lambalı amfiler ile kayıt edildiği için öyle malesef.

2. el blackstar id:core 10 alıyorsun keyfine bakıyorsun, 450 lirayı gözden çıkarıp 6-7 ay amfi derdi çekmiyorsun. bilgisayara bağlayıp kayıtta alabilirsin ses kartı işlevi görüyor.

6-7 ay dediğim seviyene bağlı, bazısını 1-2 yıl idare eder. daha sonra kulağın lambalı amfi tonu arar oluyo ona yapacak bieşy yok :D dinlediğimiz bütün parçalar lambalı amfiler ile kayıt edildiği için öyle malesef.
tüm kayıtlar değil örn: pantera küçük bi düzeltme olması için söyledim ama geneli lambalı evet

peki ben metal odaklı çalmak istiyorum 200-300lük bir amfiden o sesi alabilecek miyim acaba
Siz şu anda 10.000 TL'lik amfi ile da çalsanız çok fark etmez, çünkü gitardan güzel ton almak öncelikle çalanın becerisine ve deneyimine bağlıdır. O nedenle deneyimli bir gitarist 300 TL'lik amfiden de iyi ton alır, yeni başlayan birisi binlerce liralık cihaz ile çalsın yine de fark etmez ve yeni başlayan birisi gibi tınlar. Ama yeni başlayanlar bunu anlamadıkları için gereksiz yere para harcayıp meselenin ekipman ile ilgili olduğunu zannederler. Şu anda pahalı bir şeyler almaya heves etmeyin ve gitarı öğrenmeye odaklanın. Küçük bir ev amfisi işinizi fazlasıyla görür.

Siz şu anda 10.000 TL'lik amfi ile da çalsanız çok fark etmez, çünkü gitardan güzel ton almak öncelikle çalanın becerisine ve deneyimine bağlıdır. O nedenle deneyimli bir gitarist 300 TL'lik amfiden de iyi ton alır, yeni başlayan birisi binlerce liralık cihaz ile çalsın yine de fark etmez ve yeni başlayan birisi gibi tınlar. Ama yeni başlayanlar bunu anlamadıkları için gereksiz yere para harcayıp meselenin ekipman ile ilgili olduğunu zannederler. Şu anda pahalı bir şeyler almaya heves etmeyin ve gitarı öğrenmeye odaklanın. Küçük bir ev amfisi işinizi fazlasıyla görür.
peki öenrebilceğiniz bir amfi modeli var mı acaba?

Amfi onerenler cok olmus zaten. Bilgisayara baglamak ile ilgili soyle soyleyeyim, eger harici ses karti almazsaniz (usb audio interface) guitar rig ile calmaniz neredeyse imkansiz. Cok fazla latency olur, yani siz tele vurursunuz ama ses bilgisayardan calmaniza engel olacak kadar gec gelir. Ancak iyi bir ses kartiniz var ise (onboard degil), bir ihtimal latency calmaya engel olacak kadar buyuk olmayabilir. Epey bi sene once, eski bilgisayarimda amplitube kullanarak nispeten dusuk latency ile calabilmistim dahili olmasina ragmen ayri bir creative ses kartim vardi. Arkadaslarin dedigi gibi amfi daha mantikli bir secenek ama ille de bilgisayar diyorsaniz, behringer'in falan uygun fiyatli giris seviyesi usb sez kartlari var. Oyle birsey alirsaniz, latency problemi olmadan kullanabilirsiniz guitar rig'i.

Kesinlikle dinlediğimiz bütün kayıtlar lambalı amfiler ile kaydedilmiyor. Richie Kotzen'dan tutun da Jimmy Page'e kadar birçok gitarist kayıtlarda amfi bile kullanmayabiliyor. Elbette lambalı amfi farkı var ama sadece lambalı amfi kullanıldığı bilgisi yanlış. Ne hoşunuza gidiyorsa ya da o anda ne işe yarıyorsa kullanabilirsiniz. Önemli olan müzik; alet edevat önemli elbette ama çok da takılmayın bence.

Metal çalacak yeni başlayan arkadaşlara ben amfi önermiyorum çünkü ilk calacaginiz şey muhakak ki metallica olacak ve o kulakda ezbere bilinen ses gelmeyince heves kırılacak. Bana öyle oldu 10 sene önce ve sağlam para harcamadıkça o ses asla gelmeyecek. O yüzden kulaklık amfisi en mantıklı olanı. Normal ses sistemine bağlayıp tatilde orda burda da çalabilirsiniz. Kendim de kullandigim için Vox kulaklık amfilerini tavsiye ederim. Az biraz öğrenince ses kartı dünyasına girersiniz

Geri