Antika Elektro Gitar (1965 Musima Eterna)

Merhabalar, bugün tanıştığım bir iş adamıyla yaptığımız keyifli bir sohbet sonrası bana Hediye olarak Bir vintage Elektro gitar hediye etti. Gitarın markası Musima Eterna , kasa yapısını ve manyetiklerini üstünkörü araştırdığımda 1960'ların üretimi olduğunu gördüm.
Durumu açıkçası hiç iyi değil, aşırı bakımsız ve tozlu. Bir gitar burgusu eksik. Fakat gitarın sapı, klavyesi ve gövdesi gayet yerinde ve düz. Göle görülür bir çatlağı veya kırığı yok. Fretleri ise şaşırtıcı derecede sağlam,erime/ezilme yok. Klavyenin durumu iyi, üzerine yapışkan etiketler yapıştırmışlar çok hafif soyulmalar var. Limon Yağı ile temizleyeceğim. Gitarı veren iş adamı; Gitarın Cem Karaca'nın gitaristi Kurtuluş Türkseven'e ait olduğunu söyledi ama emin olamadım. Gitarı çok sevdim açıkçası. Eve getirdim ve amfiye bağladım. Çalışıyordu. Fakat manyetiklerinin ve swichlerinin urumunu bilmiyorum.
Gitarla ne yapacağım konusunda pek bir fikrim yok. Önceliğim tabi gitarı kendine getirip kullanmak.
Gitarla ilgili pek bilgi sahibi değilim açıkçası.

Sizden ricam; Bu gitar,gerekli tamirler yapıldıktan sonra kullanılabilir mi? Tamir ve Bakımdan sonra kullanmaya değer mi?
Yoksa çöp mü?
Gitarın detaylı fotoğraflarını aşağıda bıraktım. Yorumlarınızı ve analizlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.
1.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg10.jpeg11.jpeg1.jpeg1.jpeg
1.jpeg
2.jpeg

Ben bu gitarın bir benzerini 1960'lar sonu 1970'ler başında 3-4 sene kadar kullanmıştım. 🙂 Ama markası aynen bu değildi diye hatırlıyorum. Yanlış hatırlamıyor isem Massima gibi bir şeydi ve sanki İtalyan malıydı. Herhalde İtalyan'lar Alman'ları taklit etmişti veya tam tersi de olabilir tabii. O zamanlar enstrüman konusunda ülkede kıtlık yılları idi ve Fender , Gibson sahipleri parmakla gösterilirdi. İşte o kıtlık yıllarında ; Musima/Massima gibi markalar , genellikle bütçesi müsait olmayan müzisyenler tarafından kullanılan daha ekonomik fiyatlardaki gitarlardı. Ama günümüze göre baktığımız zaman yine de göreceli olarak pahallı gitarlardı. Framus gitarlar falan bunlara göre daha üst düzey enstrümanlardı.

Benim bu gitardan hatırladığım ; tabir-i caiz ise gavur ölüsü gibi ağır olduğu idi. Ayakta çalarken bir süre sonra insanın omuzunu koparırdı. Bir de o günlerin yoklukları içerisinde clean tonları bana iyi gelirdi.

Bu anlattıklarımdan sonra uğraşmaya deyip değmeyeceğine artık sen karar vereceksin. 🙂

Merhabalar, bugün tanıştığım bir iş adamıyla yaptığımız keyifli bir sohbet sonrası bana Hediye olarak Bir vintage Elektro gitar hediye etti. Gitarın markası Musima Eterna , kasa yapısını ve manyetiklerini üstünkörü araştırdığımda 1960'ların üretimi olduğunu gördüm.
Durumu açıkçası hiç iyi değil, aşırı bakımsız ve tozlu. Bir gitar burgusu eksik. Fakat gitarın sapı, klavyesi ve gövdesi gayet yerinde ve düz. Göle görülür bir çatlağı veya kırığı yok. Fretleri ise şaşırtıcı derecede sağlam,erime/ezilme yok. Klavyenin durumu iyi, üzerine yapışkan etiketler yapıştırmışlar çok hafif soyulmalar var. Limon Yağı ile temizleyeceğim. Gitarı veren iş adamı; Gitarın Cem Karaca'nın gitaristi Kurtuluş Türkseven'e ait olduğunu söyledi ama emin olamadım. Gitarı çok sevdim açıkçası. Eve getirdim ve amfiye bağladım. Çalışıyordu. Fakat manyetiklerinin ve swichlerinin urumunu bilmiyorum.
Gitarla ne yapacağım konusunda pek bir fikrim yok. Önceliğim tabi gitarı kendine getirip kullanmak.
Gitarla ilgili pek bilgi sahibi değilim açıkçası.

Sizden ricam; Bu gitar,gerekli tamirler yapıldıktan sonra kullanılabilir mi? Tamir ve Bakımdan sonra kullanmaya değer mi?
Yoksa çöp mü?
Gitarın detaylı fotoğraflarını aşağıda bıraktım. Yorumlarınızı ve analizlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.
129422 eklentisini görüntüle129423 eklentisini görüntüle129424 eklentisini görüntüle129425 eklentisini görüntüle129426 eklentisini görüntüle129427 eklentisini görüntüle129428 eklentisini görüntüle129429 eklentisini görüntüle129430 eklentisini görüntüle129431 eklentisini görüntüle129432 eklentisini görüntüle129422 eklentisini görüntüle129422 eklentisini görüntüle129422 eklentisini görüntüle129423 eklentisini görüntüle
Hiç uğraşmayın değmez, çünkü zaten orjinali itibariyle matah bir enstrüman değil. Buna harcadığınız para ile çok daha iyi durumda enstrüman alırsınız. Artık Çin ve Endonezya işçiliği bile gerçekten ilerledi.

Yeni pickguard (özel kesim), yeni kopru (tek saddle kayip sanirim, aynısını bulacaginizi düşünmüyorum + işçilik), manyetikler çalışıyorsa bile yeni elektronik bağlantı, yeni akort kulakciklari ve sap ayarı (eger sap çeliği sağlamsa) yapılması lazım. Toplamda baktığınızda yapacağınız bu masraflara zaten yeni bir Çin yada uzak doğu modern-standart bir gitar alırsınız .

Her eski gitar değerli olacak diye bir şey yok bence. Zaman kaybı olduğunu düşünüyorum ben. Üstünde vakit harcamanı önermem. Tabi gitara ısındıysan ve yeterli bütçen de varsa neden olmasın 🙂

çok kıymetli olduğunu düşünmüyorum (bildiğimden değil ) ama 1000 tl civarında baya toparlanır güzel bi yıkanıp tesfiye polisaj bir takım tuner bir takım saddle ile evde saklanır bi duvarda ara ara çalmalık değişik bir gitar sizden ziyade emek verecek ustayı bulmak lazım

Geri