SAMICK SF 301 MODELİ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN

Gitarı bir arkadaşım verdi. Dediğine göre Amerikadan gelmiş. Çok eski olduğunu söyledi. Nette Samick'e ait gitarlar var evet ama bu model hakkında herhangi bir şey yok. Burgulardan 2 tanesi dönüyor diğerlerinin kulakları zaten ele geliyor anca penseyle döndürüyorum. Fotoğraftaki gibi sapla gövde birleşim yeri çatlak. Teller aşırı eski ve çok fazla klavyeye uzak. Sanırsam birde köprünün değişmesi lazım. Kore falan yazınca biraz umutlanmadım değil. Bilgisi olan, yaptırıp yaptırmamam için tavsiye verecek var mıdır?
d5b70813-b9b2-477a-9641-8cddf34c85ff.jpg
02b8ab08-bca6-4f4a-bf64-3027ed196eda.jpg
b4e805d7-5e1c-419f-b4cb-bc871e07b0ed.jpg
d63f105b-c819-4eee-a569-059fd67b9742.jpg

Sapı iyi bir lüthier yapıştıracak yapıştırdığı taktirde zaten sap ayarı yapıldıktan sonra güzelcene çalıma uygun hale gelecek. Yeni bir burgu takımı ve güzel taze bir tel setiyle cıncık gibi olur bu gitar. Zaten lüthiere götürdüğünde gitara masraf yapılıp yapılmayacağını anlar kalitesini belli eder ele alınca.
Gitarı yapıştırma 50 tl olsa 50 tl ye de yeni bir burgu takımı belki üst eşikte değişmesi gerekiyordur oda 50 tl graphtech alırsan. 30 tl de işçilik tutsa sana çıkabilecek minumum hesap bu sanırım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sapı iyi bir lüthier yapıştıracak yapıştırdığı taktirde zaten sap ayarı yapıldıktan sonra güzelcene çalıma uygun hale gelecek. Yeni bir burgu takımı ve güzel taze bir tel setiyle cıncık gibi olur bu gitar. Zaten lüthiere götürdüğünde gitara masraf yapılıp yapılmayacağını anlar kalitesini belli eder ele alınca.
Gitarı yapıştırma 50 tl olsa 50 tl ye de yeni bir burgu takımı belki üst eşikte değişmesi gerekiyordur oda 50 tl graphtech alırsan. 30 tl de işçilik tutsa sana çıkabilecek minumum hesap bu sanırım.
Çok teşekkürler, peki gitar model marka hakkında bilginiz var mı? Yaptırmak yerine yani yapım masrafı fiyatında öyle arada bir takılmalık sağlam bir ikinci el bakmak mı mantıklı yoksa yaptırmak mı? Gitarın kaç senelik olduğunu bilsem ona göre yaptırırım, böyle bir şey bilmeden masraf yapmak istemiyorum.

Gitar bayağı eski heryerinden belli oluyor. Gitarın burguları olsun her yerinden belli ama masrafa değer mi bilmiyorum. Zaten 250 lira buna harcasanız ikinci el o fiyata akustik bulunurmu bilemem. En azından gitara masraf yapıp kulanılacak hale getirriseniz o gitarı da severek çalıyorsunuz aidiyet duygusu oluşturuyor bende :) Sapın kırık olması hiç şüphelendirmesin sıfırından daha güzel yapar iyi bir lüthiere giderseniz. Ben bu gitara masraf yapardım Samick sanırım çek firması diye biliyorum ama tam emin değilim yanıltmak istemem.

Gitar bayağı eski heryerinden belli oluyor. Gitarın burguları olsun her yerinden belli ama masrafa değer mi bilmiyorum. Zaten 250 lira buna harcasanız ikinci el o fiyata akustik bulunurmu bilemem. En azından gitara masraf yapıp kulanılacak hale getirriseniz o gitarı da severek çalıyorsunuz aidiyet duygusu oluşturuyor bende :) Sapın kırık olması hiç şüphelendirmesin sıfırından daha güzel yapar iyi bir lüthiere giderseniz. Ben bu gitara masraf yapardım Samick sanırım çek firması diye biliyorum ama tam emin değilim yanıltmak istemem.
Anladım, çok teşekkürler.

Samick bir güney kore firması. Akustik gitarlarda "ağacın tonunun oturması" denilen olay mevcut. Gitarın çalımı rahatsa ve tonu güzelse masrafa değer.

Öğrencilik yüzünden ara verdiğim foruma geri döndüm.
Merhabalar, Görseller hala duruyor. İstanbul'da tercihen avrupa yakasında, bu gitarı uygun yollu yaptırabileceğim tavsiye ettiğiniz bir luthier var mı? Yaptırıp yaptırmama konusunda da tavsiyelerinizi alabilirim.

Geri