Kadın Filozofların Az Olması

db demiş ki:
Erkeklerin, erkekegemen toplumun kendi derin suçunu büyük bir aymazlıkla görmezden gelerek, sanki kadınlara yeterli eğitim ve hayat standardını sağlamış da kadınlar gerizekalı oldukları için bunu kullanamamışlar gibi davranarak, kendi popüler psikolojik podyumundan hayalarını avuçlar bir halde gevrekçe savurduğu gerizekalı retorik soru.
Antik dönemden 20. yüzyıl başlarına kadar insanlığa hakim olmuş hastalıklı "kadınları ikinci sınıf varlıklar olarak görme" psikolojisinin sonucudur kadın filozofların, insanlık gelişimine yön veren kadın bilim insanlarının, politikacıların, liderlerin azlığı.
20. yüzyıl başlarına kadar, yani klasik felsefenin geliştiği dönemin !tümünde! kadınlar tüm egemen toplumlarda ikinci sınıf olarak görüldüler. eğitimleri önemli değildi, yunan filozoflar bildiğimiz kültürün ve bilimin temellerini atarken onlar evde, tarlada olmaya mecbur tutuldular.
Eski yunan'da, roma imparatorluğunda, islam aleminde, ortaçağ avrupasında, o "şanlı" osmanlı tarihinde kadınlar felsefeyle ilgilenmek yerine erkekegemen toplumun o iğrenç kafesinde "bilge" erkeklerinin kıçını toplamakla yükümlü kılındı.
Kadın erkek eşitliği denince hala kıllı sırtları ürperen erkekleri gördüğümde, bir muhafazakar müslüman'a katılmak zorunda kaldım istisnai olarak.
"erkekten filozof cikmis ta ne olmus? bugune kadar hangi filozof insanligin bi ... derman olmus ?
insanlık hala arkaik problemlerini çözememişken, bağnazlığından, vahşiliğinden kurtulamamışken varsın bütün filozoflar erkek olsun, bütün bilim adamları, bütün liderler. nasıl olsa erkekegemen toplum "insan olmak" yolunda bir adım bile ileri gidememiş sayelerinde.

-casta fuit, domum servavit, lanam fecit-
"kocasına sadıktı, eve hizmet eder, yün eğirirdi"

hay yaşa yaa süper yazmışsın 8)

tarih boyunca ezildiler falan filan.... ben buna katılmıyorum... .evet etken olabilir ama birincil etken değildir... şu an kadınların önünde en az erkekler kadar özgürlükler var ama değerlendirenler çok az...

benim düşünceme göre tarih boyunca kadınların önüne imkanlar hazır olarak erkekler tarafından sunuldu.... onların düşünmeye ihtiyacını azalttı bu durum.... erkekler ne kadar dışarı yöneldilersede kadınlar kendi içlerine yöneldiler ve önemli olan şeyin kendileri olduğunu düşündüler.... rönesans döneminde erkekler ne kadar sanatla ve edebiyatla uğramışlarsada kadınların yaptığı tek şey onların sanatına layık olmak oldu..... aynaya baktıklarında güzellikleri dışında birşey göremez oldular..... bu yüzdendir ki kadınlar kendilerini düşünmekten dış dünyayı unutmaya başladılar.....

hiçbir ortamda, adaletin ve eşitliğin savunulduğu ortamlarda bile hiçbiryerde kadın erkek eşit değildir.... bu yaradılıştan gelen hayvansal bir hiyerarşi sadece.....

tarihte istisnalar var mutlaka bu söylediklerime karşı ama kaideler sabittir daima....

can yücele katıldığı bir panelde bir kız öğrenci sorar:

"sizce bayan şairlerin sayısı neden çok az,neden şairler genelde erkek oluyor?"

can yücel de cevabını vermiş:

"ne biliyim aq,biz bu şiirleri s.kimizle mi yazıyoruz"

bu da onun gibi birşey,yani can yücel kadınların bu konuda sayıca az olmasını yine kadınlara bağlıyor."yetenekleri varsa yazsınlar,özgür bir ülke burası" der gibi bir cevap vermiş.

tabi filozof olayı farklı,çünkü o dönemin toplum şartları farklı.fakat en büyük sebebi yine bazı tabuların varlığı.kadınlara pek değer verilmediği aşikar,farklı sebepler de vardır muhtemelen.

marzaleka demiş ki:
can yücele katıldığı bir panelde bir kız öğrenci sorar:

"sizce bayan şairlerin sayısı neden çok az,neden şairler genelde erkek oluyor?"

can yücel de cevabını vermiş:

"ne biliyim aq,biz bu şiirleri s.kimizle mi yazıyoruz"

bu da onun gibi birşey,yani can yücel kadınların bu konuda sayıca az olmasını yine kadınlara bağlıyor."yetenekleri varsa yazsınlar,özgür bir ülke burası" der gibi bir cevap vermiş.

tabi filozof olayı farklı,çünkü o dönemin toplum şartları farklı.fakat en büyük sebebi yine bazı tabuların varlığı.kadınlara pek değer verilmediği aşikar,farklı sebepler de vardır muhtemelen.

Hahahahahahaha :D

Belki Thales kadın olsaydı kadın filozoflar daha çok olurdu :D. Bilmiyorum o dönemlerde de kadınlar arka plandaydıdamı bilime el atmadılar ama günümüzde kadın hakları korunuyor. Tabi nerde ne kadar korunuyor o tartışılır. Valla aslında kadın olmak lazım bunu bilmek için. Yada bilimin felsefenin içindeki bayanlara danışmak lazım nie hal durum böyle diye. Bence en iyi onlar bilirler.

siyahnur demiş ki:
db demiş ki:
Erkeklerin, erkekegemen toplumun kendi derin suçunu büyük bir aymazlıkla görmezden gelerek, sanki kadınlara yeterli eğitim ve hayat standardını sağlamış da kadınlar gerizekalı oldukları için bunu kullanamamışlar gibi davranarak, kendi popüler psikolojik podyumundan hayalarını avuçlar bir halde gevrekçe savurduğu gerizekalı retorik soru.
Antik dönemden 20. yüzyıl başlarına kadar insanlığa hakim olmuş hastalıklı "kadınları ikinci sınıf varlıklar olarak görme" psikolojisinin sonucudur kadın filozofların, insanlık gelişimine yön veren kadın bilim insanlarının, politikacıların, liderlerin azlığı.
20. yüzyıl başlarına kadar, yani klasik felsefenin geliştiği dönemin !tümünde! kadınlar tüm egemen toplumlarda ikinci sınıf olarak görüldüler. eğitimleri önemli değildi, yunan filozoflar bildiğimiz kültürün ve bilimin temellerini atarken onlar evde, tarlada olmaya mecbur tutuldular.
Eski yunan'da, roma imparatorluğunda, islam aleminde, ortaçağ avrupasında, o "şanlı" osmanlı tarihinde kadınlar felsefeyle ilgilenmek yerine erkekegemen toplumun o iğrenç kafesinde "bilge" erkeklerinin kıçını toplamakla yükümlü kılındı.
Kadın erkek eşitliği denince hala kıllı sırtları ürperen erkekleri gördüğümde, bir muhafazakar müslüman'a katılmak zorunda kaldım istisnai olarak.
"erkekten filozof cikmis ta ne olmus? bugune kadar hangi filozof insanligin bi ... derman olmus ?
insanlık hala arkaik problemlerini çözememişken, bağnazlığından, vahşiliğinden kurtulamamışken varsın bütün filozoflar erkek olsun, bütün bilim adamları, bütün liderler. nasıl olsa erkekegemen toplum "insan olmak" yolunda bir adım bile ileri gidememiş sayelerinde.

hay yaşa yaa süper yazmışsın 8)

Çok doğru şeyler yakalmış db. Fakat erkeklere karşı bir antipati hissettim :D Dunyanın şuanki halini filozofların eksikliğine bağlamış. Burda yanlış yapmış. Her birey erkek kadın fark etmeden en azından o filozoflar gibi olan biteni sorgulasaydı belki kadın filozoflarda çok olurdu insan olma neymiş anlaşılırdı. Bu filozofların suçu değil her zaman cahil yönetimlerin suçu olmuştur. Yada onlara gözü kapalı hak veren insanların suçu olmuştur.

metalcafe demiş ki:
db demiş ki:

Çok doğru şeyler yakalmış db. Fakat erkeklere karşı bir antipati hissettim :D Dunyanın şuanki halini filozofların eksikliğine bağlamış. Burda yanlış yapmış. Her birey erkek kadın fark etmeden en azından o filozoflar gibi olan biteni sorgulasaydı belki kadın filozoflarda çok olurdu insan olma neymiş anlaşılırdı. Bu filozofların suçu değil her zaman cahil yönetimlerin suçu olmuştur. Yada onlara gözü kapalı hak veren insanların suçu olmuştur.

yok be metalcafe ne antipatisi severim onları erkeksiz olur mu hiç :p yanlız aradan zaman geçti bu yazıyı hangi ruh haliyle taşımışım buralara bilmiyorum :D ama ah erkekler suç dosyaları oldukça kalabalık, birde bu soru sanırım bam telime dokunmuş :)

Erkeklerin kadını aşağılaması, ona önem vermemesi, düşünmesini istememesi, sürekli susturması sayesinde kadınlar içlerine kapanmışlardır...
Erkekler bedenen güçlü oldukları gibi düşüncede de kadından güçlü olduklarını sanırlar ve kadınların düşünmelerini istemezler. Kadınlar ne yazık ki kullanılmışlardır. Ama kadın korkak olduğu için cesaret etmemiştir. Eğer kadınlar, erkeklerin baskısından kendilerini bir şekilde kurtarsalardı şimdi durum böyle olmazdı. Kadınların kendilerine güvenmelerine izin verilmemiştir. Kimseyi suçlamıyorum ama kim ne derse desin düşünceler dünyayı değiştirirdi. Kadınlar farklı düşünseydi ve düşüncelerini gerçekleştirebilseydi daha farklı bir konumda olurlardı. Kadınlar da güçsüz olduklarını kabul etmişler ve baskıların altında kalmaya boyun eğmişlerdir. Genel olarak durum bu...

filozofları bilemicem ama felsefe hocaları hep kadın oluyor. we genelde -benim karşılaştığım- cadı görünümlü, ewde kalmış, dışardan itici ama iç dünyalarında neşeli, erkek gibi hareket eden ya da giyinen, düşünmekten b.ku çıkmış insanlar oluyor sanırım bende öyle olucam :D

yagmuristan demiş ki:
filozofları bilemicem ama felsefe hocaları hep kadın oluyor. we genelde -benim karşılaştığım- cadı görünümlü, ewde kalmış, dışardan itici ama iç dünyalarında neşeli, erkek gibi hareket eden ya da giyinen, düşünmekten b.ku çıkmış insanlar oluyor sanırım bende öyle olucam :D

Ufak bir dipnotta, şart değil zira benim karşılaştığım kadın felsefe öğretmenleri genellikle gayet kendileriyle barışık, işinde gücünde, öğrencilerin "ahanda bu düşünce tarzının açığını buldum" serzenişlerini tek cümleyle yerle yeksan edebilecek kapasitede de rahattırlar.... ayrıca hepsi anne idi (hatta birisinin oğlu ile aynı okuldaydım) ve genellikle "Arkadaşlar, iyisiniz güzelsiniz de aşırı düşünürseniz delirirsiniz" felsefesini izliyorlardı.

Dolayısıyla, tam tersi de mümkün.

Öte yandan, kadın filozoflar aslında az falan değil - sadece, erkeklerin aklındaki "kadınlar duygusaldır, abuk sabuk şeylere inanırlar" şablonu uyarınca ciddiye alınmayıp new-age usulü şeyler ürettikleri sanılıyor. Ha, misal Ayn Rand'ı da zerre sevmem, ama ciddi bir düşünür olduğunu reddedecek kadar da aptal değilim.

Kaldı ki esasen feminist sosyal teorilerde erkeklerin aklına gelmeyecek milyar tane şeyi düşünebilen pek çok düşünür mevcut.

Geri