Truss Rod Kapağında Gibson Yazan Epiphonelar Hakkında

Merhabalar, bir ilanda gördüm, Epiphone Les Paul 1989 model olanından mevcut. Ama Truss Rod kapağında Gibson yazıyor. Nedeni nedir? Gitarda neleri kontrol etmeliyim? Gitarı satın almayı düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Epiphone'un sahibi Gibson. Eskiden gitarın orasına yazıyorlardı pazarlama stratejisi için. Lisans zaten onlarin oldugundan bir sure kapakta markayi tutmuslar, sonra vazgecmisler. Squier by Fender gibi. Tabii Epiphone'un LP modellerinde yillar içinde değişen üretim özellikeri var ve alıp deneyip bakmak lazım. Eski gitar olduğundan, paslanma ve fret aşınması durumu ilk bakılacak şey. Manyetikleri ve elektronik aksamı kontrol edersin calisoyor mu diye. Sapta çatlak, klavyede ayrılma, sap dönüklügu bakarsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Epiphone'un sahibi Gibson. Eskiden gitarın orasına yazıyorlardı pazarlama stratejisi için. Lisans zaten onlarin oldugundan bir sure kapakta markayi tutmuslar, sonra vazgecmisler. Squier by Fender gibi. Tabii Epiphone'un LP modellerinde yillar içinde değişen üretim özellikeri var ve alıp deneyip bakmak lazım. Eski gitar olduğundan, paslanma ve fret aşınması durumu ilk bakılacak şey. Manyetikleri ve elektronik aksamı kontrol edersin calisoyor mu diye. Sapta çatlak, klavyede ayrılma, sap dönüklügu bakarsın.
Tamamdır. Ben de bir zamanlar korede üretilen Gibson malzemeli ama Kore'de birleştirilmiş seri olduğunu düşündüm.

Hocam, gitar şu: Link.
Sizce alınır mı?

Son düzenleme:
Valla açıkçası ben Epiphone'un tarihini pek bilmiyorum ama şu "USA'de üretilen parçaları Korede birlestiriyorlar" lafı bana pazarlama stratejisi uydurması gibi geliyor. Yani o parçaları uretiyorsun, okyanusasiri gonderiyorsun ve tekrar USA'e geri getiriyorsun satmaya. Kaç para ulen bu montaj 😂

Eski gitarlar bence bilgili, deneyimli ve samimi eller dışında uzaktan alınmaması gereken gitarlar. Istanbulda ise dediğim parametrelere bak, cila kusurlarını önemsemiyorsan ki cidden tona etkisi yok 🙂 beğendiysen al.

Teşekkür ederim.
Valla açıkçası ben Epiphone'un tarihini pek bilmiyorum ama şu "USA'de üretilen parçaları Korede birlestiriyorlar" lafı bana pazarlama stratejisi uydurması gibi geliyor. Yani o parçaları uretiyorsun, okyanusasiri gonderiyorsun ve tekrar USA'e geri getiriyorsun satmaya. Kaç para ulen bu montaj 😂

Eski gitarlar bence bilgili, deneyimli ve samimi eller dışında uzaktan alınmaması gereken gitarlar. Istanbulda ise dediğim parametrelere bak, cila kusurlarını önemsemiyorsan ki cidden tona etkisi yok 🙂 beğendiysen al.
Fiyatına göre nasıl bilmiyorum hocam. Evet İstanbul'da. Eğer kaliteliyse cila çok umrumda değil. 😀

Çakma gitarlarla ilgilenmeyeli uzun zaman oldu ancak sanki logonun düz durması biraz şüphe uyandırıcı, bilenler varsa aydınlatsın. Bunları yazarken aynı anda biraz bakındım ve Çek üretimlerinde görülen bir durum bu ama kore üretimlerinde göremedim.

Gitar 1986, 1996 ya da 2006 yılında Şubat ayında Kore'de yapılmış. Ben demiyorum seri numarası diyor :D
Sahibi 1986 diyordu açıklamada, gitar acaba orijinal mi? Fiyatı da 33 yaşında bir gitara göre ucuz gibi ama. 😃
Eğer seri no’suna internetten bakıldığında 86’, 96’ veya 06’ diyorsa “amaan hazır böyle diyor eskisini yazayım iyi satılır.” diye yazmış da olabilir. Malum bizim piyasada bir gitar seri no’suna bakınca “..... yılları arası” diyorsa en düşük yılı baz alan çok var.

Gitar güzel ama tabi elektrik aksamına ve perdelerine baktırmak gerek. Kore Epiphoneların en büyük sıkıntısı burguları bence, özellikle de sol telinin burgusu. Epiphone gitarların kalite sıralaması Amerikan > (80ler sonrası) Japon, özellikle Elite ve sonrasında isim değişikliğiyle Elitist serisi (80ler öncesi pek kaliteli değil cidden, Norlin era diye geçer, sunta dönemi) > İskandinav ülkeleri için çok az bi dönem üretilmiş Çek üretimi gitarlar (Schaller hardware, iki parça gövde falan gayet ciddi gitarlardır) > Kore (bende de var şu an, hardware kalitesiz ve denetim çok kötü, çok iyi de çıkabilir çok kötü de > Çin... photo frame ön ve arka, rezalet.

Gitar çok temiz değil ve fiyatı normal, Çin yapımı ile arasında uçurum yok bunların, şahsen bu parayı bu gitara vermezdim. Ben bi tane gitar buldum az önce, onu alır geçerdim. Ön yüzünde flamed maple kaplama olanlar Standard Plus diye geçiyordu Kore üretimlerinde bu arada.

Öncelikle ilan sahibini tanımıyorum, ilandaki gitar kağıt üstünde bu başlıktakinden üç beş on gömlek üstün bi gitar. (Benim de Sahibinden.com'da Kore Epi ilanım var ve bu gitarların iki katı fiyat verdim ve bu gitar benimkinden de iyi :D) her şeyden önce Ultralarda chambered yani boşluklu gövde var yani bariz bi şekilde daha hafif bi gitar, tabi sustainden biraz taviz veriliyor. Onun dışında grover burgular, altın aksam, 350 TL daha ucuz :D Şaka gibi... Quilted maple yani kuşgözü akçaağaç, Kore yapımı vs. vs.

(Ultralar Amerika'da Standard'dan 200 Dolar civarı daha pahalıydı çıktıklarında.)

Gitar çok temiz değil ve fiyatı normal, Çin yapımı ile arasında uçurum yok bunların, şahsen bu parayı bu gitara vermezdim. Ben bi tane gitar buldum az önce, onu alır geçerdim. Ön yüzünde flamed maple kaplama olanlar Standard Plus diye geçiyordu Kore üretimlerinde bu arada.

Öncelikle ilan sahibini tanımıyorum, ilandaki gitar kağıt üstünde bu başlıktakinden üç beş on gömlek üstün bi gitar. (Benim de Sahibinden.com'da Kore Epi ilanım var ve bu gitarların iki katı fiyat verdim ve bu gitar benimkinden de iyi :D) her şeyden önce Ultralarda chambered yani boşluklu gövde var yani bariz bi şekilde daha hafif bi gitar, tabi sustainden biraz taviz veriliyor. Onun dışında grover burgular, altın aksam, 350 TL daha ucuz :D Şaka gibi... Quilted maple yani kuşgözü akçaağaç, Kore yapımı vs. vs.

(Ultralar Amerika'da Standard'dan 200 Dolar civarı daha pahalıydı çıktıklarında.)
Hocam bu gitarı almayı düşünüyorum ancak ses artırma azaltma kısmında olan çatlak giderilebilir mi? Diğer jak girişindeki plastik değişilebilir gibi gözüküyor. Bir de ben İstanbuldayım, mesaj attım cevap bekliyorum.

Bu arada, bu mesajları okuyan herkesin bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Geri