Beyerdynamic dt 770 250 ohm vs 80 ohm

Anladığım kadarıyla kulaklık amfisiyle ohm yükseldikçe kalite artıyor. Ama 250 ohm alınca yanına alınacak kulaklık amfiside düzgün olmalı ki tam performans alınsın. Öyle düşününce 250 ohm çok daha pahalıya patlıyor. Yanlış mıyım? Sadece okuduklarımdan yorum yapıyorum. 250 mi 80 ohm mu alsam bilemedim. Nitekim 80 ohm içinde kulaklık amfisi gerekir diyenler var.

Kesinlikle 80 ohm için de amfi lazım. Ohm yükseldikçe kalite artıyor sanrısı yanlış, çoğu kişi böyle diyor ama yanlış. Aynı kulaklığın 80 ve 250 ohm versiyonunun farklı duyumları olacaktır. Kısacası ikisi de farklı lezzet diyelim. Siz kulaklığı ne için kullanacaksınız?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben kulaklığı gitar kaydı için kullanacam. Şuan eleven rack var ama isolated kabin amfi ve mikrofonlama olayınada girişebilirim. Eleven rack yanına babyface tarzı iyi bir ses kartınada geçebilirim kayıt mixing olaylarını becerebilirsem(tamamen evde kayıt için amatör olarak). Müzik dinlemek için Sennheiser pxc 550 tarzı ayrı bir kulaklık düşünüyorum hem evde hem mobile iş görür diye.
Kalite kelimesini yanlış kullandım araştırdığım kadarıyla yüksek ohm ve amfi ile daha detaylı ve balancelı sonuç elde ediliyormuş.
Seçenekler
1- 80 ohm (Eleven Rack ve çoğu ses kartı 80 ohm sürebiliyor diye okudum ne kadar doğru bilmiyorum).
2- 250 ohm kulaklık amfisi. 2. el 500 tl civarı. Kaliteli olanlar aşırı pahalı kulaklık amfisinin kalitesi aşırı fark yapıyorsa bu noktada 80 ohm benim daha çok işime gelebilir gibi. Babyface 250 ohm sürebiliyormuş(Buda doğrumu merak ediyorum?) ama babyface sadece ilerisi için bir düşünce.
3- 32 ohm (Eleven rack ve orta kalite ses kartları 80 ohmu sürebildiklerini söyleyenler var ne kadar doğru bilmiyorum. Şayet yanlışsa 32 ohmda iyi bir seçenek olabilir)
Bir de 770 vs 880 var. 770in avantajı closed back olması ev için daha uygun gibi 880'de evde kullanan var kullanmayan var baya çekişmeli yorumlar okudum :D

Yani durum bu kayıt işlerinde yeniyim amatör olarak evde kayıt alıyorum. Ama zamanla daha iyi ses kartı isolated box amfi micleme vs gibi düşüncelerde var. Zamanla çünkü dolar bu civardayken şimdilik eleven rack ve kulaklıkla idare edecem. Yada 2. el 500 tl civarı olan kulaklık amfileri iş görüyorsa bir tanede kulaklık amfisi alabilirim.

En başta şunu söyleyeyim, 250 ohm kulaklığı sürmek hiç kolay değil ve bence gerek de yok. Her ses kartı 80 ohmu süremez, dinletir ama tam performansı ortaya çıkarmaz. Gitar kaydı alacaksanız kapalı olanı yani 770 modeli almanızı öneririm. Açık olanda gitar tat vermiyor, en azından bana. Gerçek gitar amfisinin "hoplatması" vardır, onu kapalı ile ucundan yakalıyorsunuz. :)

Eğer kulaklığı sadece bu iş için, yani gitar kaydı için kullanacaksanız 32 ohm'da işinizi gayet görecektir. Ohm arttıkça bas tepkimesi daha iyi olacaktır ama aman aman olaylar değil. Ohm olayı daha çok kulaklığı gireceğiniz cihazın çıkışına göre seçim yapmanızı sağlar. O yüzden düşük çıkışlı cihazlarda kullanacaksanız yükseğine gerek yok bence.

Eğer sıfır alacaksanız yurt dışından alın. Vergisi cartı curtu ile yine de buradan kat kat ucuza gelecektir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cok tesekkurler. Eleven rack ve 80 ohm deneyenleri bir arastirayim yada 80 ohm surebilen ses kartlarini. Duzgun sonuc alamamislarsa 32 ohm alayim. 250 ohmu ve dt880i eledim.

Ben eleven rack kısmını atlamışım kusura bakmayın, forumda başka bir konu daha vardı, kafam ona gitti sanırım. :)

Eleven rack ile kullanacaksanız 80 ohm alabilirsiniz.

80 ohm versiyonunu 4 yıldır amfisiz olarak kullanıyorum, en ufak sıkıntı yaşamadım. Gitar tonlarken referans monitörlerinden çok daha rahat çalışabiliyorum, tavsiye ederim.

2- 250 ohm kulaklık amfisi. 2. el 500 tl civarı. Kaliteli olanlar aşırı pahalı kulaklık amfisinin kalitesi aşırı fark yapıyorsa bu noktada 80 ohm benim daha çok işime gelebilir gibi. Babyface 250 ohm sürebiliyormuş(Buda doğrumu merak ediyorum?) ama babyface sadece ilerisi için bir düşünce.

Eski Babyface değil ama yeni Babyface Pro 250 ohm'luk kulaklıkları sürebiliyor. Ama ben yine de eğer 250 ohm ve üstü kulaklık kullanılacaksa ; kaliteli bir harici kulaklık amplisinin kullanılmasını tavsiye ederim. Hele bir de ; ben kayıt ettiklerimi ( ohm değeri ne olursa olsun ) kulaklık ile DAW'da proses edeceğim diyorsanız kaliteli ampli daha da şart oluyor. Günümüz kurları ile kaliteli ampliler en azından 4-5000.-TL seviyelerinde bütçeler gerektiriyor.

Bu arada yurt dışından ( Thomann vs. satıcılardan ) kulaklık alımı yapacaksanız , hesabınızı %20 ÖTV + %18 KDV ödeyeceğinizi göz önünde bulundurarak yapmayı unutmayın.

250 ohm Presonus itwo ve Steinberg ur44 ile sorunsuz kullanıyorum. Kulaklık çıkışını zorlayacak kadar sesi açmak kulak için zararlıdır diye düşünüyorum.

Kesinlikle 80 ohm için de amfi lazım. Ohm yükseldikçe kalite artıyor sanrısı yanlış, çoğu kişi böyle diyor ama yanlış. Aynı kulaklığın 80 ve 250 ohm versiyonunun farklı duyumları olacaktır. Kısacası ikisi de farklı lezzet diyelim. Siz kulaklığı ne için kullanacaksınız?
Konuya daldım ama kusura bakmayın :) Farklı duyumları tarif etmeniz mümkün mü? Bende bu konuyu düşünüyordum bir süredir

Konuya daldım ama kusura bakmayın :) Farklı duyumları tarif etmeniz mümkün mü? Bende bu konuyu düşünüyordum bir süredir
Bunu yazıyla tarif etmek biraz zor ama kulaklığın ekolayzırında farklılıklar oluyor diyeyim. Kulaklık ve müzik duyusu çok kişisel olaylar, çok detaylara takılıyorsanız hifi dükkanlara gidip kendiniz denemeniz en güzeli olacaktır.

80 ohm olanını aldım az önce 2. el. İş yerinde leptopta dinliyorum k77 daha yuksek ve net ses veriyor. Leptopta baya sesi düşük kaldı umarım ELevenRacktada böyle olmaz :( 32 ohm 80 ohm farkındandır umarım.Eleven Rackın outu daha güçlü ordan daha yüksek ses alırım diye umuyorum.

Eleven rackta ses leptopa göre bariz fark etti. Çıkış gücü farkı sanırım. Eski kulaklığım k77 ile ayarladığım presetleri değiştiriyorum amp volumlerini ve midleri arttırıyorum. K77 sanırım midleri yüksekmiş. Genel olarakta eq ayarlarıma baktım tüm midler 10 üzerinden 3 olarak ayarlamışım. Şimdi 5e falan çekiyorum.

Eleven rack'ta amp modellemesinin sesini açınca baya güçlü ses geliyor. Fakat hala pcden çaldığım mp3ler biraz düşük geliyor. Onuda anlamadım gitar sesini neden yükseltebilip pcden gelen sinyali yükseltemiyor bilemedim.

Mp3 sesinin az olup, gitar sesinin fazla olmasının farkı konusunda çok bir şey diyemeyeceğim maalesef. İllaki ayarlar ile ilgili bir şeydir ama o da kurcalamak gerektirir veya aynı ses kartını kullanan biri biliyorsa yardımcı olabilir.

Onun dışında hem kulaklık eq farklılıkları hem de kulağımızın eskiye alışık olması bir takım farklılıklar yaratacaktır. Hatta eskisi daha iyi bile gelebilir ilk başta :)

Eleven Rack'ı olanlar yeni birşey keşfettim. Eleven Rack Editorü açın Tuner'ın yanındaki User Settings'e basın orda headphone podu var sona dayayın onu :D

Geri