Bend yapmanın zevkini keşfetmem ve ince teller üzerindeki olumsuz etkisi

Selam, 2 haftadır Metallica The Four Horsemen şarkısı ve solosu üzerinden metronomla çalışmalar yaparak tekniğimi geliştirmeye uğraşıyordum. Alternate picking, temiz çalım, legato ve özellikle de bend gibi tekniklerde istediğim seviyelere yaklaştırdı bu şarkı beni. Mesela bendlerim eskisinden çok daha temiz, vurgulu ve doğru notaya gidecek şekilde oluyor.
Gelelim gülü sevenin dikenini nasıl ayıklaması gerektiğine.
Yaptığım bu çalışmalar fotoğraflarda da göreceğiniz üzere Jackson PS2 gitarımın üstündeki Dadaryo 10-46 setin sarımsız yani en ince 3 telini 2 haftada kapkara yaptı ve bu şekilde eskisine göre bend ve legato gibi teknikleri uygulamak oldukça zorlaştı. Çok kullandığım perdeler kapkara oldu, manyetiklerin üstündeki kısım ise elle dokunulmadığından dolayı yeni gibi beyaz kaldı.
Eskiden tellere çok dikkat etmediğimden dolayı fark etmemişim bu teknikler üzerinde oluşturduğu zorlukları. Bu sorunun en ekonomik yoldan çözümü için önerilerinizi bekliyorum. Sanırım en bilindik seçenekler şunlar:
1- 2 haftada 1 tel değiştirmek(pek ekonomik olmuyor)
2- Dadaryo yerine uzun ömürlü elixir optiweb almak(ince teller gene erkenden kararır mı bilmiyorum, rahat bend yapabilecek şekilde 2-3 ay götürecekse bunu tercih edebilirim.)
3- Tel bakım ve parlatma ürünlerini denemek
...
Ne önerirsiniz, bu sorunu nasıl aştınız ?
WhatsApp Image 2019-07-12 at 22.48.28 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-07-12 at 22.48.28.jpeg

Tellerin eskime ve paslanma olayı bulunduğun ortamın nemine çok bağlı. Benim eski evimde nasıl nem varsa gitarı sabah bırakıyordum akşama oksitleniyordu, WD-40 (pas sökücü) ile silerdim iş görürdü, veya Fender, Planet Waves, Dunlop gibi markaların tel silme solüsyonları da işe yarar.
Kasamam diyorsan Elixir de iyidir tabii paslanmaması için.

Selam, 2 haftadır Metallica The Four Horsemen şarkısı ve solosu üzerinden metronomla çalışmalar yaparak tekniğimi geliştirmeye uğraşıyordum. Alternate picking, temiz çalım, legato ve özellikle de bend gibi tekniklerde istediğim seviyelere yaklaştırdı bu şarkı beni. Mesela bendlerim eskisinden çok daha temiz, vurgulu ve doğru notaya gidecek şekilde oluyor.
Gelelim gülü sevenin dikenini nasıl ayıklaması gerektiğine.
Yaptığım bu çalışmalar fotoğraflarda da göreceğiniz üzere Jackson PS2 gitarımın üstündeki Dadaryo 10-46 setin sarımsız yani en ince 3 telini 2 haftada kapkara yaptı ve bu şekilde eskisine göre bend ve legato gibi teknikleri uygulamak oldukça zorlaştı. Çok kullandığım perdeler kapkara oldu, manyetiklerin üstündeki kısım ise elle dokunulmadığından dolayı yeni gibi beyaz kaldı.
Eskiden tellere çok dikkat etmediğimden dolayı fark etmemişim bu teknikler üzerinde oluşturduğu zorlukları. Bu sorunun en ekonomik yoldan çözümü için önerilerinizi bekliyorum. Sanırım en bilindik seçenekler şunlar:
1- 2 haftada 1 tel değiştirmek(pek ekonomik olmuyor)
2- Dadaryo yerine uzun ömürlü elixir optiweb almak(ince teller gene erkenden kararır mı bilmiyorum, rahat bend yapabilecek şekilde 2-3 ay götürecekse bunu tercih edebilirim.)
3- Tel bakım ve parlatma ürünlerini denemek
...
Ne önerirsiniz, bu sorunu nasıl aştınız ?
129631 eklentisini görüntüle
129632 eklentisini görüntüle

Elixir 2-3 ay rahatça gidecek ince tellerde de kalın tellerde de hiç merak etme. 2 haftada bir tel değiştirme işi çok pahalı.. Elixir de cep yakıyor o da ayrı ama uzun vadede ekonomik olan o. O paslı tellerle çalma ayrıca hem keyfi kaçar insanın hem fretlere zarar. Elixir de zarar veriyor diyorlar ama 5 senedir kullanıyorum, bolcana da bend ve vibrato yapıyorum, bir eksisini görmedim.

Ayrıca ben o solüsyonlarla tel ömrünün pek uzadığını düşünmüyorum, normal şekilde her çalım sonrası mikrofiber bezle sil geçsin. Tel solüsyonlarını yalnızca çok kuru gelen tellerde el rahat kaysın diye uyguluyordum ben eskiden, 5 senedir de kullanmıyorum zaten..

Tellerin ömrü malesef kısa. Gitarı çaldıktan sonra kuru bir bizle telleri silmek lazım, nemlendiği için oksitlenme hızı çok artıyor. Gitarı açıkta değilde soft veya hard casede tutmak lazım çalmadığınız zamanlarda. Nemli bir şehirdeyseniz özellikle işe yarar. Bu şekilde dikkat ederek bile 2 haftalık tel omru 1 aya çıkıyor. Elixir tarzı uzun ömürlü teller 3 kat daha uzun gidiyor. Tel değiştirmekten bayıyorsanız kaplamalı teller daha çok işinizi görebilir.

3lu paket elixir 2 yila yakin kullandim :D Ama sagliklisi en fazla 4 ayda bir degismekte.Elixirde 9-46 set var,hem ince tellerde rahat ediyorsun hemde kakinlar 42 gibi ciliz kalmiyor.Kararsalar bile hafiften sesi olmuyor elixirin.

Bir de d'addario nun ,sünger ile sürülen bir yağ gibi ürünü vardı . Kullanan bir arkadaşım tellerin kararma süresini etkilediğini söylemişti. Bakmak lazım.

Edit: "D'Addario XLR8 String Lubricant"

" Dadaryo" ları şahsen ben ilk günden o şekilde karartıyordum 1 haftadan fazla dayananı olmadı maalesef... Elixir kesin çözüm, minimum 2 ay dayanıyor sana daha fazla bile gider.

Şu teli alıyorsun, canın ne zaman isterse ekonomik açıdan canın yanmadan gönlünce değişiyorsun. Öyle kısa ömürlü falan da değil üstelik. Hergün gitar çalmasam da uzun süre üzerinde durduğu olmuştur. Ev tipi gitaristlerin işini beklentinin en az iki katı görecektir. Falan tel tansiyonları çok düşük. Standart 9 hissiyatı İçin 10 alabilirsin. Tabi yen gümrük olayları sonra sürüm nedir bilmiyorum. Aynıda 5 ürün muhabbeti çıktı sanki.

Şu teli alıyorsun, canın ne zaman isterse ekonomik açıdan canın yanmadan gönlünce değişiyorsun. Öyle kısa ömürlü falan da değil üstelik. Hergün gitar çalmasam da uzun süre üzerinde durduğu olmuştur. Ev tipi gitaristlerin işini beklentinin en az iki katı görecektir. Falan tel tansiyonları çok düşük. Standart 9 hissiyatı İçin 10 alabilirsin. Tabi yen gümrük olayları sonra sürüm nedir bilmiyorum. Aynıda 5 ürün muhabbeti çıktı sanki.
Hangi tel bu ?

Kaplamasız teller bana en fazla 1 hafta dayanıyor. Kayganlık zaten 2 günde gidiyor. Kaplamalı tellerde ise akustik için Fender aldım geçen 1 ayda alt teller karardı ki çok sık çalmam. Elixir ise candır. Bilindik markaların en ucuz telleri 35-40 lira. Elixir ise 90 lira. 2-2,5 kat pahalı ama ömrü en az 10 kat daha fazla. Zaten elixir'in kayganlığına alıştıktan sonra da diğer tellerle kolay kolay çalamıyor insan. Tabi bu iyi mi kötü mü tartışılır. :)

@sinan123'ün bahsettiği teller gümrük dediğine göre muhtemelen orphee teller. Ali'de herhalde 10 lira falandır, yine fiyat performans düşük bence çünkü bir kere kullandım yine anında paslanıp gitti ki tellerin ekstra bir özelliği de yok. Zaten baya bir şikayet vardı tellerin top kısmından boşaldığına dair.

Floyd Rose bir köprü sistemidir (aslında bir marka adıdır ama onunla özdeşleştiği için öyle anılıyor, granül kahveye Nescafe denilmesi gibi)

Bu sistem yaylı bir sistemdir, telleri baştan ve sondan sıkıştırarak kilitlersiniz, köprünün koluyla(tremolo bar) oynayarak telleri gerip serbest bırakmak suretiyle frekanslarını değiştirip değişik sesler üretebilirsiniz. Yalnız bu sistemin ucuz türevleri hem kolay akort kaçırır, hem de genel olarak tel değişimi çok zordur. Bu sistem nedeniyle gitardan soğuyup çalmayı bırakanlar bile var.

Siz zaten başlangıç yapacağınız için hiç ihtiyaç duymayacaksınız o nedenle doğrudan sabit köprülü bir gitara yönelebilirsiniz. Yaşadığınız şehri, bütçenizi ve çalmak istediğiniz müzik türünü yazarsanız bir gitar da önerebilirim.

Link vermeyi unutmuşum afedersiniz

US $1.38 21% Off | Free Shipping Hot 1 Set Practiced Nickel Plated Steel Guitar Strings For Electric Guitar With Original Retail Package

Yazdığım mesajdan utandım yahu. Nasıl bir Türkçe kullanmışsam. Demek ki neymiş iş arasında böyle şeyler yapmamak lazımmış.

Konuya dönersek evde kısık seste ton kaygım olmadığı ve eski tellerle çalmak istemediğim için ben bu telleri kullanıyorum. Hissiyat olarak fena değil. Telin kafa kısmından kopma hadisesi yaşadım ben de ama razıyım

Yazdığım mesajdan utandım yahu. Nasıl bir Türkçe kullanmışsam. Demek ki neymiş iş arasında böyle şeyler yapmamak lazımmış.

Konuya dönersek evde kısık seste ton kaygım olmadığı ve eski tellerle çalmak istemediğim için ben bu telleri kullanıyorum. Hissiyat olarak fena değil. Telin kafa kısmından kopma hadisesi yaşadım ben de ama razıyım
Fiyat çok uygunmuş. Peki kargo artı gümrük vs ile ne kadara geliyor bu ?

Başka markaya bakarken doğal olarak dikkatimi çekmişti, denesemmi diye düşünmedim değil ama güvenemedim (yapımında civa falan varmıdır gibi sorular aklıma geldi...).

Başka markaya bakarken doğal olarak dikkatimi çekmişti, denesemmi diye düşünmedim değil ama güvenemedim (yapımında civa falan varmıdır gibi sorular aklıma geldi...).

Haftada bir tel değiştiriyorum çoğunlukla süper bir olay olur ucuza mal edilebiliyorsa. Lakin şu civa meselesi hakkında risk nedir @mertay ? Sen söylemesen umrumda olmazdı ama şimdi düşünmeye başladım :(

Haftada bir tel değiştiriyorum çoğunlukla süper bir olay olur ucuza mal edilebiliyorsa. Lakin şu civa meselesi hakkında risk nedir @mertay ? Sen söylemesen umrumda olmazdı ama şimdi düşünmeye başladım :(

İnan hiç fikirim yok :) ama diyelimki var (civa veya başka bir tehlikeli madde), Çin'de inanmıyorum sağlık nedenleriyle üretimini engelleyeceklerini (adamların hava kirliliği ile ilgili haberlere bakın, acıyorum resmen orada doğan çocuklara), bize geldiğinde zaten bir kontrol falan esamesi yok... Şimdi hatırladım, kurşun var diye kırtasiye malzemelerini yasaklamışlardı. Bir ürün bu kadar ucuza geliyorsa ben çekinirim, hani pedal falan önemli değil bozulursa bozulur ayakla basıyoruz falan ama tel öyle değil. Sırf deri temasıda değil mesela fretlere orta-uzun vadede ne yapar hiç datamız yok, astarı yüzünden pahalıya da gelebilir.

Ya sonuçta elimiz terliyor, terdeki asidik oluşumla bir şekilde tehlikeli madde deriden içeri nufus edebilir.
Mesela Tekstil ürünlerindeki AZO boyar madde standarlarına çok dikkat ederim. Bir keresinde gülmeyin; :D slip dondaki boyanın deriye teması sebebiyle zehirlenmiştim :)

Son düzenleme:
Geri