Ton potu olmayan gitar almak.

Selam millet bu aralar yeni bir gitar almaya karar verdim fakat aldığım elektro gitarın 1 tane humbuckeri var ve sadece ses potu var var ton ayarlama potu yok anlayacağınız bu ne gibi sorun yaratır?
En büyük merakım topraklaması iyi olmayan evde çok sorun çıkartır mı?

TAMAMEN METAL ÇALIYORUM KESİNLİKLE BAŞKA TÜRDE MÜZİK ÇALMIYORUM.

Kullanılmayacaksa olmasının da bir manası yok zaten. Mesela şu gitarın üstünde de ton potansı yok, çünkü çalan kişinin ihtiyacı yok.

Selam millet bu aralar yeni bir gitar almaya karar verdim fakat aldığım elektro gitarın 1 tane humbuckeri var ve sadece ses potu var var ton ayarlama potu yok anlayacağınız bu ne gibi sorun yaratır?

hiç lazım olmaz ama sadece köprü manyetikli gitar almamanı öneririm...özellikle solo tonlarında neck manyetiğine ihtiyaç olacaktır...

Pot'ın kendisi (dikkat kapasitör değil) en açık pozisyonda bile bir miktar tizleri/tonun sertliğini azaltır. Yani kullanılmayacak olsa bile tona etkisi vardır. Pot'u iptal etmek, bariz olmasa bile kıyasla manyetiği biraz daha canlı duyurur amfi ile manyetik arasındaki komponent sayısında düşüş olduğu için.

evh frankenstein gitarı ve EVH'in erken dönemde bu gitarla yaptıklarını inceleyebilirsiniz, bu akımın başladığı yer diyebiliriz. İlgi sadece metal'e ise bence sorun yok, ama neck manyetik olmayışını kompanse etmek için @gurkanisevic 'in dediğini gibi çok geçmeden bir eq pedal vb. ihtiyacın doğabilir.

Paul Gilbert.

fp6wzsuzbopgowrm6uc0.jpg

Pot'ın kendisi (dikkat kapasitör değil) en açık pozisyonda bile bir miktar tizleri/tonun sertliğini azaltır. Yani kullanılmayacak olsa bile tona etkisi vardır. Pot'u iptal etmek, bariz olmasa bile kıyasla manyetiği biraz daha canlı duyurur amfi ile manyetik arasındaki komponent sayısında düşüş olduğu için.

evh frankenstein gitarı ve EVH'in erken dönemde bu gitarla yaptıklarını inceleyebilirsiniz, bu akımın başladığı yer diyebiliriz. İlgi sadece metal'e ise bence sorun yok, ama neck manyetik olmayışını kompanse etmek için @gurkanisevic 'in dediğini gibi çok geçmeden bir eq pedal vb. ihtiyacın doğabilir.
Paul Gilbert bu yüzden eski Ibanez PGM modellerinde tonu devreden çıkarmıştır.

Merhaba,
Sorunuzun topraklama ile ilgili kısmı için; hiç bir sorununuz olmaz. Topraklama kendi içerisinde ton potu ile alakalı değil doğru bağlantı ile ilgilidir.
Alacağınız gitarın toprak bağlantısı doğru değilse ton potunun namevcut olmasından bağımsız olarak feedback problemi yaşayabilirsiniz.
Tek manyetikli bir gitar ise tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey, ne var ki eq pedalına ihtiyaç duyabileceğiniz yönündeki yoruma kısmen katılıyor kısmen katılmıyorum, şöyle ki;
Eq pedalı manyetiğin bandwidthini değiştirmeyecek, outputunu değiştirmeyecek yani gitarınıza ikinci bir manyetik eklemek gibi bir etki yaratmayacaktır.
Dolayısıyla ikinci bir farklı manyetiğe sahip olmayı ileride değişebilecek zevklerinize yönelik olarak veya şu anda solo/ritm vs farklı partisyonlarda farklı sesler elde etmek için kullanabilirsiniz.
Eq pedalı ise mevcut gitarınızın çıplak tonunu genel veya spesifik manada ayarlayabilmek anlamında ayrıca ihtiyacınıza göre volume ve gain boost/cut gibi hususlar için daha çok ihtiyacınız olabileceğini düşündüğüm bir ekipman.
Bu nedenlerle, eğer tek manyetik benim için yeterli diyorsanız sıkıntı yok, ancak farklı ses renkleri hissiyatı vb de bana yarayabilir diye düşünüyorsanız ikinci hatta bir üçüncü manyetiği olan bir gitar da düşünebilirsiniz.
Diğer yandan eq pedalı “bana göre” muhteşem bir şey olduğu için yolda bir noktada onu da edinin derim.
Esenlikler dilerim.

Geri