Meslek seçimi & 110 bin tl & gelecek

Herkese merhaba, şimdi öncelikle şundan bahsedeyim.
Bilkent Üniversitesine 5 yıl hazırlık dahil 110 bin tl vereceğim. Hazırlık hariç 88 bin vereceğim.
Ankarada evim var. Yurt derdim olmayacak.
Düşündüğüm bölüm Ctis.
( yazılım gibi düşünebilirsiniz)
Diğer bir yandan ise 4.5 bin ile işe girdiğimde 2 senede bunu amorti edebileceğim. (Girebilir miyim bilmiyom)
Özel sektörde istedigim iş imkanı var.
Güzel bir ingilizcem olacak.

Diğer yanda ise herhangi bir devlet ünide hemşire olarak mezun olabilirim.
Sadece yurt parası vereceğim ve şu anki şartlarda 4-5 kazanan hemşire 4 yıl sonra 6-7 kazanır diye düşünüyorum( enflasyon vb)
Atanması çok zor değil ama üni 3 te hem ders calısıp hem kpss 85-90 almam gerekecek.
Ve tamamen kazandığım kendime kar kalacak.
İngilizcem çalıştığım kadarıyla olacak.

Ancak problem şu ki : Nolur bana birbirinden farklı alanlar falan demeyin. İkisin de severek yaparım ama hangisinin ağır basacağını tam kestiremiyorum.
Karar veremiyorum yani. Bir yanım diyor ki memur ol işte rahat rahat 5-6-7 arası maaş alır yaşarsın.

Diğer yanım diyor ki 2 senede o parayı rahat tekrar kazanırsın hatta ilerde çok iyi kendini geliştirmiş olursan daha iyi bir yazılımcı bile olabilirsin daha çok kazanırsın ama hemşirelikte sabit kalırsın hastayla uğraş falan.

Ne yapsam ne etsem bilmiyorum.

Hemşire her şekilde iş bulur .Ekstra işlere de gidiyorlar.özel sektörde ise sürekli yeni mezunlar fiyat düşürüyor.Yazılımcı yeni mezunlar da yakında 2500 den işe başlayabilirler.Avukat ve mühendisler şu an o durumda.Hemşire sayısı da gereğinden fazla artarsa o mesleğin de ücretleri düşüş yaşayabilir.Karar senin :)

Aradaki bir fark da birinde muhtemelen özel sektörde olacaksın, diğeri memuriyet.

Ben özel sektördeyim memuriyet nedir bilmezdim, ama geçenlerde tanıştım birisi vasıtasıyla. Yan gelip yatıp insanları mağdur etmene rağmen kimsenin sana birşey diyip yapamadığı bir şey memuriyet. Kafam rahat olsun yan gelip yatayım diyorsan kaçırma. Çok abartmadığın sürece hiçbir iş yapmadan pozisyonunda kalabilirsin.

Diğerinden kendini geliştirmen, pozisyonlar için rekabet etmen gerekecek.

Aldığın maaşa değer mi değmez mi kişiye göre değişir.

Bilkent Üniversitesine 5 yıl hazırlık dahil 110 bin tl vereceğim. Hazırlık hariç 88 bin vereceğim.
Düşündüğüm bölüm Ctis.
Diğer bir yandan ise 4.5 bin ile işe girdiğimde 2 senede bunu amorti edebileceğim. (Girebilir miyim bilmiyom)

Sadece yurt parası vereceğim ve şu anki şartlarda 4-5 kazanan hemşire 4 yıl sonra 6-7 kazanır diye düşünüyorum( enflasyon vb)
Atanması çok zor değil ama üni 3 te hem ders calısıp hem kpss 85-90 almam gerekecek.

Ancak problem şu ki : Nolur bana birbirinden farklı alanlar falan demeyin. İkisin de severek yaparım ama hangisinin ağır basacağını tam kestiremiyorum.
Karar veremiyorum yani. Bir yanım diyor ki memur ol işte rahat rahat 5-6-7 arası maaş alır yaşarsın.

Diğer yanım diyor ki 2 senede o parayı rahat tekrar kazanırsın hatta ilerde çok iyi kendini geliştirmiş olursan daha iyi bir yazılımcı bile olabilirsin daha çok kazanırsın ama hemşirelikte sabit kalırsın hastayla uğraş falan.

Sizin gibi insanlara bu konuda gerekli rehberliğin sunulmaması ciddi bir sorun. Ama açıkçası bu seçimi bir forumdan ve sizi hiç tanımayan insanların tavsiyesi ile yapmanız da mümkün değil.
"İkisini de severek yaparım, farklı alanlar demeyin" demişsiniz. Üzgünüm, yanlış düşünüyorsunuz. Neden öyle olduğunu açıklayacağım.
Ben yıllarca sağlık çalışanı yetiştiren kurumlarda etik dersi verdim. Hem sağlık alanında etik eğitimi, hem de sağlık çalışanı-hasta ilişkisi akademik olarak ilgi alanım.
Türkiye'de sağlık hizmetindeki en büyük sorunlardan biri "tükenme" ve beraberinde gelen güçlükler. Koşullar ağır, nöbeti var, gelişmiş ülkelere göre kazanç düşük..
Hemşire insana hizmet vermek durumunda, eğer başkasının sıkıntısı ile uğraşmak size cazip geliyorsa hemşirelik düşünün. Ama bunu tükenmeden yapabilecek karakteriniz ve gerektiğinde bu güçlüklerle başa çıkabilecek birikiminiz olmalı. Mesleki becerilere ek olarak iletişim becerisi, empati ve sorumluluk alma gibi. Örnek vereyim Türkiye'den: Bir hemşirenin hatası nedeniyle bir çocuğun kolu ampüte edilmişti (vene değil artere girmişti damar yolunu sanırım).

Yazılımcılığın gerektirdiği becerilere hiç girmeyeceğim; benim alanım değil. Ama insan ile uğraşmayacağınız açık.

Hemşirelik gibi meslekler bence en ufak bir şüpheniz varsa bile SEÇMEMENİZ GEREKEN alanlardır. Ciddi anlamda adanmışlık ve fedakarlık ister. Bunların karşılığı büyük ölçüde manevi tatmin-iş doyumu olarak geri döner, maaş olarak DEĞİL.

Son olarak şunu söyleyeyim: Bu ülkede hiç bir zaman bütün yumurtalarınızı aynı sepete koymayın. Yani ne iş yaparsanız yapın bir sigortanız olmalı. İyi İngilizce bilmek bu ülkede her zaman işe yarar.

Not: Lütfen "memur olur yan gelir yatarsın" diyen insanlara kulak asmayın. Neden bahsettikleri konusunda hiç bir fikirleri yok bu arkadaşların. Bu kafa ile hemşirelik veya hekimlik yapan birilerine çocuklarını emanet etmek isterler mi mesela ? Ağızlarından çıkanı kulakları duymuyor.
Siz de memuriyeti gözünüzde büyütmeyin. Sözleşmeli personel olarak çalışmak zorunda da kalabilirsiniz ayrıca. Bunu da düşünün. Hayatta hiç bir şeyin garantisi yok. Garantisi olabilecek tek şey, sizin kendi becerileriniz-eğilimleriniz. Bunun için de kendinizi iyi tanımanız gerek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Herkese çok teşekkür ederim teker teker alıntılasam çok mesaj kirliliği olur.

Ben de düşündükçe ctis yazılım alanına kayıyor gibiyim.

Herkese çok teşekkür ederim teker teker alıntılasam çok mesaj kirliliği olur.

Ben de düşündükçe ctis yazılım alanına kayıyor gibiyim.

Benim ünv.ye hazırlandığım dönemde kimse doktor olmak istemiyordu, çalışma şartları ve ücretleri kötüydü. Derken 10 yıl geçti en iyi kazananlardan oldu doktorlar, şimdi nasıl bilmiyorum ama duyduğum hepsi Almanca öğrenmeye başlamış daha öğrencilikten başarılı olan genç veya emekliler terk ediyor ülkeyi.

Neyse, yani bugün'ün şartlarını düşünerek karar vermeyin, bence hatta en güzeli yakınlarınıza falan sorup bu mesleklerle uğraşan kişilerle tanışıp onlara bir çay ısmarlayın. Sırf para mevzusu değil olay, kişinin mesleği hayat biçimidir o nedenle konuşurken sorularınızın perspektifini geniş tutun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim ünv.ye hazırlandığım dönemde kimse doktor olmak istemiyordu, çalışma şartları ve ücretleri kötüydü. Derken 10 yıl geçti en iyi kazananlardan oldu doktorlar, şimdi nasıl bilmiyorum ama duyduğum hepsi Almanca öğrenmeye başlamış daha öğrencilikten başarılı olan genç veya emekliler terk ediyor ülkeyi.

Neyse, yani bugün'ün şartlarını düşünerek karar vermeyin, bence hatta en güzeli yakınlarınıza falan sorup bu mesleklerle uğraşan kişilerle tanışıp onlara bir çay ısmarlayın. Sırf para mevzusu değil olay, kişinin mesleği hayat biçimidir o nedenle konuşurken sorularınızın perspektifini geniş tutun.
Çok kişiyle konuştum ama herkes farklı konuşuyor bir kaç güne ankaraya bilkente gidip hocalar ile konuşacağım

Düşündüğüm bölüm Ctis.

Yurtdışı imkanın varsa kesinlikle ctis

Not: Lütfen "memur olur yan gelir yatarsın" diyen insanlara kulak asmayın. Neden bahsettikleri konusunda hiç bir fikirleri yok bu arkadaşların. Bu kafa ile hemşirelik veya hekimlik yapan birilerine çocuklarını emanet etmek isterler mi mesela ? Ağızlarından çıkanı kulakları duymuyor.

Bunu bir tavsiye olarak söylemiyoruz, etrafınıza baktığınızda durumun tam olarak bu olduğunu görürsünüz.

Evet insanlar sağlıklarından ve hatta canlarından oluyor (bizzat birinci ağızdan dinlediğim olaylar), fakat memurun işini düzgün yapması için motivasyon olmuyor bu. Memur yine yatıyor, başkaları mağdur oluyor.

Dahası işini düzgün yapmaya gayret eden memurlar başlarına yağan işlerle cezalandırılıyorlar (şu kişi iyi iş yapıyor veya ilgileniyor diye işler onlara yağıyor vs.). Dolayısıyla kimse işini düzgün de yapamıyor kolay kolay istese de.

İstediğin kadar idealist ol, bir süre sonra üzerine yağan işlerle ezilip tükendiğinde sen de onlar gibi oluyorsun.

Maalesef memurluk böyle birşey benim gözlemlediğim kadarıyla.

Çok kişiyle konuştum ama herkes farklı konuşuyor bir kaç güne ankaraya bilkente gidip hocalar ile konuşacağım

Akademik kariyer için elbette öğretmenlerle görüş ama tavsiyem meslek tarafını (özel sektör vs.) onlardan biraz mesafeli irdele. Hepsi bir değil tabii ama çoğu akademisyen işin meslek tarafına seyirci kalırlar ama yabancılıklarını sorguladığınızda kabullenemezler.

Hemşirelik geçen sene kpssden 65 ile atanabildi. Komik bir puan ama her zaman öyle olacak diye bir kaide yok. Gene de her daim özel sektörde falan iş bulabileceğin bir meslek. Reel maaşın bugün şartlarında ortalama devlette 4.500 civarı olacaktır. En yüksek maaşın olsa olsa 5.500 olabilir eğer baş hemşeri olabilirsen. Fakat işsiz kalma gibi bir durum söz konusu değil :)
Yazılım ise şuan geleceğin mesleği olarak gözüküyor. Her sektörde iş bulabiliyor. Devlet kurumları, bankalar, savunma sanayi ve tabi ki yazılımla doğrudan ilgili kurumlar. Fakat alım sayısı hemşire kadar çok degil. Devlet kurumlarında girmek yazılımda için pek kolay olmayabilir fakat bilkent gibi bir üniversitede kendini de geliştirebilirsen işsiz kalacağını düşünmüyorum.

Yazılım alanı daha çekici gelebiliyor ama özel sektör bu, rekabet çok yüksek. Okuduğun okulda not ortalaman çok çok iyi olmazsa ya da mezun olana kadar boş vakitlerinde yeni diller, yeni teknolojiler öğrenip, çeşitli projeler geliştirerek kendini olabildiğince geliştirmezsen hemşirelikten daha düşük ücretlere çalışmak zorunda kalabilirsin. Bir bilgisayar mühendisi 4. sınıf öğrencisi olarak söylüyorum bunu. Biz iyi bir ortalama yapıp ya da iyi bir bitirme tezi yapıp bunu kullanarak bankalara girebiliyoruz ama mühendis olmayanlar için yazılım işinde rekabet çok yüksek. Elektronikçiler, endüstriciler bile yazılım üretebiliyorken durum malesef böyle.

Buradaki arkadaşların hepsinin iyi niyetini takdir ediyorum. Ancak verilen tavsiyeler çok amatörce, çünkü kişilerin bu konuda bir birikimleri yok. (Mertay'ın tavsiyesi hariç; bence de profesyoneller ile konuşmak çok önemli. Çok daha iyi fikir verirler...)
Son derece somut ve önemli bir kaç şeyi başlığı açanın dikkatine sunmak istiyorum:
1) Sağlık hizmeti alanında çalışanlarda inanılmaz bir mutsuzluk var. Tıp fak. öğrencilerinde daha eğitimi BİTMEDEN bir mutsuzluk ve yılgınlık başlıyor. Meslek sürecinde ise bu zirve yapıyor. Bu artık çalışmalar ile kanıtlanmış düzeyde. Sakın hemşireliği daha kolay filan sanmayın; hele de yoğun bakım ve acil serviste çalışacaksanız. Ameliyathane hemşireliğine hiç girmeyelim. Sağlık hizmetine girecekseniz, bunu çok iyi düşünün. Çünkü manevi olarak tatmin ile kendinizi besleyemezseniz, alacağınız para ile sadece kendinizi mutlu etmeniz mümkün değil.
2) Üniversite, sadece meslek edinilen kurum değildir. Bu çağ dışı zihniyet bizde ne yazık ki sürüyor. Üniversitenin vereceği diploma ile hayatını garanti altına aldığını sanan insanlar, gerçek dışı veya gülünç algılar ve beklentilerle okula gelip, gerçeklikle yüzleşince feleklerini şaşırıyorlar. (Bkz: Amerikan hastane dizilerini izleyip hekimliğe özenenler !) Olması gereken şudur: Üniversitede kendinize yatırım yaparsınız. Yapmazsanız da bedelini ödersiniz. Hangi okula giderseniz gidin, diploma ile hiç bir şey garanti değildir. Bunu unutmayın.
3) "Meslek" dediğiniz şeyi hayatınız boyunca yapacaksanız, bunun sizi MUTLU etmesi gerekiyor. Önce aylık kazanç ve güvence gibi somut şeyleri düşünmek size şu anda makul gelebilir. Ama yaptığınız işin sizi her anlamda "beslemesi" gerekir. Aksi takdirde bunun bedeli yine ödenir, ama bu 40-50 yaş bandında daha net gözlenir. Eğer kendinize uygun şekilde yatırım yapmışsanız ve becerilerinizi geliştirmiş veya potansiyellerinizi fark etmişseniz, kariyer bile değiştirebilrsiniz.

Yaptığınız işi severek yapın, hakkını verin ... başarı, mutluluk, para vs sizi bulur. Bugünden maaş garantileyecek iş diye bakarak ya da ünvan seçerek olmaz... üniversite kişinin kendini tanıyıp ne istediğini sorgulayacağı yıllardır. Mümkünse ailenizden uzak yaşayın hatta, kendinizi tanıyın, hayatı öğrenin. Yurdumda eğitim kalitesi bazı siyasi müdahelelerin de sonucuyla yerlerde sürünüyor, diploma almış olmak artık hiçbir şeyin garantisi değil. Her ne meslek seçerseniz seçin teknolojiye yakın olun, teknolojinin girmeyeceği bir alan kalmayacağı gibi az çok anlamayanın iş bulamayacağı bir dünya da gayet olası.

İyi ama ona göre üniversite okuyacaz söylemine cevabım: ... eşim psikoloji mezunu, finansal piyasa danışmanlığı yaptı, şimdi kendi perakende işi var ... çalıştığım yabancı şirkette hemşirelik mezunu muhasebe şefi var.... lojistik müdürümüz filoloji mezunu, kurumsal pazarlama müdiremiz kimya mezunu .... daha da sayarım. Yani kendine geliştirene iş var.

Ctis okuyup kendini geliştirerek çok yüksek yerlere gelebilirsin. Ülke bilgisayar mühendisliği okuyunca bilgisayar mühendisi olduğunu sanan daha ram arızasını anlayamayan adamlarla dolu. Araştır, kendini geliştir. Siber güvenlik üzerine çalış. Sana verilenle yetinme ki bilgisayar çok derin bir alan bunu biliyorsun. Ardından yurtdışında rahatlıkla çalışabilirsin ama gidip hemşire olup insanların hem çenesini çekip hemde 2500 liraya köle olmak istiyorsan sen bilirsin.

Ablam ve eski kız arkadaşım hemşireydi. Kpss sürecini ise çok iyi biliyorum şu an içinde olduğum için. Her iki meslekte kolay değil, ciddi zorlukları var. Ben genel olarak iki mesleği de özetledim, iki meslektende tanıdıklarım olduğu için.

Bildigim alanda yazayim. Genclere fayda dokunsun. 20 senedir Arge ve yazılım şirketlerinde çalıştım/yorum. Çoğu yabancı firmalar 5-6 sene Arge müdürlüğü yaptım. Şimdi bir ornek vereyim. Tanıdığım en iyi yazılım mühendisi metalürji mühendisi. Buna silikon vadisi dahil.
Şimdi buradan yola çıkarak iyi bir yazılımcı malesef okulunu okumakla olmuyor. Ne boğaziçi sabancı birincileri geldi geçti. Olmayınca olmuyor. O yüzden okudum işim garanti diye birşey yok. Okuduğunun üstüne birşey koymamışsan maalesef.
Is görüşmelerinde yeni mezun arkadaşlara bana okul dışı yaptığın bir projeyi göster diyorum. Eğer yoksa zaten benimle işi olamaz
Umarim bu satirlari kendi suzgecinden gecirip biraz olsun kararında yardımcı olabilecek birşeyler çıkarabilirsin
Kolaylıklar dilerim.

Geri