Schecter Custom serisi deneyen var mı? (Tempest, C-1)

Ben 2012'de alıp geçen sene sattım Tempest custom' u. Neden mi sattım, çünkü iki yıldır GAS tavan oldugundan yeni gitarlara yer açmak lâzımdı. Yoksa cok güzel gitardır. Ağırdır, full les paul gövde kalınlığındadır. Kullanan her malzemesi gayet kaliteli, Seymour Duncan SH1 - SH11 ikilisi cok basariliydi. Benim gitar fazla titreşken degildi ve bunu ben çok pahalı da olsa birçok Schecter'da gördüm. Çok problem değil zira çalımda bariz bir sustain sıkıntısı doğurmuyor. Gitarla ilgili söyleyebileceğim tek hafif kusur bu, ama bu kusur bile sayilmaz, zaten onbinlerce liralik bir Gibson ayari değil sonuçta. Tonu gayet basli midliydi. Split coil tonları bile cok güzeldi.

C1 custom hic çalmadım ama farklarını biliyorum. 25.5 skala sap, jumbo fret, daha önce gövde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben 2012'de alıp geçen sene sattım Tempest custom' u. Neden mi sattım, çünkü iki yıldır GAS tavan oldugundan yeni gitarlara yer açmak lâzımdı. Yoksa cok güzel gitardır. Ağırdır, full les paul gövde kalınlığındadır. Kullanan her malzemesi gayet kaliteli, Seymour Duncan SH1 - SH11 ikilisi cok basariliydi. Benim gitar fazla titreşken degildi ve bunu ben çok pahalı da olsa birçok Schecter'da gördüm. Çok problem değil zira çalımda bariz bir sustain sıkıntısı doğurmuyor. Gitarla ilgili söyleyebileceğim tek hafif kusur bu, ama bu kusur bile sayilmaz, zaten onbinlerce liralik bir Gibson ayari değil sonuçta. Tonu gayet basli midliydi. Split coil tonları bile cok güzeldi.

C1 custom hic çalmadım ama farklarını biliyorum. 25.5 skala sap, jumbo fret, daha önce gövde.

Jumbo fretli bir gitardan geçiş yapacağım o kısım kafamı kurcalıyor sadece aslında benimkiside GAS diyebilirim biraz biraz gerçi EMGlerden gına geldi desem daha yerli yerinde olur.

İkisini de yakın zamanda çaldım ama C-1 eski seri olandı, SD manyetikli. Tempest daha kalın gövdeli doğru ama bendeki C-1 daha ağır bir gitardı. Biri 22 diğeri 24 perde ve neck manyetik tonu değişecek, bu önemli mi? Tempest'in sapı biraz daha kalın ve sap birleşim yeri klasik Gibson gibi, son perdelere ulaşım çok kolay değil ama C-1 tam bir solo gitarı. Bu arada SD manyetikli C-1'de medium fretli, yenisini bilmiyorum.

KIsacası Tempest daha çok Gibsonvari bir gitar ve benim daha çok hoşuma gidiyor.

Bu arada titreşim konusuna ekleme yapayım. Bendeki Tempest'de ahım şahım titremiyor ama C-1 o konuda çok iyiydi. Hatta gitarın sapını dik konuma getirip, gitarı kucağıma alıp sapın arkasına kafamı (olabildiğince kulağımı) yaslayıp o titreşimlerden çıkan notaları dinleyip amfisiz çaldığım da çok olmuştur. Benim C-1'i satma sebebim sabit köprülü 24 perde gitar çalamama özürüm sebepli. Aynı model veya kardeş(?) model gitardan gitara fark mevzusu fret işçiliğinde çok hissedilir. C-1'de fret işçiliği daha iyiydi tabi bu çok değişebilen bir konu.

Ayrıca aynı seri başka bir Tempest ve C-1 çalmak isterdim, en azından tartmak. Çünkü ağaç farkları sadece sapta var ve Tempest'in gövdesi de sapı da daha kalın olmasına rağmen C-1 daha ağırdı. Hatta tartmıştım (dik koyup, olabildiğince destek vermeden) ve 4.1 kg çıkmıştı. Tempest'i tartma fırsatım olmadı ama 3.7 civarı bence.

Valla benim 2012 tempest custom resmen eşek ölüsü gibi ağırdı. Cidden cok guzel gitardi ama. Abanoz klavye kusursuzdu. Ayrıca fret işçiliği de hatasizdi ve çok alçak action'a izin veriyordu. Schecter'in o gitardaki gibi 20-22 mm sap ölçüsünü cok beğeniyorum ama yillar içinde şunu farkettim ki o ölçüler kağıt üzerinde öyle yazsa da gitardan gitara farkedebiliyor.

@justaperfectday
Ağaç konusunu çok anlamasam da demek ki kesilen ağacın yaşı ya da başka bir şeyi özkütlesine etki ediyor, bu da ağırlığa yansıyor olabilir. C-1 2014 üretimiydi, Tempest ise 2013 Haziran. Tempest'te üst taraf 1.6 alt taraf 1.2 mm olacak şekilde kullanıyorum ama C-1'de bir tık daha aşağı inebiliyordu. Ne olursa olsun ikisi de güzel gitarlar. Fiyatının hakkını sonuna kadar veriyorlar.

Geri