Ben "Single_FACTOR" Siteden Atıldım. Sebep ?

Anladığım kadarıyla zamanla gönderilen uyarılar gittikçe birikiyor ve anlamsız bir noktada "ban" edilebiliyoruz. Zamanında mesela ders ilanım yüzünden 1-2 uyarı yemiştim, yapmışımdır bir hata ok ama aradan geçmiş neredeyse 10 yıl neden hala datamda bu beni tehtid eder anlamıyorum.

Kendimi "fişlenmiş" gibi hissettiriyor bu.

@mertay

Bana her hangi bir bildirim gelmedi daha önce. Bununla birlikte, Elbette internet ortamında böyle olmayacaktır; kuralları site yönetimi koyar ve uygular ancak. Bireysellikten kurtulabilmek adına ve daha adil bir yönetim için evrensel bazı yöntemlerin baz alınması daha etik ve tutarlı bir ortam yaratır.

Mesela: İş kanununda olumsuz eylemin alışkanlık haline gelmiş olması esasıdır ve bu kişiye bildirilmediği taktirde herhangi bir yasadan doğan fesih işlemini uygulayamazsınız.
Yönetmelikte belirtiliyor olmasına rağmen Personel işe geç kalıyor, ona toplamda 3 ihtar verip iş hakkını fesih edemiyorsunuz. Dahası uzun bir zaman aralığında 10 tane bile olsa yeterli olmayabilir. Bunun için eylemin süreklilik ve alışkanlık haline geldiğini ıspat / beyan etmelisiniz. Diğer türlü iş mahkemesinden geri döner.

Merhaba arkadaşlar. Ben, Single_FACTOR

Dün siteye giremediğimi fark ettim giriş yapmak istediğimde "Siteden uzaklaştırıldınız " ibaresi çıkıyor ve foruma erişimim hiçbir şekilde mümkün olmuyor.
Mesaj kutum bir çok konuda sayısız teşekkür mesajı ile doludur. Yıllarca binlerce mesaj yazıp, bir çok konuda paylaşım yaptığınızda elbette zaman zaman üyeler ile sürtüşmeler de yaşanıyor. Herkesin sizi anlamasını bekleyemezsiniz bir tartışma ortamında.
Ancak her seferinde üslübuma dikkat etmeye çalıştım, kişisel bir hakarette bulunmamaya özen gösteririrm.
Daha önce de böyle bir sebep ile uyarı aldığımı hatırlamıyorum.( Var sa belki yıllar öncedir. Ya da yoktur. Profilime giremediğim için bakıp kesin bilgi paylaşamıyorum)

Dün sadece bir foruma yazdım. Amfimdeki DI çıkışı hakkında.
Taktir sizin. "Bana "çıkıntı " diyerek sokak ağzı jargonu ile konuşan bir üye cezasız kalırken, benim ne tür bir kişisel hakaret ya da saygısızlık içinde olduğumu ve bunların hangi forum kuralını ihlal ettiğini sizin taktirinize bırakıyorum. Eğer bu tip bir yaklaşım üyenin siteden atılmasını gerektiriyorsa. Turk Rock Camisanına kolay gelsin.

Not: Bu profil sadece iletişim kurmak ve soruna yöneticiler tarafından cevap almak için iptal edilmek üzere geçici olarak açılmıştır.
Tuna, etraf artık egosu kırılgan adamlarla dolu. Kendisini savunmaktan aciz olduğu kadar, rahatsız olduğunu bloklayacak kadar iradeden de yoksun bunlar.
Hayat tecrübeleri yok bu insanların. Hayatı yaşayacak kadar da cesaretleri yok.

Bu siteye alışkanlıktan giriyorum. Daha iyi paylaşımlar olan bir yer bulsam giderdim, ama forum kültürü neredeyse öldü. Türkçe alternatif pek yok bu anlamda. Bulsam belki caz-blues konseptinde bir foruma giderim ama olduğunu sanmıyorum. Trolün teki "Türk tarihinin ilk rock şarkısı" diye başlık açıp kendi şarkısını koymuş. Kayıttaki vokaller de Ajdar gibi filan. Herif BÜTÜN SİTEYLE TA.AK geçiyor. Başlık hala orada duruyor. Anlayana...

Senin uzaklaştırılman aslında bu sitenin kaybıdır. Gerisi teferruat. Bu istenin gülünç ahlak anlayışına akıl erdirmeye çalışmaktan çok önce vazgeçtim. Vaktiyle adminin verdiği bir cevapta adamın kendini haklı görmeye ne kadar meraklı olduğunu gayet iyi anlamış bulunuyorum.
Bir gün aynı şey benim de başıma gelirse her fırsatta trolleyeceğim burayı. Nasıl olsa serbest...

Site yönetimi tam olarak aşağıdaki mesajı paylaşmış.Önce link hatası sanmıştım, eğer bir hata sözkonusu değilse üyelerini şu şekilde değerlendiren ve tanımlayan bir yönetim ile karşı karşıyayız.

uyari.jpg

Çok ağır vakkaymışım kırdığım herkesden özür diliyorum.

The Forum Bully – Why Are There So Many Online Bullies?

Linke tıkladığınızda açılan sayfadaki içerik şöyle ;

by Aya Hajime 53 Comments
Bullies are everywhere.
Sadly, they seem to be a constant fixture in any social group. It does not matter what age we are, what job we have, where we went to school, what we own, or what we know. If we participate in any social group, we are bound to meet some bullies.
Not all bullies are equal. Some are more vicious and effective than others.
Not all social groups are equal. Some attract more bullies than others.
The workplace, for example, is a frequent bully hangout. This is because bully strategies are often encouraged and rewarded in the workplace.
Online forums are also a breeding ground for bullies because of the same reasons.

What is a Forum Bully?
Bullying is about power and dominance. In online forums, bullies use words to intimidate, isolate, and degrade their victims.
Bullies are generally easy to pick out. Here are some common forum bully traits –
  • Bullies use unsubstantiated personal attacks to denigrate their victims. Often, they make fun of their victim’s intelligence, get everyone to laugh at him, and in doing so isolates and degrades their target. In this way, their victim is neutralized, and serves as a strong reminder to everyone of the bully’s power. Bullies rule through fear.
  • Bullies usually attack weak or new targets. The best way to get yourself into a bully’s little black book of horrors is to appear weak, uncertain, and emotionally vulnerable. New members to a social group are also a bully’s favorite because they are new, unproven, and do not yet have a support system. They are alone – and therefore easier to hunt-down and kill.
What is an Forum Bully?

Forum bullies hate being challenged and they hate losing.
  • Bullies hate being challenged and they hate losing. Another quick way to get yourself into the black book of horrors is to publicly challenge a bully, especially a head bully. A bully’s power rests in his ability to control others through fear. If they are challenged and they lose, it will significantly erode their power. As a result, they will use excessive force to defeat public challenges.
  • Bullies usually hunt in packs.There is safety and strength in numbers. As we said before, bullies hate losing, so they try to go for a sure kill.
  • Bullies are afraid of strength. If they spot strong new members to the community, they will first try to recruit them. If that fails, they will usually leave them alone. Strong targets are risky and usually end up costing the bully more than he gains.
  • Bullies are in-love with themselves. They have little to no empathy, and are only interested in their own activities, and their own power. A bully may help others who are in his gang, or help other respected members of the community, but only for his own advancement and glory.
Forum bullies are afraid of strength.

Why Be a Forum Bully?
Bullying is popular in online forums, and other online social groups because –
  • The internet is largely anonymous. Studies show that when we are anonymous, we feel less inhibited. For example, when we wear a costume and cover up our face with a mask, we feel more free to take risks. The internet allows us all to easily put on a mask and outfit. Being anonymous creates more freedoms and removes judgement based on physical appearance, race, income, and more. However, it also allows us to escape responsibility for our actions, including verbal abuse and bully behavior. Many forum bullies use the internet as a release mechanism for their real-world anger or frustration. Since they cannot shout at their boss, co-workers, or neighbors without real-world consequences, they take their frustrations out in an anonymous online forum, where there are no real consequences for their anti-social behavior.
  • Negative interactions get more attention. Human nature is such that we respond more quickly and more strongly to negative comments. In this way, forum bullies are the ones that get the most attention and the most followers. This online attention positively reinforces the bullying behavior, which causes more bullying to occur. Today, many people are trying to make money online through advertising. Getting forum attention generates more buzz, this gets them more traffic, which translates into more money.

Son düzenleme:
Tuna, etraf artık egosu kırılgan adamlarla dolu. Kendisini savunmaktan aciz olduğu kadar, rahatsız olduğunu bloklayacak kadar iradeden de yoksun bunlar.
Hayat tecrübeleri yok bu insanların. Hayatı yaşayacak kadar da cesaretleri yok.

Bu siteye alışkanlıktan giriyorum. Daha iyi paylaşımlar olan bir yer bulsam giderdim, ama forum kültürü neredeyse öldü. Türkçe alternatif pek yok bu anlamda. Bulsam belki caz-blues konseptinde bir foruma giderim ama olduğunu sanmıyorum. Trolün teki "Türk tarihinin ilk rock şarkısı" diye başlık açıp kendi şarkısını koymuş. Kayıttaki vokaller de Ajdar gibi filan. Herif BÜTÜN SİTEYLE TA.AK geçiyor. Başlık hala orada duruyor. Anlayana...

Senin uzaklaştırılman aslında bu sitenin kaybıdır. Gerisi teferruat. Bu istenin gülünç ahlak anlayışına akıl erdirmeye çalışmaktan çok önce vazgeçtim. Vaktiyle adminin verdiği bir cevapta adamın kendini haklı görmeye ne kadar meraklı olduğunu gayet iyi anlamış bulunuyorum.
Bir gün aynı şey benim de başıma gelirse her fırsatta trolleyeceğim burayı. Nasıl olsa serbest...

Heyt be @barrios kalemine kuvvet.

geleceeek herkesin başına gelecek...

Fabrikanın patronu çok gaddarmış o kadar başarılı ve işini iyi yapan çalışanların kıdemini yükseltmek varken bütün mevkilere işten anlamayan kendi adamlarını getirmiş
ve üstelik o çalışanlara gaddarca davranıp hakettiğini vermemiş aldığı paradan fazla iş yapan o çalışanlar çalışacak başka bir iş yeri bulamamışlar. sonra o çalışanlarda gidip fabrika kurmuş ve o patronun .... şey yani işlerinin kötüye gitmesini sağlamışlar.

Patronda şey demiş 300 liraya metalika tonu ve türk tarihinin ilk rock şarkısı.

Admin sizi yada yazdıklarınızı bilmiyor sanırım,umurunda da değil.Girip başlıkları okuduğunu yada üyeleri takip ettiğini düşünmek yanlış olur.Girdiğinde raporlarına bakmıştır ve sizin hakkınızda şikayeti görmüştür,sonra sizin de paylaştığınız 3. maddeye uygunluğuna karar vermiş ve banla tuşuna basıp hayatına devam etmiştir.
Gavurca toxic diye tabir edilen bir tavır takındığınız çıkarılabilir yazdıklarınızdan,özellikle 10 saniye karar verme süresi olan meşgul bir admin için.Malesef bu bizim toplumda özellikle online platformda ve trafikte yaygın bir davranış.Haklı da olsanız bu tavır kaybettirir.Saldırgan tavır size zarar verir ki vermiş de.Yapıcı ve olumlu olmak şart,uymuyorsa da oradan sessizce uzaklaşmak en iyisi.Dünya üzerinde bitkiden daha aşağı tabaka insanlar olduğu gibi çok yüce işler yapan insanlarda her daim olacaktır,hangisiyle nasıl iletişim kurmayı seçerseniz hayat kalitenizde buna oranlanır.

Site yönetimi tam olarak aşağıdaki mesajı paylaşmış.Önce link hatası sanmıştım, eğer bir hata sözkonusu değilse üyelerini şu şekilde değerlendiren ve tanımlayan bir yönetim ile karşı karşıyayız.

129900 eklentisini görüntüle

Çok ağır vakkaymışım kırdığım herkesden özür diliyorum.

Linke tıkladığınızda açılan sayfadaki içerik şöyle ;
Hem de yabancı linke atıfla ! Vay be... Akademik birikime gel sen...

Bu işi 10 saniyede yapacaksa ya admin olmasın ya da 10 saniyeden fazla zaman ayırsın. Şirkette işten adam çıkarmak gerekirse aylarca sürüyor süreç kriminal bir durum filan değilse sebep ... yani uyarı gönder vs tamam da BAN ne yahu...? Şimdi cin biri çıkar çok biliyorsan sen admin ol der, yok kardeşim almayayım. Bir şeyi eleştirmek için illa bizzat yapmak gerekmez. Deniz kumu kullanılmaz inşaatta demek bizi müteahhit yapmaz yani.

Admin sizi yada yazdıklarınızı bilmiyor sanırım,umurunda da değil.Girip başlıkları okuduğunu yada üyeleri takip ettiğini düşünmek yanlış olur.Girdiğinde raporlarına bakmıştır ve sizin hakkınızda şikayeti görmüştür,sonra sizin de paylaştığınız 3. maddeye uygunluğuna karar vermiş ve banla tuşuna basıp hayatına devam etmiştir.
Gavurca toxic diye tabir edilen bir tavır takındığınız çıkarılabilir yazdıklarınızdan,özellikle 10 saniye karar verme süresi olan meşgul bir admin için.Malesef bu bizim toplumda özellikle online platformda ve trafikte yaygın bir davranış.Haklı da olsanız bu tavır kaybettirir.Saldırgan tavır size zarar verir ki vermiş de.Yapıcı ve olumlu olmak şart,uymuyorsa da oradan sessizce uzaklaşmak en iyisi.Dünya üzerinde bitkiden daha aşağı tabaka insanlar olduğu gibi çok yüce işler yapan insanlarda her daim olacaktır,hangisiyle nasıl iletişim kurmayı seçerseniz hayat kalitenizde buna oranlanır.
Bu forumda kopma yaşanma sebeplerinden biriydi bu aslında. Gerçekten de facebook vs gibi ortamlarda aslında bu mantık uygun iken, forumlarda son derece yanlış ve zararlı sonuç üretiyor. Forum bedava bilgi paylaşılan bir yer. Ama bu, forumdaki mesajlara verilen emeğin değersiz olduğu anlamına gelmemeli. Forum, zaman içerisinde belli bir birikimin ve üyeler arasında ilişkilerin geliştiği bir ortam. Bir anlık fotoğraf çekilerek bu anlaşılamıyor. Bu tip bir durumu adil biçimde değerlendirecek sistem üretmeye yanaşmayanlar ise ne yazık ki söz konusu durumu "ayrıcalıklı muamele" talebi olarak etiketleyip işin içinden çıkıyorlar. Ama bu mantık her yerde işlemez. Sadece ahlakta değil, bazen hukukta da işlemez (Örnek: İşe son giren ilk çıkartılır...)
Bir şeyi fazlaca sahiplenmenin de zararları var. Bence Tuna (Single factor) bu anlamda belki de bu foruma hakettiğinden çok daha fazla değer verdiği için, gülüp geçilebilecek bazı şeylere kimilerinden daha sert tepki veriyordu. Bunun bazıları tarafından kırıcı veya "toksik"kabul edilebileceğini anlıyorum.
Ancak adamın aslında ne kadar çok başlığa yanıt verdiğini ve buralarda ne kadar çok şey paylaştığı düşünülürse (ki, bence düşünülmeli...) o zaman durum çok farklı oluyor. Hepimizin kendini kaybettiği, sinirlendiği anlar var. Ama birine "forum zorbası" demek için bunun o kişinin genel tavrı olması gerekir. Hatta forumu ASIL KULLANMA AMACININ bu olması gerekir. Böyle bir şey yok oysa...

Son düzenleme:
Hakan abi şutlandığından beri (@hackeiommi) forumda grafik eğrileri aşağı doğru gitti, adamın gidişi devrim gibi oldu yemin ediyorum 😀 Herkes için her üye her tanıdık farklıdır ama şunu söyleyim Hakan abi benim için vazgeçilmez çok aşırı bilgili bir insan değildi(bunu bilgisiz manasıyla yazmıyorum) ama aşırı cana yakın ve bildiği her şeyi sonuna kadar paylaşırdı, samimiydi.

Keza yine bizi bilgileriyle aydınlatan Selçuk abi (@devastator diye hatırlıyorum) gitar mod, tamir vb. konularda aydınlatırdı. Ben kendisiyle konuşup yardım isteyip hala bugün böyle geri eli boş döndüğümü hatırlamam.

Bir kaç kişi daha var bu furyada hepsini yazmayacağım hepsi yakın tarihlerde uçuruldu zaten. Zamanında herkesin usta ve bilgili olduğu konu başlıkları vardı gitar boyama, ekipman, pedal ıvır zıvır.

O zamanlar foruma gündüz koyduğun ilanı akşam göremezdin en fazla 1 haftada satardın hadi aranmayan bir şey olsun 1 ay de. Şimdi 2,5 - 3 senedir forumdan hiç bir şey satamamış bir kardeşiniz olarak demek istediğim şu;

İşin ehli adamlar uçarsa nankörlük olur adam zamanından feragat edip foruma yazmış bildiği ne varsa zaten bunları bildiğimden artık benimde pek yazmak içimden gelmiyor.

Şimdi elde 3-4 muhattap alıncak adam kaldı forumda 5-10 tanede egoist adam kaldı habire milleti tersleyen gerisi normal üyeler ve trollerden oluşuyor.

Ulan ne diye yazmaya başladık konu nereye geldi harbi içim dolmuş, neyse umarım mesaj alınmıştır saygılar :)
Hakan abiyi hatırlamaz mıyım? :( Kendisi bana göre çok bilgili bir insandı, ben pek bişeyden anlamam ondandır belki. Hakan abi varken Halilpazarlama uvidinli gibi adamlar vardı onlarla beraber deniz sayman abim gibileri de yazardı. Bir de bol bol modifiye muhabbeti yaptığımız sr22det abimiz vardı... 😥

sayın site yöneticileri bu formda bu gibi üyeleri banlamak yerine platium üyelik vermelisiniz . Neden bizim gibi GAS hastalığı olan ve yıllarını bu işle geçirmiş deneyimli insanlar yeni kişiler deneyimlerini paylaşarak yardımcı olmaya çalışıyorlar benim bu forman van'dan hakkariden görüştüğüm yardımcı olduğum yeri gelip istanbuldan pedal alıp gönderdiğim kişiler var. Sonuçta ufak şehirlere yaşayan insanlar gidip her an istediği ekipmanı deneme imkanı olmuyor sosyal medyadaki demolarda hep mixli olduğundan doğru sonuç vermiyor. bu gibi insanlarda bu formdan deneyim
Lerini paylaşıyor herkez gidip deneyemediği ekipmanları buradaki bilgili insanlardan tavsiyelerle alıyor. Direk marka odaklı değil kişilerin mevcut ekipmanlarına uyumlun aletleri tavsiye ediyoruz yeni şeyler öğretip yeni şeyler öğreniyoruz. Ufak tefek şeyler için üyelik silmek çok saçma bir durum .

Öncelikle merhaba, siteden uzaklaştırıldığınızı üzülerek öğrenmiş bulunuyorum. İkimizin de karşılıklı gereksiz bir agresifliği oldu o başlık altında. Ben kendi adıma gereksiz agresiflik için özür dilerim. Benim de sinirli bir anıma denk geldi. Umarım kısa zamanda orijinal nickinizi geri alablirsiniz.

Sorumda hala garip bir şey olduğunu düşünmüyorum aslında. Evet manuali internette de bulabiliyorum ancak benim başlıktaki asıl amacım daha önce o yolu deneyen oldu mu verim alabildiler mi gibi sorulara yanıt alabilmekti.

Başta da dediğim gibi umarım orijinal nickinizi kısa zamanda geri alabilirsiniz... @Harbour Of Tears

Son düzenleme:
Bence yerinde bir karar olmuş. Her daim tersleyen cevaplar görüyorum sizden. Bazen insanlar en basit şeyi bile göremeyebilir, düşünemeyebilir. Ters cevap hiç bir şeyi çözmez.

Son düzenleme:
Forumun geneli için, birileri gidince arkasından "forumun hiç tadı kalmadı" diye söylenme akımı Omurilik Soğanı akasıyla başlamıştı. Sonrasında her gidenle tekrar edilip durdu aynı ciddiyetle ama nedense hala ölmedi burası, demekki saçmasapan başlık açanların yanında efendi birileri de katılıyor gidenlerin yerini dolduracak şekilde ama yani Secks, Janmoreye falan vardı bi aralar, hala başka adla bi yerlerde olabilirler ama yine de hey gidi. Forum içinde hiç bire bir diyaloğumuz olmasa bile Single_Factor'ü 2004lerde GaRaJ forumundan beri en azından takma adıyla biliyorum (aynı tavır, aynı zevkler... aynı Single'dır diye tahmin ediyorum en azından :)). Genel olarak da foruma fazlasıyla katkı sağladığını düşünüyorum. Bu forum kuralları dediğimiz meret Allah yapısı değil dostlar, esneklik ve inisiyatif kullanmak kimseyi öldürmez. Ele gelen yeri bile kalmayan bu foruma elinden geldiğince katkı yapan arkadaşların hatası olduğunu düşündüğümüzde önce bir uyaralım derim. Bi sitede "siteden atma" en son çözüm olmalı bence. İnsanı trafikte korna çaldı diye sınır dışı etmeye benziyor bu.

Bu başlıkta ve/veya bu tip tartışmalarda bazı arkadaşların ısrarla yanlış yorumladığı bir durum var. Hep derim hakaret vs elbette kabul edilemez ama tepki veren insanın yerine koyun kendinizi ... burada kimsenin yeni başladım, şu amfiyi aldım ama gain ve kanal volume nedir bilmiyorum, ya da xxx aleti ses kartına nasıl bağlarım vs diyene soru ne kadar basit olursa olsun tepki gösterdiği yok, en fazlasından kardeş aç da oku yorma bizi deriz.
Ama binlerce dolarlık gitara ve 5150'ye hallenip kırk tane saçma sapan soru sorup sonra da lise 2’deyim 35 liram var, 5 seneye almayı düşünüyorum diyen adama da kardeş git ötede eğlen derim kusura bakmasın. Bu arada yaşından veya tecrübesinden bağımsız olarak buraya yazmayıp da ara beni anlatayım diye telefon verdiğim de bir sürü üye olmuştur. Yardımı esirgediğim yok kimseden.
Ya da pedalım bozuldu ne yapacam, bass mı çalsam artık yoksa pedal mı prosesör mü... diyen adama da mutlaka tepki verilir.
Bu tepki tabusunu da aşması lazım insanların daha önce de yazdım; şuraya yazılan iki iğneleyici laftan alınıyorsanız hayat çok fena hırpalayacak sizi daha. Bir ton açıklama yazılıp sonra bir sağol bile yazmayan saygısız ve konu seni açmadıysa cevap yazmasaydın toprağım şeklinde lümpenleşen tiplerden bahsetmiyorum bile.
Eski üye veya tecrübeli, bilgili, profesyonel diye kimse kendini üstün filan da görmüyor öyle olsa bu kadar çok yorum yapan, paylaşım yapan eski ve bilgili üye olmazdı, forum da bir zamanların chat odasına dönerdi ki çok uzak değil..
Birkaç sene evvel sokakta adamın biri önümü kesti yürürken, direkt önüme dikildi... ve parmağını koluma uzatıp "saat" dedi, oha soyguncu, bıçağı varsa kaçayım, yoksa kafayı gömecem diye düşünürken bir daha "saat" dedi. Anladım ki öküzün bayrak taşıyanı saat kaç diye soruyor. Söyledim. Haa geç mi kaldık dedi ... lan ne bileyim davar, muhabbete bak, sonra da yürüyüp gitti ama hafiften neredeyse omuz atarak geçti yani yol verdim herife. İşte bu salak saçma başlıklar bana aynı o adamı hatırlatıyor.

Geri