Ben "Single_FACTOR" Siteden Atıldım. Sebep ?

@1nsanetr vovovov gereksizlerin başını çeken eleman şutlandı forumdan.

Adam özgürlüğü milletin keyfini kaçırmak, yardım isteyene dalga geçmek olarak sanıyor. Tamam eyvallah trollerin başlıklarında haklı davranıyorda 550 mesajı var 450 tanesi artistlik 100 tanesi kaos vari bir kere görmedim tatlı dil. O kadar adam banlandı en hakedeni buydu. Geçen sene 15-20 yaşında bi kardeşimizin 3000€ya alınıpta sapı kırılan Gibsonınada aynı artistliği yapıyordu. Yalnız hakkını yemeyim bir kere öneri verirken gördüm hatta verdiği öneride telleri değiştirirsen gitar garantiden çıkar falan dediydi :D :D

Bu arada Sevgili solüsyon 71; bir başlığa bir kelime yazıyosun deve yüküyle beğeni bekliyosun senin olduğun yıllarda bende burdaydım. Senin sesini çıkarmadığın zamanlar falan işte.

ha bide dog bounty hunter mi ne var yemin ediyom yoruldum yazmaktan hakkında iki kelam edilecek adam değilsinizde solüsyona söylediklerim senin içinde geçerli hayatta bi saygı kazanamamışsınız ama internetin size kazandırdığı karakterle burada show master yapıyorsunuz. yav bu esnaf nereye .. pardon size tapmak zorunda mı ?
Şu saçmalığı okuyacam diye ömrümden 30 saniye gitti, bunu yazarken bir 10 daha gitti ... sana harcayacak başka bir saniyem kalmadı... yazıktır. Hadi selametle.

Şu saçmalığı okuyacam diye ömrümden 30 saniye gitti, bunu yazarken bir 10 daha gitti ... sana harcayacak başka bir saniyem kalmadı... yazıktır. Hadi selametle.

bende sizin mesajları görünce öyle oluyom işte millete sallarken iyi başkası size iki kelam edince laf ne biçim cesaret bu.

admin kankinede benden selam çak.. :) ya da şşşit sessiz ol ortamlarda sende admine laf sallarsın. :)

engelle beni solüsyon.

Son düzenleme:
bende sizin mesajları görünce öyle oluyom işte millete sallarken iyi başkası size iki kelam edince laf ne biçim cesaret bu.

engelle beni solüsyon.
Çok ilginç. Sizin kullandığınız üslubu admine karşı kullanan herkes banlanıyor. Sizin insanlara "solüsyon" diye isim takmanız "eleştiri hakkı" içerisinde yorumlanıyor yönetim tarafından. Hani şu "Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade" konusunda maksimum hassas olan yönetim tarafından ?
Bu filmi nerede gördük biz ? Niye bir deja vu hissi yaşıyorum ?

Çok ilginç. Sizin kullandığınız üslubu admine karşı kullanan herkes banlanıyor. Sizin insanlara "solüsyon" diye isim takmanız "eleştiri hakkı" içerisinde yorumlanıyor yönetim tarafından.
Bu filmi nerede gördük biz ? Niye bir deja vu hissi yaşıyorum ?
Buna müsade edileceğini sanmam, arayan belasını da bulur, mevlasını da...

Beyler et pahalı biliyorum ama yemeyin birbirinizi bu kadar yahu. Böyle giderse kalanlar da uçacak.
Ehh, işte, böyle "Ban"lanıyor düzgün adamlar, devamlı kışkırtma kışkırtma, herkesin sabrının da bir sınırı var...

Forum yapı olarak, "kurallar uygulanır" yaklaşımına sahip, bu yaklaşımın pozitif ve negatif etkileri oluyor....Pozitif tarafı, "kurallar net, herkese eşit işletiliyor/işletilmeye çalışılıyor", negatif tarafı "insan etkenini dışında tutuyor"....Eskiden olsa, mevcut yapının (herkese eşit davranılma) doğru olduğunu düşünürdüm...Ancak, forum ve gerçek hayat arasında çok ama çok temel bir fark var, "beraber olabileceğin kişileri seçemiyorsun"...Eğer beraber olduğum arkadaş, müzisyen vb. seçebiliyorsam, istediğim insanlarla vakit geçiriyor, sevmediğim insanlarla aynı ortamda bulanabiliyorsam, herkese bu kuralın işletilmesini isterim...Ancak, tanımadığım, bilgisine, tecrübesine güvenmediğim, ilk defa gelmiş, atıp tutan, sıfır araştırma yapan, (abartmıyorum, adam google'a yazmıyor geliyor buraya yazıyor), tavır olarak irite olduğum bir kalabalıkla aynı ortamda bulunurken de gerçek hayattaki gibi arada bir x.tiri çekmek gerekiyor...Yani özet olarak, aslında bir çelişki mevcut, gerçek hayattaki gibi, "kurallar eşit uygulanmalı" ile "gerçek hayatta saçmalayan kişilere verilecek cevabı verebilmek" forum yapısında çelişiyor...

Gelelim sonuca, onu engelle, bunu engelleyi tartışmanın dışında tutarsak, bence forum kendi adına tutarlı ve transparan davranıyor...Eğer bir üye o yada bu sebeple hakaret eder yada diğer forum kurallarını çiğnerse, herkese eşit olarak ceza uygulanıyor...Ancak bu şekilde tecrübeli, bilgili, sevilen, sayılan üyeler forumda kalamıyor, çünkü sabırın bir limiti var...Peki, forum ölüyor mu, henüz "hayır", yeni üyeler geliyor ancak 30-40 mesaj sonra sıkılıyor ve gidiyorlar, bence bunun temel sebebi o eski üyelerin/muhabbetlerin kalmaması...

Başka oluşumlar denemek, inanın çok ama çok zor, yakın zamanda bu denendi ve epey de uzun ömürlü oldu (sanırım 2 yıl felan) aslında, ancak Gitarmühendisi.com a giremedim yakın zamanda...Benim bildiğim, sevdiğim ve takip ettiğim Gitarpedal var, buradan tamamen farklı, dostlar kahvesi kıvamında...Uzun zamandır müzikle istediğim kadar ilgilenemiyorum (ne demekse?) ancak elimden geldiğince takip etmeye ve katılmaya çalışıyorum...Buradaki bu troll tavırların yüzde 1'ni, sergileyin bakalım orada, ne oluyor...Ama o mecra da maalesef eskisi ilgi görmüyor, çünkü bu çapta bir yapıyı devam ettirebilmek çok ama çok ciddi sevgi ve emek gerektiriyor...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Buna müsade edileceğini sanmam, arayan belasını da bulur, mevlasını da...

Ehh, işte, böyle "Ban"lanıyor düzgün adamlar, devamlı kışkırtma kışkırtma, herkesin sabrının da bir sınırı var...

Forum yapı olarak, "kurallar uygulanır" yaklaşımına sahip, bu yaklaşımın pozitif ve negatif etkileri oluyor....Pozitif tarafı, "kurallar net, herkese eşit işletiliyor/işletilmeye çalışılıyor", negatif tarafı "insan etkenini dışında tutuyor"....Eskiden olsa, mevcut yapının (herkese eşit davranılma) doğru olduğunu düşünürdüm...Ancak, forum ve gerçek hayat arasında çok ama çok temel bir fark var, "beraber olabileceğin kişileri seçemiyorsun"...Eğer beraber olduğum arkadaş, müzisyen vb. seçebiliyorsam, istediğim insanlarla vakit geçiriyor, sevmediğim insanlarla aynı ortamda bulanabiliyorsam, herkese bu kuralın işletilmesini isterim...Ancak, tanımadığım, bilgisine, tecrübesine güvenmediğim, ilk defa gelmiş, atıp tutan, sıfır araştırma yapmayan, (abartmıyorum, adam google'a yazmıyor geliyor buraya yazıyor), tavır olarak irite olduğum bir kalabalıkla aynı ortamda bulunurken de gerçek hayattaki gibi arada bir x.tiri çekmek gerekiyor...Yani özet olarak, aslında bir çelişki mevcut, gerçek hayattaki gibi, "kurallar eşit uygulanmalı" ile "gerçek hayatta saçmalayan kişilere verilecek cevaba verebilmek" forum yapısında çelişiyor...

Gelelim sonuca, onu engelle, bunu engelleyi tartışmanın dışında tutarsak, bence forum kendi adına tutarlı ve transparan davranıyor...Eğer bir üye o yada bu sebeple hakaret eder yada diğer forum kurallarını çiğnerse, herkese eşit olarak ceza uygulanıyor...Ancak bu şekilde tecrübeli, bilgili, sevilen, sayılan üyeler forumda kalamıyor, çünkü sabırın bir limiti var...Peki, forum ölüyor mu, henüz "hayır", yeni üyeler geliyor ancak 30-40 mesaj sonra sıkılıyor ve gidiyorlar, bence bunun temel sebebi o eski üyelerin/muhabbetlerin kalmaması...

Başka oluşumlar denemek, inanın çok ama çok zor, yakın zamanda bu denendi ve epey de uzun ömürlü oldu (sanırım 2 yıl felan) aslında, ancak Gitarmühendisi.com a giremedim yakın zamanda...Benim bildiğim, sevdiğim ve takip ettiğim Gitarpedal var, buradan tamamen farklı, dostlar kahvesi kıvamında...Uzun zamandır müzikle istediğim kadar ilgilenemiyorum (ne demekse?) ancak elimden geldiğince takip etmeye ve katılmaya çalışıyorum...Buradaki bu troll tavırların yüzde 1'ni, sergileyin bakalım orada, ne oluyor...Ama o mecra da maalesef eskisi ilgi görmüyor, çünkü bu çapta bir yapıyı devam ettirebilmek çok ama çok ciddi sevgi ve emek gerektiriyor...

Sevgiler ve saygılar...
Evet, gerçekten de kurallar katı ve tutarlı biçimde uygulansa pek çok şey çözülür. Ama uygulanmıyor. Çünkü bunun için gerekli emek veril(e)miyor. Site sahibi bunu daha önce de belirtmişti; siteden bir şey kazanmıyormuş (Ben böyle hatırlıyorum en azından).
Ancak şunu da görmek lazım: Kurallar sürekli ve tutarlı biçimde uygulanmaz ve sadece kriz anlarında akla gelirse, bu durumda keyfi biçimde uygulandığı şüphesi oluşur. Bu kötü niyetli olmayabilir, ama sonucu değiştirmiyor.

Evet, gerçekten de kurallar katı ve tutarlı biçimde uygulansa pek çok şey çözülür. Ama uygulanmıyor. Çünkü bunun için gerekli emek veril(e)miyor. Site sahibi bunu daha önce de belirtmişti; siteden bir şey kazanmıyormuş (Ben böyle hatırlıyorum en azından).
Ancak şunu da görmek lazım: Kurallar sürekli ve tutarlı biçimde uygulanmaz ve sadece kriz anlarında akla gelirse, bu durumda keyfi biçimde uygulandığı şüphesi oluşur. Bu kötü niyetli olmayabilir, ama sonucu değiştirmiyor.
Bu da doğru, maalesef yönetici sayısı bu çapta bir forum için yeterli olamayabiliyor...

Bence hak etmişsiniz, iyi olmuş. İnsanları kırmamaya, nezaket kuralları çerçevesinde yanıt vermeye dikkat eden üyelerle buna dikkat etmeyen üyeler arasında bir fark olmalı sonuçta. Benim üzüldüğüm nokta ise sizin gibi bir çok üye var fakat onlar hala forumda fink atıyor. Bir ceza uygulanıyorsa adil bir şekilde uygulansın madem, onlar da uzaklaştırılsın.

User manual kavramını ve gerisini bulup okumak orta düzeyde ingilizce gerektirir burada yazan bazı arkadaşların yaşları küçük ve belkide hiç ingilizce bilmiyorlar doğal olarak forumda ekipmanın kullanımı hakkında soru sorabilirler adı üstünde burası forum
Soru soran kişiye ulkalalık yapmak yerine arkadaşa yol gösterilmesi daha iyi olurdu
Bu benim genel fikrim konu ile ilgili üçüncü şahısları kapsamıyor arkadaşa haksızlık yapılmış

Siteden uzaklaştırılan kişinin yazdıklarına şöyle bir baktım, evet önerileri var, faydalı olduğu başlıklar olmuş. Bunun yanısıra kullandığı dil, kişilere karşı tutumu ve üslubu bazı yerlerde maalesef tam da bahsedildiği gibi. 1000 tane "faydalı" mesaj atan birinin arada bir ters cevap vermesi, tartışması da sorun olmamalı gibi bir yargı önerilmiş ama aşağıdaki başlıkta ilk verdiği cevaba bakarsanız, bu kadar aşağılayıcı bir şeyin hiçbir mecrada yazılmaması/söylenmemesi gerektiğini görebilirsiniz:

4/20 isimli grubumuzun ilk iki çalışması yayında.

Bu arada ne bu başlıktaki bestelerin sahiplerini tanırım, ne de avukatlıklarını yapıyorum, sadece kaç gündür burada dönen konuşmalar üzerine neler oluyor burada derken karşıma çıkan bir örnekten bahsetmek istedim, o kadar.

"Müzik iyi ya da kötüdür, bir tercih yapmak ise hayattır." demiş Erkan Oğur, ne de güzel demiş. Tercihiniz kendinize göre "kötü" olduğunu düşündüğünüz müzikten dolayı ya da sadece hoşunuza gitmeyen bir yazımdan kaynaklı(!); hiç tanımadığınız, hayatları hakkında hiçbir şey bilmediğiniz, hangi şartlarda müzik yapmaya çalıştıklarını, imkanlarını bilmediğiniz, belki de kendini ifade etmekte güçlük yaşayan kişi veya kişilerin bir paylaşımından bahsediyoruz. İsterseniz "lütfen" ile başlayan arzularına göre nezaketle yardımcı olursunuz, isterseniz hiçbir şey yapmadan geçersiniz.

Atılan kişiyi de tanımam etmem ama şunu söyleyebilirim, kimse bazı bilgilere sahip olduğu için başkasına böyle davranamaz. Nezaketsiz bir insanım ama bazı konularda bilgiliyim, mazur görün gibi bir söylem ne kadar kabul edilebilir ki?

Birileri burada size göre "aptalca" bir soru sorduğunda aşağılayıcı bir dilden önce, "lütfen google'da bunu bir arayın" deyin, geçin. Çok mu zor?

Birileri bir bestesini sunduğu zaman, "kişisel olarak zevkime uygun değil ama, teknik anlamda şunlara dikkat ederseniz iyi olabilir" gibi bir cümle yazmak o kadar mı ağır geliyor?

Hadi hepsini geçtim, hiçbir şey yazmadan durmak o kadar mı imkansız?

Hepimizin nezakete ihtiyacı var, özellikle son zamanlarda. Nezaketi de şuradaki bir avuç insandan kimileri birbirinden esirgeyecekse, forum denilen sosyal medya aracında ne işleri olduğunu sorgulamalarında fayda var.

Siteden uzaklaştırılan kişinin yazdıklarına şöyle bir baktım, evet önerileri var, faydalı olduğu başlıklar olmuş. Bunun yanısıra kullandığı dil, kişilere karşı tutumu ve üslubu bazı yerlerde maalesef tam da bahsedildiği gibi. 1000 tane "faydalı" mesaj atan birinin arada bir ters cevap vermesi, tartışması da sorun olmamalı gibi bir yargı önerilmiş ama aşağıdaki başlıkta ilk verdiği cevaba bakarsanız, bu kadar aşağılayıcı bir şeyin hiçbir mecrada yazılmaması/söylenmemesi gerektiğini görebilirsiniz:

4/20 isimli grubumuzun ilk iki çalışması yayında.

Bu arada ne bu başlıktaki bestelerin sahiplerini tanırım, ne de avukatlıklarını yapıyorum, sadece kaç gündür burada dönen konuşmalar üzerine neler oluyor burada derken karşıma çıkan bir örnekten bahsetmek istedim, o kadar.

"Müzik iyi ya da kötüdür, bir tercih yapmak ise hayattır." demiş Erkan Oğur, ne de güzel demiş. Tercihiniz kendinize göre "kötü" olduğunu düşündüğünüz müzikten dolayı ya da sadece hoşunuza gitmeyen bir yazımdan kaynaklı(!); hiç tanımadığınız, hayatları hakkında hiçbir şey bilmediğiniz, hangi şartlarda müzik yapmaya çalıştıklarını, imkanlarını bilmediğiniz, belki de kendini ifade etmekte güçlük yaşayan kişi veya kişilerin bir paylaşımından bahsediyoruz. İsterseniz "lütfen" ile başlayan arzularına göre nezaketle yardımcı olursunuz, isterseniz hiçbir şey yapmadan geçersiniz.

Atılan kişiyi de tanımam etmem ama şunu söyleyebilirim, kimse bazı bilgilere sahip olduğu için başkasına böyle davranamaz. Nezaketsiz bir insanım ama bazı konularda bilgiliyim, mazur görün gibi bir söylem ne kadar kabul edilebilir ki?

Birileri burada size göre "aptalca" bir soru sorduğunda aşağılayıcı bir dilden önce, "lütfen google'da bunu bir arayın" deyin, geçin. Çok mu zor?

Birileri bir bestesini sunduğu zaman, "kişisel olarak zevkime uygun değil ama, teknik anlamda şunlara dikkat ederseniz iyi olabilir" gibi bir cümle yazmak o kadar mı ağır geliyor?

Hadi hepsini geçtim, hiçbir şey yazmadan durmak o kadar mı imkansız?

Hepimizin nezakete ihtiyacı var, özellikle son zamanlarda. Nezaketi de şuradaki bir avuç insandan kimileri birbirinden esirgeyecekse, forum denilen sosyal medya aracında ne işleri olduğunu sorgulamalarında fayda var.
İşte ne yazık ki "nezaketsiz" herkes atılmıyor. Sorunun bir ucu buraya gidiyor. Daha bu sayfada,"Shimmering Highs" adlı üyenin mesajına yazdığım yanıtta işaret ettiğim sataşma uslubu açıkça belli. Sataştığı kişinin nickini bilerek yanlış yazıyor (Solitude yerine "solüsyon" diyor. Çözelti yani...) ve bunu rencide edici/küçümseyici bir şekilde yaptığı açık. Bu kadar keyfi kural uygulayıp bu kadar adilmiş gibi de yapılmaz. Hiç kimse aptal değil. Eğer ucu bu kadar açık tanımlarla adam atılacaksa ("Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade") her durumda uygulansın da görelim. Ama olmuyor. Hiç bir zaman da olmadı.

İşte ne yazık ki "nezaketsiz" herkes atılmıyor. Sorunun bir ucu buraya gidiyor. Daha bu sayfada,"Shimmering Highs" adlı üyenin mesajına yazdığım yanıtta işaret ettiğim sataşma uslubu açıkça belli. Sataştığı kişinin nickini bilerek yanlış yazıyor (Solitude yerine "solüsyon" diyor. Çözelti yani...) ve bunu rencide edici/küçümseyici bir şekilde yaptığı açık. Bu kadar keyfi kural uygulayıp bu kadar adilmiş gibi de yapılmaz. Hiç kimse aptal değil. Eğer ucu bu kadar açık tanımlarla adam atılacaksa ("Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade") her durumda uygulansın da görelim. Ama olmuyor. Hiç bir zaman da olmadı.

Bu durumda yöneticilerin dikkatlerini çekmek için rapor etmeyi deneyin, belki faydası olur.

Bu durumda yöneticilerin dikkatlerini çekmek için rapor etmeyi deneyin, belki faydası olur.
Yönetim ile ilgili sıkıntılardan bir diğeri de budur. Hangi şikayeti ciddiye aldığı, hangisine işlem uygulandığı hakkında neredeyse hiç bir zaman yanıt gelmez. Onu bırakın, okunup okunmadığını bile bilmezsiniz. Bu sorunun evveliyatı çok uzun, defalarca yaşandı. Her seferinde de sitenin para getirmediği ve benzeri unsurlar ile gerekçelendirdildi. Yönetim keyfi davranıyor. İyi niyetli de olsa keyfi. Bu da hep sorun yaratıyor.

Ben de eski üyelerdenim. 2008-2012 yılları forumun altın yıllarıydı. O zaman da bir takım genç arkadaşlar çıkıp trollük yapardı yada abuk sabuk başlıklar açarlardı. Bunu brşey öğrenmek değl de, dikkat çekmek için yaparlardı. Ama tek tük olurdu. Forum o zamanlar bizim için vazgeçilmezdi. Çok faydalı bilgi paylaşımlarının yanında çok keyifli muhabbetler dönerdi. Alım satım forumu efsaneydi. İlan açtıktan 2-3 saat sonra ilanınız 5. sayfalara gerilerdi. Yani forum o kadar hareketliydi.. Sonra ne oldu? Forumda paylaşımlar azaldı.. Foruma uğrayanlar azaldı. Bu sebebi çok düşündüm. Buna sebep temel birkaç durum var.
1) Eski jenerasyon kemik tayfanın yaşının büyümesi, hayata karışması iş çoluk çocuk derken foruma vakit ayıramaması. Yeni jenerasyon gençlerin forum kültüründen uzak olması, daha çok görsel iletişim kurabilecekleri, youtube, instagram vb. kanalları takip etmeleri.
2) Rock müzik ve enstrüman çalmaya ilginin azalması. (artık sahillerde akdeniz akşamları çalanları bile göremiyoruz, hatta gitar çalanların bile hor görüldüğü kalitesiz müziklerin revaçta olduğu bir dönemdeyiz.)
3) Son yıllarda toplum olarak insani değerlerin yitrilmesi. Bu başlık altına da forumda emek vermiş eski üyelere yapılan saygısızlıkları, eski üyelerin yeni gelenlere tepeden bakan, aşağılayan davranışları, Bu tartışmalar neticesinde, paylaşım yapan kemik çoğu üyenin forumdan ayrılması, eskiden forum arkadaş kazanma ortamı olarak görülürken, şimdi bilgiyi alıp kaçma, ürün alıp satma gibi 'tek kullanımlık' görülmesi vs. vs. sıralayabiliriz.
Yani kısacası forumun bu durumu toplumumuzdaki çöküşün bir yansıması. Sadece forum mu? Herşey kötüye gidiyor, otobüste, markette, bankamatik kuyruğunda.. Hatta yolda yürürken bile.. eskiden insanların çoğunluğu sağdan yürürdü. Şimdi öyle birşey yok, omuz vurup geçiyor, bunun farkında bile değiller. Buna benzer bir yazıyı yine bu forumda yapmıştım. Neyse.
Tekrar o güzel günleri yaşamak dileğiyle..

Erke bir önerim var. Çok uzun zamandır zamandır yazma enerjisi pek hissetmiyorum ama ara ara hala bakarım.Bilgiye sahip olup bunu en az yanlışla paylaşacakların sayısının azaldığı bir gerçek. Hatalı günahlı farketmez Bence eski atılmış insanları ,eğer onlarda kabul ediyorsa ve sistemde uygunsa geri çağıralım.( Birçoğunu şahsende tanıyoruz ulaşılmaları çok zor olmayacaktır ) .Kendi adıma forumun daha çok ilgimi çekeceğini söyleyebilirim.

Ben de eski üyelerdenim. 2008-2012 yılları forumun altın yıllarıydı. O zaman da bir takım genç arkadaşlar çıkıp trollük yapardı yada abuk sabuk başlıklar açarlardı. Bunu brşey öğrenmek değl de, dikkat çekmek için yaparlardı. Ama tek tük olurdu. Forum o zamanlar bizim için vazgeçilmezdi. Çok faydalı bilgi paylaşımlarının yanında çok keyifli muhabbetler dönerdi. Alım satım forumu efsaneydi. İlan açtıktan 2-3 saat sonra ilanınız 5. sayfalara gerilerdi. Yani forum o kadar hareketliydi.. Sonra ne oldu? Forumda paylaşımlar azaldı.. Foruma uğrayanlar azaldı. Bu sebebi çok düşündüm. Buna sebep temel birkaç durum var.
1) Eski jenerasyon kemik tayfanın yaşının büyümesi, hayata karışması iş çoluk çocuk derken foruma vakit ayıramaması. Yeni jenerasyon gençlerin forum kültüründen uzak olması, daha çok görsel iletişim kurabilecekleri, youtube, instagram vb. kanalları takip etmeleri.
2) Rock müzik ve enstrüman çalmaya ilginin azalması. (artık sahillerde akdeniz akşamları çalanları bile göremiyoruz, hatta gitar çalanların bile hor görüldüğü kalitesiz müziklerin revaçta olduğu bir dönemdeyiz.)
3) Son yıllarda toplum olarak insani değerlerin yitrilmesi. Bu başlık altına da forumda emek vermiş eski üyelere yapılan saygısızlıkları, eski üyelerin yeni gelenlere tepeden bakan, aşağılayan davranışları, Bu tartışmalar neticesinde, paylaşım yapan kemik çoğu üyenin forumdan ayrılması, eskiden forum arkadaş kazanma ortamı olarak görülürken, şimdi bilgiyi alıp kaçma, ürün alıp satma gibi 'tek kullanımlık' görülmesi vs. vs. sıralayabiliriz.
Yani kısacası forumun bu durumu toplumumuzdaki çöküşün bir yansıması. Sadece forum mu? Herşey kötüye gidiyor, otobüste, markette, bankamatik kuyruğunda.. Hatta yolda yürürken bile.. eskiden insanların çoğunluğu sağdan yürürdü. Şimdi öyle birşey yok, omuz vurup geçiyor, bunun farkında bile değiller. Buna benzer bir yazıyı yine bu forumda yapmıştım. Neyse.
Tekrar o güzel günleri yaşamak dileğiyle..

Her devletin altın çağı vardır.Turkrock'ın altın çağı da tam olarak 2008-2012 yılları arasıydı bence,sarı siteye hiç girmezdik bile.

Erke bir önerim var. Çok uzun zamandır zamandır yazma enerjisi pek hissetmiyorum ama ara ara hala bakarım.Bilgiye sahip olup bunu en az yanlışla paylaşacakların sayısının azaldığı bir gerçek. Hatalı günahlı farketmez Bence eski atılmış insanları ,eğer onlarda kabul ediyorsa ve sistemde uygunsa geri çağıralım.( Birçoğunu şahsende tanıyoruz ulaşılmaları çok zor olmayacaktır ) .Kendi adıma forumun daha çok ilgimi çekeceğini söyleyebilirim.
Merhabalar Yakup,

Uzun bir süredir yöneticilik yapmıyorum, bunun değerlendirmesinin forum yönetimince yapılması doğru olur...

Aslında, benim hoşuma gitti bu fikir, ancak bu başlık altında bile, elinde patlamış mısırla şeytan taşlamaya gelmiş üyeler bulunuyor, "hak ettiler" vb. söylemleri fazlasıyla görüyorum., özellikle de yeni üyelerden...Bu kapsamda, bir oylama yapılsa bile, düşünülen oranda, bu yönde bir arzu olacağından şüpheliyim...Ayrıca, forum yönetiminin buna müsade edeceğini de sanmıyorum, çünkü daha önce belirttiğim gibi, bu forum elden geldiğince tarafsız ve transparan yönetilmeye çalışılıyor (bu konuda, sevgili @barrios a katılmıyorum maalesef :( ), bunu da uzun bir süre yönetimde bulunmuş ve doğrudan gözlemlemiş birisi olarak rahatlıkla söyleyebiliyorum...Ancak, unutulmamalı ki, yöneticiler hakim değil ve hepimiz insanız, arada bir hatalar oluyordur (bunu da gözlemlemiş birisi olarak ve kendi değerlendirmem olarak paylaşıyorum)...Bunun yolu açılsa, değerlendirmesi de çok güç olur, kimleri geri alacaksın, geri almadıkların "biz de hak ettik" yada diğer üyeler "onları da al" vb. dese, inan yönetmek çok güç olur...

Peki, faydalı olur mu, sanırım "evet" (kendi adıma bazı üyeleri özlüyorum gerçekten, bence forumu forum yapan üyelerdir), ancak insanlar artık forumları eskisi kadar kullanmıyor ve an itibariyle internetin kullanım alanı bilgiye ulaşmaktan, doğru bilgiye ulaşmak olarak değişti...Yani eskiden insanlar, delicesine müzikle uğraşıyordu, belli bir seviyeye gelince, forumları ilerlemek için bir araç olarak kullanıyordu, böyle olunca, muhabbetler derin ve anlamlı oluyor, sorular ortak sorunları ortaya koyan cinsten oluyordu felan...Şimdi ise, o kadar çok bilgi var ki, sorun bilgiye ulaşmak değil, doğru bilgiye ulaşmak, böyle olunca, Dünyanın en saçma (sesim nasıl ameliyat mı olayım vb.) ve kendini tekrar eden (onu mu, şunu mu, bunu mu alayım) sorularlarıyla karşılışıyoruz...Ayrıca, sanırım Dünya'da bir trend olarak, artık icradan daha çok alım-satımla ilgilenir hale geldi (ben de, bir ara bu şekildeydim sanırım), hani Fightclub'ın başında Edward Norton'un sıkıntıdan devamlı bir şeyler alması gibi...Hepimizin konsantrasyonunu etkileyen, hedef koyup, bu hedeflere ulaşmamızı zorlayan onlarca etken var artık (youtube, netflix, mesajlaşma uygulamaları, online işler vb....

Bir çok arkadaş da, "bütün üyelerin en doğal hakkı soru sorma, eee, cevap verme olsun bitsin diyor!", evet bu doğru, ancak soru sormak ne kadar diğer arkadaşların hakkıysa, bunlarla muhattap olmama da, diğer üyelerin hakkı olmalı, daha önce bahsettiğim çelişki işte bu...Ben de, benzer düşünüyordum, ancak bu düşüncem zamanla değişti...Bu diğer bazı forumlar, belli bir mesaj atmadan konu açamamak vb. yöntemlerle gidermeye çalışmış, ancak bu ne kadar demokratik tartışma konusu, forumda demokrasi nasıl olmalı, nasıl uygulanmalı, bu da ciddi bir tartışma...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Optimistmiyim fazlaca bilmiyorum. Belkide yaş ilerliyor diyedir.Küfür haricinde insanların dediklerine daha tahammüllü yaklaşmak taraftarıyım.Burada yazabilen insanların yaşına bakılmaksızın gerektiğinde otokontrole sahip olduklarına da ayrıca inanmak isterim . Bilgiye erişimde sıkıntı yok ama evrilme işi paylaşımla oluyor.Atılma gene olsun tabiki. Ama uyarı mekanizması küfür harici olaylarda daha vadeli ( dönemli kısıtlama gibi) ve etkin çalışabilir.

Optimistmiyim fazlaca bilmiyorum. Belkide yaş ilerliyor diyedir.Küfür haricinde insanların dediklerine daha tahammüllü yaklaşmak taraftarıyım.Burada yazabilen insanların yaşına bakılmaksızın gerektiğinde otokontrole sahip olduklarına da ayrıca inanmak isterim . Bilgiye erişimde sıkıntı yok ama evrilme işi paylaşımla oluyor.Atılma gene olsun tabiki. Ama uyarı mekanizması küfür harici olaylarda daha vadeli ( dönemli kısıtlama gibi) ve etkin çalışabilir.
Olabilir elbette...

Geri