Uçakta pedalboard

Selamlar herkese,

Pedaltrain pt-2 pedalboardu soft case ile bavulumun içine koydum. X-ray'de bir garip! görünme ihtimali var, böyle bir tecrübe yaşayan oldu mu? Açıp baktıklarında bir sorun olacağını sanmıyorum ama çok fazla açılıp kapanırsa etrafındaki korumak için koyduğum kıyafetlerin yeri değişecek.

Böyle bir tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Ya içim rahatlar ya da başka bir çözüm bulmaya çalışırım.

Ayrı bir soru; pedalboardumun çantasıyla beraber boyutları yolcu kabinine alabileceğim müzik ekipmanına uyuyor. Pedalboardu müzik ekipmanı olarak kabine alan oldu mu? (Kendi çantam dışında)

Ben boardu ayrı veriyorum, öyle olunca ucundan açtırıp pedalları görünce tamam diyip bırakıyorlar. Bavula board koymadım hiç fakat daha tek pedal koyduğumda bile (en dipteydi) havaalanı güvenliği 5 dakika boyunca pedalı aratıp bavulumu bozdurmuştu sağolsun.. Kabin bagajı olarak mı vereceksiniz?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben boardu ayrı veriyorum, öyle olunca ucundan açtırıp pedalları görünce tamam diyip bırakıyorlar. Bavula board koymadım hiç fakat daha tek pedal koyduğumda bile (en dipteydi) havaalanı güvenliği 5 dakika boyunca pedalı aratıp bavulumu bozdurmuştu sağolsun.. Kabin bagajı olarak mı vereceksiniz?
Iki adet bavulum var zaten. Ayri verirsem ekstra bagaj odeyecegim. Bavullardan birinin icine koyarsam agirligim da asmiyor, ekstra bagaj da odememis oluyorum.

Kabin bagaji olarak verebilirim ama bu sefer de laptopumu bavullardan birine koymam gerekecek. Pedallarin daha pahali oldugunu varsayarsak en son hamle, pedalboardu yana alip kalan esyalari bavula tikmak olacak.

Ben boardu hep kabin bagajı olarak alırım, aşağı vermek için riske değmez, adamlar fırlatıyorlar resmen. Pt2 özellikle softcaseleri çok ince, bavulda sert bir şey varsa içinde bile çarpma sonucu sıkıntı yaratabilir. Siz nolur ne olmaz bagajı verirken Bavulda önemli ve kırılgan müzik cihazım var, yukarı alsam olur mu? diye bi sorun isterseniz. Zamanında kabin için bavulum olmasına rağmen 1 gitar 1 board ekstra olarak yanıma almaya izin vermişlerdi ekstra ücret almadan. (Firmaya göre değişir tabii orası ayrı)

Ben boardu hep kabin bagajı olarak alırım, aşağı vermek için riske değmez, adamlar fırlatıyorlar resmen. Pt2 özellikle softcaseleri çok ince, bavulda sert bir şey varsa içinde bile çarpma sonucu sıkıntı yaratabilir. Siz nolur ne olmaz bagajı verirken Bavulda önemli ve kırılgan müzik cihazım var, yukarı alsam olur mu? diye bi sorun isterseniz. Zamanında kabin için bavulum olmasına rağmen 1 gitar 1 board ekstra olarak yanıma almaya izin vermişlerdi ekstra ücret almadan. (Firmaya göre değişir tabii orası ayrı)
Tesekkur ederim. Deneyecegim sansimi. Softcasein etrafini kiyafetlerle sardim ve butun sert esyalari diger bavula koydum. Bakalim, umarim sorun cikmadan bir sekilde hallederim.

Selamlar herkese,

Pedaltrain pt-2 pedalboardu soft case ile bavulumun içine koydum. X-ray'de bir garip! görünme ihtimali var, böyle bir tecrübe yaşayan oldu mu? Açıp baktıklarında bir sorun olacağını sanmıyorum ama çok fazla açılıp kapanırsa etrafındaki korumak için koyduğum kıyafetlerin yeri değişecek.

Böyle bir tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Ya içim rahatlar ya da başka bir çözüm bulmaya çalışırım.

Ayrı bir soru; pedalboardumun çantasıyla beraber boyutları yolcu kabinine alabileceğim müzik ekipmanına uyuyor. Pedalboardu müzik ekipmanı olarak kabine alan oldu mu? (Kendi çantam dışında)

X-ray'den geçerken kenara ayırıyorlar.İçini açıp bakıyorlar.Benim başıma geldi.Anlayamadılar.''gitar pedalı onlar,müzik aleti'' dediğimde üstelemediler.Uçağa alma olayı da şöyle oldu ; bendeki pedalboard çantasından dolayı devasa boyutlardaydı (75x45 cm gibi).bileti yazdırırken görevliye ''yanıma alabilir miyim'' dedim.Büyüklüğüne baktı ''kabul etmeyebilirler'' dedi,yanındaki görevli müdahale etti ''ne var içinde'' demişti,ona da ''gitar pedallarım var'' dediğimde ''alabilirler soralım'' demişti.x-ray'deki görevliye bunu uçağa alırlar mı diye sorup ''alırlar'' cevabını alınca pedalboardla girmiştim uçağa.
Boyut itibariyle yanıma alabileceğim bagaj ebatlarının üzerindeydi.Ona rağmen alabildim.Mutlaka görevlilere sorun,yardımcı olabiliyorlar

Her sene Kıbrıs'ta çalmaya gidiyoruz ve elimde en eskilerden Boss BCB-6G board ile kabine giriyorum, bir sorun olmuyor. İçinde 7-8 pedal, kablolar filan olunca elbette açtırıyorlar, isminiz, uçuş numaranız gibi bilgileri alıp bazen patlayıcı izi var mı diye turnusol kağıdı gibi bir kağıdı elinize sürüp sonra izin veriyorlar. Aşağı alın derlerse de "değeri şu kadar olan ekipmanımı yanıma almak zorundayım" dediğimde yardımcı oluyorlar sağolsunlar zira diğer yolcular kılık kıyafeti kabine yığarken bu aletlere laf etmediler şu ana kadar.

Tek fark, sizin gibi çok eşya ile seyahat etmediğim için bu kutuyu elimde taşıyabiliyorum, bavula koyma ihtiyacım hiç olmadı ama mutlaka açar bakarlar diye yanınızda olması en iyisi. Diğer türlü havaalanında tüm X-Ray geçişlerinde çile çekebilirsiniz.

Tesekkur ederim cevaplar icin. Yanimda tasimayi deneyecegim, sonucta muzik enstrumani tasima hakkim var (kabin bagaji haricinde).

Güncelleme:

Boston Logan'dan İstanbul'a elimde pedalboard sorunsuz geldim. Logan'da müzik ekipmanı dediğimde içine bile bakmaya gerek duymadan kabin onayını verdiler. X-ray'den önce güvenliklere de durumu söyledim, rahatlıkla geçtim. Kıl bir THY çalışanı uçak girişinde laf etse de kabin onayını gösterince bir sorun çıkarmadı.

Yazan herkese tekrardan teşekkür ederim...

Selamlar. Konuyu müsadenizle pörtletiyorum.
Yakın zamanda Prag'a uçacağım. Götürmek istediğim ekipmanlar şöyle: Bir gitar, Blackstar ht-1 amfi, 10 15 civarı pedal, ve diğer ufak tefek kablo, power supply gibi şeyler. Bunlara ilaveten iki ayrı kutuda kedim ve iki valizlik eşyam olacak.

Başka bir gitarımı hardcase ile kabinde eşim vasıtasıyla Prag'a gönderdim. Aynı yöntemle bu gitarı da götüreceğim. Sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Fakat pedal ve amfi konusu kafamı kurcalıyor. Thy müşteri hizmetlerini aradım. Çok sayıda elektronik eşya olması nedeniyle ülkeye girişte vergi ödemeniz gerekebilir dedi. Pedalboardum yok bu arada. Niyetim pedalları bir sırt çantasına korunaklı bir şekilde paketleyerek yerleştirmek ve kabine almak.

Vergi ödemek veya gümrüğün el koyması gibi bir durumla karşılaşan oldu mu?

Bunları ... hadi gitar hariç bunları satsan ve orada thomann'dan tekrar alsan daha ucuza gelmese bile belki denk gelir taşımakla uğraşmamış olursun. Hesaplamak lazım, hani bulunmaz pedallar değilse... HT-1 değil zaten.
HT-1'i satıp oradan ikinci el başka ufak amfi alabilirim. Öylesine takıldığım bir amfi zaten, olmazsa olmaz bir şey değil. Ama pedalların neredeyse tamamının üretimi yok. Bazıları hediye. Bu yüzden götürmek istiyorum.

Geri