Akustik Gitarımda Anfi Sorunu

Cort AD850CE-NS elektro akustik gitarımı anfiye bağlayıp çalmayı denediğimde birinci telden ses gelmiyor. Aynı şey 6. telde de geçerli ama ondan biraz ses geliyor. Pinleri çıkarıp tekrar taktım fakat sorunu çözemedim. Muhtemel sorunlar neler olabilir?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz araştırdım siz piezo köprü diyince ve büyük ihtimalle o bozuk. Kocaeli'de oturuyorum buralarda tamire gönderebileceğim bir yer var mı acaba?

Alt eşik alttaki eşik altı manyetiğe tam temas etmediği için 1. ve 6. tellerde düşük ses alıyorsunuz. Çözümü alt eşiğin çıkarılıp altının dümdüz olup olmadığına bakılması ve eşik altı manyetiğe temasa engel olan bir şey olup olmadığına bakılması. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız en iyisi luthier ve ben oraları bilmiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Alt eşik alttaki eşik altı manyetiğe tam temas etmediği için 1. ve 6. tellerde düşük ses alıyorsunuz. Çözümü alt eşiğin çıkarılıp altının dümdüz olup olmadığına bakılması ve eşik altı manyetiğe temasa engel olan bir şey olup olmadığına bakılması. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız en iyisi luthier ve ben oraları bilmiyorum.
Gövdedeki köprünün üstünde bulunan beyaz eşiği telleri çıkardıktan sonra kaldırdım ve altında ekolayzırdan gelen bir tel ucu uzanıyordu. Teli biraz çıkarıp düzeltir gibi yaptım ve aynı şekilde kapattim sorun düzelmedi. Yarın sabah aynı işlemi yapıp görsel yükleyebilirim. Teşekkürler.

O tel ucu manyetiğin kendisi. Dediğim gibi sorun alt eşiğin altının dümdüz olmaması olabilir. Mesela orta kesimden bombeli ise kenar kısımlar az temas edecektir. Bunun yanı sıra manyetiğin yerleştiği satıh düzgün olmayabilir. Eşiği düz bir zeminde inceleyin ama en iyisi siz bilen birine gösterin. Deneyim lazım.

Geri