Gitar Hayat kaydırır/ Bataklıktan çıkarır ?

Bir çok kişinin aklındaki o şey. Ekipman,Enstrüman,Bakım Ücretleri vb. Konservatuvar düşünen kişilerin aklında bulunan şeyler. Ben Lise 3'e giden küçük bir metalciyim. Sizin kadar bilgim yok. Ancak anladığım kadarıyla konservatuvar kazanmak zor,zahmetli ve maliyetli bir olay. Onlar bir yana benim gibi kendini kaptırıp günde 8 9 saat gitar çalışıp sosyal hayatını alaşağı edenler. Diğer yanda ise gitarı kullanarak sosyalleşen kitle. Nasıl yapılır bilemiyorum. Büyük abilerimiz bir tavsiye verirse çok mutlu olurum. Çünkü bu iş benim evde hammer on pull off falan çalışarak büyüyecek gibi durmuyor...

Bir çok kişinin aklındaki o şey. Ekipman,Enstrüman,Bakım Ücretleri vb. Konservatuvar düşünen kişilerin aklında bulunan şeyler. Ben Lise 3'e giden küçük bir metalciyim. Sizin kadar bilgim yok. Ancak anladığım kadarıyla konservatuvar kazanmak zor,zahmetli ve maliyetli bir olay. Onlar bir yana benim gibi kendini kaptırıp günde 8 9 saat gitar çalışıp sosyal hayatını alaşağı edenler. Diğer yanda ise gitarı kullanarak sosyalleşen kitle. Nasıl yapılır bilemiyorum. Büyük abilerimiz bir tavsiye verirse çok mutlu olurum. Çünkü bu iş benim evde hammer on pull off falan çalışarak büyüyecek gibi durmuyor...
Bahsettiğiniz şeylerin hepsini tecrübe ettim. Kendimi eve kapatıp gitar da çalıştım, gereksiz yere paralar da döktüm. Son dönemde ise gitar sayesinde sosyalleşir oldum. Bu ise gitarı kendi başına bir amaç olarak görmeyi bırakıp, sadece bir araçtan ibaret olarak görmekle oldu. Başka tarzlara da yönelip kendimi zorladım, aynı zamanda şarkı söylemeye başladım ve sahne alıp müziği başkalarıyla paylaşmayı önemser hale geldim. Bunları yapmasaydım halen yerimde sayıyor veya 10-15 sene önceki grup arkadaşlarım gibi halen aynı tarz ve şarkıları çalmaya heves ediyor olurdum. Yine de bu grup arkadaşlarımın durumu, diğerlerinden çok daha iyi.
Mesela hayatta yaratıcı enerjisini kullanacağı bir kanal bulamamış, bunun yerine amaçsız futbol-siyaset geyikleri ("evlilik ben mahvetti..." triplerini de unutmayalım), gereksiz tüketim ve bağımlılıklar içerisinde boğulup gidenlere kıyasla en azından enstrüman çalanları tercih ederim:)
Uzun lafın kısası, gitar kimseyi kaydırmaz veya bataklıktan çıkarmaz. Siz ne istiyorsanız gitar da o olur. Siz olgunlaşıp değişirseniz o da size ayak uydurur,çünkü gitar ile çok farklı şeyler icra edilebilir.
Benim tavsiyem şu olur: Müzik yapmayı ve bir gruba girip çalmayı asıl amaç olarak görün. Uzun vadede de kendi müziğinizi yapmayı hedefleyin.

Geri