Dip gürültüsünün çözümünü buldum ! (Bir bakıma)

2 Yıllık gitar hayatımdaki en nefret ettiğim en iğrenç şeyin çözümünü buldum! Bu dip gürültüsü denen olay herkesin başına geliyor değil mi? İşte ben çözümünü yarı yarıya buldum. Gitarınızda nereye dokunursanız o an ses kesilir ya (Ton potu,Jak,vb.).İşte oraya bakır tel çevirin.Ama sağlam olsun şöyle bir 10 tur falan atın.Sonra üstüne siyah elektrik bandı ile 2 veya 3 tur dönün.Telin diğer ucunu bileğinize veya sahneye çıkacaksanız pantolonunuzdan içeri bir şekilde geçirin.Ve böylece ses kesilmez ancak fark edilir miktarda azalır.Ben 1 haftadır yeni gitarımda bu olayı çekiyordum ve bir anda fark ettim ki jak kablosunun demirinde kesiliyor.Ve 1999 Da System of a Down grubunun Peephole konserinde gitaristin koluna bağlı bir tel olduğunu fark ettim.Aklımda parçaları yerine oturtunca bir anda ışık yandı.Kullanıyorum sabahtan beri ve sıkıntı yok :D

Gitarın bütün metal aksamları iletken olarak birbiri ile iletişim halindedir. Lehim sorunu, soğuk lehim, topraklama eksiği gibi şeyler bu tarz şeylere yol açar. Bu tarz şeylerle uğraşmak yerine gitarını bir müzik markete bakım için verebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarın bütün metal aksamları iletken olarak birbiri ile iletişim halindedir. Lehim sorunu, soğuk lehim, topraklama eksiği gibi şeyler bu tarz şeylere yol açar. Bu tarz şeylerle uğraşmak yerine gitarını bir müzik markete bakım için verebilirsin.
Muğla'da güvendiğim müzik yerleri yok.Olanlar da çok kazık ve pahalı

Dün sadece jak girişine dokununca gidiyor ve gitar takılı değilken de oluyor dediğin dip gürültüsü ama aslında topraklama sorunu olan ve dip gürültüsünden bambaşka şey olan sorunundan bahsetmiştin. Gitar takılı değilken de bu sorun varsa sorun gitarda değildir. Amfiyi veya prizi topraklayacağım derken 220 volta maruz kalma. Dün dediğim gibi gitarını ve amfini başka yerlerde dene. Sorun evin topraklamasında olabilir. Zamanında (2000 senesi) topraksız priz yüzünden bilgisayarın anakartını yakmış biri olarak diyorum bunu. Orada anakart yandı, burada sen yanma. Elektrik şakaya gelmez.

Dün sadece jak girişine dokununca gidiyor ve gitar takılı değilken de oluyor dediğin dip gürültüsü ama aslında topraklama sorunu olan ve dip gürültüsünden bambaşka şey olan sorunundan bahsetmiştin. Gitar takılı değilken de bu sorun varsa sorun gitarda değildir. Amfiyi veya prizi topraklayacağım derken 220 volta maruz kalma. Dün dediğim gibi gitarını ve amfini başka yerlerde dene. Sorun evin topraklamasında olabilir. Zamanında (2000 senesi) topraksız priz yüzünden bilgisayarın anakartını yakmış biri olarak diyorum bunu. Orada anakart yandı, burada sen yanma. Elektrik şakaya gelmez.
Evde topraklama yok gibi tam bilmiyorum.Ama şimdiye kadar birşey olmadıysa artık olmaz diye düşünüyorum..

Evde topraklama yok gibi tam bilmiyorum. Ama şimdiye kadar birşey olmadıysa artık olmaz diye düşünüyorum..

Bu söz bana bu videoyu hatırlattı..

Neden inatla sorunun gitarda veya amfide olduğuna kendinizi inandırmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum, dün o kadar şey söyledik soruna kesin güvenli çözüm önerdik, şimdi şu ana kadar bişey olmadı bu saatten sonra bişey olmaz diyorsunuz.

Bu söz bana bu videoyu hatırlattı..

Neden inatla sorunun gitarda veya amfide olduğuna kendinizi inandırmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum, dün o kadar şey söyledik soruna kesin güvenli çözüm önerdik, şimdi şu ana kadar bişey olmadı bu saatten sonra bişey olmaz diyorsunuz.

O dediğiniz alete baktım ve araştırdım.Ancak fiyatı benim alabileceğim şeylerden çok üstün.O kadar olsa bi lutiyene yollar bakım yaptırırdım hatta üstündeki elektronikleri de değiştirirdim ancak maalesef ekonomik durum el vermiyor.Evin topraklamasında sıkıntı var belki.Ama ben de zaten bu tekniği önlemsiz kullanmıyorum.Sadece buraya yazmak istedim ancak siz galiba beni anlamadınız

O dediğiniz alete baktım ve araştırdım.Ancak fiyatı benim alabileceğim şeylerden çok üstün.O kadar olsa bi lutiyene yollar bakım yaptırırdım hatta üstündeki elektronikleri de değiştirirdim ancak maalesef ekonomik durum el vermiyor.Evin topraklamasında sıkıntı var belki.Ama ben de zaten bu tekniği önlemsiz kullanmıyorum.Sadece buraya yazmak istedim ancak siz galiba beni anlamadınız
Anlıyorum, fakat demek istediğim şey sırf fazladan para vermemek için bu kadar tehlikeli işlere girişmemeniz. Hani potans değişimini luthiere yaptırmak yerine kendin yapmak var, bir de evin toprak hattıyla ilgili olan bir sorunu halletmeye çalışmak var (hele hele Gitar üzerinden). Bu topraklama konularda aşırı bir bilimsel bilgim yok, o yüzden ilk mesajda yaptığınız yönteme bir şey demedim, sadece şunu bilin ki bu işler hafife alınacak şeyler değil. Eski bir müzik hocamın geçenlerde bir topraklama sorunu yüzünden amfiden çok kötü çarpıldığını duydum, çok uzun bir süre de hastenede kalmıştı.

Biz senin iyiliğini düşünüyoruz, dediğim gibi en azından amfi ve gitarı başka yerde dene. Eğer evde sorun varsa o çektiğin bakır kablo hiç iyi olmayabilir. Şu dediklerimi yapman çok zamanını almaz, 3-5 gün gitar çalma ama gereksiz riske de girme. Evde böyle bir sorun varsa elektrikçiler sahte toprak denen, akımı kendi içinde döndüren adını tam bilmediğim bir şey yapabiliyorlar. En azından onu yaptırabilirsin. Gitar takılı değilken de o ses geliyor demen iyi bir şeye işaret değil çünkü.

Anlıyorum, fakat demek istediğim şey sırf fazladan para vermemek için bu kadar tehlikeli işlere girişmemeniz. Hani potans değişimini luthiere yaptırmak yerine kendin yapmak var, bir de evin toprak hattıyla ilgili olan bir sorunu halletmeye çalışmak var (Gitar üzerinden). Bu topraklama konularda aşırı bir bilimsel bilgim yok, o yüzden ilk mesajda yaptığınız yönteme bir şey demedim, sadece şunu bilin ki bu işler hafife alınacak şeyler değil. Eski bir müzik hocamın geçenlerde bir topraklama sorunu yüzünden amfiden çok kötü çarpıldığını duydum, çok uzun bir süre de hastenede kalmıştı.
Eve topraklama hattı çektirmek daha sağlıklı diyorsunuz yani

Biz senin iyiliğini düşünüyoruz, dediğim gibi en azından amfi ve gitarı başka yerde dene. Eğer evde sorun varsa o çektiğin bakır kablo hiç iyi olmayabilir. Şu dediklerimi yapman çok zamanını almaz, 3-5 gün gitar çalma ama gereksiz riske de girme. Evde böyle bir sorun varsa elektrikçiler sahte toprak denen, akımı kendi içinde döndüren adını tam bilmediğim bir şey yapabiliyorlar. En azından onu yaptırabilirsin. Gitar takılı değilken de o ses geliyor demen iyi bir şeye işaret değil çünkü.
Elektrikçiye gitmek gerek teşekkürler.

Geri