İstanbul Vokal Aranıyor (Şarkı Hazır)

Bir ay kadar önce başka bir başlıkta iz bırakmaktan bahsetmiştim. Biraz ciddiye aldım olayı ve sonunda ilk şarkımı hazırladım. Artık yazdığım sözlere şarkı sözü diyebiliyorum çünkü iyi kötü bir şey ortaya koymuş bulunuyorum. Sonuçta sözden beste yapmanın zorlukları var prozodisi, armonisi, kompozisyonu derken epeyi uğraştırdı. Biraz doğaçlama gelişti tabi bunlar; işin alaylısı olduğumdan araştıra araştıra deneye deneye bu noktaya geldim. Gönül isterdi bir grup kuralım olmadı kafalar uyuşmadı, ben de kendi çabalarımla programlarla falan hallettim işi. Fakat son noktada vokal işini beceremiyorum o yetenek işi, Allah vergisi çalışarak olunacak bir durum değil gibi -hoş büyük konuşmamak lazım belki o da olur-. Denedim denemesine ama yok, ses kötü. Şarkıda nerede ne söz gelecek alt yazı olarak ekledim. Eğer ki ben bunu söyleyebilirim diyen birisi çıkarsa wav halini göndereyim üzerine söylesin sonra ft. şeklinde koyalım Youtube'a artık ortak bir çalışma olmuş olur.

Sözden beste yapmanın zorlukları var ama imkansız değil, ki yani her şeyde tersine mühendislik yapılabiliyorken bu şekilde bir işlem çok da mantıksız olmadı. He sözü güncellemem gereken yerler oldu mu oldu, ki zaten o değişmez bir şey değil, ayet değil birbirine oturana kadar zımpara, törpü falan halledilir. Sözden yola çıkmamın ise benim açımdan bir yol haritası sahibi olmam ve şarkının kompozisyonun şarkının sözleri ile örtüşmesine vesile oldu bu da artı yönüdür diyebilirim.

Şarkı beni tatmin etti ama tabi beğeni meselesi herkese hitap etmez sert, karışık, dur kalklı, kendine münasır bir tür diyebilirim. Şimdilik Chimeric Metal olarak adlandırıyorum.

Evet, var mı çalışmalarıma dahil olmak isteyen? Çünkü işi az çok kavradım, araştırmalarım devam ediyor, bu da demek ki üretmeye devam:)

Hocam direk şarkı ve yaratmaya çalıştığınız tür için konuşuyorum. Diğer başlığınızı pek okumamıştım sanırım. Şu şekilde bir eleştiri yapılabilir:
Müzik tüm dünyada(Metal de dahil) daha kolay dinlenilebilen, daha akılda kalıcı, daha basic temeller üzerinden yürümeye doğru evrilirken siz bunun tam tersini hedeflemişsiniz gibi görünüyor. Bana pek hitap etmiyor ama duyulmaya başladıkça sevenler de çıkacaktır illa ki.
Parça içerisinde şöyle daha vurucu ve dinleyiciyi bu karmaşa içerisinde o kuyudan çekip çıkarıcak, riffli bir kısım olsa aslında; koyu renklerin yanına açık renkler koyunca çok güzel gözükmesi gibi o bölüm de şarkınızı bir anda değiştirebilme potansiyeline sahip olur. Bu tabi benim gitara bakışımın verdiği kulak ile aklıma gelen bir şey.
Bakın mesela bu dediğime biraz benzer bir durum şu şarkıda var gibi. Ana riff girince, karmaşıklıktan çıkmış, neticeye varmış gibi oluyor sanki şarkı: (konuyu bölmemek adına video olarak çıkmasın diye linkin ilk harfinden sonra boşluk koydum, isteyen boşluğu silip youtube da bakar.)
h ttps://www.youtube.com/watch?v=qqK1FrO3BdM

Bir ay kadar önce başka bir başlıkta iz bırakmaktan bahsetmiştim. Biraz ciddiye aldım olayı ve sonunda ilk şarkımı hazırladım. Artık yazdığım sözlere şarkı sözü diyebiliyorum çünkü iyi kötü bir şey ortaya koymuş bulunuyorum. Sonuçta sözden beste yapmanın zorlukları var prozodisi, armonisi, kompozisyonu derken epeyi uğraştırdı. Biraz doğaçlama gelişti tabi bunlar; işin alaylısı olduğumdan araştıra araştıra deneye deneye bu noktaya geldim. Gönül isterdi bir grup kuralım olmadı kafalar uyuşmadı, ben de kendi çabalarımla programlarla falan hallettim işi. Fakat son noktada vokal işini beceremiyorum o yetenek işi, Allah vergisi çalışarak olunacak bir durum değil gibi -hoş büyük konuşmamak lazım belki o da olur-. Denedim denemesine ama yok, ses kötü. Şarkıda nerede ne söz gelecek alt yazı olarak ekledim. Eğer ki ben bunu söyleyebilirim diyen birisi çıkarsa wav halini göndereyim üzerine söylesin sonra ft. şeklinde koyalım Youtube'a artık ortak bir çalışma olmuş olur.

Sözden beste yapmanın zorlukları var ama imkansız değil, ki yani her şeyde tersine mühendislik yapılabiliyorken bu şekilde bir işlem çok da mantıksız olmadı. He sözü güncellemem gereken yerler oldu mu oldu, ki zaten o değişmez bir şey değil, ayet değil birbirine oturana kadar zımpara, törpü falan halledilir. Sözden yola çıkmamın ise benim açımdan bir yol haritası sahibi olmam ve şarkının kompozisyonun şarkının sözleri ile örtüşmesine vesile oldu bu da artı yönüdür diyebilirim.

Şarkı beni tatmin etti ama tabi beğeni meselesi herkese hitap etmez sert, karışık, dur kalklı, kendine münasır bir tür diyebilirim. Şimdilik Chimeric Metal olarak adlandırıyorum.

Evet, var mı çalışmalarıma dahil olmak isteyen? Çünkü işi az çok kavradım, araştırmalarım devam ediyor, bu da demek ki üretmeye devam:)

Kolay gelsin öncelikle Oğuzhan:)
Kısa zamanda epey yol katetmişsin. Dijital teknolojinin güzel tarafı biraz da bu tabii.
Ancak teknolojinin bizi yanıltan tarafları da var. Örneğin, pek çok süreci kolaylaştırıyor, ama deneyim ve yaratıcılık gibi konularda bize tek başına yardımcı olamıyor. Bana sorarsan senin söz yazma becerin ile beste yapma becerinin öyle hemen aynı düzeye gelmesi mümkün değil. Elindeki şiiri bestelemek pek kolay da değil, ama tecrübeli birisi bunu çok çok daha iyi değerlendirir açıkçası.
Sen aynı zamanda yazar olduğun için belki oradan örnek vermem daha iyi olur: Nasıl ki insanların aklına gelen her fikirden başlı başına bir olay örgüsü veya roman çıkmıyorsa, yazılan her melodi ile de illa ki şarkı olmuyor. Usta yazarlar isterlerse hiç bir sistematiğe bağlı kalmadan da bir şeyler anlatabiliyor, hatta konvansiyonel her türlü çerçevenin dışına çıkarak veya tam da bunları yerle bir etmek için bile bir şeyler yazabiliyorlar. Ama bunların hepsi geleneği çok iyi bilen insanlar oluyor.
Bu müzikte de böyle. Bu kayıt bir başlangıç olarak düşünülebilir. Ama armoni ve prozodi gibi konular gerçekten de emek verilmesi gereken ve sadece entellektüel düzlemde değil, aynı zaman da çok dinleyip çok uğraşarak da içselleştirilmesi gereken alanlardır. Bir armoni enstrümanı çalabilmek de çok işe yarar.
Genel eleştiri dışında şunu da söylemek isterim: Çaldırdığın melodinin şarkıya vokal yapacak arkadaşlara yol göstermesi pek mümkün değil. Benim tavsiyem, (madem ki böyle bir şey ortaya koymuşsun...) bunu altyapı olarak kullanıp ekranda gözüken sözleri melodi ve icra haline getirebilecek birilerini aramak olur.
Bazı şeyleri yapa yapa öğrenmek lazım, o nedenle eleştirilerimi sınırlı tutuyorum. İlk yazdığım parçayı düşününce (ki ben enstrüman çalan ve teori bilen birisiyim) açıkçası birilerinin "şöyle yap, böyle yap" demesine çok da açık olmazdım gibi geliyor. Söz, vokal melodisi veya gitar rifi yazmış birden fazla insanla çalıştım geçmişte, hepsinin de ortak özelliği işin teknik yanını fazlaca bilmemeleri idi. Bestelerine şekil verirken bu insanlar hep direnir ve beni aslında yaptıkları şeyin ne kadar güzel olduğuna ikna etmeye çalışırlardı. Anlamadıkları şey şuydu: İnsan kendi yaptığına asla objektif bakamaz, ama zamanla deneyim ve bilgi kazanarak bazı şeyleri çok daha iyi tartar hale gelebilir. Söz konusu arkadaşlar henüz bu noktada olmadıkları için sadece "Bunu ben yaptım ! Ne güzel oldu" diyebileceğimiz bir dönemi yaşayıp geçmeleri gerekiyordu:) Bu da ancak emek verip tecrübe kazanarak olur.
Tekrar kolay gelsin.

Teşekkürler berdin123 yorumlarınız için dediğiniz gibi bir riffli kısım iyi olabilir bunu değerlendireceğim:) Bu şarkının bu karmaşası aslında fırtına oluşandan bir nevi fırtına betimi gibi yıldırımlar düşüyor sert esior yıkıyor parçalıyor duruluyor gibi.. Aslında bu böyle kalıp sonraki şarkılarda daha dengeli gitmeye dikkat edebilirim sonuçta belki birileri bu hali ile beğenebilir çünkü sayısız ruh hali ve duygu var illa hitap ettiği biri vardır :)

Saol barrios zaten yazarlığım da böyle o çok insana hitap eden genel kabul görmüş değil. Ya insanlık beni anlamıyor :)) ya da bende bir tırtlık var :) Emek vermeye araştırmaya devam ediyorum inan bu armoni prozodi bunları ben siz söyledikçe öğrendim nedir. Riff yasıldı ya riff neymiş diye yazıp çıkartıyorum. Sonra bakıyorum he riff bu e iyi ben severim zaten bunu diyorum ama o kelime yok bende sizin gibi yıllarca işin içinde olmadığımdan ötürü ama anlatmaya çalıştığınız şeyleri biliyorum farkındayım iyi bir dinleyiciyimdir. Neyse işte yapıyoruz bir şeyler. Bir sonraki adamda bir önceki adımımdan ileride olacağım ve bu işe ilk başladığımdaki halimden on kat daha çok konuya hakimim belki şu halimim yüz katı kadar daha ileri gitmem gerekebilir ama sıfırken buna cesaretim varsa 10 dan 1000'e gitmeyi de göze alabilirim.

Merhaba. İlk besteniz sanırım. Ben genel fikri beğendim. Üstünde çalışarak daha iyi olabilir gibi. Tabi vokal olunca daha da güzelleşebilir. Vokal olarak brutal vokal mi düşünüyorsunuz yoksa temiz mi ? Bana sanki brutal vokal daha iyi oturur gibi geldi. Dediğim gibi fikir güzel. Bol şans size.

Teşekkürler bravenewworld, beğenmene sevindim:) İlk beste ama gelen yorumlara göre v2'yi yapacak gibiyim. Sesleri biraz azaltabilirim belki yoruculuğu gider. Temiz düşündüm aslında sert giderken üzerine yumuşak vokal nasıl olur diye merak ettim ama dediğin gibi brutal daha iyi gider. Ya da hayko gibi bazı yerlerde öyle olması yeterli olur.

Allah allah bu nicki alırken düşünmemiştim bir metal türünün alt dalı olabileceğini ne yazsak metalin alt dalı çıkıcak nerdeyse

Aha sahibi geldi :) Mitolojide aslan başlı akrep kuyruklu keçi toynaklı koç yumurtalı hayvanlar var yani bir tür karışım ama ortaya çıkan mutant değil gul değil bozulmuş değil öyle meydana gelmiş.

Son düzenleme:
Düzenleme soktum bazı yerleri yumuşattım bir iki şey çıkardım ve bir riff ekledim. Artık tamam daha bunla uğraşmam olduğu kadarıyla yeni şarkılara geçeceğim. Bunun için hala vokal aramaktayım.

Hadi bakalım ikinci şarkı da hazır. Ekle bir 10 daha eder 20... Bu sefer soft çalıştım şarkı onu gerektiriyordu ama kimerikliğinden bir şey kaybetmedi kompozisyonu da yine sözlere uygun ilerlesin diye uğraştım. Böyle işte bir şeyler çıkıyor bakalım.