Macbook Pro önerisi

Selamlar, internette biraz araştırma yaptım ama sizlere de bi danışayım dedim, derdimi anlatırsam daha kesin sonuç alırım diye düşündüm.

Yeni bir Macbook Pro düşünüyorum çünkü elimdeki Macbook Air 2017 müzik açısından çok sıkıntı yaratıyor.

Özellikleri:
13-inch ekran
Processor: 1,8 Ghz Interl Core i5
Memory: 8GB 1600 MHz DDR3
Graphics: Intel HD Graphics 6000 1536 Mb
121 Gb hafıza

Logic Pro X kullanıyorum fakat tüm enstrümanları yüklediğimde (yaklaşık 70 Gb) bilgisayarın tamamı doluyor. Sahne aldığımız zamanlarda eğer backing tracklerimizde fazla instrument varsa birden şarkının otomatik durduğu da çok oluyor, kaldırmıyor yani bilgisayar. Aynı zamanda bilgisayar dolu olduğu için çok kasıyor ve sesi açtığımda cızırtılı sesler geliyor.
Örnek olarak bu videodakinin ara ara değil de sürekli olduğu bir ses diyelim. (Ram ile alakalı olduğunu duydum.)

Şimdi sizlerden istediğim öneriye gelelim. Aşırı profesyonelce kayıtlar yapmıyorum, sadece (Ses kartım olduğu zamanda) gitarları kaydediyorum, onun dışında midi klavye ile amatör kayıtlar yapıyorum. Önereceğiniz Macbook Pro özellikleri neler acaba?

MacBook Pro 2017 sahibiyim. Bundan önce hep Windows kullandım. Neden Mac'e geçtim diye sorarsanız;
MacOS, Windows'a göre daha stabil. Windows kullanırken habire programda takılmalar, çökmeler falan oluyordu. Sadece müzik anlamında konuşmuyorum. Günlük kullanımda buna dahil. Ayrıca taşıması daha rahat. Sistem donanımları iyi. Ama sanırım sizin için asıl sıkıntı hafıza. Bende 128 gb var ve dolmak üzere. Buna nasıl bir çözüm bulabiliriz onun hakkında bir fikrim yok maalesef.

Özelliklere göre en yetersiz olan parça işlemci. "backing tracklerde fazla enstrüman varsa" diye yazmışsınız, eğer VSTi'lerden bahsediyorsanız, onları stem dosyaları haline getirmeniz lazım. Kimi DAW buna bounce etmek der, kimisi print. Sanal enstrümanı, sadece düzenleme yaparken kullanırsınız, eğer backing track olacaksa wave veya aiff olarak çıkarın ve vsti'leri yüklemeyin. Böylece sistem bu kadar kasmaz. O an kullanmadığınız ne kadar program varsa kapatın.
İlk fırsatta yeni cihazlar almak yerine, elinizdekileri nasıl en etkin şekilde kullanacağınızı bilmelisiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Özelliklere göre en yetersiz olan parça işlemci. "backing tracklerde fazla enstrüman varsa" diye yazmışsınız, eğer VSTi'lerden bahsediyorsanız, onları stem dosyaları haline getirmeniz lazım. Kimi DAW buna bounce etmek der, kimisi print. Sanal enstrümanı, sadece düzenleme yaparken kullanırsınız, eğer backing track olacaksa wave veya aiff olarak çıkarın ve vsti'leri yüklemeyin. Böylece sistem bu kadar kasmaz. O an kullanmadığınız ne kadar program varsa kapatın.
İlk fırsatta yeni cihazlar almak yerine, elinizdekileri nasıl en etkin şekilde kullanacağınızı bilmelisiniz.
Zaten stemleri .wav veya mp3 dosyaları haline getirip sahnede denediğimde yine aynı sorunu yaşıyorum. Tüm şarkılar (toplam 4-5 tane backing track var) aynı projenin içinde yan yana olması gerekiyor, malum her şarkı için ayrı track olsa ve onları sahnede şarkı arası aç kapa aç kapa yapmak zorunda kalsam epey bir süre gider. Program kapatma olayını Logic açıkken hep yapıyorum.

Mümkünse i7 işlemcili, 16 GB ram e sahip bir macbook pro öneririm. Tavsiyem bu nesilden bir önceki 15 inch macbook pro lar olur. HDMİ, usb3, 2x thunderbolt ve kart okuyucu gibi özelliklerden feragat etmezdim. Tahminen 7-9k arası bütçelere temizlerini bulabilirsiniz

Her şeyi mac ile yapan biri olarak yenileri hiç sevemedim zira ses kartım firewire olduğu için yeniler bana sorun oluyor. Port problemi yüzünden param olsa da almak istemiyorum. Bu nokta sizin için önemli değilse işlemci odaklı olmanız yeterli. SSD ve ram takviyesi ile yine güzel bir performans alabilirsiniz.

Macbook 2012 ortası 256gb SSD ve 500GB HDD 12 GB kullandım. Hız veya takılma yaşamadım.
Daha eski modellerinde bile pek problem yaşayanda duymadım.
Mac sistemler pahalıdır ve kolay kolay insanlar yenilemek istemezler.
Uzun süreli kullanılırlar.
Tabii siz kaç kanal açıyorsunuz, kaç enstrüman açıyorsunuz bilemiyorum.
Normal bir bilgisayar, her iş yapmaya yetiyor.
SSD'li ve 16gb rammi olan Mac kasabiliyorsanız,
Sizin proje en yenisi, en pahalı sistemi de kasar.
Sizin yerinizde olsam, yeniden kurmayı denerdim.

Anladığım kadarıyla en büyük sorun Ram, şimdilik biraz daha air ile idare etmem en iyisi gibi gözüküyor. Yukarıda RAM yükseltmesi yapmam söylenmiş ama Macbook Air'lada malesef ram ve disk anakartla birleşik olduğu için yükseltilmiyormuş malesef :/

Geri