Gitarımın Bakımını Nasıl Yapmalıyım

Sayın forum üyesi merhaba,
Sanırım gitar bakımı konusunda daha önce açılmış bir çok başlık forum içeriğinde mevcut.
İşbu başlığınızı açmadan evvel forumda aratma yaptınız mı?
Arama yaptı iseniz ve aradığınız cevapları bulamadı iseniz, bakım konusundaki sorularınızı biraz daha daraltırsanız yardımcı olmaktan, tüm forum üyeleri olarak, mutluluk duyarız.
Saygılar sunar, esenlikler dilerim.

Teşekkürler. Son olarak sizce kendimiz yapıp öğrenmemiz mi daha mantıklı yoksa biyerde yaptırtmak mı?
Bir süre bu topa girme. Ne zaman lüthierlere bakım için verdiğin parayı çok fazla görmeye başlarsan o zaman iyi bi araştır ve gitarın üzerinde kendin ayar çekmeyi dene. Tecrübe gerektiren bir iş olduğundan olayı ilk başlarda lüthierlerin kazandığı paraları gerçekten fazla görmeyeceksin, sonradan sen de öğrenmeye başladıkça önemli bir sıkıntı olmazsa lüthiere gitmemeye başlayacaksın gitar bakımı ve tel değişimi için.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir süre bu topa girme. Ne zaman lüthierlere bakım için verdiğin parayı çok fazla görmeye başlarsan o zaman iyi bi araştır ve gitarın üzerinde kendin ayar çekmeyi dene. Tecrübe gerektiren bir iş olduğundan olayı ilk başlarda lüthierlerin kazandığı paraları gerçekten fazla görmeyeceksin, sonradan sen de öğrenmeye başladıkça önemli bir sıkıntı olmazsa lüthiere gitmemeye başlayacaksın gitar bakımı ve tel değişimi için.
Ne sıklıkla luthiere götürmek gerekir? Kücük bir sehirde yasıyorum ve burda kimse isini iyi yapamıyor luthier icin ankaraya gitmem gerekir bu cok sıkıntı değil fakat sıklıgı ve ücreti hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz cok iyi olur.

Ve birde luthier önerisi tabiki.
Merhaba,
Eğer Ankaraya yakınsanız, Ankarada Kenan Turgut ve galiba Balgat semtinde oturan bir beyefendi vardı. (İkinci şahısın ismini maalesef bilmiyorum, galiba rumuzu luthierturk idi. Forum üyelerimiz bu beyefendiyi daha iyi biliyorlar, size yardımcı olacaklardır.) Ben şahsen bu iki kişiyi önerebilirim.
Gitarınız bakımdan geçerken durumunuzu anlatırsanız, bahsettiğim her iki kişi de size bakım konusunda hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini gösterirler diye düşünüyorum.
Bunun haricinde gitarınıza bakım yaptırma sıklığınız gitarınızı kullanma yoğunluğunuza ve kullanma şeklinize göre de (mesela tremolosu olan bir gitarınız var ve yoğun olarak ayrıca sert bir şekilde tremolo kolunu kullanıyorsanız) değişiklik gösterebilir.
Kendi adıma bir ortalama alacak olursam, altı ayda bir bakım ve en azından senede bir bakım yaptırmanızı/yapmanızı öneririm.
Bakımdan kastettiğin şeye tel değişimi dahil değildir, zira tel değiştirme ihtiyacınız kullandığınız tel türü ve kalitesine ayrıca tel markasına, dahası sizin ellerinizin terlemesine, terinizin asiditesine (sanki şarap ya da zeytinyağı tartışıyor muşuz gibi biraz gülünç oldu belki ama hakikaten böyle) bağlı olarak değişir. Kimi insan ayda bir, iki haftada bir değiştirir, kimi insan da senede bir, altı ayda bir değiştirir. O nedenle gitar bakım sıklığınızı biraz da telleri değiştirme sıklığınız (her değişimde sap ayarına, entonasyona, köprü ayarına baktığınızı/kontrol ettiginizi, bunlari yapmisken klavyeyi de temizleyip yagladiginizi ce hardware de kontrol ettiginizi varsayarsak) etkileyebilir.

Esenlikler dilerim.

Ben hayatımda bir kere lüthiyeye gittim, onda da en gidilmeyecek adama gittim maalesef (Fatih Yılmaz). Eğer gitar pahalı, iyi bir model değilse özellikle bu çağda (youtube'da envai çeşit içerik var) insan artık belli başlı şeyleri kendisi yapmalı. Eğer yeni başlanmasına rağmen top class bir gitar alındıysa bilen birine danışmak iyi olur tabi ki.

Benim hikayemde aslında kendim yapabiliyorken bir de "bilen" eli değsin şeklinde idi ama olay başka yerlere kaydı.

Gitarın bakımı zor değildir zaten, üşengeç biri değilseniz ve gitarı gerçekten seviyorsanız seve seve yapılır.

Ne sıklıkla luthiere götürmek gerekir? Kücük bir sehirde yasıyorum ve burda kimse isini iyi yapamıyor luthier icin ankaraya gitmem gerekir bu cok sıkıntı değil fakat sıklıgı ve ücreti hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz cok iyi olur.
Hocam yakınınızda luthier yoksa siz şimdiden başlayın gitara ayar çekme ve bakım işini öğrenmeye. Yol masrafı falan derken çok daha pahalı olacak Ankara'ya gitmek sizin için. Youtube en güzel kaynak, Türkçe videolardan başlayın, anlamadığınız noktalar olduğunda bu forumda sorarsınız gene.
Bakım periyodu kişiden kişiye değişiyor. Aldığım dadaryo teller 2 haftada kararıyor ve kayganlığını yitiriyor ama her çalımdan sonra silerek biraz da çaresizlikten ben 2 ay kadar kullanıyorum o telleri. Elixir alırsanız bu 2 ay olur 6 ay. Gitara takılan yeni bir tel elixir değilse en geç 3 ayda bir yenileyin hocam. Tel takmayı kendiniz öğrenirsiniz videolardan kolayca, zamanla sap ayarı bozulacak gitarınızın. Onun için de alyan alıp gene videolardan öğreneceksiniz. Sonra tel yüksekliği, entonasyon derken kendi işinizi görebilecek seviyeye gelirsiniz. Kolay gelsin.

Gitar kaliteliyse ve iyi koşullarda duruyorsa yani evde kilerde 14 derece karanlıkta saklayıp gündüz sahilde 35 derece güneş altında filan çalmıyorsan sap ayarı kolay kolay bozulan ve ayar isteyen bir şey değildir. İhtiyaç olursa bile bolca video izleyip kendin öğrenebilirsin. İçin rahat edecekse arada iyi bir luthier eli değerse tabi ki kötü bir şey değil ama temel her türlü bakımı kişi kendisi yapabilmeli.

Gitara zarar vermek için gerçekten çok uğraşman gerek. İlk floyd roselu gitarımda tel değiştirirken teli koparmıştım bi daha da koparmadım. Gitara da zarar gelmedi. İlk manyetik değiştirirken ses gelmedi sonra doğru düzgün lehim yapmayı öğrendim. Action ayarı sap ayarı hepsini yaz boz bi şekilde öğrendim. Gitara zarar vermen gerçekten çok zor bence tecrübe etmekten çekinme. İnternette hepsinin yüz tane videosu var.

Geri