Ev için Blackstar lambalı amfi alacağım ama hangisi?

Merhabalar. Konuya halâ çok hakim olmamakla birlikte yaptığım araştırmalar sonucu ht5 almayı düşünüyorum. İnternette gezinirken karşıma bir de ht5 “metal” modeli çıktı. Ne farklı vardır alınır mı bu metal modeli? Diğer modele göre cleanlerden ödün mü veriyor diye düşündüm zaten gitarımda emg 81-85 manyetikler var. Güzel clean, blues, country tonları da elde etmek istiyorum metal tonlarının yanında bunlardan ödün vermek istemem. Öyle olacaksa normal ht5 lere yöneleyim.
Bir diğer sorum da ht5 ev için fazla gelir mi? Tonlarını alabilmek istiyorum watt düşürme özelliği var mıdır yada olmasa bile zaten ihtiyaç duymadan rahatça kullanıp ton elde edebilir miyim? Yoksa hiç bulaşma git bi tane ht1 al mı dersiniz?
Başka marka ve model full lambalı amfi önerilerine açığım. Teşekkürler

Dsl 5 serisinde temiz cleanler elde edebilir miyim bu manyetiklerle bir de ?
EMG manyetikler ile tertemiz cleanler elde etme şansınız zaten çok düşük. Anca Fender Blackface Twin Reverb vs. ile olur. Marshall ile elde edeceğiniz sonuç hem clean'de hem de drive'da daha tatmin edici olur ama bence. Tabii ki her ikisini de kendi gitarınız ile deneyip kendi zevkinize göre karar vermeniz gerekiyor.

Bu arada eğer Blackstar alacak olsaydım da normal versiyonu alırdım. Clean ve drive tonları metal versiyonuna göre çok daha başarılı (benim fikrimce).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
EMG manyetikler ile tertemiz cleanler elde etme şansınız zaten çok düşük. Anca Fender Blackface Twin Reverb vs. ile olur. Marshall ile elde edeceğiniz sonuç hem clean'de hem de drive'da daha tatmin edici olur ama bence. Tabii ki her ikisini de kendi gitarınız ile deneyip kendi zevkinize göre karar vermeniz gerekiyor.

Bu arada eğer Blackstar alacak olsaydım da normal versiyonu alırdım. Clean ve drive tonları metal versiyonuna göre çok daha başarılı (benim fikrimce).
Teşekkür ederim. Blackstarda metal versiyondaki boost sanırım gain 5 den sonra devreye giriyormuş. Yine de clean ve drivedan ödün vereceğini söylüyorsunuz sanırım. Benim için en önemli detay bu.

Teşekkür ederim. Blackstarda metal versiyondaki boost sanırım gain 5 den sonra devreye giriyormuş. Yine de clean ve drivedan ödün vereceğini söylüyorsunuz sanırım. Benim için en önemli detay bu.
Yani ödün vermek demeyelim, bu tarz şeyler en nihayetinde zevk meselesi. Ama Blackstar'ın metal versiyonu bana her zaman normal versiyonlarına göre daha dijital gelmiştir. Dediğim gibi kendi gitarınız ile mağazaları gezip aklınızdaki modelleri uzun uzun denemek en sağlıklısı olur.

EMG manyetiklerle o istediğin blues country tonları falan gelmeyecek onu geç bi. HT5 te, HT METAL 5 te kullandım. Clean kanalları aynı sanırım, drive kanalında Metal olan versiyonun gain daha düşük seviyelerdeyken sert tonlar vermeye başlıyor. Yani HT METAL 5 High-Gain bir amfi, dediğin şeylere gelmez. Ama isf potansı HT METAL 5'te daha iyi etkiliyor gibi tonu. Metal öncelikli çalmıyorsan HT METAL 5 almanı önermem. Ama düz HT5'te o kadar geniş yelpazeli bir amfi değil gibi. Ayrı bu amfiler biraz koyu ve karanlık tonlara sahipler. Denildiği gibi Marshall tonlarını seviyorsan DSL5 daha iyi bir seçim olabilir. Ama onda reverb yok dikkat et. Başka seçeneklerin de var gibi, araştır biraz daha.

Merhabalar. Konuya halâ çok hakim olmamakla birlikte yaptığım araştırmalar sonucu ht5 almayı düşünüyorum. İnternette gezinirken karşıma bir de ht5 “metal” modeli çıktı. Ne farklı vardır alınır mı bu metal modeli?

Öncelikle konuya hakim ol o zaman, yani lambalı amfi internette dolaşırken gördüm diye alınmaz. Acele etme. Araştırmaya devam.

Diğer modele göre cleanlerden ödün mü veriyor diye düşündüm zaten gitarımda emg 81-85 manyetikler var. Güzel clean, blues, country tonları da elde etmek istiyorum metal tonlarının yanında bunlardan ödün vermek istemem. Öyle olacaksa normal ht5 lere yöneleyim.

HT serisi Clean odaklı sayılmaz, elbette çalarsın da yüksek gain ve sert tonlar değilse özünde aradığın daha iyi bu işi görecek amfiler var. Zaten EMG set ile clean çok randımanlı da olmayacak.

Bir diğer sorum da ht5 ev için fazla gelir mi? Tonlarını alabilmek istiyorum watt düşürme özelliği var mıdır yada olmasa bile zaten ihtiyaç duymadan rahatça kullanıp ton elde edebilir miyim? Yoksa hiç bulaşma git bi tane ht1 al mı dersiniz?

Eve değil komşulara bağlı. Ben evde HT-5 kafa kabin kullandım. Komşuyla gerildik. O evde değilken keyifliydi. HT-1 çok iyi ama tek amfin olamaz. Egzersiz için filan süper ama gün boyu kullandığın tek amfi olacaksa tatmin etmez o hacimle.

HT-metal ile düz olanın farkı (görsel dışında) metal olanın gain karakteri daha sert. Clean ikisi aynı.

Speaker kaynaklı olabilir.

Bence başlığı açan arkadaş cleanlerden ödün vermemek istiyorsa ilk iş olarak o EMG manyetiklerden kurtulmalı bu arada.
Gitar epiphone lp custom björn gelotte orjinal manyetikleri o yüzden değiştiremem ama ilerde pasif manyetikli gitara geçme planım var. Bunu da göz önünde bulundurursak ht-5 metal versiyon almak mantıklı geliyor gözüme.
Yine de sizlerden bu amfilere denk lambalı marka model önerisi almak isterim.

Merhaba,
Amplinizin vataji nedeniyle cikacak sesin yuksekligine bagli bir vataj secimi konusunda solitude71 rumuzlu forum uyemizin yorumuna katiliyorum.
Nedeni su; Ben 5 senedir DSL40-C kullaniyorum. Hep apartmanda kullandim. Gecen seneye kadar evimin oldugu apartmanda kullandim, gecen seneden itibaren buromun oldugu apartmanda kullaniyorum. Komsularla sorun hic yasamadim. Bu durum bende boyle idi ancak solitude71 rumuzlu uyemizde bakin farkli durum ortaya cikmis. Dolayisiyla komsulara biraz baglisiniz.

Hangi ampli sorusuna gelirsek; her ne kadar bu hususa iliskin “hangi ampliyi alsam” benzeri, icinde cok genis ve ayrintili yorumlar olan bir forum basligimiz olsa da, konuya iliskin soylenecek ilk husus bence su;
Yorumlara bakiniz, videolari seyrediniz ancak secimi siz yapiniz. Seciminizi yapmak icinde mumkunse elinizde gitariniz degisik amplileri, ister lambali, ister hybrid ve isterse solid state olsunlar, deneyiniz.

EMG manyetikli gitarinizdan acayip gizel/uber/id baba bu ne be! vs gibi nidalar duyacaginiz bir temiz ton belki almayacaksiniz/alamayacaksiniz. Ancak bu husus mantetiklerinizin bu ise ozgulenmemis olmasindan kaynaklidir.
Bu husus, soz konusu manyetiklerinizden ise yarar bir temiz ton almayacaginiz anlamina da gelmez. (Bende de, bir cok baska forum uyemizin de sahip oldugu gibi) ayni manyetikleri ihtiva eden bir gotar var, bu nedenle fikir beyan edebiliyorum.
Uzun lafin kisasi o manyetiklerden sizi kisa ve orta vadede tatmin edecek temiz ton alacaginizi dusunuyorum, ileride zevkiniz degisir tatmin etmez, o ayri bir konu.
Direkt ampli soyle bana der iseniz; ht-5 metali bilmiyorum ama ht-5’in duzunu arkadasima aldirdim. Yukarida forum uyelerimizin de bahsettigi izere ses karakteri marshalldan daha koyu bir ampli. Marshall dsl-5’i ben de oneririm, guzel bir alet. Ancak her halde son karari siz vereceksiniz, bence biri digerinden daha iyi veya kotu aletler degiller.
Esenlikler dilerim.

Ht5 head kullanıcısı olarak diyorum ki eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız 1 watt fazlasıyla yetiyor, ben apartmanda 1.5 dereceden fazla volume açamıyorum. Ayrıca ht5 drive kanalında kullandığım joyo ultimate drive ile (ts9 gibi volume sonda gain çok çok az olacak biçimde) harika metal tonları alabiliyorum. Metal versiyon alırsanız bence amplinin crunch tonlarından, hafif kırık sesinden vazgeçmiş olacaksınız. Bildiğim kadarı ile ht5 mk2 lerde watt düşürme seçeneği eklendi.

Merhaba,
Amplinizin vataji nedeniyle cikacak sesin yuksekligine bagli bir vataj secimi konusunda solitude71 rumuzlu forum uyemizin yorumuna katiliyorum.
Nedeni su; Ben 5 senedir DSL40-C kullaniyorum. Hep apartmanda kullandim. Gecen seneye kadar evimin oldugu apartmanda kullandim, gecen seneden itibaren buromun oldugu apartmanda kullaniyorum. Komsularla sorun hic yasamadim. Bu durum bende boyle idi ancak solitude71 rumuzlu uyemizde bakin farkli durum ortaya cikmis. Dolayisiyla komsulara biraz baglisiniz.

Hangi ampli sorusuna gelirsek; her ne kadar bu hususa iliskin “hangi ampliyi alsam” benzeri, icinde cok genis ve ayrintili yorumlar olan bir forum basligimiz olsa da, konuya iliskin soylenecek ilk husus bence su;
Yorumlara bakiniz, videolari seyrediniz ancak secimi siz yapiniz. Seciminizi yapmak icinde mumkunse elinizde gitariniz degisik amplileri, ister lambali, ister hybrid ve isterse solid state olsunlar, deneyiniz.

EMG manyetikli gitarinizdan acayip gizel/uber/id baba bu ne be! vs gibi nidalar duyacaginiz bir temiz ton belki almayacaksiniz/alamayacaksiniz. Ancak bu husus mantetiklerinizin bu ise ozgulenmemis olmasindan kaynaklidir.
Bu husus, soz konusu manyetiklerinizden ise yarar bir temiz ton almayacaginiz anlamina da gelmez. (Bende de, bir cok baska forum uyemizin de sahip oldugu gibi) ayni manyetikleri ihtiva eden bir gotar var, bu nedenle fikir beyan edebiliyorum.
Uzun lafin kisasi o manyetiklerden sizi kisa ve orta vadede tatmin edecek temiz ton alacaginizi dusunuyorum, ileride zevkiniz degisir tatmin etmez, o ayri bir konu.
Direkt ampli soyle bana der iseniz; ht-5 metali bilmiyorum ama ht-5’in duzunu arkadasima aldirdim. Yukarida forum uyelerimizin de bahsettigi izere ses karakteri marshalldan daha koyu bir ampli. Marshall dsl-5’i ben de oneririm, guzel bir alet. Ancak her halde son karari siz vereceksiniz, bence biri digerinden daha iyi veya kotu aletler degiller.
Esenlikler dilerim.
Teşekkür ederim. Marshalları, ibanez tsa15 leri inceleyince high gain amfisi alma fikrinden uzaklaşmaya başladım. Ht-5 almak cleanlerden neredeyse vazgeçmek gibi olacak ses çok çabuk kırılıyor fender gitarda bile, benim manyetiklerle hiç düşünemiyorum.

Bende Ht-1 vardı, vintage tonlar blues, clean tonlar falan için kullanırdım amfiyi. Clean katı transistörlü, drive katı lambalı o yüzden hep drive katını kullandım, gain 0.2 vol de yüksek şekilde açtığımda o hafif kırılmış lambalı amfi soundunu verirdi. Fakat EMG ler ile istediğiniz clean tonları almanız zor.

not: çaldığım manyetikler Fender 57/62 strat ve Gibson 57’ classic ve super manyetikleriydi.

Bende Ht-1 vardı, vintage tonlar blues, clean tonlar falan için kullanırdım amfiyi. Clean katı transistörlü, drive katı lambalı o yüzden hep drive katını kullandım, gain 0.2 vol de yüksek şekilde açtığımda o hafif kırılmış lambalı amfi soundunu verirdi. Fakat EMG ler ile istediğiniz clean tonları almanız zor.

not: çaldığım manyetikler Fender 57/62 strat manyetikleriydi.
Dediğiniz gibi hangi videoda görsem gitar, manyetik farketmeksizin ses kırılmaya başlıyor hemen. Diğer amfilere göre fazla boğuk ve modern tonları da hoşuma gitmedi, eski sıcak tonlar yok gibi bu amfilerde.
Benim emg handikapı da var tabi.

Dediğiniz gibi hangi videoda görsem gitar, manyetik farketmeksizin ses kırılmaya başlıyor hemen. Diğer amfilere göre fazla boğuk ve modern tonları da hoşuma gitmedi, eski sıcak tonlar yok gibi bu amfilerde.
Benim emg handikapı da var tabi.
Yani drive kanalı baya gainli, ama gaini çok az tutunca güzel ton alınıyor, ya da clean channelda gaini artırınca da ses kırılıyordu. Deneme imkanınız varsa deneyin

EMG iyidir o kadar da değil :) ... Clean bu kadar önemliyse In Flames gitarı zaten baştan doğru bir seçim olmamış belki de...
Yok kötülemiyorum gitarımdan da çok memnunum ama bu setup ile temiz sıcak clean almak çok zorlaşacak.
Şuan kullandığım amfi id core 10. Bundan sonraki en büyük beklentim yapay olmayan sesler gerisi çok da önemli değil henüz çok yeniyim alıştırmalar yapıyorum. Kaliteli sesin verdiği hissi zevki ve motivasyonu arıyorum sadece. Analog cihazları çoğumuz seviyoruz. Lambalı amfiler, analog fotoğraf makineleri..

Geri