Recep İvedik

kesinlikle ben filmi şahsen pek beğenmedim kötümüydü değil ama çok bel altı espiriler var yani bi süre sonra offf dedim...zeki espri göremedim...güldüğüm oldu ama abartıldığı kadar değil daha iyi bişey beklerdim

kingofloss__ demiş ki:
En azından önümüze sulandırıp sulandırıp koydukları Maskeli Beşler,yeni Hababam Sınıfı gibi ultra dandik serilerden daha iyi bir film olmuş diye düşünüyorum.

katılıyorum.. dizilerin devamı diye çekilen filmlerden de iyidir bir karşılaştırma yapmak gerekirse..

22 Şubat’ta gösterime giren film 3 günde 791 bin 514 kişi tarafından izlendi. Recep İvedik böylece, Cem Yılmaz’ın 716 bin 965 seyirciye ulaşan G.O.R.A.’sını geçerek Türk Sineması’nda ilk 3 günde en çok izlenen 2’nci film oldu. Kurtlar Vadisi Irak filmi ise ilk üç günde 1 milyon 99 bin seyirci ile birinci sırada bulunuyor.

haber türk

duu_rock demiş ki:
milet ne anlılyor acaba böyle bel altı esprilerden ve konuşmalardan ben daha çözemedim..nezaman bir küfür duysak güleriz milletçe..garip bir komedi anlayışımız var..
çünkü küfürle bütünleşmiş bir komedi kültürümüz var, toplum olarak küfüre yatkınız ve ediyoruz da, kimse birbirini kandırmasın, bu toplumun tavırlarıyla büyümüş herkes yapılan espirilerin içine küfür katıldığı zaman güler, bunu hemen kötü yerlere çekip "tüh,kaka" durumuna da büründürmeye gerek yok çünkü bu bir gerçek...
Türk sinemasında komedi filmi yapıyosan küfür olur kardeşim, gayet normaldir de bence, "yok böyle birşey olamaz, hiç ahlaklı değil" diyosan, toplumun değer yargılarını anlayamamış onlarla bütünleşememişsindir benim düşüncemin doğrultusunda...
ayrıca recep ivedik filminden daha çok küfürlü filmler için bu kadar çok "küfür" mevzusu konuşulmadı sanki, bunu o filmleri kötülemek için değil, ortadaki çifte standartı belirtmek için söylüyorum ;)

Bu film tam anlamıyla Türktür. Tam anlamıyla Türk filmidir. Diğer son dönem komedi filmleri gibi o yabancı filmden çalma çırpma değil, direkt olarak Türktür. Ve dolayısıyla bunun içinde de küfür olması kaçınılmazdır. Bu kadar basit. Bizim gerçeğimizdir. O kadar direkt, o kadar doğru, o kadar net bir filmdi, bu yüzden başarılı oldu bu yüzden ileride de mutlaka hatırlanacak.

küfür eleştiriliyorda sanki yabancı yapımlarda bundan daha az mı küfür var,kaldı ki pek çoğu küfürü bile çevirmiyoruz.örneğin filmde 'fuck you' diyor biz onu 'Allah kahretsin' şeklinde ceviriyoruz...:)

duu_rock demiş ki:
milet ne anlılyor acaba böyle bel altı esprilerden ve konuşmalardan ben daha çözemedim..nezaman bir küfür duysak güleriz milletçe..garip bir komedi anlayışımız var..

iide küfür duyunca bütün milletler güler.belaltı espride aynı şekilde. çünkü belaltıların çoğu durum komedisidir ve durum komedileri en çok gülünen filmlerdir.

ama türklerin gerçek espri anlayışını öğrenmek için arzu film'în çektiği filmleri izlemek lazım.yani bir hababam sınıf yada kibar feyzo yapabilen bi halkın espri anlayışını sadece küfüre,bel altına vurmak haksızlık oluyo bence.

Asmodeus_the_Demoniac demiş ki:
duu_rock demiş ki:

iide küfür duyunca bütün milletler güler.belaltı espride aynı şekilde. çünkü belaltıların çoğu durum komedisidir ve durum komedileri en çok gülünen filmlerdir.

ama türklerin gerçek espri anlayışını öğrenmek için arzu film'în çektiği filmleri izlemek lazım.yani bir hababam sınıf yada kibar feyzo yapabilen bi halkın espri anlayışını sadece küfüre,bel altına vurmak haksızlık oluyo bence.

yarın gidiyorum ben de eger esprıler fragmanındaki gibiyse cook gülcez demektir arkadasın esprı anlayıgsına katılıyorum tum mılletler ıcın gecerlı belaltı espriler

4thtimesarkhe demiş ki:
selmalar..

yahu yazık ya nediim bukdar muhabbeti olması bile beni kırmakta bu filmin.. popüler kültür böyle bişey işte ne onsuz ne de onla..

bu filme neden bu kadar önyargılı yaklaşıldığını anlamak mümkün değil.bizde toplum olarak kendimizi ve insanımızın yaptığı işleri 'tüü kaka' gösterme güdüsü hakim.
birkere bu popüler kültür dediğin şeyin tanımını iyi bilmen gerekmekte diye düşünüyorum.en basit örneğin kullandııgın internet popüler kültürün sana getirdiği birşey,ne var ? arz talep var ve sende bunun içindesin ve kullanıyorsun.bu kültürün dışında kalacam diyorsan kullanmayacaksın :!: tüketici için yapılmış şeylerdir müzik olsun sinema olsun,bunların 'popüler kültür' tanımlamasından kopmasını beklemek çok saçma bir düşünce....

Filmi izlemedim, izlemeyi de pek düşünmüyorum. Muhtemelen fragmanında yer alan espriler bütün filme yayılmıştır. O üç dakikalık fragmanın sonunu zor getiren biri olarak, filmin tamamını kaldırabileceğimi pek zannetmiyorum. Ama;

enchant demiş ki:
Bu film tam anlamıyla Türktür. Tam anlamıyla Türk filmidir. Diğer son dönem komedi filmleri gibi o yabancı filmden çalma çırpma değil, direkt olarak Türktür. Ve dolayısıyla bunun içinde de küfür olması kaçınılmazdır. Bu kadar basit. Bizim gerçeğimizdir. O kadar direkt, o kadar doğru, o kadar net bir filmdi, bu yüzden başarılı oldu bu yüzden ileride de mutlaka hatırlanacak.

Küfürün Türk insanının gerçeği olması kısmı ilgimi çekti. Doğru ancak yarım bir önerme; doğrusu bence, 'küfüre gülmek Türk insanının gerçeği' şeklinde olmalıydı. İlla küfür olmak zorunda değil; bilimum geğirme, gaz çıkarma, burun karıştırma, kulak parmaklama gibi sahnelere sıkılmadan yıllarca gülebilme kabiliyetine sahibiz.

Bu yüzden elin Amerikalısı veya İngiliz'i "Naked Gun", "Shaun of the Dead" gibi orjinal komedi filmleri yaratırken biz hala "apış arası kokmak, Murat koyayım da tur at" gibi esprilere güleriz. Hayır, bu "Murat koyayım da tur at" esprisi de yeni bir şey değil ki, okul hayatıma başladığımdan beri kurtulamadığım bir espri - ismimin Murat olmamasına rağmen.

Şey geldi şimdi aklıma. Seinfeld dizisinde George NBC kanalının müdürüne onlar için çekmek istedikleri diziyi 'konusu olmayan' olarak tanıtıyor ve kanal müdürü ile aralarında şöyle bir konuşma geçiyor:

"RUSSELL: No stories? So, what is it?

GEORGE: (Showing an example) What'd you do today?

RUSSELL: I got up and came to work.

GEORGE: There's a show. That's a show.

RUSSELL: (Confused) How is that a show?

JERRY: Well, uh, maybe something happens on the way to work.

GEORGE: No, no, no. Nothing happens.

JERRY: Well, something happens.

RUSSELL: Well, why am I watching it?

GEORGE: Because it's on TV."

Aynı mantık. Günlük hayatınızda biri size "Murat koyayım da tur at" esprisini yapsa "ne biçim bir ortamdayım lan ben?" tepkisini verirsiniz; ancak bunu biri filmde yapınca bu komedi olur. Yapmayın.

Bu yüzden Türk komedi filmleri genelde 'küfür etrafına yazılmış senaryolar'dan oluşuyor. Kahpe Bizans'tan bu yana yapılan tüm Türk filmleri neredeyse aynı şekilde; basit ve hiçbir yere ulaşmayan bir konu, aralarda da 'komedi' niyetine küfürler. İyi de, nereye kadar?

JackRackham demiş ki:
Filmi izlemedim, izlemeyi de pek düşünmüyorum. Muhtemelen fragmanında yer alan espriler bütün filme yayılmıştır. O üç dakikalık fragmanın sonunu zor getiren biri olarak, filmin tamamını kaldırabileceğimi pek zannetmiyorum. Ama;

enchant demiş ki:

Küfürün Türk insanının gerçeği olması kısmı ilgimi çekti. Doğru ancak yarım bir önerme; doğrusu bence, 'küfüre gülmek Türk insanının gerçeği' şeklinde olmalıydı. İlla küfür olmak zorunda değil; bilimum geğirme, gaz çıkarma, burun karıştırma, kulak parmaklama gibi sahnelere sıkılmadan yıllarca gülebilme kabiliyetine sahibiz.

Bu yüzden elin Amerikalısı veya İngiliz'i "Naked Gun", "Shaun of the Dead" gibi orjinal komedi filmleri yaratırken biz hala "apış arası kokmak, Murat koyayım da tur at" gibi esprilere güleriz. Hayır, bu "Murat koyayım da tur at" esprisi de yeni bir şey değil ki, okul hayatıma başladığımdan beri kurtulamadığım bir espri - ismimin Murat olmamasına rağmen.

Şey geldi şimdi aklıma. Seinfeld dizisinde George NBC kanalının müdürüne onlar için çekmek istedikleri diziyi 'konusu olmayan' olarak tanıtıyor ve kanal müdürü ile aralarında şöyle bir konuşma geçiyor:

"RUSSELL: No stories? So, what is it?

GEORGE: (Showing an example) What'd you do today?

RUSSELL: I got up and came to work.

GEORGE: There's a show. That's a show.

RUSSELL: (Confused) How is that a show?

JERRY: Well, uh, maybe something happens on the way to work.

GEORGE: No, no, no. Nothing happens.

JERRY: Well, something happens.

RUSSELL: Well, why am I watching it?

GEORGE: Because it's on TV."

Aynı mantık. Günlük hayatınızda biri size "Murat koyayım da tur at" esprisini yapsa "ne biçim bir ortamdayım lan ben?" tepkisini verirsiniz; ancak bunu biri filmde yapınca bu komedi olur. Yapmayın.

Bu yüzden Türk komedi filmleri genelde 'küfür etrafına yazılmış senaryolar'dan oluşuyor. Kahpe Bizans'tan bu yana yapılan tüm Türk filmleri neredeyse aynı şekilde; basit ve hiçbir yere ulaşmayan bir konu, aralarda da 'komedi' niyetine küfürler. İyi de, nereye kadar?
Dediklerinde çok haklısın.Benimde senin yazında ilgimi son cümlen çekti...Nereye kadar?
Bunun batılılarca ortak cevabı,seviye atlamak,kültürünü geliştirmek olarak algılanırdı herhalde.Bize gelince,bizim toplulumuzda bir rahatlık,nolcak olum gülüyoruz ya o bize yeter mantığı hakim.Buradaki konuşmalarda da bunu sezdim.Tabi belki türk olmamızdan kaynaklanacakki,komedi anlayışımız değiştirme gibi bir hareketimiz in bile alışma süresi belkide önyargı sebebiyle hiç olmayacak.Ama dediğimiz gibi biz Türk üz ve her zaman olduğumuz gibi yine yeni yeniden halimizden mennunuz.

Geri