Elektro gitar potans çıkarma

Yamaha pacifica 212 vqm kullanıyorum, volume ve tone potanslarından hışırtı geliyor amfiye bağlıyken, birkaç yerden baktım oksitlenme olduğu için potans çıkarmak gerekiyor yazıyor ama benimkiler çıkmıyor nasıl çıkarabilirim

Potans düğmesinin yan tarafını inceleyin. Küçük bir alyan somunu veya vida olabilir. Önce onu gevşetmeniz gerekir. Ondan sonra potans düğmesini çıkarabilirsiniz. Hışırtı bazen kontakt sprey ile geçebiliyor. Sökmeden önce biraz sıkıp birkaç kere çevirin, bir ihtimal bir süre idare edebilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Böyle birer delik var ama alttaki somuna İngiliz anahtarı sığmıyor, o deliklere sığan alyan falan mı var acaba?
IMG_20190817_144236.jpg

Evet uygun ölçüde ince alyan bulmanız gerek. Ayrıca potans düğmesini çıkarmadan hicbir şey yapamazsınız. Önce onu çıkarmanız gerek. Ya alyan ya da evinizde bits ucu seti varsa ince altıgen uçlardan lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet uygun ölçüde ince alyan bulmanız gerek. Ayrıca potans düğmesini çıkarmadan hicbir şey yapamazsınız. Önce onu çıkarmanız gerek. Ya alyan ya da evinizde bits ucu seti varsa ince altıgen uçlardan lazım.
Merhabalar Bugün çıkardım potansları, İngiliz anahtarıyla da söktüm pas sökücü sıktıktan sonra kapattım ama ses potansı hem çok dönüyor hem de dönerken takılıyor, ve çevirirken yarısından sonra ses vermeye başlıyor napmam lazım?

Merhabalar Bugün çıkardım potansları, İngiliz anahtarıyla da söktüm pas sökücü sıktıktan sonra kapattım ama ses potansı hem çok dönüyor hem de dönerken takılıyor, ve çevirirken yarısından sonra ses vermeye başlıyor napmam lazım?

Potans ölmüş hocam. Yenisini alıp onu takmanız gerek. Lehim yapabiliyorsanız o potansa lehimle tutturulmuş tüm kabloları not edin, şemasını cizin. Sonra yenisini takip kabloları lehimleyim tekrar. Sorun çözülür.

Sanmıyorum, pas sökücü yerine kontak sprey önermiştim, ikisi farklı şeyler. Pas sökücü (wd40) postansın dönüşündeki direnci kırıp cok kolay dönmesini sağlayabiliyor ama potansi bozmaz. Zaten bozulmuş muhtemelen. Postansın başını takmadan elinizle çevirdiğinizde de ayni sorunlar varsa potans ölmüş dediğim gibi. Siz halledemezseniz bir gitar ustasına verin kolayca halleder. Son çare elektronikçi olabilir ama rica edin gitarı cizmesin.

Başını takmadan çevirdiğimde bir sorun yok, takarken son çevirip sıkarken hangi yönde sıkarsam o çevrede dönüyor, ben bilen birine götüreyim, mersinde bildiğiniz Luthier var mı

Eğer basını takmadan potansa bir sorun yoksa o zaman siz potans basını iyi sıkıştıramiyorsunuz demek ki. Yan taraftaki alyan vidasını iyice gevşetip potans basını iyice oturdun ondan sonra o vidayı iyice sıkın, sorun kalmayacaktır.

Geri