Gitar çalmakta tıkandım

Merhaba arkadaşlar 8 Mart 2018 Tarihinde benim Gitar maceram başladı o günden bugüne kadar Hergün en az 2 saat gitarı elimde tuttum ve kendi çapımda ev ortamında sevdiğim şarkıları lead gitar olarak çalıyorum.

Sorun şu ki artık ne yapacağım bilmiyorum: Gitarın tüm parçalarını,tamiri,Gitar markalarını,elektroniğini,lehimlemesini,Amfi ayarlarını hatta gitarın yapımını baştan sona öğrendim çalım tekniği olarak alternate picking,pinch harmonics, tapping akorlar, 5'li akorlar, Pentatonik gam vb.... çok fazla şey yapabiliriyorum hızım da gayet yeterli şuanlık. Şu sıralar Bugün uzun süredir öğrenmek istediğim ama korktuğum Sweep Picking taktiğini öğrenmeye başladım bide bir kaç tane gam öğrenerim belki. Bunları da öğrendikten sonra ne yapcağım onu merak ediyorum. çünkü tam olarak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bir başka sorunumsa ne çalmak istediğimi bilmiyorum.

2 Tane elektro gitarım var Biri H-H biri de H-S-S Yani çoğu müzik tarzı için yeterli donanıma sahibim ayrıca 1 tane de klasik gitar sahibiyim.
Sevdiğim Gruplar: AC/DC,Queen,Guns 'n Roses,Nirvana Yani Genel Olarak Rock (Onun dışında Hafif Distortion'lu Blues'da olabilir) seviyorum ve etrafımda çok fazla gitarla uğraşan kişi olmadığı için de tavsiye alamıyordum. Ve yaklaşık 6 Aydır sürekli aynı şarkıları çalıyorum bu da beni çok sıktı. Songsterr gibi sitelere bakıyorum millet çok fazla metal seviyor bense metal müzikten nefret ediyorum. Yani rastgele bir şarkı açsam karşıma direk ya Metallica ya Slipknot yada Rammstein çıkıyor ve hoşuma gitmeyen bir durum bu. Size sığındım arkadaşlar yardımcı olabilecek herkese teşekkürler 🙏

Günlük hayatta hiç müzik dinlemiyor musun? Sürekli aynı şarkıları mı dinliyorsun? Böyle bi sıkıntın varsa youtube'a gir sevdiğin parçaları dinle, altta çıkanlara bak :) Ya da spotify haftalık keşif.
Onun haricinde gene youtube'a girerek, backing trackler üzerine doğaçlama çalmayı deneyebilirsin. Çünkü diğer modları geçtim, pentatonik üzerinde ustalaşmak bile yıllar sürüyor :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Günlük hayatta hiç müzik dinlemiyor musun? Sürekli aynı şarkıları mı dinliyorsun? Böyle bi sıkıntın varsa youtube'a gir sevdiğin parçaları dinle, altta çıkanlara bak :) Ya da spotify haftalık keşif.
Onun haricinde gene youtube'a girerek, backing trackler üzerine doğaçlama çalmayı deneyebilirsin. Çünkü diğer modları geçtim, pentatonik üzerinde ustalaşmak bile yıllar sürüyor :)
Ya YouTube'da tabi ki şarkı dinliyorum ama günümüzde gitar kullanımını şarkılardan çıkardılar gibi kaldı ki günümüzde Trap ve Rap müziğin yükselişiyle Rock müzik unutulmaya başladı açıkçası Old Town Road, 7 Rings gibi şarkılar gitarda çalınsa bile çalmak istemem

Artık giderek kronik hale gelmeye başladı bu sorun.
Bir kaç gözlemimi paylaşayaım:
1)Gitarı öğrenilmesi gereken bir dizi şeyden ibaret gibi görüyorsunuz. Ama bahsettiğiniz teknikler müzik yapmak içindir, öğrenmiş olmak için değil. Ne kadar öğrendiğinizden de şüphem var, ama o meseleye burada girmeyeceğim. Sadece şunu sorayım: Bir gruba dahil olup başka insanlarla birlikte müzik yapmayı denediniz mi ?
2)Sizin gibi insanlar sorunlarını nedense gitar üzerinden gözlemliyor, ama sorun aslında gitar ile ilişkili değil çoğu zaman. Bahsettiğiniz "tıkanıklığın" gitar ile ilgili olduğunu varsayıyor ve yine gitar üzerinden bunları aşmaya çalışıyorsunuz. Bunu da yine tümüyle teknik bir bakış açısıyla (filanca tekniği öğren, falanca hedef ulaş...) şeklinde yapmaya çalışıyorsuuz. Sizin gibi gitara (çok) geç başlayan pek çok kişide bu sorun var; erişkin zihniyeti aşırı pragmatik olduğu için gitarı ve başka şeyleri araçsallaştırıyor. Gitar çalmanın kendisini başlı başına bir keyif olarak görmekte zorlanıyor. Ben gitara 14 yaşında başladım. İlk 5-6 sene hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum gitar çalarken:) Sizin çok kısa sürede bu evreye gelmeniz bir anlamda tesadüf değil. Ama aslında sorun gitarla ilgili filan da değil tam olarak, bilmem anlatabiliyor muyum ?:)
Yapmadığınız şeylere yönelin ve kendinizi biraz zorlayın. 1 senede çok şey öğrendiğinizi söylüyorsunuz, kayıt yapın ve paylaşın o zaman mesela ? Kendi müziğinizi yapmaya, kendi şarkılarınızı yazmaya başlayın. Sürekli başkalarının yaptıkları ile ilgilenmişsiniz, biraz da kendiniz yaratmayı deneyin. Ve mutlaka bir gruba girin. Bunun yerini hiç bir şey tutamaz.
Not: 2000'li yılların başında Frank Gambale gelmişti Türkiye'ye bir workshop için. Yaşayan en büyük virtüözlerden, gerçek anlamda işin "kitabını yazmış" bir adam. "Gitardan sıkılmadım, çalışacağım çok şey var" demişti. Hiç unutmuyorum bu sözü:)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Artık giderek kronik hale gelmeye başladı bu sorun.
Bir kaç gözlemimi paylaşayaım:
1)Gitarı öğrenilmesi gereken bir dizi şeyden ibaret gibi görüyorsunuz. Ama bahsettiğiniz teknikler müzik yapmak içindir, öğrenmiş olmak için değil. Ne kadar öğrendiğinizden de şüphem var, ama o meseleye burada girmeyeceğim. Sadece şunu sorayım: Bir gruba dahil olup başka insanlarla birlikte müzik yapmayı denediniz mi ?
2)Sizin gibi insanlar sorunlarını nedense gitar üzerinden gözlemliyor, ama sorun aslında gitar ile ilişkili değil çoğu zaman. Bahsettiğiniz "tıkanıklığın" gitar ile ilgili olduğunu varsayıyor ve yine gitar üzerinden bunları aşmaya çalışıyorsunuz. Bunu da yine tümüyle teknik bir bakış açısıyla (filanca tekniği öğren, falanca hedef ulaş...) şeklinde yapmaya çalışıyorsuuz. Sizin gibi gitara (çok) geç başlayan pek çok kişide bu sorun var; erişkin zihniyeti aşırı pragmatik olduğu için gitarı ve başka şeyleri araçsallaştırıyor. Gitar çalmanın kendisini başlı başına bir keyif olarak görmekte zorlanıyor. Ben gitara 14 yaşında başladım. İlk 5-6 sene hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum gitar çalarken:) Sizin çok kısa sürede bu evreye gelmeniz bir anlamda tesadüf değil. Ama aslında sorun gitarla ilgili filan da değil tam olarak, bilmem anlatabiliyor muyum ?:)
Yapmadığınız şeylere yönelin ve kendinizi biraz zorlayın. 1 senede çok şey öğrendiğinizi söylüyorsunuz, kayıt yapın ve paylaşın o zaman mesela ? Kendi müziğinizi yapmaya, kendi şarkılarınızı yazmaya başlayın. Sürekli başkalarının yaptıkları ile ilgilenmişsiniz, biraz da kendiniz yaratmayı deneyin. Ve mutlaka bir gruba girin. Bunun yerini hiç bir şey tutamaz.
Not: 2000'li yılların başında Frank Gambale gelmişti Türkiye'ye bir workshop için. Yaşayan en büyük virtüözlerden, gerçek anlamda işin "kitabını yazmış" bir adam. "Gitardan sıkılmadım, çalışacağım çok şey var" demişti. Hiç unutmuyorum bu sözü:)
Hocam eleştirinizi dikkate alacağım ama şunu söyleyeyim gitara 14 yaşında başladım demişsiniz bende gitara 14 yaşında başladım şuan 15 yaşındayım.
Grup konusunda da Yaş itibariyle benle aynı nesil gençler elinde bira şişesiyle Kadıköye gidip Rap dinleme yoğunluğuyla uğraşıyor. Rock müziği yaşayan bir yaşıtımı bulmak zor. Bide bir grup Basçı,Lead Gitarcı,Drummer,Rythm Gitarcı veya belki Pianist olduğunda bir grup en az 5 kişi olmalı. Kayıt için de mikrofon,Kayıta gerekli ses kartı,Sağlam ekipman lazım ki yaptığımız iş sonunda moralimiz bozulmasın. e 15 yaşında ekonomik açıdan çok özgür de değilim şahsen o yüzden önümüzde ki 3 yıl boyunca biraz sıkıntı yaşayacağım sanırım

Ben de gitara 11 yaşımda başladım fakat bir gün bile tıkanma hissetmedim. Sebebi de iyi bir dinleyici olmam sanıyorum. Ne bulursam dinleyerek, gitarı keşfetmek için melodi arayışı ve farklı akor dizilimleri deneyerek yıllarım geçti. O zamanlar internet bile yoktu. Tek yapabildiğimiz radyo dinlemek veya sağdan soldan kaset bulmaktı yine de bu kadar bolluk içinde tıkanan arkadaşlarımız kadar tıkanan kimseyi hatırlamıyorum. Çevremdeki herkes ayrı bir tarza ve çalışa sahipti. Çünkü kendileriyle baş başa kalarak gitar çalarlardı ama daha önemlisi müzikle doluydu düşünceleri.

Sanıyorum ki sadece gitar çalmaya odaklı olunca, tıkanmalar oldukça normal.

Bu bağlamda size tek tavsiyem var: dinleyicilik ve müziğe odaklanma anlamında çok daha fazla kafa yormanız ve sürekli videolar içinde değil notalar içinde olmanız.

Kolaylıklar dilerim.

Hocam eleştirinizi dikkate alacağım ama şunu söyleyeyim gitara 14 yaşında başladım demişsiniz bende gitara 14 yaşında başladım şuan 15 yaşındayım.
Grup konusunda da Yaş itibariyle benle aynı nesil gençler elinde bira şişesiyle Kadıköye gidip Rap dinleme yoğunluğuyla uğraşıyor. Rock müziği yaşayan bir yaşıtımı bulmak zor. Bide bir grup Basçı,Lead Gitarcı,Drummer,Rythm Gitarcı veya belki Pianist olduğunda bir grup en az 5 kişi olmalı. Kayıt için de mikrofon,Kayıta gerekli ses kartı,Sağlam ekipman lazım ki yaptığımız iş sonunda moralimiz bozulmasın. e 15 yaşında ekonomik açıdan çok özgür de değilim şahsen o yüzden önümüzde ki 3 yıl boyunca biraz sıkıntı yaşayacağım sanırım
Profilinizde 25 yaşında gözüküyorsunuz ? Bunu düzeltmenizi öneririm.
Grubu yakın arkadaş çevrenizden zaten bulamazsınız. Bunu bahane etmeyin bence:) İnternet devrindeyiz. Aramak lazım.
Benim heavy metal dinlemeye başladığım zamanda insanlar Metallica'yı yedek parça filan sanıyorlardı muhtemelen. Etrafınızdaki insanların ne yaşadığını bahane ederek bu işler yürümüyor gerçekten. Zaten enstrümana gönül veren bir sürü insan olmaz, bu her zaman için azınlıkta kalan tercihtir. Pek çoğu tüketmeyi tercih eder.
Sizin yaşınızda insanlara ilham verecek ve yol gösterecek biri olmalı. Bu pek çok şeyi değiştirir. Canlı müzik dinlemeye çalışın. Çalışını beğendiğiniz insanlarla tanışın, bir şeyler sorun ve öğrenin. Tek başınıza bu iş elbette tıkanır. Grup kurmak için de çok seçici davranmayın. Gitar çalabileceğiniz herhangi bir proje ile başlayın. Ben bu hatayı yaptım ve pişmanım biraz. Herkes sizinle aynı kafada olamaz, siz de onlar için aynı kafada değilsiniz. Kendinizi geliştirmeye bakın, hayallerinizin grubunu şu anda kuramazsınız zaten. O daha sonra olacak şey.

Gitar çalmakla müzik yapmak arasında, müzik yapmakla müzisyen olmak arasında, müzisyen olmakla bestekar veya ne biliyim virtüöz olmak arasında boşluk varmış gibi düşünün, hah işte siz şu an saydığım ilk boşluktasınız. E boşluk olmasa hareket de olmaz değil mi, hareketle boşluk arasındaki boşluğu da bir başka sohbete bırakalım.

@barrios, Gambale'nin derslerde kullandığı ders notları rafımda duruyor hala. Fantastik bir abidir kendisi, o sözü de söylemiştir inanırım yani.

Gitar çalmakla müzik yapmak arasında, müzik yapmakla müzisyen olmak arasında, müzisyen olmakla bestekar veya ne biliyim virtüöz olmak arasında boşluk varmış gibi düşünün, hah işte siz şu an saydığım ilk boşluktasınız. E boşluk olmasa hareket de olmaz değil mi, hareketle boşluk arasındaki boşluğu da bir başka sohbete bırakalım.

@barrios, Gambale'nin derslerde kullandığı ders notları rafımda duruyor hala. Fantastik bir abidir kendisi, o sözü de söylemiştir inanırım yani.
Epeyce bir kitabını edinmiştim adamın, inanılmaz bir yaklaşımı var klavyeye. Modlar ve akor-arpej bağlantıları konusunda çok iyi kaynaklar. Ama adamın fikirlerini doğrudan çalmaya kalkınca Gambale taklidi gibi oluyor insan:) Adamı dinleyip ilham almak en güzeli sanırım.

White Room' u çalışını da dinle o zaman bak nasıl soğuyorsun. Blues çalmak başka bir şey tabi.
Ha ha ha, dinledim onu ben:) Tümüyle piyanist veya saksafoncu kafasıyla, yani çok lineer çaldığı için adamın cümlelerde pek blues-rock tınısı olmuyor. Pentatonikleri bile sweep ile çalınacak biçimde modifiye edilmiş şekillerle çaldığı için, adam pentatonik çalınca da blues hissi gelmiyor. Onu da yapamayıversin herifçioğlu:)

Başlığı açan arkadaş için ince bir noktaya vardık bir şekilde; Gambale bile olsa tıkanma gerçekleşebiliyor. 1 yılda insan tıkanma yaşayacak kadar ilerlemiş olabilir mi acaba ? Ne kadar çelişkili bir görünüş değil mi ? Tıkanacak kadar ilerlemek...hem de bir yılda.

Başlığı açan arkadaş için ince bir noktaya vardık bir şekilde; Gambale bile olsa tıkanma gerçekleşebiliyor. 1 yılda insan tıkanma yaşayacak kadar ilerlemiş olabilir mi acaba ? Ne kadar çelişkili bir görünüş değil mi ? Tıkanacak kadar ilerlemek...hem de bir yılda.
Tıkanmamın sebebi sonraki adımı bilmemem tavisye arıyordum ama yoğun eleştiri yağmuruna tutuldum :)

Öğrendim dediğim aşama aşama olarak yoksa yanımda kimse gitar yapmadı.
genç dostum anlamak başka öğrenmek başkadır, bende tv de yemek programını izlediğimde nasıl yapıldığını anlıyorum ama öğrenmiş olmuyorum ve biliyorum diye gezmiyorum...hele o yemeği yapıp kimseye yedirmeye kalkmıyorum...

okuduğun ya da youtube dan izlediğin her şey o kadar basit değil, tamam bu da böyle bir şeymiş hallolur bu diyerek konudan konuya atlamışsın sanırım ama olmaz...

hayatının genelinde olaylara bu şekilde yaklaşırsan "jack of all trades, master of none" denen birisi olarak anılırsın, her şeyle ilgili fikri var ama hiçbirinde uzman değil...

bunları bir eleştiri değil bir abi tavsiyesi olarak okumanı umuyorum...

bizi de anla lütfen yıllarımızı verip çözdüğümüz, çözemediğimiz bir sürü olayla ilgili 25 yaşında gitara başlamış 1 sene çalmış birisi "belki birkaç gam öğrenirim" tadında yaklaşınca sinirlenebiliyoruz...

Bu eleştiri kelimesi hep olumsuz anlamda alınıyor onun yerine şöyle diyelim, durumu kritik etmeye çalışıyoruz yani durumu değerlendirmeye çalışıyoruz ki bir fayda olacaksa oradan çıksın, yoksa tenkit veya kınama yok. Niye olsun ki, ayrıca. Zaten gitrala pek bir sorununuz da yok rahat olun, herkese oluyor bu tür şeyler demek istiyoruz, Gambale'de bile oluyor yani.

Ne demek, 2 sene önce İstanbul'a konsere geldi workshop duyurusu yapıldı ilgisizlikten iptal edildi memleket olarak aşmışız biz :D

Geri