Elektro Gitar teli tavsiyesi

Ben şimdi daddarionun exl serisini kullanıyorum(0.10) ve ellerim terlediği için teller 3 gün sonra oksitleniyor ve teller naylon telmiş gibi hissettiriyor. Ve ne yazık ki beni gitardan soğutmaya başladı. Bu arada gitarım Sx tele, maple saplı. Bir çok kişi forumda okuduğum kadarıyla elixir optiweb kullanıyor ve oldukça memnun. Ve bildiğim kadarıyla 3 ay kadar bir süre paslanmıyormuş. Ama benim ellerim terlediği için ve teller de paslanmadığı için teller elimden kaçabilir. Yada ben böyle düşünüyor olabilirim çünkü daha önce hiç denemedim. Şimdi bir müzik mağazasına gitsem oradaki yetkili bana en dandik teli kaliteli diye uçuk bir fiyata satmaya çalışacak. Bu yüzden size soruyorum ey Turkrock’cular. Bana tel önerir misiniz?😁

Üç günde tel karartacak kadar etkili teriniz varsa bence Elixir'i deneyin belki o biraz daha uzun dayanabilir

Ellerindeki terleme gitar çalımını etkileyecek derecede fazlaysa ve başka gündelik uğraşlarını bile etkiliyorsa tedavi için bir dermatoloji hekimine gidebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Üç günde tel karartacak kadar etkili teriniz varsa bence Elixir'i deneyin belki o biraz daha uzun dayanabilir

Ellerindeki terleme gitar çalımını etkileyecek derecede fazlaysa ve başka gündelik uğraşlarını bile etkiliyorsa tedavi için bir dermatoloji hekimine gidebilirsin.
Ellerimdeki terlemeyle ilgili biraz abartmış olabilirim😅ancak gerçekten teller hızlı kararıyor. Ama benim önemsediğim beni memnun etmesi

Aynı d'addario telleri çoğunlukla ben de kullanıyorum ama bir gitarı haftada beş saat çalsam ve aylarca değiştirmesem bile kararmaz. Muhtemelen terinin kimyası ile ilgili bir durum olabilir.

Tavsiyem, her gitar çalımından önce mutlaka sabunla ellerini yıkaman. Her çalım sonrası telleri bu amaçla üretilmiş bir ürün veya bir mikrofiber bez ile silmen. Olabildiğince serin bir yerde çalışman (klima varsa süper yoksa vantilatör) ve uzun çalışacağın sürelerde ellerini ara verip tekrar yıkaman olacaktır. Bu şekilde tellerin ömrünü uzatabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı d'addario telleri çoğunlukla ben de kullanıyorum ama bir gitarı haftada beş saat çalsam ve aylarca değiştirmesem bile kararmaz. Muhtemelen terinin kimyası ile ilgili bir durum olabilir.

Tavsiyem, her gitar çalımından önce mutlaka sabunla ellerini yıkaman. Her çalım sonrası telleri bu amaçla üretilmiş bir ürün veya bir mikrofiber bez ile silmen. Olabildiğince serin bir yerde çalışman (klima varsa süper yoksa vantilatör) ve uzun çalışacağın sürelerde ellerini ara verip tekrar yıkaman olacaktır. Bu şekilde tellerin ömrünü uzatabilirsin.
Benim anlatmak istediğim tellerin kararması değil ki. Benim anlatmak istediğim daha iyi ton alabildeceğim bir şey almak

Ben şimdi daddarionun exl serisini kullanıyorum(0.10) ve ellerim terlediği için teller 3 gün sonra oksitleniyor ve teller naylon telmiş gibi hissettiriyor. Ve ne yazık ki beni gitardan soğutmaya başladı. Bu arada gitarım Sx tele, maple saplı. Bir çok kişi forumda okuduğum kadarıyla elixir optiweb kullanıyor ve oldukça memnun. Ve bildiğim kadarıyla 3 ay kadar bir süre paslanmıyormuş. Ama benim ellerim terlediği için ve teller de paslanmadığı için teller elimden kaçabilir. Yada ben böyle düşünüyor olabilirim çünkü daha önce hiç denemedim. Şimdi bir müzik mağazasına gitsem oradaki yetkili bana en dandik teli kaliteli diye uçuk bir fiyata satmaya çalışacak. Bu yüzden size soruyorum ey Turkrock’cular. Bana tel önerir misiniz?😁

Şu ilk mesajın gayet terleme ve buna bağlı erken paslanma yakınmalarına dair. İçerisinde tonla ilgili bir cümle göremiyorum.

Tel meselesi büyük oranda sübjektif ve kolay deneyimlenebilen bir parametre. Gitar veya amfi gibi büyük meblağlar değil. Elixir al, olmadı mı, Ernie Ball dene (ki standart modeli sende iki gün paslanmadan durur olasılıkla). O da mı olmadı, Dunlop tak bu sefer. Hangi tonu en çok beğeneceğini veya sende daha uzun dayanacağını bu şekilde anlayabilirsin. Ben fiyat / performans açısından Daddario severim ama öncesinde çok farklı markalar kullandım, hala kullanırım. Kaplamalı modelleri öncelikle denemeni tavsiye ederim.

Tellerin omrunu uzatmak acisindan, kullanimdan sonra, temiz bir bezle silmen ve fast fret kullanman ise yarar. Bende ayni nedenden dolayi yakiniyordum ancak son 1 senedir bu sekilde tellerin omrunu biraz olsun uzatabildim.

Ton olarak Ernie Ball benim en cok begendigim tellerden. Ama cabuk yipraniyor ancak yukarida bahsettigim sekilde kullandigimda biraz daha uzun sure dayaniyor. Bunun disinda diger teller arasindan ben cok asiri miktarda ton farki hissetmiyorum acikcasi. O nedenle deneyerek en cok hosuna gideni tespit edebilirsin.

Yukarıda denilenlerin çoğunu denemiştim zamanında ben de. Benim de tellerim 2-3 güne kararıyor pas içinde kalıyordu. Elixir tek çözüm. Şu an 1.5-2 ay gidiyor bana fazlasıyla da yetiyor. Ben kesinlikle elixir tavsiye ediyorum el yıkama tel temizleme falan ömrü uzatır ama 3 günden 4 güne çıkarır daha da fazla ileri gitmez

Yukarıda denilenlerin çoğunu denemiştim zamanında ben de. Benim de tellerim 2-3 güne kararıyor pas içinde kalıyordu. Elixir tek çözüm. Şu an 1.5-2 ay gidiyor bana fazlasıyla da yetiyor. Ben kesinlikle elixir tavsiye ediyorum el yıkama tel temizleme falan ömrü uzatır ama 3 günden 4 güne çıkarır daha da fazla ileri gitmez
gunde ne kadar gitar caliyorsunuz acaba ? Tellerin kararmasi ile paslanmasi ayni sey degil, eger bahsettiginiz gercekten paslanma ise, 4 gunde telin paslanmasi icin baya bir caliyor ve terliyor olmaniz gerekir diye dusunuyorum,

Daha önce çok konuşuldu ama standart teller bende de öldüm bittim desem 2 hafta gidiyor. Sonrasında kararıyor ve gerçekten ellerimi çalma öncesinde yıkıyorum çaldıktan sonra telleri siliyorum. Günlükte ortalama 2 saat çalıyorumdur, bazı zamanlar daha az. Yaz günleri daha beter durum. Işin ilginç tarafı günlük hayatta çok az terleyen bir insanım. Kaplama olmayan tellerden dean markley helix serisi ömür olarak gayet iyi ve mydukkan fiyatı gayet uygun, normal süre dayanabilen tek kaplamasız tel hatta denediklerimden. Ama çaldığım en konforsuz tel olabilir. Elixir ilk bir iki hafta konfor olarak ve genel şekilde ömür olarak cidden lider :D Tek denemediğim uzun ömürlü tel cleartone herhalde ama elixir ile hemen hemen aynı fiyatta. O yüzden 100 liramı şuan elixir için harcıyorum :)

gunde ne kadar gitar caliyorsunuz acaba ? Tellerin kararmasi ile paslanmasi ayni sey degil, eger bahsettiginiz gercekten paslanma ise, 4 gunde telin paslanmasi icin baya bir caliyor ve terliyor olmaniz gerekir diye dusunuyorum,

D'Addario telleri aldığım gün kararmıştı 4 güne de paslandı. Evet çok çalıyorum özellikle yazları tüm gün gitar başındayım sıcak sebebiyle de terliyorum doğrudur. Fakat az 2-3 saat çalıyor olsaydım da muhtemelen 1 haftadan fazla dayanmazdı gibime geliyor. justaperfectday arkadaşımız bahsetmiş terin kimyası cidden farkediyor doğru yani ve ben de bu durumdan kaynaklanan sorunlarım var muhtemelen.

Bir bende mi gitmiyor anlamadım bu elixir. Teli aldım taktım aradan bir hafta geçmeden la teli koptu. Ona bir tane idarelik eski daddario tellerden taktım. Zaten 2 hafta bile olmadan koptuğu için yeni gibiydi tel. Elixiri iki hafta önce almıştım. Bu gün de si teli koptu. Kanser olacağım yakında. Yani ellerim çok terliyor ama çalmadan önce ellerimi yıkayıp gitarın tellerini bir bezle siliyorum ama fayda etmiyor. Galiba bende problem var

Ben hiç tel kopması yaşamadım elixir ile. İşin ilginci baya yaşayan var demek ki, dore'den tel alırken orada çalışan tel kopması problemi yaşıyor musun diye sormuştu.

2 ibanez gitarıma da denemek için nasılmış diye pitbull strings taktım yeni bi marka olduğu için merak ettim.. Kesinlikle tavsiye ederim 3 sahnedir dayanıyo.. Onun yanı sıra tellerin kararmasını engellemek için kaliteli bi tel temizleme solüsyonuyla silebilirsiniz telleri.

daddario tellerin sahteleri de vardı bir ara piyasada ona mı denk geldiniz acaba ? elleriniz terliyorsa elixir ve ernie ball paradigm uzun dayanımlı telleri sizin için uygun. tonalite açısından elixir optiweb kullanabilirsiniz. Gibson gitarıma devid gilmore tel kullanıyorum oldukça memnunum telleri her defasında fast fret ile temizliyorum ki daha uzun dayansın diye

Geri