parcaların üzerinden vocal silme programı arıyorum?

Öyle veya böyle.Sonuçta oluyor.Ve ağzı olan konuşuyor.Benim canımı sıkan ve uyuz eden
o kişinin bir şeyi ısrar edipte olmuyor demesidir.Bu teknolojide olmuyor diye birşey
denemez bu saatten sonra.Ayrıca bahsettiğin o Vocal Remover programı beş para etmez
Bana Adobe Audition veya Cool edit pro falan dersen onlara bir şey demem.Maksat vokal
sesini silmek veya en aza indirmek değilmi sonuçta.isterseniz buraya bir örnek koyup
o örnek şarkıyı gözünüze sokar misali buraya ekleyebilirim.Piyasayı iyice bir araştırın.
Sorun soruşturun ve neler yapılıyormuş bir görün ondan sonra gelip destekli atın.
Cahil olmak çok zor.Tekrar söylüyorum.Maksat vokal sesini silmek veya en aza indirmek.

Arkadaşım QBase programı şarkının tamamıyla ağzına zıçar... Sesi yoketmiyor bu arada geriye atıyor onu da atarken bir çok şeyi beraberinde yokediyor... Ayrıca QBase senin dediğin işten çok müzik dosyalama bilmem nesi işte... Sadece winamp gibi b.ktan bir sesi geriye tepme özelliği var...

Bence sanatçılar şarkılarını yaparken CD'lere vokalsiz versiyonlarını da koymalı hele ki rock albümleri için... Amatör gruplar için bence çok verimli olur...

serox demiş ki:
Arkadaşım QBase programı şarkının tamamıyla ağzına zıçar... Sesi yoketmiyor bu arada geriye atıyor onu da atarken bir çok şeyi beraberinde yokediyor... Ayrıca QBase senin dediğin işten çok müzik dosyalama bilmem nesi işte... Sadece winamp gibi b.ktan bir sesi geriye tepme özelliği var...

Bence sanatçılar şarkılarını yaparken CD'lere vokalsiz versiyonlarını da koymalı hele ki rock albümleri için... Amatör gruplar için bence çok verimli olur...
Ben zaten CuBase programını kullanıyorum demedim.Veya bu olayı onunla yapıyorumda demedim.Benimki sadece bu tür işlevi yapmak isteyenlere bir program önerisiydi.Neyse boşver.Bilen çok bu sitede.Baksana üyeliğimizle bile dalga geçildi.Herkese by by

Vokaller frekans spektrumunda her yere dağılmış bir yayılım izlediğinden, "sadece" vokalleri "yok etmek" asla mümkün değildir. Ama kısmen şarkı içerisinde vokalin ne dediğine bağlı olarak;

f,s,ş,t,ç seslerinin olduğu yerlerde tiz frekansların tamamen susturulmasıyla,

P,b seslerinin olduğu yerlerde basların tamamen susturulmasıyla,

vokaller kısmen azalarır.

AMA vokal dediğin sürekli değişken olduğu için o dinamizmde vokallerin frekansını takip ederek hangi frekansları daraltacağını bilen bir program yapmak bilmiyorum ne kadar mümkündür.

AMA 2, vokalleri kıstığını düşünerek aslında başka şeyleri de kısıyorsun, hatta onları daha fazla kısıyorsun, geriye şarkı kalmıyor.

Vaktiyle creative'in vardı öyle bi plug-in'i, vokal gelmiyo gibi oluyordu, ama başka şeyler de gelmiyodu aslında :D

Cemin dediğini tamamlamak isterim aslında. Şarkı sağ ve sol olarak kaydedildiyse iki kanaldada tamamen aynı olan şeyleri yok etmek mümkündür. Fakat bu aynı olan şeylere kick bas ve trampetin büyük kısmı ve ortaya yerleşmiş diğer enstrümanlarda dahil olur. Bir kanalın diğer kanaldan çıkarırsınız sonuç iki kanaldada birbirinden farklı olan şeyler olur. Şarkı yine aynı şarkıdır ve evet vokalleri yoktur ama bu sadece vokal sadece ve sadece tam ortaya yerleşmişse olur misal demir demirkanın kahpe parçasına bu eylemi uygularsanız arada yaptığı bir taraftan gelen back vokaller yine açıkça duyulur. (şu an çalıyorda örnek olarak iyi oldu :D )Kalan seslere dokunmadan sadece vokali yoketmek ise fizik kuralları açısından imkansız bu şu örnekle açıklanabilir. Ağzınızda çiğnediğiniz 5 sakızı birbirinden ayırabilirmisiniz? :D

Bu tür programlar pratik için işe yararlar ama gerçek manada kullanım amaçları yok.

Evet bunu dicektim bende.. R ve L olarak kaydedilen gitarlar vs kalıyor ama vokallerle beraber mono olarak gelen bi çok şeyde yok olabiliyor... adobe audition 1.5 le bu şekilde olabiliyor...Eğer sadece sözlerin girdiği yeri bu işleme sokup gerisini sokmazsanız olabilir.. hatta sadece vokalleri bırakan işlemleride var. tabi yine mükemmel değil..

http://rapidshare.com/files/56655957/bir_derdim_var_soessuez.mp3

Daha önce öyle bişey yapmıştım.. yukarıdaki linkte Bir derdim var sössüz var...stereo gelen bek vokaller duyuluyor ama bence çalışacak adama yeticek kadar vokalleri kesiyor.. bu şekilde sahneye çıkan popçular bile var...

Öle bir program yazılım yapan kişi dünyayın en zengin adamı olur derim:)

Böle bişi bu şartlar altında imkansız...Olsa bile ses frekans dengesini bozarak yapıyolar buda kalite %80 bozar....

Ama MD dolu.. elbet biyerlerde vardır....Yada sağlam bi mıdı yazımı ve VST olayı çözer..Buda hayal değilmi :LOL:

Silmek veya yoketmek mümkün değildir. Yukarıda anlatan arkadaş zaten diyeceklerimi demiş. Boşyere uğraşmayın. Orjinal müziği içine etmeden vokali geri plana bile atamazsınız. MP3 gibi gayet yetersiz ve kalitesiz formatlarla kulaklarınızı o kadar bozmuşsunuz ki bazı insanlar vokalleri geri plana atılmış müzikleri bile sound ediyor sanıyorlar.

Stereo bir müzikte bir vokalin herhangi bir frekansını silmeye kalktığınızda o frekansta tınlayan tüm enstrümanları da silersiniz. Ayrıca o frekansın oktavları halen orada olduğu için o frekansın yansıttığı ses zaten tam olarak silinmez. Ortalıkta rezil edilmiş bir müzik kalır sadece. NASA ya da gönderseniz MOSAD a da gönderseniz o müzikten sadece vokalleri silemezsiniz. Evde çift çekirdekli aptal bir bilgisayarla iki plugin sahibi olup ta ses hakkında hiçbirşey bilmeyen "tonmaister"ler lütfen havada atıp tutmayın. İnsanları yanlış yönlendirip olmayan şeyleri varmış gibi gösteriyorsunuz.

parcalar kanal kanal kaydedilir ama sonra hepsi tek kanal seklinde mikslenir,dolayısıyla sesler logo parcaları gibi birbirinin içine sen vokali silersen vokalin frekansındaki tüm enstruman seslerinide silersin ortaya insan evladının dayanamıyacağı bir gürültyü cıkar müzik değil :D yapmak istediğin şey şuna benziyor bir kek yaptım keki pişirdim ama şimdi okekin içindeki yumurtayı cıkartmak istiyorum gibi imkansız birsey yani kısacası dünya üzerinde suan öyle bir teknoloji yok ki olmasıda mümkün değil zaten ama yinede japonlardan ümit kesilmez :D puhaha

İki boyutlu gördüğümüz ses-graf ekranı üç boyutlu olabildiği(yani üstüse binmiş farklı enstrumanların benzer frekanslarını ayrıştırabildiğimiz) gün tam olarak istediğimiz enstrumanı ayrıştırabileceğiz :)

arkadaslar forumda epeyce arardim fakat somut bir şey bulamadim,müzikten enstruman ayiran program var mi? Varsa nasil edinebilirim çok teşekkür ederim...

Geri