Akustik gitarimdaki tel degisimi paradoksu ve karsilastigim ilginç soru

Arkadaslar merhaba. 12-53luk tellerle teslim aldigim akustik gitarımı 10-47ye aldıktan sonra bariz bir entonasyon problemi yaşadım. 2bin Euroluk tamamı masif el yapımı bir gitardan soz ediyorum. Konuya hakim olanların bilmesi gerekecektir. 10-47 de bu problemi gordugumde "hicbir" müdahalede bulunmadım. Calimi rahat bir hayli, ama hepinizin pekala tahmin edeceği uzere 12-53 e tekrardan gecmeyi düşünürken aklıma bu soru geldi. 12-53 te sap ilk günkü direnç degerine bir kaç gün icinde geri donecektir. Akabinde aksiyon ve entonasyon da. Sizce degisimden sonra beni yine entonasyon gibi bir problem bekliyor olacak mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
En fazla sap ayarı ihtiyacı olur, düzgün bir şekilde yapıldıktan sonra toparlar diye düşünüyorum.
Aslinda matematiksel bir izah istesem hata etmis olur muyum bilmiyorum. Cunku soz konusu agac. Canli, sekil alan bir materyal. Umarim soru anlasildi, gitari satin aldigim gun uzerinde 12/53 var ve entonasyon, sap ayari, aksiyon “hatasiz”. Birkac hafta sonra bu takimi sert bulup gitara 10/47 lik teller takiyorum. Bir sure sonra entonasyon problemini gozlemliyorum ve bu sebeple tekrardan 12/53 tel takiyorum. “Siparis edildi ve henuz takmadim”. 12/53 takilip bikac gun gectikten sonra gitari tekrardan ilk gunki sap reaksiyonu, entonasyon ve aksiyon degerlerinde bulacagim. Soru bu duz mantigin dogru olup olmadigi? Sabirli olup denemeden burda topic acmak da ayri bir konu tabi:)

Geri