şarkıyı unutma sorunu

beyler bende bi sorun var şarkıyı full biliyorum youtube den açıp aynı anda beraber sonuna kadar çalıyorum fakat dışarıda arkadaşlarla beraber çalarken şarkının hep bi kısmını unutuyorum şarkılara nasıl çalışmam gerek bunu önlemenin yolu nedir ?

Şarkı üzerine çalıştığından dolayı böyle oluyor. Şarkı üzerine çalışırken gitaristin ritmi ya da riffi değiştireceği kısımlar gelince genelde bateriden bir sinyal(atak, hareket, değişim) alınır tüm grupça. Senin baterist arkadaşın şarkıyı kabaca bildiği ve çok süslemediği ya da süslese bile bu sinyalleri kendi kafasına göre verdiği için sen ritm/riff değiştireceğin ya da soloya gireceğin kısmı anlayamıyorsun. Bunun için şarkı üzerine çalmak yerine metronomla çalışabilirsin ya da şarkıyı bölümlere ayırarak her bölümü ayrı çalışıp bunları sonradan birleştirebilirsin. Ama beraber çaldığın arkadaşlarının da kendi kısımlarını doğru çaldıklarından emin olmalısın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
cevabın için teşekkürler.berber çaldığım arkadaşlardan kastım sadece ben çalıyorum onlar söylüyor şu anlık bi grupta çalmıyorum grupta çalarken bu düzelir mi sence? ek olarakta her şarkıyı metronomla çalııyorum dedğin gibi

cevabın için teşekkürler.berber çaldığım arkadaşlardan kastım sadece ben çalıyorum onlar söylüyor şu anlık bi grupta çalmıyorum grupta çalarken bu düzelir mi sence? ek olarakta her şarkıyı metronomla çalııyorum dedğin gibi
Yetersiz bilgi vermişsiniz. Olası sebeplerin tümünü yazacağım o nedenle:
1) Gitar klavyesini ne kadar iyi tanıyorsunuz ? Parça sizin için "filanca tel falan perde numarası..." şeklinde mi gidiyor ? Bu durumda her an kaybolabilirsiniz zaten.
2) Youtube üzerine çalarken muhtemelen kendinizi iyi tartamıyorsunuz ve eksiklerinizi görmezden geliyorsunuz. İnsanlara çalarken hatalar kabak gibi meydana çıkıyor ? Bu da bir diğer ihtimal.
3) Performans kaygısı yaşıyorsunuz. İnsanlara çalarken heyecanlanıyor ya da müziğe odaklanamıyor, bunun yerine insanların ne düşündüğüne kafa yoruyor veya "ya hata yaparsam"... şeklinde zihninizde dağılıp gidiyorsunuz. Bu çok tipik bir sorundur.

Bunların tümü de aynı anda etkili olabilir. Birbirinden bağımsızdır yani...

Yukarıdaki bilgilere ek olarak benim de bir önerim var. Kalem ve kağıt kullanarak şarkıların trafiklerini yazın. Beyninizi aynı şeyi öğrenmek için farklı şekillerde zorlamanız, öğrenmenize daha çok yardımcı olur. Daha sonra hatırlamak için de kullanabileceğiniz gibi yazılı bir şekilde repertuvarınızı da yapmaya başlamış olursunuz.

Yetersiz bilgi vermişsiniz. Olası sebeplerin tümünü yazacağım o nedenle:
1) Gitar klavyesini ne kadar iyi tanıyorsunuz ? Parça sizin için "filanca tel falan perde numarası..." şeklinde mi gidiyor ? Bu durumda her an kaybolabilirsiniz zaten.
2) Youtube üzerine çalarken muhtemelen kendinizi iyi tartamıyorsunuz ve eksiklerinizi görmezden geliyorsunuz. İnsanlara çalarken hatalar kabak gibi meydana çıkıyor ? Bu da bir diğer ihtimal.
3) Performans kaygısı yaşıyorsunuz. İnsanlara çalarken heyecanlanıyor ya da müziğe odaklanamıyor, bunun yerine insanların ne düşündüğüne kafa yoruyor veya "ya hata yaparsam"... şeklinde zihninizde dağılıp gidiyorsunuz. Bu çok tipik bir sorundur.

Bunların tümü de aynı anda etkili olabilir. Birbirinden bağımsızdır yani...

1 Numaralı seçenek için tavsiyeniz nedir? Klavyeyi tanımak - öğrenmek isteyen enstrüman severler için önerebileceğiniz kaynak (lar) nelerdir?

1 Numaralı seçenek için tavsiyeniz nedir? Klavyeyi tanımak - öğrenmek isteyen enstrüman severler için önerebileceğiniz kaynak (lar) nelerdir?
Esas sorun genellikle notaların yerini bilmemek. Tabii uzun vadede klavye mantığını anlatan bir sistem öğrenmek lazım.
İngilizce kaynak tercih ederseniz benin önerim Bill Edwards - Fretboard Logic olur. İlk cilt veya ilk iki cilt. Bu bahsettiğim tarzda bir sistem kitabıdır.
Gitar klavyesindeki notaları öğrenmek için çeşitli youtıube videoları var. Ben pek takip etmedim, ama illa ki vardır bilenler. Kas hafızası meselesi, her gün oturup bir nota seçip onu her telde her pozisyonda bulmayı öğrenmek iyi olabilir. Haftanın yedi gününe yedi notayı verin mesela, her gün birini bulun her telde. Uzun vadede bunu metronomla zaman karşı da yapabilirsiniz. Ama en başta düşünerek yapmak gerekecektir. Temel 7 nota oturdu mu, zaten onun diyezi solunda, bemolü de sağında kalıyor.
Klavyede CAGED sistematiğini öğreten bir şeylere de bakabilirsiniz. Benim çok işime yaradı. Yine youtube üzerinde mutlaka vardır kaynağı.

Geri