Max Payne Theme (Metal Cover)

Sound güzel, hafif Pilli Bebek'i getirdi aklıma.
Davullar yer yer öne çıkıyor, bazı yerlerde de crash'ler coşmuş, onlara iyi bir kompresyon ayarı çekmek lazım. Bunlar kolay şeyler değil ve tabii ki biraz zevke kalmış, ben de memnun kalmıyorum kendi işlerimden çoğu zaman sonra dinlediğimde zaten.

Trampetin tokluğu hoşuma gitti ama işte yer yer volume açısından aşağıda kalması daha iyi oluyor mikste, o yüzden kompresyon her anlamda iyi gelecek.
Ortalarda çalınan clean akorlar için de aynısını düşünüyorüm, çok pat diye gelmese de daha baskılanmış şekilde gelse daha iyi. Biraz da efektlendirilebilir -ben olsam reverb ve delay'i orada daha bol tutarım, pre delay'i yüksek ve metronoma göre ayarlanmış bir delay-.

Miksin genelini de limiter'la basarsanız tamamdır. Panlamalar güzel geliyor, hacim açısından iyi, panorama* iyi.
Çalım da güzel, zaten en önemlisi o, öyle olduğu zaman 1-0 önde başlıyor miks bence. Tonlar da güzel.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sound güzel, hafif Pilli Bebek'i getirdi aklıma.
Davullar yer yer öne çıkıyor, bazı yerlerde de crash'ler coşmuş, onlara iyi bir kompresyon ayarı çekmek lazım. Bunlar kolay şeyler değil ve tabii ki biraz zevke kalmış, ben de memnun kalmıyorum kendi işlerimden çoğu zaman sonra dinlediğimde zaten.

Trampetin tokluğu hoşuma gitti ama işte yer yer volume açısından aşağıda kalması daha iyi oluyor mikste, o yüzden kompresyon her anlamda iyi gelecek.
Ortalarda çalınan clean akorlar için de aynısını düşünüyorüm, çok pat diye gelmese de daha baskılanmış şekilde gelse daha iyi. Biraz da efektlendirilebilir -ben olsam reverb ve delay'i orada daha bol tutarım, pre delay'i yüksek ve metronoma göre ayarlanmış bir delay-.

Miksin genelini de limiter'la basarsanız tamamdır. Panlamalar güzel geliyor, hacim açısından iyi, panorama* iyi.
Çalım da güzel, zaten en önemlisi o, öyle olduğu zaman 1-0 önde başlıyor miks bence. Tonlar da güzel.

Merhaba, açıkcası davul crash'lerindeki sırıtma beni de rahatsız etti ancak çok üstüne düşmedim. Addictive Drums 2 VSTi kullandım, kendi içindeki compressor'ü kullanmayı da denemedim henüz. Genel bir compress mevcut davulda. Miksin "Main Out" unda da Limiter kullandım ancak fazla basmamış anlaşılan biraz da ayarlamam gerekecek. Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım. Güzel yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim...

Rica ederim ne demek :)
Ben de Addictive Drums 2 kullanıyorum. Bus, Overhead, Room, Master ve enstrumanların her birinde belli miktarlarda kompresyon kullanıyorum. Sonra direkt davul kanalına da kompresör uyguluyorum. Yerine göre, uygun kullanım olunca albümlerde duyduğumuz sounda daha çok yaklaşıyor. Rock müzik prodüksiyonu söz konusuysa, kompresör kullanımı çok önemli. Hele hele davulda. ben tüm mikse uyguladığım limiter'da çok fazla basmamaya çalışıyorum, orada da gerekiyor elbette ama önce kanalda dizginlemeye çalışıyorum. Yani anlayış olarak, içten dışa doğru gittikçe bir şeylere müdahalem azalıyor genelde. Overhead'e, bus'a, room'a fazla kompresör koyarsanız her şey birbirine girebilir elbet, siz de biliyorsunuzdur. Dikkatli paylaştırmak lazım. Zilleri kompreslemek için overhead dışında kullanılacak bir alan olmadığından, uygulanan kompresyonun tüm davula etki edeceği unutulmamalı -eğer enstrumanların overhead ve room volume'leri yüksekse-.

Çok detaylı konu siz de biliyorsunuzdur, saatlerimi günlerimi harcıyorum çoğu zaman ben de.
Kolay gelsin efenim, tekrardan ellerinize sağlık.

Geri